Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999 / 5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Χαίρετε!
    Θέλω να ρωτήσω, ίσως τους πιο παλιούς της παρέας.

    Χθες βράδυ, μέχρι ξημερώματα, είχα σύνδεση σταθερή (VDSL Vodafone σε ΟΤΕ καμπίνα μπροστά από το σπίτι μου). Από συνήθεια, έκλεισα το ρούτερ το βράδυ, και το μεσημέρι που το άνοιξα ξανά δεν συνδέθηκε ποτέ.
    Ξήλωσα το πριζάκι, μήπως κουνήθηκαν τα καλώδια, το συνέδεσα 10 φορές μπας και είναι αυτό, άλλαξα ρούτερ - σπλιτερ δεν έχω, οπότε δεν ήταν από την συνδεσμολογία μέσα στο σπίτι.

    Υπάρχει περίπτωση να ήρθε τεχνικός το πρωί γι άλλη γραμμή, να αποσύνδεσε τη δική μου από τη ρεγκλέτα στην είσοδο εφόσον είδε ότι είναι ανενεργή γραμμή, και να την έβγαλε; (γίνεται ένα μπαχαλο από καλώδια εκεί)
    Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να συνέβη σε ένα βράδυ και δεν σταθεροποιείται σε τίποτα - είναι σα να μην υπάρχει σύνδεση από την άλλη πλευρά!


    ΥΓ: λέω τους πιο παλιούς, γιατί όλο και κάτι κουλό θα έχουν δει τα μάτια τους - αλλά ίσως υπάρχει μη κουλή εξήγηση που δεν μπορώ να σκεφτώ! χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος idamanthus : 05-12-23 στις 22:28.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.186
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από idamanthus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να ήρθε τεχνικός το πρωί γι άλλη γραμμή, να αποσύνδεσε τη δική μου από τη ρεγκλέτα στην είσοδο εφόσον είδε ότι είναι ανενεργή γραμμή, και να την έβγαλε; (γίνεται ένα μπαχαλο από καλώδια εκεί)
    Υπάρχει (λάθη γίνονται) αλλά δεν είναι το πιο πιθανό.
    Αυτού λεχθέντος, προ ετών μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο
    (ήρθε τεχνικός της wind να συνδέσει το ισόγειο και χάλασε το δικό μου στον 3ό...)

    Το ζήτημα είναι ότι για τον α' ή β' λόγο η γραμμή έχει πρόβλημα,
    το δηλώνεις βλάβη και θα το κοιτάξουνε.
    Το τι ακριβώς συνέβη μάλλον δεν θα το μάθεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999 / 5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Είναι τέτοιο χάος ο πίνακας με τις ρεγκλέτες που είναι πολύ πιθανό.. Αν υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση, θα χαρώ να την μάθω, γιατί ήταν πολύ άκυρη αποσύνδεση αυτή.

    Το πραγματικό ερώτημα είναι αν θα με αναγκάσουν να ξηλώσω ολόκληρο καλώδιο και να περάσω καινούργιο (ενώ έχει γίνει εκ νέου προ δεκαετίας αυτή η δουλειά στην πολυκατοικία) καθώς φαίνεται πως είναι συνδεσμολογικό το θέμα εφόσον δεν πιάνει τίποτα από σήμα.

    Το έχω δηλώσει βλάβη, θα περιμένω τον ΟΤΕ, όπως και τα 3/4 της χώρας, με το υπέροχο 4G των 560kbps της vf στα Πατήσια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος idamanthus : 06-12-23 στις 01:37.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999 / 5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Hello, it's me again.
    Η γραμμή επανήλθε μία μέρα μετά, αλλά σήμερα έκανα ένα restart το ρούτερ και δεν μπορεί να συνδεθεί ξανά.

    Καμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει, και πώς να αντιμετωπιστεί; :/

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.186
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από idamanthus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει, και πώς να αντιμετωπιστεί; :/
    Όταν δεν μπορεί να συνδεθεί η dsl 3 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

    #1 Χάλασε/είναι προβληματικό το cpe.
    #2 Χάλασε (η είναι προβληματική) η καλωδίωση στο μέρος ευθύνης μας (απο τον κατανεμητή και μέσα).
    #3 Χάλασε (η είναι προβληματική) η καλωδίωση στο μέρος ευθύνης του isp (από τον κατανεμητή και πέρα).
    #4 Έχει πρόβλημα ο isp (είτε στην καμπίνα, είτε πιο πάνω).

    Το #1 το κοιτάς εσύ και κοιτάς και τα logs του cpe, αν υποπτεύεσαι πρόβλημα μιλάς με το support του isp.
    To #2 αν υφίσταται ως πρόβλημα το διορθώνεις ο ίδιος, επικοινωνείς με ηλεκτρολόγο.
    Τα #3/4 είναι ευθύνη του isp, το δηλώνεις βλάβη.

    Αυτών λεχθέντων, κάποιος τρίτος, σε ένα forum, χωρίς περεταίρω πληροφορίες,
    τι περιμένεις να σου πει?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999 / 5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Ρωτώ τις περιπτώσεις που μπορεί να υπάρχουν ως ενδεχόμενα, και ρωτώ αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο καθώς ήταν αρκετά περίεργο από τη στιγμή που πάλι έγινε χωρίς καμία ενέργεια παρά μόνο ένα restart ενώ υπήρχε uptime της γραμμής, και δεν έχω ιδέα από συμπεριφορά καλωδίων και δικτύων.

    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, τώρα γνωρίζω πού χρειάζεται να δώσω μεγαλύτερη προσοχή εφόσον έρθει κάποιος τεχνικός δικτύου να το κοιτάξει, και πώς να συνεννοηθώ και μαζί του!

    Στην Ελλάδα βρισκόμαστε, που αν δεν έχεις λίγο ιδέα για το τί συμβαίνει στη δουλειά που θέλεις να γίνει, τις περισσότερες φορές απλώς πρέπει να στηριχτείς στο πόσο ενδιαφέρεται ο άλλος να σε βοηθήσει.

    Και πάλι σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος idamanthus : 11-12-23 στις 18:25.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας