Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Exclamation
    Μια πελάτισσά μου έχει Nova και θέλω να επικοινωνήσω μαζί τους για να ενεργοποιήσουν στον δικό τους εξοπλισμό το PPPoE Passthrough ή το Bridge mode, ώστε να πάρουμε WAN IP σε δικό μας SDN δίκτυο.

    Ξέρω ότι υπάρχουν οδηγίες για το πώς να γίνει αυτό στο φόρουμ, αλλά επειδή πρόκειται για δουλειά και θέλω να καταγραφεί στο σύστημά τους ότι έγιναν αυτές οι αλλαγές, ήθελα να τους καλέσω και να κλείσουμε ραντεβού να το κάνουν εκείνοι, ακόμα και αν είναι να στείλουν τεχνικό.

    Τους καλώ λοιπόν στην τεχνική υποστήριξη και το σηκώνει μια κοπέλα. Μετά από την επαλήθευση στοιχείων, της λέω τι θέλω να κάνω και μου λέει ότι αυτό πρέπει να πληρώσω κάποιον τεχνικό να μου το κάνει, αλλιώς θα μπω στο Google να δω πώς θα το κάνω ή στο site τους για να δω τις οδηγίες, καθώς δεν το κάνουν εκείνοι.

    Της ρωτάω έκπληκτός λοιπόν αν δηλαδή δεν έχουν κανένα τρόπο, ακόμα και με email, να μιλήσω με το τεχνικό τους τμήμα ή LVL2, ώστε να φροντίσουν να μπουν εκείνοι να κάνουν τις αλλαγές με TR-069 (όπως κάνουν η Cosmote και η Vodafone) ή ακόμα και με remote μέσα από κάποιο PC μας.

    Η απάντησή της είναι ότι, άμα το router μας έχει υπηρεσία internet, δεν έχουν καμία δουλειά να κάνουν τίποτα άλλο και μετά ό,τι άλλο θέλω, το κάνω μόνος μου ή να το ψάξω στο Google.

    Της λέω λοιπόν ωραία μπορείτε να μου πείτε που στο site σας βρίσκονται οι οδηγίες για το bridge mode και μου λέει φυσικά και με βάζει σε αναμονή. Αφού περιμένω 2 λεπτά μου λέει "Όπως σας είπα άμα θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο πρέπει να το κάνετε μονός σας, δεν οφείλουμε να παρέχουμε καμία τέτοια βοήθεια"
    Να τονίσω ότι μιλάμε για εταιρικό πακέτο.

    Η Cosmote και η Vodafone ( η πελάτισσα έχει 3 γραμμές στην εταιρία της) απάντησαν άμεσα και μου είπαν ακριβώς τι χρειάζεται να γίνει και ότι θα τα φροντίσουν όλα εκείνοι.

    Θεωρείται αποδεκτή συμπεριφορά αυτό? Αυτό που με ενόχλησε παραπάνω από όλα ήταν η ειρωνεία της ενώ δεν τις μίλησα με ΚΑΘΟΛΟΥ αγενές ύφος. Δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνεται να απαντάνε στον πελάτη κάνε μονός σου δεν ασχολούμαστε….

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η υποστηριξη της νοβα ηταν απο πριν χαλια. Εδω τους ρωταγα να μου δωσουν κωδικους για να βαλω after market μοντεμ/ρουτερ και μου λεγανε να δω κατω απο το ρουτερ τους κωδικους του ρουτερ. Ειδικα τωρα με την ενωση εχουν γινει ολα σαλατα. Μπορει να εχεις προβλημα με την γραμμη σου και να σε συνδεσουν με την υποστηριξη κινητης. Τωρα οταν εχω προβλημα απλα ξανακαλω καθε μερα μεχρι ειτε να με σταματησουν ειτε μεχρι να με βοηθησουν. Ειδικα αν αναγνωρισω φωνη το κλεινω απ'ευθειας.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Η διαφορα στην απαντηση της Nova σε σχέση με την απαντηση της Vodafone και της Cosmote μου εκανε τεραστια εντυπωση! Το ποσο αμεσα με βοηθησαν σε αυτο το απλο πραγμα που ζητησα. Αντιθετα η Nova πως δεν μου ειπε "δεν μας παρατας και εσυ"

  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2022
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    H288A
    μηπως συνδεθηκες με το τμημα για τα οικιακα και οχι εταιρικα
    γιατι μαλλον 70% αυτο να εγινε ξανα κανε μια δοκιμη

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.315
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παιδιά το κάνουν και στο δικτυο των franchise καταστηματων της εταιρειας μας αυτο, καλουμε πάντα:

    Από εταιρικό κινητό & σταθερό Nova: 1277 (Χωρίς χρέωση)

    Από άλλο πάροχο ή από εξωτερικό: +30 693 560 1277 (Με χρέωση)
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας