Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα στην παρέα,

    Έχει εδώ και μια εβδομάδα που έβαλα Nova 500 και εχθές ήρθε το Nokia modem. Θεωρητικά οι εργασίες θα τελειώσουν την επόμενη εβδομάδα και θα συνδεθώ στο δίκτυο τους.

    Η ερώτηση μου είναι η εξής:

    Το σπίτι είναι ισόγειο, όροφος και ένας έξτρα αποθηκευτικός χώρος εργασίας φάση γκαράζ 5 μέτρα πιο μακριά από το ισόγειο.

    Το nokia θα μπει στον πρώτο όροφο. Για να έχω την καλύτερη κάλυψη σε θέμα wifi και κυρίως στο γκαράζ που χρειάζομαι καλό ίντερνετ, να πάω σε μια λύση με δίκτυο mesh (2x mercurys h80x) ή να τραβήξω καλώδιο Ethernet και να κάνω access point δεύτερο router μέσα στο γκαράζ; Εάν ναι, ποιο router θα είναι το καλύτερο μόνο για αναμετάδοση wifi;

    Θέλω να είναι όσο πιο εύκολη η όλη διαδικασία και με λιγότερες απώλειες.

    Έχετε κάποια άλλη λύση μήπως να προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    για σιγουρια καλώδιο.

    αν πας με το κινητο προς το garage πιανει καθόλου προς τα εκει οπως ειναι τώρα και αν ναι σε τι αποσταση πριν τo garage το χανει ?

  3. #3
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μόλις βγαίνω από το σπίτι έχω 1-2 γραμμές WiFi. Κατά την είσοδο μου στο γκαράζ δεν έχω καθόλου WiFi.
    Το ΣΚ αγόρασα τα H80X και θα δω αν με βολεψουν. Αναγράφουν ότι καλύπτουν 500τμ άρα θεωρώ ότι θα κάνουν δουλειά.
    Αλλιώς θα τραβήξω 20 μέτρα Ethernet και θα συνδέσω Router

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.341
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Καλα 500τ.μ. δε καλυπτουν ουτε στην ερημο να εισαι, αλλα αμα βρεις καλο σημειο να τα βαλεις θα σε βοηθησουν.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.059
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Αν τραβήξεις καλώδιο ethernet στο γκαράζ μπορείς να συνδέσεις το ένα h80x στο καλώδιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Άργησαν αλλά ήρθαν τελικά.

    Φαίνονται πολύ ποιοτικά αλλά δεν πιάνουν τη σωστή ταχύτητα και δεν ξέρω τι λάθος κάνω.

    Το πρώτο συνδέθηκε δίπλα στο router της Nova και οι ταχύτητες είναι σχεδόν 500+. Αντίθετα το δεύτερο (satellite) είναι στο ισόγειο σε απόσταση 6 μέτρων ευθείας γραμμής από το πρώτο και πιάνει με το ζόρι 200 ενώ ο Μ.Ο. είναι 170.
    Στο γκαράζ ενώ μου δείχνει φουλ σήμα στην πόρτα δίπλα πιάνω 100 και ένα δύο μέτρα πάει στα 60-70 αλλά η συνολική απόσταση είναι και 7-8 μέτρα σε ευθεία από το δεύτερο άρα σχετικά λογικό.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η διαφορά από το πρώτο στο δεύτερο. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας