Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Φοράω το Falken 310 εδώ και τέσσερα χρόνια,είναι σκληρό ελαστικό και όντως έχουν υψηλή βαθμολογία στην αντίσταση κύλισης ,έξου και η η υψήλή κατανάλωση καθσίμου.
    Αλλά δυστυχώς καλή πρόσφυση και καλή πληροφόρηση στο τιμόνι έχουν αντίκτυπο στην άνεση και στην κατανάλωση.
    Αν κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος και επειδή μου αρέσει να δοκιμάζω νέα ελαστικά στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι να δοκιμάσω το Hankοok Ventus Prime 3 μετά από υποδείξη του λαστιχά.

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man with no name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοράω το Falken 310 εδώ και τέσσερα χρόνια,είναι σκληρό ελαστικό και όντως έχουν υψηλή βαθμολογία στην αντίσταση κύλισης ,έξου και η η υψήλή κατανάλωση καθσίμου.
    Αλλά δυστυχώς καλή πρόσφυση και καλή πληροφόρηση στο τιμόνι έχουν αντίκτυπο στην άνεση και στην κατανάλωση.
    Αν κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος και επειδή μου αρέσει να δοκιμάζω νέα ελαστικά στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι να δοκιμάσω το Hankοok Ventus Prime 3 μετά από υποδείξη του λαστιχά.
    Άρα όσα έχω διαβάσει ισχύουν...
    Σωστά αισθάνομαι επομένως...
    Σε βρεγμένο το έχεις δοκιμάσει το 310;
    Εγώ όχι ακόμα...
    Μετά, σαν πιο σκληρό ελαστικό βγάζει περισσότερα χλμ η λιγότερα;
    Το hankook το κοίταζα και εγώ, βέβαια δεν έλεγαν και όλοι καλά λόγια, αλλά ο λαστιχας μου το απέκλεισε λόγω τιμής... 345€.. Πιο ακριβό από όλα....

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο....
    Μετά από αρκετά χρόνια με τα παλιά μου uniroyal, παρατήρησα ότι είχαν αρχίσει να κάνουν ραγαδες στο πλαϊνό τους ενώ είχαν ακόμη γόμα επάνω στο πέλμα...
    Αυτό στο ίντερνετ το περιγράφουν κάπως ως dry rot crack...
    Υποθέτω ότι και η έκθεση στον ήλιο όταν είναι παρκαρισμένο δεν βοηθάει, αλλά δεν έχουμε όλοι γκαράζ...
    Αυτά τα σπρέι που γυαλίζουν και υποτίθεται προστατεύουν τα λάστιχα κάνουν τίποτα η χειροτερεύουν τη κατάσταση;
    Δεν έχω βάλει ποτέ, μόνο έχω δει σε άλλους...
    Έχει το jumbo βλέπω φθηνά ένα που περιέχει: Silicone oil, glycerol mt, water..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα όσα έχω διαβάσει ισχύουν...
    Σωστά αισθάνομαι επομένως...
    Σε βρεγμένο το έχεις δοκιμάσει το 310;
    Εγώ όχι ακόμα...
    Μετά, σαν πιο σκληρό ελαστικό βγάζει περισσότερα χλμ η λιγότερα;
    Το hankook το κοίταζα και εγώ, βέβαια δεν έλεγαν και όλοι καλά λόγια, αλλά ο λαστιχας μου το απέκλεισε λόγω τιμής... 345€.. Πιο ακριβό από όλα....

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο....
    Μετά από αρκετά χρόνια με τα παλιά μου uniroyal, παρατήρησα ότι είχαν αρχίσει να κάνουν ραγαδες στο πλαϊνό τους ενώ είχαν ακόμη γόμα επάνω στο πέλμα...
    Αυτό στο ίντερνετ το περιγράφουν κάπως ως dry rot crack...
    Υποθέτω ότι και η έκθεση στον ήλιο όταν είναι παρκαρισμένο δεν βοηθάει, αλλά δεν έχουμε όλοι γκαράζ...
    Αυτά τα σπρέι που γυαλίζουν και υποτίθεται προστατεύουν τα λάστιχα κάνουν τίποτα η χειροτερεύουν τη κατάσταση;
    Δεν έχω βάλει ποτέ, μόνο έχω δει σε άλλους...
    Έχει το jumbo βλέπω φθηνά ένα που περιέχει: Silicone oil, glycerol mt, water..
    Τέτοια σπρέι ΜΟΝΟ στα πλαινά και ποτέ στο πέλμα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα εμπιστευόμουν το τζάμπο ούτε για αναπτήρες.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Κοίτα να δεις στο βρεγμένο πάω έτσι κι αλλιώς συντηρητικά αλλά ναι είναι αρκετά καλά και στο βρεγμένο.
    Εγώ σε 195/50/15 τα Hankook με δώρο την ευθύγραμμη τα βάζω στα 280 ευρώ, πολύ καλή τιμή σε σύγκριση με άλλες τιμές που έχω πάρει.

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοια σπρέι ΜΟΝΟ στα πλαινά και ποτέ στο πέλμα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα εμπιστευόμουν το τζάμπο ούτε για αναπτήρες.
    Εννοείται βρε μόνο πλάγια.... Αλίμονο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man with no name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις στο βρεγμένο πάω έτσι κι αλλιώς συντηρητικά αλλά ναι είναι αρκετά καλά και στο βρεγμένο.
    Εγώ σε 195/50/15 τα Hankook με δώρο την ευθύγραμμη τα βάζω στα 280 ευρώ, πολύ καλή τιμή σε σύγκριση με άλλες τιμές που έχω πάρει.
    185/60/15 μου ήθελε 345€... Σε άλλο μαγαζί νομίζω τα είχα βρει 15€ κάτω... Δεν θυμάμαι τώρα...
    Ίσως την επόμενη φορά να τα δοκιμάσω αυτά....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Από τότε που έβαλα τα φαλκεν, παρατηρώ ότι το abs μπαίνει πιο συχνά σε απότομα φρεναρίσματα και σε σχέση με τα uniroyal που δεν το έβλεπα να μπαίνει.... Αυτό είναι καλό η κακό; Και τι λέει για τα ελαστικά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #37
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Βασικά πιο πολύ πρέπει να σε προβληματίζει πόσο συχνά κάνεις απότομα φρεναρίσματα, παρά τα ελαστικά. Σοβαρά τώρα 20 χρόνια με abs καναδυό φορές να το χρειάστηκα.

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά πιο πολύ πρέπει να σε προβληματίζει πόσο συχνά κάνεις απότομα φρεναρίσματα, παρά τα ελαστικά. Σοβαρά τώρα 20 χρόνια με abs καναδυό φορές να το χρειάστηκα.
    Όπως τα λες....
    Απλά έτυχε μια δυο φορές και μου έκανε εντύπωση ότι μπήκε το abs...
    Με τα προηγούμενα λάστιχα δεν έμπαινε σχεδόν καθόλου...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Τα uni, είναι ίσως τα ελαστικά με τη μαλακότερη γόμα. Χοντρικά χοντρικά, αυτό σημαίνει καλύτερη πρόσφυση(όχι απαραίτητα καλύτερο κράτημα βέβαια, αυτό είναι συνάρτηση κι άλλων παραγόντων). Καλύτερη πρόσφυση ουσιαστικά είναι λιγότερη ολίσθηση του τροχού όμως ,άρα λιγότερο abs.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Επίσης, το έχω αναφέρει και πιο πίσω, τα φαλκεν είναι σκληρά.... Και το κοπανημα το νιώθεις...
    Όταν μεν είναι καινούργιο ένα ελαστικό είναι πιο ήσυχη η καμπίνα σε σχέση με ένα παλιό...
    Αλλά στα συγκεκριμένα φαλκεν το κοπανημα το νιώθεις...
    Για να δούμε όμως... Είναι κοντά 2 μήνες και είναι νωρίς ακόμη για να έχω πλήρη άποψη...
    Προσωπικά θα έβαζα πάλι uni.... Αλλά ήθελα να δοκιμάσω και άλλες μάρκες βλέπετε.... Να έχω μια πιο εμπλουτισμένη άποψη.... Και όχι να κολλάμε μόνο σε μια μάρκα.... Και μετά τα φαλκεν θα πάω σε κάτι άλλο πάλι... Μάλλον....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όταν αγοράζετε νέα ελαστικά, πόσο "νέα" δέχεστε να είναι?
    Πχ εάν αγοράζατε τώρα τον Ιανουάριο του '24, θα θεωρούσατε νέα ελαστικά αυτά που έχουν ημερομηνία παραγωγής Σεπτεμβριο του 23?
    Όταν αγοράζετε νέα ελαστικά, ζητάτε κι ελέγχετε να είναι "φρέσκα"?

  12. #42
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Επίσης λογικό. Τα Φαλκεν έχουν αυτό που λέμε "σκληρά πλαϊνά", αυτό βοηθάει στο να είναι πιο σπορ η αίσθηση/πληροφορηση στο τιμόνι, αλλά εις βάρος της άνεσης. Εγω τα Uniroyal Rainexpert 3 που είχα, το μετάνιωσα που τα άλλαξα με Michelin Primacy 4. Και καλύτερο κράτημα και μεγαλύτερη άνεση είχα με τα Uni. Όταν όμως άλλαξα τα Michelin με το νέο Rainexpert, το 5 αυτή τη φορά, το ψιλομετανιωσα ξανά, είναι βήμα προς τα πίσω σε σχέση με τα παλιά Rainexpert 3. Τώρα που ετοιμάζομαι για την επόμενη αλλαγή θα πάω σε primacy 4+ ή σε Toyo Proxes Comfort.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αγοράζετε νέα ελαστικά, πόσο "νέα" δέχεστε να είναι?
    Πχ εάν αγοράζατε τώρα τον Ιανουάριο του '24, θα θεωρούσατε νέα ελαστικά αυτά που έχουν ημερομηνία παραγωγής Σεπτεμβριο του 23?
    Όταν αγοράζετε νέα ελαστικά, ζητάτε κι ελέγχετε να είναι "φρέσκα"?
    Εγώ συνήθως παίρνω 6μηνου. Και ναι είμαι απ' τους βλαμμένους που δε θέλουν να είναι πιο φρέσκα.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    gregoir όπως σου ανάφερα είχα και εγώ τα συγκεκριμένα ελαστικά απλά δεν θυμάμαι στην αρχή εαν ήταν θορυβώδη,σε ρωτάω γιατί τώρα έβαλα το Dunlop Sport Bluresponse και είναι τόσο αθόρυβα που μου έκανε αμέσως εντύπωση.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έδινα ιδιαίτερη έμφαση στο θόρυβο γιατί με ενδιεφέραν αλλά χαρακτηριστικά στο ελαστικό αλλά άλλαξα γνώμη ότεν έβαλα τα Dunlop.
    Οπότε ενημέρωσε με για το θόρυβο στα Falken.

  14. #44
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λογικό. Τα Φαλκεν έχουν αυτό που λέμε "σκληρά πλαϊνά", αυτό βοηθάει στο να είναι πιο σπορ η αίσθηση/πληροφορηση στο τιμόνι, αλλά εις βάρος της άνεσης. Εγω τα Uniroyal Rainexpert 3 που είχα, το μετάνιωσα που τα άλλαξα με Michelin Primacy 4. Και καλύτερο κράτημα και μεγαλύτερη άνεση είχα με τα Uni. Όταν όμως άλλαξα τα Michelin με το νέο Rainexpert, το 5 αυτή τη φορά, το ψιλομετανιωσα ξανά, είναι βήμα προς τα πίσω σε σχέση με τα παλιά Rainexpert 3. Τώρα που ετοιμάζομαι για την επόμενη αλλαγή θα πάω σε primacy 4+ ή σε Toyo Proxes Comfort.

    - - - Updated - - -



    Εγώ συνήθως παίρνω 6μηνου. Και ναι είμαι απ' τους βλαμμένους που δε θέλουν να είναι πιο φρέσκα.
    Όντως μέχρι 6 μηνο είναι καλά...
    Και εγώ τα rain expert 3 είχα και πιο πριν τα rain expert..
    Εξαίρετα ελαστικά....
    Στο μοντέλο 5 τα χάλασαν λίγο σε επιδόσεις η αλήθεια είναι...
    ΤΟΥΟ είχα βάλει μια φορά 4εποχων vario v1 νομίζω και βγήκε...... Χααααλια.... Γλιστρούσε μέχρι και στο στεγνό.... Σε θερινό δεν έχω δοκιμάσει ποτέ...
    Και Michelin energy είχα κάποτε.... Ήταν πολύ καλά μέχρι και σε χιόνι... Τώρα δεν ξέρω τα νέα τι λένε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man with no name Εμφάνιση μηνυμάτων
    gregoir όπως σου ανάφερα είχα και εγώ τα συγκεκριμένα ελαστικά απλά δεν θυμάμαι στην αρχή εαν ήταν θορυβώδη,σε ρωτάω γιατί τώρα έβαλα το Dunlop Sport Bluresponse και είναι τόσο αθόρυβα που μου έκανε αμέσως εντύπωση.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έδινα ιδιαίτερη έμφαση στο θόρυβο γιατί με ενδιεφέραν αλλά χαρακτηριστικά στο ελαστικό αλλά άλλαξα γνώμη ότεν έβαλα τα Dunlop.
    Οπότε ενημέρωσε με για το θόρυβο στα Falken.
    Από Dunlop είχα πριν τα uni, τα sp sport 01... Οκ ήταν... Αν και έκαναν λίγο θόρυβο όταν κυλούσαν....
    Θόρυβο τα φαλκεν δεν ακούω να κάνουν....
    Μόνο το ότι είναι λίγο σκληρά.... Και ότι μια δυο φορές μου μπήκε το abs ενώ με τα uni δεν έμπαινε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #45
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λογικό. Τα Φαλκεν έχουν αυτό που λέμε "σκληρά πλαϊνά", αυτό βοηθάει στο να είναι πιο σπορ η αίσθηση/πληροφορηση στο τιμόνι, αλλά εις βάρος της άνεσης. Εγω τα Uniroyal Rainexpert 3 που είχα, το μετάνιωσα που τα άλλαξα με Michelin Primacy 4. Και καλύτερο κράτημα και μεγαλύτερη άνεση είχα με τα Uni. Όταν όμως άλλαξα τα Michelin με το νέο Rainexpert, το 5 αυτή τη φορά, το ψιλομετανιωσα ξανά, είναι βήμα προς τα πίσω σε σχέση με τα παλιά Rainexpert 3. Τώρα που ετοιμάζομαι για την επόμενη αλλαγή θα πάω σε primacy 4+ ή σε Toyo Proxes Comfort.
    Αν τα Toyo Proxes Comfort είναι σαν τα CF2 που φοράω στο δικό μου θα είναι πολύ καλή επιλογή. Αν και ήθελα Falken (αλλά δεν έβρισκα άμεσα διαθέσιμο, ήταν όταν πρωτοπήρα το αμάξι και τα προηγούμενα ελαστικά είχαν τα μαύρα τους τα χάλια, μπορείς να τα πεις και επικίνδυνα), έβαλα τα Toyo. Τρομερά κρατήματα και γενικά πολύ καλά ελαστικά. Θα τα ξαναπροτιμήσω όταν έρθει η ώρα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας