Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Win10 μαζεμα

  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, έχω ένα παλιό λάπτοπ win10 64,
    Θα ήθελα να να το μαζέψω λίγο όσον αφορά τα προγράμματα που ίσως να μη χρειάζεται να τρέχουν στο background κι ότι άλλο μπορώ να κάνω για να μη απορροφούνται πόροι άσκοπα προκειμένου να τρέξει λίγο πιο γρήγορα.

    Από πού να ξεκινήσω για να δω που φαινόνται και πως αφαιρούνται περιττά προγράμματα στο παρασκήνιο?

    Επίσης έχω ένα avast trial που έχει λήξει, μου έχει βρει drivers του λάπτοπ που δεν έχουν κάνει ποτέ update , να τους κάνω? αν κ γενικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιο driver.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχω ένα παλιό λάπτοπ win10 64,
    Θα ήθελα να να το μαζέψω λίγο όσον αφορά τα προγράμματα που ίσως να μη χρειάζεται να τρέχουν στο background κι ότι άλλο μπορώ να κάνω για να μη απορροφούνται πόροι άσκοπα προκειμένου να τρέξει λίγο πιο γρήγορα.

    Από πού να ξεκινήσω για να δω που φαινόνται και πως αφαιρούνται περιττά προγράμματα στο παρασκήνιο?

    Επίσης έχω ένα avast trial που έχει λήξει, μου έχει βρει drivers του λάπτοπ που δεν έχουν κάνει ποτέ update , να τους κάνω? αν κ γενικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιο driver.

    Ευχαριστώ
    Για αρχή, μπορείς να πας στον task manager και να δεις στο tab "startup" ποιά προγράμματα τρέχουν στην εκκίνηση (enabled), οπότε να τα κάνεις disable.

    Έπειτα, μπορείς να πας στα services (control panel -> administrative tools -> services) και να απενεργοποιήσεις ότι δεν χρειάζεσαι. Καλό είναι να συμβουλευτείς το net ώστε να κρίνεις αν κάτι είναι απαραίτητο να τρέχει ή όχι στο σύστημα. Αλλά πολλά services καταλαβαίνεις κι απ'το όνομα ότι μάλλον δεν είναι critical για το σύστημα, πχ το telemetry, maps, κλπ.

    Απ'το program and files μπορείς να απεγκαταστήσεις οτιδήποτε θεωρείς πως είναι περιττό.

    Τέλος, μπορείς να κάνεις cleanup temp files και διάφορα άλλα προσωρινά αρχεία από updates κλπ με το tool που έχουν τα windows 10. Δεξί κλικ σε ένα δίσκο/partition και disk cleanup.

    Με τα παραπάνω, σε γενικές γραμμές θα έχεις κάνει καλό συμμάζεμα.

    Καλό θα είναι να μην μπεις στον πειρασμό να χρησιμοποιήσεις 3rd party cleaners.
    Εκτός του ότι δεν θα κάνουν κάτι περισσότερο απ'τα ήδη ενσωματωμένα tools του συστήματος, είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσουν και ανεπιθύμητα προβλήματα.

    Αν ωστόσο θέλεις και κάποιο εξωτερικό εργαλείο, μπορείς να τσεκάρεις το autoruns: https://learn.microsoft.com/en-us/sy...loads/autoruns το οποίο είναι της MS.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να σαι καλά για τις καλογραμμένες οδηγίες σου!! Θα τα κάνω με την πρώτη ευκαιρία και θα ρωτήσω αν για κάποιο πρόγραμμα δε ξέρω τι κάνει κι αν είναι απαραίτητο να τρέχει.

    Το avast να το αφήσω? Όπως και τους drivers που λέει ότι θέλουν update , το χρειάζονται λες?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά για τις καλογραμμένες οδηγίες σου!! Θα τα κάνω με την πρώτη ευκαιρία και θα ρωτήσω αν για κάποιο πρόγραμμα δε ξέρω τι κάνει κι αν είναι απαραίτητο να τρέχει.

    Το avast να το αφήσω? Όπως και τους drivers που λέει ότι θέλουν update , το χρειάζονται λες?
    Το avast είναι δωρεάν (ως επί το πλείστον) antivirus. Αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο άλλο (που καλό είναι να μην τρέχουν παράλληλα περισσότερα του ενός, antivirus στο σύστημα), άφησέ το, απλώς φρόντισε να το διατηρείς ενημερωμένο.

    Οι drivers είναι κάποια "ειδικά" προγράμματα που επιτρέπουν την επικοινωνία μεταξύ των συσκευών με το σύστημα.

    Οπότε, σαφώς τους χρειάζεσαι. Συνήθως γίνονται update μέσω του windows update. Τώρα αν ας πούμε θέλεις να κάνεις update τους drivers της κάρτας γραφικών σου, τότε μπορείς να κάνεις update μέσω της εφαρμογής της κάρτας γραφικών (αναλόγως τον κατασκευαστή).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Πιστεύεις ότι κάποιος από αυτούς τους drivers που βρίσκει το avast, ότι είναι απαραίτητο να γίνει update?
    Γιατί δε μου έβγαλαν μήνυμα τα win ότι πρέπει να γίνει update σε αυτούς αλλά τους βρήκε το avast?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20231119_233212.jpg  

    IMG_20231119_233059.jpg  

    IMG_20231119_233146.jpg  


  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.169
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Όσον αφορά τους drivers της hp (και τα σκουπίδια της...), το ιδανικό θα ήταν να πας στο site της HP,
    να δεις εκεί τι υπάρχει διαθέσιμο, να διαβάσεις και τα changelogs τους,
    και μετά να κρίνεις τι θα κάνεις update.

    Και με την ευκαιρία να δεις και τι γίνεται με το firmware για σύστημα/ssd/κλπ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.722
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν τον έχεις πολλά χρόνια και έχει μαζέψει σαβούρα, μια καλή ιδέα θα ήταν να του κάνεις φορμάτ και να εγκαταστήσεις από την αρχή μόνο ότι χρειάζεσαι. Να του βάλεις και έναν SSD αν δεν έχει και ίσως και επιπλέον μνήμη RAM.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν κατάλαβα καλά από όλους τους παραπάνω drivers, μόνο ο πρώτος στην πρώτη φωτό είναι της HP, πέρα από το ότι δε ξέρω πως να κρίνω αν αξίζει να υπάρχει στο λάπτοπ,

    οι άλλοι drivers στη λίστα είναι κρίσιμοι και πρέπει σε κάποιον να γίνει update?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τον έχεις πολλά χρόνια και έχει μαζέψει σαβούρα, μια καλή ιδέα θα ήταν να του κάνεις φορμάτ και να εγκαταστήσεις από την αρχή μόνο ότι χρειάζεσαι. Να του βάλεις και έναν SSD αν δεν έχει και ίσως και επιπλέον μνήμη RAM.

    Πριν από ένα χρονο,μου άλλαξε ένας γνωστός τον εσωτερικό σε ssd κάνοντας τον κλώνο από τον παλιό.
    Δυστυχώς δε μπορώ να ρωτήσω αν έκανε updates ή πέταξε περιττα προγράμματα.

    Από ραμ είμαι στα 12

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά από όλους τους παραπάνω drivers, μόνο ο πρώτος στην πρώτη φωτό είναι της HP, πέρα από το ότι δε ξέρω πως να κρίνω αν αξίζει να υπάρχει στο λάπτοπ,

    οι άλλοι drivers στη λίστα είναι κρίσιμοι και πρέπει σε κάποιον να γίνει update?
    Βασικά μην βασίζεσαι στο avast για driver updates.

    Το avast είναι AV. Δεν είναι δική του δουλειά να μπλέκεται με driver updates.

    Τους drivers θα τους αναβαθμίζεις πρωτίστως μέσα απ'το windows update και αν σε περίπτωση θέλεις κάποιον συγκεκριμένο να αναβαθμίσεις που δεν το έχει κάνει το ίδιο το windows update, θα πας να τον κατεβάσεις απ'το site της motherboard. Εναλλακτικά απ'τον κατασκευαστή του driver
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.722
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από ένα χρονο,μου άλλαξε ένας γνωστός τον εσωτερικό σε ssd κάνοντας τον κλώνο από τον παλιό.
    Δυστυχώς δε μπορώ να ρωτήσω αν έκανε updates ή πέταξε περιττα προγράμματα.

    Από ραμ είμαι στα 12
    Ακόμη και να έκανε τα updates, από 1 χρόνο πίσω θα έχουν βγει κι άλλα updates. Αν έκανε κλώνο σίγουρα θα πήρε και ότι σαβούρα θα είχε από τον παλιό δίσκο. Από Ram είσαι εντάξει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους drivers θα τους αναβαθμίζεις πρωτίστως μέσα απ'το windows update και αν σε περίπτωση θέλεις κάποιον συγκεκριμένο να αναβαθμίσεις που δεν το έχει κάνει το ίδιο το windows update, θα πας να τον κατεβάσεις απ'το site της motherboard. Εναλλακτικά απ'τον κατασκευαστή του driver
    Ακριβώς, αφήνεις το Windows Update να κατεβάσει ότι είναι να κατεβάσει, μαζί και τους drivers, και ότι δεν βρει το κατεβάζεις από την ιστοσελίδα του κατασκευαστή του συγκεκριμένου εξαρτήματος.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ok! Ευχαριστώ πολύ

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Και να θες να τους κανεις update τους drivers απο το Avast εχει λουκετακι....
    Δηλαδη θα πρεπει να τους πληρωσεις και να πας σε πληρη εκδοση.
    Ειναι ενα απο τα τρικ των free για να σε δελεασουν να τα αγορασεις...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας