Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γειά σας,

    Είμαι νέο μέλος και απολογούμαι εκ των προτέρων αν δημοσιεύω στο λάθος forum.

    Έχω ενα router speedport smart(ρουτερ1) με οπτική ίνα απο την cosmote(200mb/s). Λόγω της τοποθεσίας του, χρειάστηκε να τραβήξω μια επέκταση ethernet στο δώματιο μου, όπου και έχω ενα σταθερό υπολογιστή. Εκτός τον υπολογιστή έχω και ενα raspbery pi το οποίο θα ήθελα επίσης να ειναι στο δωμάτιο μου. Η διαδικασία που ακολούθησα είναι να τραβήξω ενα καλώδιο απο το ρουτερ1 και να το συνδέσω με ενα speedport plus 2(ρουτερ2) που βρίσκεται στο δωμάτιο μου.Στο ρούτερ2 απενεργοποίησα το wifi. Στο ρούτερ2 σύνδεσα με ενα άλλο καλώδιο ethernet το raspberry pi και με ένα τρίτο καλώδιο ethernet το σταθερό υπολογιστή μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  autodraw 12_9_2023.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  66,3 KB 
ID: 252557


    Απο τη στιγμή που έβαλα το δεύτερο ρούτερ, βλέπω διάφορες ανωμαλίες ανα περιόδους κατα τη σύνδεση μου στο διαδίκτυο(είτε με wifi είτε με ethernet). Για παράδειγμα πολλές ιστοσελιδες/εφαρμογές σταματάν να συνδέονται για κάποια δευτερόλεπτα έως λεπτα. Στην ίδια χρονική περιοδου που συμβαίνει αυτό, μπορώ κανονικά να googlarw, πράγμα που μου δίνει την αίσθηση οτι ίσως να είναι θέματα DNS.

    Ένα άλλο παράδοξο είναι οτι μολις μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρουτερ(πηγαίνοντας στο 192.168.1.1), κάποιες φορές βλέπω την σελίδα του ρουτερ1 και κάποιες του ρουτερ2. Εμπειρικά, θα ελέγα οτι τις περισσοτερες φορές βλέπω την σελίδα του ρουτερ1.
    Ρώτησα το chatGPT για την κατάσταση μου αλλα δεν ξέρω κατά πόσο οι πρότασεις που μου κάνει είναι καλές.

    Ενδεικτικές απαντήσεις του chatGPT:

    1." Disable DHCP on the Second Router:
    The primary router (connected to your internet source) should handle DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) to assign IP addresses to devices on the network.
    Disable DHCP on the second router. This ensures that only the primary router assigns IP addresses to devices."

    2. "Double NAT (Network Address Translation) Issues:
    If both routers perform NAT, it can lead to Double NAT issues, potentially causing problems with certain applications and services. To avoid this, you might consider setting the second router in bridge mode if it has such an option."

    Μπορείτε να με βοηθήσετε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Καλωσήλθες.

    Θα αντικαταστήσεις το "router 2" με ένα απλό, μικρό, unmanaged gigabit ethernet switch και θα δουλέψουνε όλα ρολόι από μόνα τους, χωρίς καθόλου κόπο και πόνο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας