Χαίρετε

Ένα παράξενο πρόβλημα. Νέος συνδρομητής Nova, με το Huawei DN8245V-70 από τη Nova και ένα Fritzbox 7530 δικό μου, με σκοπό να έχω αυτό προφανώς. (δε με ενδιαφέρει το τηλέφωνο σε αυτή τη φάση)

Με την ενεργοποίηση της γραμμής (VDSL 100), συγχρονίζω στα 30 περίπου, τραγικό, και με τα δύο. Δηλώνω βλάβη, έρχονται μετράνε από τη Nova, έρχεται πράγματι τόσο χαμηλά, δε φταίει η καλωδίωση. Το δηλώνουν στον ΟΤΕ, έρχεται σήμερα ο ΟΤΕ, μου λένε τα έχει παίξει το Port, θα σου αλλάξουμε port, πάνε στο KFO και αλλάζουν πράγματι port και η γραμμή πιάνει 97 με το Fritzbox και 86 με το Huawei. Όμως, και ενώ στο Fritzbox γράφει ότι έχει συνδεθεί με το Internet και όλα καλά, Internet δεν έχω. Αν βάλω το Huawei έχω κανονικά.

Με την προβληματική γραμμή τπριν την αλλαγή πόρτας, είχα internet και με τα δύο. Το μόνο που είχα κάνει στο fritzbox για να δουλέψει ήταν να πάρω τον username από το Huawei, να βάλω ως password τον αριθμό τηλεφώνου και να βάλω το 835 στο vlan id. Αυτά δεν άλλαξαν τώρα ωστόσο internet δεν έχω.

Και επισημαίνω ότι το modem λέει ότι έχει συνδεθεί στο internet κανονικά, όχι μόνο ότι έχει συγχρονιστεί. Παίρνει και IP, παίρνει και DNS αλλά στην πράξη δε λειτουργεί. Όλα τα traceroutes σταματάνε σε εμένα, δε βγαίνουν έξω.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει, γιατί φοβάμαι ότι από την υποστήριξη θα μου πούνε βλακείες;

Με DN8245V-70DN8245V-70DN8245V-70DN8245V-70