Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Question
    Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κάτι σχετικό.

    Καθώς οι τιμές των SSD γενικώς έχουν πέσει αρκετά, σκέφτομαι να αγοράσω κάποιους NVMe δίσκους για το σύστημά μου (για το /home που το έχω σε RAID 1 σε μηχανικούς WD Black και για αρχεία τύπου τραγούδια, ταινίες, VMs, κτλ.). Έβαλα στο μάτι τους WD SN580 που έχουν πολύ καλή τιμή ανά GB, αλλά ψάχνοντας γενικότερα, βλέπω ότι γενικά η υπόθεση NVMe SSD στο Linux έχει θέματα με το power management. Πχ. κάποιοι που είχαν WD SN770 είχαν random freezes που χανόταν ο δίσκος και έπρεπε να κάνουν reset τον controller και αλλάζοντας σε Samsung SSDs αυτά τα θέματα λύθηκαν. Άλλοι προτείνουν να μπει το
    Κώδικας:
    nvme_core.default_ps_max_latency_us=0
    στα kernel params κατά την εκκίνηση για να απενεργοποιηθεί το ASPM στο NVMe interface.

    Τι εμπειρίες έχετε εσείς με NVMe SSD δίσκους; Τι μάρκες, μοντέλα έχετε που δουλεύουν χωρίς θέμα στο Linux σας;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω ότι γενικά η υπόθεση NVMe SSD στο Linux έχει θέματα με το power management. Πχ. κάποιοι που είχαν WD SN770 είχαν random freezes που χανόταν ο δίσκος και έπρεπε να κάνουν reset τον controller και αλλάζοντας σε Samsung SSDs αυτά τα θέματα λύθηκαν. Άλλοι προτείνουν να μπει το
    Κώδικας:
    nvme_core.default_ps_max_latency_us=0
    στα kernel params κατά την εκκίνηση για να απενεργοποιηθεί το ASPM στο NVMe interface.
    Συγκεκριμένα μοντέλα δεν ξέρω να σου δώσω πληροφορίες αλλά το power management δεν είναι θέμα μόνο των nvme αλλά γενικά και για sata (και hdd και ssd). Θα βρεις εκατοντάδες μηνύματα εδώ και χρόνια να αναφέρουν fs corruption με ASPM / ALPM. Άτομα που έτρεχαν διάφορα εργαλεία για εξοικονόμηση μπαταρίας (πχ tlp) έβλεπαν corruption σε λίγες ημέρες (φυσικά φταίνε οι bios devs για τη σκάρτη υλοποίηση και όχι το linux αλλά τον χρήστη τον νοιάζει το αποτέλεσμα). Λέγεται ότι από τότε που υλοποιήθηκε η μέθοδος med_power_with_dipm (θεωρητικά ίδια με αυτήν που χρησιμοποιείται στα windows), σταμάτησαν αυτά τα θέματα και δεν χρειάζεται πλέον να πειράζεις τίποτα αλλά δεν ήμουν τολμηρός να το δοκιμάσω ποτέ.

    Πέρα από αυτό, όλα τα προβλήματα που έχω δει να συμβαίνουν ήταν πάντα θέμα θερμοκρασίας και όχι μοντέλων. Έβαζε κάποιος σε ένα midi tower με 1 ή 2 ανεμιστήρες (ή ακόμη χειρότερα σε ένα λαπτοπ), ένα nvme που ερχόταν χωρίς ψύκτρα, χωρίς thermal pads, και χωρίς τίποτα (για να μην αναφέρω την βλακεία που δέρνει όλους τώρα με τα rgb φωτάκια και βάζουν πάνω σε nvme τεράστια leds που ανεβάζουν 15 βαθμούς την θερμοκρασία) και είτε έκανε throttling και σερνόταν είτε οδηγούσε ακόμη και σε corruption.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από το 2020 με Samsung 970 evo plus κανένα πρόβλημα ποτέ, (MacOS, Gentoo, Ubuntu, Windows) με συνέπεια όλες οι ενημερώσεις των firmwares με τα δεδομένα μου στον δίσκο. Τον συγκεκριμένο χωρίς ψύκτρα δεν θα τον πρότεινα εκτός και τον βαράει κάθετα ανεμιστήρας δεν ξεπερνά τους 35C σε λειτουργία. Με ψύκτρα το καλοκαίρι σε λειτουργία κυμαίνεται 55-57C, standby 45C.
    Πριν έξι μήνες πρόσθεσα τον Seagate FireCuda 530, διπλάσια ταχύτητα, τετραπλάσιο endurance, θερμοκρασίες καλοκαίρι standby 32C σε λειτουργία 45C. Κανένα θέμα μέχρι τώρα.
    Φίλος μου σε νέο game pc στο οκτάμηνο η αγορά με Kingston NV2 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 χαμηλές θερμοκρασίες μαζι με τον 5800/3D - Radeon 6800.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας