Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και τα 2 μηχανάκια σου είναι λίγο πιο καλά από τα δικά μου...
    Στον έναν i3 380um αν δεν κάνω τίποτα τα πιάνω τα 500...
    Αν κάνω κάτι άλλο πέφτει στα μισά, αλλά ανεβαίνει λίγο αν δώσω high priority από task manager...
    Ο άλλος ο c2d Ε6300 είναι πιο αδύναμος και μου δίνει συνεχώς γύρω στα 300....
    Τώρα τσίμπησα έναν Ε6600 από ebay που είναι πιο κοντά σε επιδόσεις κ λίγο πιο πάνω από τον i3 μου και ευελπιστώ να πάει πιο καλά όταν έρθει....
    Σημειώνω και πάλι ότι αυτά δεν είναι τα μοναδικά μου μηχανάκια, αλλά έτσι το έφερε η τύχη να κολλήσω σε αυτά...
    Ακριβώς πίσω από τον c2d έχω έναν fx-6300 6πυρηνο amd που δεν καταλαβαίνει τίποτα, αλλά εγώ εκεί.... Μου αρέσει να πειραματίζομαι με τα πιο παλιά μηχανάκια....
    Με browser δεν μετράω γιατί συνήθως δίνει πιο χαμηλή ταχύτητα επειδή ζορίζεται επιπλέον...
    Μετράω μόνο μέσω της εφαρμογής....
    Οι δοκιμές τώρα που λες, αν κατάλαβα καλά αφορούν τους browsers.... Δεν βλέπω πολύ νόημα για μέτρηση μέσω browser.... Αλλά μπορεί να το δοκιμάσω.... Οι τροποποιήσεις αυτές τι ακριβώς αφορούν αλήθεια;
    Prioritization στη cpu υποθέτω ε;
    Στον i3 τα offload τα έχω ενεργά... Και τα πιάνω τα 500 όπως έχω πει αν δεν κάνω τίποτα άλλο παράλληλα...
    Τώρα να πω την αλήθεια αφού τα πιάνω με την εφαρμογή, δεν με τρώει πολύ να το ψάξω για μέσω browser...
    Το συμπέρασμα που έβγαλα για τον c2d μιας και τερματίζει τη cpu μόλις ανοίξει η εφαρμογή η μόλις τρέξω το τεστ από τον browser είναι ότι δεν αντέχει ο επεξεργαστής... Στον i3 δε μου πνίγει τόσο τη cpu... Ο i3 βέβαια έχει και hyper threading... Πράγμα που ο c2d δεν έχει, οπότε ίσως παίζει ρόλο...
    Θα δοκιμάσω το κόλπο που λες και θα δούμε... Αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι δίχως τον ισχυρότερο επεξεργαστή που περιμένω...
    Αλήθεια, ποιος ο λόγος χρήσης του ΚΕΥ, από το να δώσεις προτεραιότητα χειροκίνητα;
    Το βήμα 2 δεν έχω καταλάβει ακόμα καλά τι αφορά...
    Νομίζω κατάλαβα... Τα multiple connections....
    Γενικά δε νομίζω να αλλάξει κάτι...
    Στον c2d έχω πει ότι μετράω μέσω usb3... Δε πιστεύω αλήθεια να μου προκαλεί κάνα μπούκωμα η θύρα ε; 5gbps δεν είναι η usb3;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-12-23 στις 21:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.238
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Εγώ σε ένα pc με τον Q9650 @ 3.0GHz + 4 GB RAM Win10 βγάζει άνετα τα Speedtests σε γραμμή 200/200 Inalan.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.279
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι λιγα τα 200 για να υπαρχουν τετοια θεματα. Μετα τα 300 αρχιζει το πανηγυρι.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγα τα 200 για να υπαρχουν τετοια θεματα. Μετα τα 300 αρχιζει το πανηγυρι.
    Όπως το λες..... Μέχρι τα 200- άντε 300 άνετα.... Μετά.... Πανηγύρι....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε ένα pc με τον Q9650 @ 3.0GHz + 4 GB RAM Win10 βγάζει άνετα τα Speedtests σε γραμμή 200/200 Inalan.
    Το μηχανάκι αυτό έχει διπλάσια δύναμη σε σχέση με τον Τ9600 που αναφέρθηκε πίσω/πάνω, και 4πλασια σε σχέση με τον Ε6300 μου... Αυτά σύμφωνα με το cpu passmark..
    Quad core είναι, δεν έχει τόση ανάγκη...
    Η φάση είναι ότι σε αυτά τα μηχανάκια τα c2d και τα c2q δεν είχαν βάλει hyper threading...
    Αλλιώς αν συγκρίναμε i3 με c2d θα ήταν τα ίδια... Και τα 2 διπυρηνα είναι.. Για τον c2q δεν συγκρίνεται, θα ήταν πιο μπροστά αν είχε HT.. Και φυσικά, δεν πρέπει να συγκρίνουμε desktop με laptop μηχανάκια έτσι; Άλλες επιδόσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-12-23 στις 21:31.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    ""Αλήθεια, ποιος ο λόγος χρήσης του ΚΕΥ, από το να δώσεις προτεραιότητα χειροκίνητα;""

    Με το ΚΕΥ η αλλαγη ειναι μονιμη, αλλιως καθε φορα που ανοιγεις τα μηχανακια πρεπει να το κανεις χειροκινητα, συνεπως αβολο.
    Με τον browser θα κανεις και αλλα downloads ασχετα αν εχεις και αλλους υπολογιστες, οποτε τα θελεις τα tweaks .

    "Prioritization στη cpu υποθέτω ε;"

    Yes.

    Update:

    Επειδη και τα 2 μηχανακια μου ειναι dual-boot Windows 11/7, μολις εκανα το tweak και στα Windows 11.

    Voila:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ST 1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  47,4 KB 
ID: 252933


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  15692859027.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  46,4 KB 
ID: 252934

    Αν κανεις το tweak μην ξεχασεις και να κανεις enabled το parallel downloading στον browser. edge://flags Parallel Downloading =enabled . (Restart edge).

    - - - Updated - - -

    Οριστε και speedtests με τον Τ9600 C2D μετα το tweak. (OS Windows 7 x64).
    Καλυτερα και απο τον i7 cpu.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  T9600 ST1.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 252938


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  T9600 ST2.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  45,3 KB 
ID: 252939
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 30-12-23 στις 23:35.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η διαφορά εδώ που νομίζω ότι δεν έχει νόημα να δοκιμάσω καν τα tweaks είναι ότι εσένα είναι λίγο πιο δυνατά τα μηχανάκια και βγάζουν ήδη το τεστ μέσω της εφαρμογής.... Επομένως το θέμα σου ήταν μόνο με τον browser...
    Εκεί είχε νόημα να το ψάξεις μέσω tweak...
    Εμένα, ο i3 βγαζει μεν το τεστ idle αλλά όταν ανοίξω άλλες εφαρμογές πέφτει η ταχύτητα...
    Εδώ ίσως θα είχε νόημα να δοκιμάσω μέσω tweak τον browser...
    Στον core2duo είναι φως φανάρι ότι δεν αντέχει ο επεξεργαστής γιατί το τεστ μέσω της εφαρμογής δεν το βγάζει...
    Επομένως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο browser θα πάει καλύτερα;
    High priority είχα δώσει από task manager και πάλι δεν το έβγαζε... Έδειχνε νούμερα έως 1gbps που δεν ίσχυαν και στον task manager το utilisation ήταν μέχρι 300 πάλι... Link ασύρματο κάνω στα 867 αλλά τη ταχύτητα της γραμμής δεν τη πιάνει... Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει 1000 κάρτα δικτύου και παίζω όπως έχω πει μέσω usb3 wifi ac κάρτας... Κάρτα usb3 pcieX1 via H realtek δεν θυμάμαι, από ebay... Και ασύρματη κάρτα ac usb3 & gigabit usb3 lan πάλι και οι 2 realtek... Η ασύρματη από Σκρουτζ και η ενσύρματη από ebay...
    Ακόμα τα parallel download είναι από default όπως λέει 32, άρα γιατί το 64 να πάει καλύτερα αφού λογικά θα πιέσει το σύστημα πιο πολύ...
    Τέλος, προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο ο browser που λογικά είναι ένα κλικ πιο βαρύς θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα από την εφαρμογή....
    Η μικρή ταχύτητα που σου έδωσε εσένα παραπάνω δεν λέει κάτι... Έτυχε...
    Με λίγα λόγια θεωρώ τα parallel download 32 αρκετά...
    Και high priority δίνω και από task manager αλλά δεν... Ο επεξεργαστής στον c2d μααααλον δεν αντέχει...
    Και στον i3 είναι οριακά για να το βγάζει το τεστ σε idle...
    Στον i3 με φορτίο αν δώσω high priority στην εφαρμογή πάει λίγο πιο πάνω, χωρίς όμως πάλι αν δεν είναι idle, να τερματίσει τη γραμμή...
    O i3 idle βγάζει 500...
    Με φορτίο 200-300 και με high priority άντε να πάει 400κατι...
    Πάντα μέσα από την εφαρμογή....

    Επομένως...
    Καλή μεν η ιδέα για τη registry...
    Αλλά δεν βλέπω λόγο για κάτι που το κάνω χειροκίνητα και δεν πολύ πιάνει...
    Μιλάμε και για 2 μηχανάκια και κοντευουμε να μπερδεύτουμε...
    Και για τα parallel download δε νομίζω ότι το μεγαλύτερο νούμερο όπως είπα σε αδύναμο σύστημα θα έκανε κάτι...
    Και τέλος δεν θα ήθελα έναν browser μόνιμα σε high priority....

    Δεν ξέρω.... Σκέφτομαι κάτι λάθος;

    Αυτό που πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάτι, είναι ο επεξεργαστής που έχω παραγγείλει και είναι σε cpu score ίδιος κ λίγο παραπάνω από τον i3.....
    Aν πάλι δεν, τότε η κάτι θα παίζει με το ασύρματο Η θα δημιουργεί κάποιο bottleneck το usb3 bus μέσω της pcieX1.... Αν και νομίζω ότι τα bus αυτά Η usb3 μέσω pcieX1 σηκώνουν τη ταχύτητα....
    Έχω και usb3 gigabit lan κάρτα αλλά και αυτή μέχρι 250-300 μου έδινε...
    Πάντα μέσω της εφαρμογής....

    Τον browser τον δοκίμασα στο τέλος και έδειχνε να πιάνει τη ταχύτητα αλλά τελικά σύμφωνα με το utilisation στο task manager έλεγε αρλουμπες....


    Στα μηχανήματα που μου ανέφερες πριν ddr2 δεν έχεις;
    Έχω 4gb ddr2 στον c2d και 8gb ddr3 στον i3....
    Και ssd's....
    Αν και δε νομίζω να είναι θέμα μνήμης Η δίσκου....
    Αυτό που βλέπω είναι ότι ο επεξεργαστής πετάει πέταλα στο τεστ... 100%...
    Δίσκο σίγουρα δε νομίζω να χρησιμοποιεί στο τεστ....
    Μνήμη available έχω....

    Άρα για cpu matter το βλέπω.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-12-23 στις 13:00.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ήρθε ο νέος επεξεργαστής.... Από τον Ε6300 στον Ε6600....
    Αυτή τη φορά πήγε μέχρι τα 350....
    Ενεργοποίησα και το parallel download στον edge, αλλά για κάποιο λόγο οι browsers η θα λένε ότι ταχύτητα κάτσει η θα σέρνονται πιο πολύ και από την εφαρμογή.....
    Δοκίμασα γυρίζοντας τη κεραία και όπως είπα έπιασα 350... Με link speed έως 866...
    Παίζει να μη μπορεί το ασύρματο Η κάτι με το usb3/pcieX1 bus να δώσει παραπάνω ταχύτητα....
    Ο επεξεργαστής πλέον λίγο πιο ξεκούραστος αλλά πάλι τα βρίσκει κωλυόμενα...
    Δεν ξέρω.... Ίσως κάποτε δοκίμασω και κάτι τελευταίο.... Ποιο είναι αυτό; pcieX1 gigabit lan....
    Και αν πάλι δεν δώσει γκάζια.... Θα το πάρω απόφαση.....
    Αυτό.... Δεν βλέπω κάτι άλλο στον ορίζοντα.....
    Να φταίνε τα windows; Να βάλω linux να μετρήσω και από εκεί; Αλλά θα παίξουν όλες οι συσκευές; Drivers κλπ;
    Πολύ το ζαλίζω βέβαια, γιατί του χρόνου που θα πάει το πάγιο από 26 στα 29 πλέον η 500αρα, θα τα πιάνω τα 300 και δεν θα υπάρχει θέμα..... Lol....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άλλαξα το fw της usb3 κάρτας και έπαιξα λίγο με το orientation της κεραίας.... Συν ότι πλέον παίζω με νέο cpu και με την εφαρμογή κατάφερα να χτυπήσει 388....

    Πλέον σκέφτομαι αν αξίζει να βάλω linux να δω αν είναι πιο ελαφριά Η να δοκιμάσω κάρτα δικτύου pcieX1 για να δω αν θα τερματίσει την οπτική....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα το fw της usb3 κάρτας και έπαιξα λίγο με το orientation της κεραίας.... Συν ότι πλέον παίζω με νέο cpu και με την εφαρμογή κατάφερα να χτυπήσει 388....

    Πλέον σκέφτομαι αν αξίζει να βάλω linux να δω αν είναι πιο ελαφριά Η να δοκιμάσω κάρτα δικτύου pcieX1 για να δω αν θα τερματίσει την οπτική....
    Γεια σου GregoirX23 και καλη χρονια!!
    Συνεχιζω αυτα που εγραψα παλιοτερα. Το tweak δουλευει κανονι, οι μετρησεις ειναι βεβαια με καλωδια, CAT6 και CAT6A.
    Τα παλια μου λαπτοπακια δειχνουν να τα καταφερνουν ακομα, αγοραστηκαν το 2010, το ενα με ι7 πρωτης γενιας, 8GB DDR3 RAM & HDD καi το αλλο C2D T9600, 4 GB DDR2 RAM & HDD. (Dual-Boot Windows 11 x64 & Windows 7).
    Mε 500 Μbps συνδεση.

    Windows 7: T9600 C2D.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  T9600 ST1 W7.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  41,8 KB 
ID: 253467

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  T9600 Speedtest W7.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  45,6 KB 
ID: 253468


    Windows 11: i7 Q740M


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  i7 Speedtest W 11.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  47,2 KB 
ID: 253469


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  i7 Speedtest.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  44,4 KB 
ID: 253470

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας