Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-34 από 34
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.057
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εννοεις κουνηθηκαν κατα την σαρωση; Καλουτσικος χρονος ειναι τα 2 λεπτα. Αν σκεφτεις πως τις βαζεις 4 μαζι και γλυτωνεις και το crop.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.183
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις κουνηθηκαν κατα την σαρωση; Καλουτσικος χρονος ειναι τα 2 λεπτα. Αν σκεφτεις πως τις βαζεις 4 μαζι και γλυτωνεις και το crop.
    Δενμπορώ να βάλω 4 δυστυχώς. Δεν χωράνε για να δουλέψει και το crop.
    Πιστεύω κουνιούνται λίγο όπως κλείνει το καπάκι. Έχουν μερικές και μια καμπυλότητα και σίγουρα δεν κουμπώνουν καθεται. Επίσης μου φαίνεται ότι με αυτές που φαίνονται περισσότερο ξεπλυμένες ίσως να μην ειναι ορθογώνια κομμένες και να αφήνει περισσότερα κενά. Θα προτιμούσα να αφηνε μαύρα τα κενά να μην φαίνεται αλλά φαντάζομαι σκανάρει το χρώμα από το καπάκι.

    - - - Updated - - -

    Παρατηρώ ότι μερικές φωτογραφίες βγάζουν συστηματικά το άσπρο περιθώριο ενώ αλλες όχι ανεξαρτήτως το που βρίσκονται στο γυαλί πάνω. Η ίδια φωτογραφία μόνη της δεν βγάζει περιθώρια και αναρωτιέμαι αν ο σκάνερ αναγνωρίζει τα μεγέθη, αποφασίζει για το μεγαλύτερο και όλες οι μικρότερες βγαίνουν με το περιθώριο.

    - - - Updated - - -

    Nice, βρήκα γιατί το auto splitter είναι αργό. Ουσιαστικά χρησιμοποιούσε την TWAIN εκδοχή γιατί η WIA συσκευή έλεγε ότι ειναι offline. Εψαξα λίγο για το μηνυμα και διαβαζα για process architectures και δοκίμασα να το τρέξω as administrator και δούλεψε. Περιμένω και απάντηση από τον developer που το ενημέρωσα στο σχετικό νήμα.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.057
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παρατηρώ ότι μερικές φωτογραφίες βγάζουν συστηματικά το άσπρο περιθώριο ενώ αλλες όχι ανεξαρτήτως το που βρίσκονται στο γυαλί πάνω. Η ίδια φωτογραφία μόνη της δεν βγάζει περιθώρια και αναρωτιέμαι αν ο σκάνερ αναγνωρίζει τα μεγέθη, αποφασίζει για το μεγαλύτερο και όλες οι μικρότερες βγαίνουν με το περιθώριο.
    Ναι, πολυ πιθανον.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.183
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τελείωσα. Θα έλεγα κοντά στις 400 φωτογραφίες.

    Κάποια λόγια από την εμπειρία μου μήπως και κάποιος άλλος αποφύγει τα λάθη μου και γλυτώσει χρόνο

    Εγώ είχα τις φωτογραφίες κάπως ανάμεικτες. Αρχικά τις χώρισα με βάση πρωτεραιότητα σκεφτόμενος ότι θα πρέπει να πληρώσω. Όμως με δικό μου σκάνερ και εφόσον θα τον φας τον γαίδαρο, συμβουλή μου ειναι να σκαναριστούς ανά γκρούπ εμφάνισης και μάλιστα ταξινομημένες σε σειρά αν γίνεται. Πχ το πίσω κάθε φωτογραφίας είναι συχνά από διαφορετικό φωτογράφο και διαφορετικό χαρτί. Δυστυχώς, λίγες είχαν ημερομηνία για να μπορέσεις τουλάχιστον να ξέρεις το περίπου. Ο λόγος που μιλάω για ταξινόμηση είναι γιατί τότε συχνά κρατάγαμε το φίλμ να τελειώσει και εγώ τουλάχιστον βρήκα σε ορισμένα πολύ αναμεικτα σετ. Επειδή λοιπόν τις σκάναρα με την σειρά πρωτεραιότητας, έπρεπε να βρω πως θα τις γκρουπάρω. Γιαυτό και καλό να κοιταχτούν οι φωτογραφίες και από καλή και από την ανάποδη

    Εγώ τις σκάναρα τρείς τρείς και το IJ Scanner της Canon μια χαρά crop και χώρισμα έκανε. Βασικά κάνουν ένα γρήγορο πέρασμα και μετά η κεφαλή σκανάρει μόνο τα σημεία που θέλους. Σε Α4 ή τουλάχιστον το τζάμι του σκάνερ που χρηισιμοποιήσα δεν χωράνε 4 γιατί τότε δεν θα είχαν κενό. Συνεπώς δύο οριζόντες πάνω και κάτω αριστερή γωνία και μια κάθετη στην πάνω δεξιά γωνία. Μετά θέλει ένα rotate. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε τα εργαλεία της microsoft αλλά στο rotate δεν τις σώζει πάντα. Πρέπει να έχουν πολύ κακή υλοποιήση στο multi threading.

    Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να βρω πως να βάλω εύκολα την ημερομηνία στις φωτογραφίες. Το όνομα οκέι αλλά τα πεδία που χρησιμοποιούνται στην ταξινόμηση. Αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα με τα cloud storage.

    Δεν έβαλα κάποιο φίλτρο βελτιστοποιήσης. Αυτό που έκανε το autosplitter ήταν πολύ ωραία αλλά όταν τους ρώτησα για την σελίδα της πληρωμής γιατί φαίνεται αρχαία και ήθελαν τον αριθμό της κάρτας μου, δεν απαντήσαν και έτσι και εγώ έριξα άκυρο. Η αργοπορία ήταν ένα τεχνικό θέμα που λύθηκε τρέχοντας την εφαρμογή σε admin mode.

    Γενικά αν υπάρχει κάποια πρόταση για μαζική επεξεργασία για τα επόμενα θα ήταν χρήσιμο
    * Created/Modified fields για να φαίνονται ως παλιά
    * Επεξεργασία των χρωμάτων για βελτιωποίηση
    * Rename με βάση το created field ή μια αυξουσα σειρά ανά φάκελο σαν να τα έχει πάρει ψηφιακή μηχανή.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας