Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 203
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    H COMPEX που λέω, είναι παλιά (έχει και ομοαξονικό) και την έχω στη δουλειά. Μου έχει βγάλει το λάδι. Δεν ξέρω τί chip έχει πάνω.
    ειναι realtek, αλλα κάποια ειδική Oem εκδοσή (δεν δουλέυουν οι generic realtek drivers)

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παιδιά, ο καθένας είναι ελεύθερος να πάει να προσθέσει post, για κάτι που δεν κάλυψα (π.χ. εκτυπωτές), ή για κάτι που δεν διευκρίνισα - αποσαφήνισα όσο έπρεπε κλπ.
    ολα και όλα πήρες την ευθήνη να το κάνεις τώρα!

  3. #18
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα και όλα πήρες την ευθήνη να το κάνεις τώρα!
    Άντε, με νεύρο, με νεύρο, μα τον Τουτάτη.

    Μη βαριόμαστε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω παίζει ρόλο και η τοπολογία του δικτύου. Εάν είναι όλα επάνω στο ίδιο hub/switch δεν παίζει ρόλο εάν ανήκουν σε διαφορετικό ή ίδιο Workgroup. Ίσως πρέπει να έχουν gateway χωριστό τα workgroups ώστε να εχει νόημα.
    Λόγω ασύρματης σύνδεσης των διαφορετικών workgroups, υπάρχουν στο LAN 3 switches. Επίσης τι και αν είναι 2 PC στο ίδιο workgroup αφού ατο καθένα μπορείς να ορίσεις διαφορετικό gateway.

    Επι τι ευκαιρία άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ρύθμιση gateway. Έχετε προσέξει ότι μπορούμε να βάλουμε πάνω από ένα (δεν το έχω δοκιμάσει); Αν ναι με ποια λογική λειτουργεί;

  5. #20
    Το avatar του μέλους Bone_Collector
    Bone_Collector Guest
    Αυτό ενεργοποιεί - εάν υπάρχει - τον επεξεργαστή της κάρτας δικτύου για να κάνει ό,τι μπορεί εκείνος και να "ξαλαφρώνει" την βασική CPU του συστήματος από ό,τι μπορεί να φέρει εις πέρας ο ίδιος.

    Αυτό ίσχυε από τον καιρό των NT 4.0.

    Πολύ πιθανόν, με την έλευση των 2000 και μετά, όπου υπάρχει ο Device Manager, με την πληθώρα ιδιοτήτων για τις κάρτες δικτύου, αυτό να είναι obsolete & deprecated.

    Όποιος το γνωρίζει ας μας το πει και μας.
    Πως μπορώ να τo κοιτάξω αυτό ; δηλαδή να δω αν η lan κάρτα που χρησιμοποιώ υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία ;

    στη μητρική έχω 2 ethernet ports 1) 10/100mb (nforce networking controller) και μια Marvell Yukon Gigabit Ethernet 10/100/1000

  6. #21
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bone_Collector Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορώ να τo κοιτάξω αυτό ; δηλαδή να δω αν η lan κάρτα που χρησιμοποιώ υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία ;

    στη μητρική έχω 2 ethernet ports 1) 10/100mb (nforce networking controller) και μια Marvell Yukon Gigabit Ethernet 10/100/1000
    Για το nForce2 που έχω εγώ δεν είμαι σίγουρος.

    Για το Marvell, δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα.

    Ψάξε για Rx, Tx, Checksums στον Device Manager.

    Εάν υπάρχουν εκεί τότε λογικά έχει.

    Φυσικά υπάρχει πάντα και η μέθοδος Trial & Error (ελληνιστί Δοκιμή & Σφάλμα).

    ΥΓ:

    Οι 3 παρακάτω κάρτες πάντως έχουν σίγουρα:

    - 3COM 3C-905-x
    - Realtek 8110S
    - Realtek 8169
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επι τι ευκαιρία άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ρύθμιση gateway. Έχετε προσέξει ότι μπορούμε να βάλουμε πάνω από ένα (δεν το έχω δοκιμάσει); Αν ναι με ποια λογική λειτουργεί;
    Με καμιά στα Windows!
    Ακόμη και αν βάλεις διαφορετικό manual cost πάντα το 1ο Gateway δουλεύει. Αν π.χ. στο 1ο βάλεις cost 100 και στο 2ο cost 10 όταν ξαναανόιξεις το παράθυρο, το 2ο gateway θα είναι πρώτο στη λίστα. Το λύσαμε το πρόβλημα!

    Με ποια λογική ΕΠΡΕΠΕ να λειτουργεί;
    Αν στο πρώτο Gateway βάλεις κόστος 1 και στο 2ο βάλεις κόστος 10, θα έπρεπε αν στο πρώτο Gateway ο χρόνος που κάνει το πακέτο να φθάσει είναι 21ms και στο 2ο είναι 2ms τότε
    21*1>2*10 άρα το πακέτο θα έπρεπε να δρομολογηθεί από το 2ο Gateway.
    Στην πράξη είπαμε... δεν ισχύει, ακόμη και όταν το 1ο Gateway είναι down...
    :?

  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω ασύρματης σύνδεσης των διαφορετικών workgroups, υπάρχουν στο LAN 3 switches. Επίσης τι και αν είναι 2 PC στο ίδιο workgroup αφού ατο καθένα μπορείς να ορίσεις διαφορετικό gateway.
    Χμμμ... Η έννοια του Workgroup μου φαίνεται ότι δε γίνεται κατανοητή.
    Καταρχήν, εντελώς θεωρητικά τo Workgroup είναι στο Application level (7 στο OSI) ενώ το Gateway είναι στο Network (3).

    Από κει και πέρα... Το Gateway είναι η IP διεύθυνση ενός Router ώστε να ξέρει ο Η/Υ μας που θα δρομολογήσει τα πακέτα για τα άγνωστα υποδίκτυα.
    Αν π.χ. το PC μας είναι το 10.0.0.1 με subnet mask 255.255.255.0 (αναφέρεται και ως 10.0.0.1/24) τότε μπορεί χωρίς Gateway να επικοινωνήσει με οποιοδήποτε PC με IP 10.0.0.x/24.
    Όταν όμως θέλει να επικοινωνήσει με τον 10.0.1.1/24, επειδή ο Η/Υ είναι σε άλλο υποδίκτυο (στο 10.0.1.x/24) θα στείλει το πακέτο του στοΝ Router (Δρομολογητή), δλδ στη δεύθυνση που έχει δηλωμένη ως Gateway (Default Route).
    Ο Δρομολογήτής, ξέρει πάντα πως να δρομολογήσει τα πακέτα είτε απευθείας προς τα υποδίκτυα (από το 10.0.1.x στο 10.0.0.x) είτε προς το δικό του Gateway (ιεραρχική δομή).

    Τι είναι το Workgroup...
    Με λίγα λόγια και εν συντομία είναι μια μλκιούλα της Microsoft για να ομαδοποιεί τους Η/Υ. Αυτό (δυστυχώς) δε σημαίνει ότι το κάνει μόνο σε οπτικό επίπεδο για το χρήστη (για να τα βλέπει τακτοποιημένα στην Περιοχή Δικτύου).
    Τα παλιά τα χρόνια, όταν η MS υποστήριζε τα Flat (μη ιεραρχικά δίκτυα), σε μεγάλες εταιρείες υπήρχε πρόβλημα.
    Αν ένα PC έψαχνε έναν πόρο του δικτύου (κάτι σαν την εντολή net view φανταστείτε το) θα επιστρεφόταν όλοι οι κοινόχρηστοι πόροι (εκτυπωτές, φάκελοι), όλων των Η/Υ. Καταλαβαίνεται ότι σε δίκτυα χιλιάδων Η/Υ αυτό θα δημιουργούσε χάος.

    Οπότε η MS σκέφτηκε να ξαναανακαλύψει τον τροχό και να υιοθετήσει το πρότυπο της IBM (η οποία χρησιμοποιούσε το MS-DOS), κάτι ξεχωριστό από το TCP/IP και το IPX/SPX που ήδη κυκλοφορούσαν.
    Έτσι εμφανίστηκε το NetBEUI στα Windows.
    Το NetBEUI όμως ΔΕΝ είναι ιεραρχικό και κυρίως δε δρομολογείται.

    Συνεπώς, ούτε μπορούσαν αυτά τα δίκτυα να χωριστούν σε υποδίκτυα, ούτε με άλλον τρόπο να ομοαδοποιηθούν ώστε ο κάθε Η/Υ να μη βομβαρδίζεται με πολλές, άσχετες πληροφορίες κάθε φορά που ανοίγει π.χ. κάτι προς εκτύπωση.

    Έτσι εμφανίζονται τα Workgroups και το Browser Service.
    Σε κάθε Ομάδα Εργασίας, ένας υπολογιστής εκλέγεται ως ο Master Browser της Ομάδας. Αυτός έχει μια λίστα με τους κοινόχρηστους πόρους αποκλειστικά της Ομάδας στην οποία είναι υπεύθυνος.
    Όταν κάνετε διπλό κλικ σε μια άλλη Ομάδα (ή net view /domain), ουσιαστικά ρωτάτε τον Master Browser ΕΚΕΙΝΗΣ της ομάδας να σας στείλει τους κοινόχρηστους πόρους του.
    Με αυτό τον τρόπο μειώνεται ο όγκος της πληροφορίας που μεταδίδεται στο δίκτυο.

    Δυστυχώς η υπηρεσία αυτή (Browsing) είναι από τις πιο ελλατωματικές στην ιστορία των δικτύων (μετά το 1990 τουλάχιστον!). Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιων προβλημάτων: Ομάδες που αν και φαίνονται δεν ανήγουν, υπολογιστές που αν και ανήκουν στην ομάδα δε φαίνονται πουθενά κτλ.

    Τι σημαίνουν τα παραπάνω πρακτικά για ένα μικρό δίκτυο (οικιακό/επαγγελματικό);
    Ότι πάντα το βέλτιστο από πλευράς ταχύτητας είναι να βρίσκονται όλοι οι Η/Υ σε ΜΙΑ ομάδα εργασίας.
    Ούτως ή άλλως σε peer-less δίκτυα (χωρίς "Server") τα δικαιώματα είναι κοινά. Επομένως το μόνο που καταφέρνετε με το να φτιάχνετε νέες ομάδες εργασίας είναι να φαίνονται πιο όμορφα τα εικονίδια στην περιοχή δικτύου αλλά να αυξάνονται οι πιθανότητες προβλημάτων (λόγων πολλαπλών Η/Υ με ρόλο Master Browser).

    Αντίθετα, ο χωρισμός σε υποδίκτυα ΕΧΕΙ πρακτικές εφαρμογές, αλλά το παρών post είναι ήδη πολύ μεγάλο για τεχνικό νήμα, οπότε το αφήνω για μετά αν σας ενδιαφέρει.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Εχω μια ακομη απορια.

    - να ΜΗΝ έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ Administrator αλλά ΑΠΛΟΥ User - ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Users
    ενας user στο δικτυο εχει δικο του λογαριασμο (ιδιο username και password) σε ολους τους υπολογιστες, και σε ολους τους υπολογιστες ειναι admin. Αυτο αποτελει προβλημα; Γενικα πειραζει αν καποιοι users στο δικτυο ειναι σε ολο ή σε μερικους τους υπολογιστες admin;

  10. #25
    Το avatar του μέλους agnostos1
    agnostos1 Guest
    καλησπέρα, πολύ καλός και χρήσιμος οδηγός...έκανα τα πάντα βήμα βήμα αλλά έχω ένα πρόβλημα, δύο υπολογιστές συνδεδεμένοι με ένα Hubaki, ο ένας βλέπει τον άλλον και κάνω κανονικά Browsing στα αρχεία του αλλά από τον άλλον υπολογιστή όταν πάω να μπω στα κοινόχρηστα αρχεία μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω το δικαίωμα να συνδεθώ κλπ. έχω ενεργοποιήσει και το Netbios κανονικά. any ideas?
    ευχαριστώ

  11. #26
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    @Χονολουλου@
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.959
    Downloads
    9
    Uploads
    6
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΚΟΖ
    Router
    U.S. Robotics 9108
    Μήπως έχουν πειραχτεί κάποιες ρυθμίσεις?

  12. #27
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    Αθήναι, Ελλάς
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Linksys WAG200G
    Path Level
    Interleaved
    Unhappy
    Βρε παιδιά, εγκατέστησα Windows 2003 και δεν μπορώ να δω δίκτυο! Δεν ξέρω τί μού ξέφυγε. Έχω στο Local Area Connection Properties εγκατεστημένα τα Client for Microsoft Networks και File and Printer Sharing for Microsoft Networks. Ο υπολογιστής μου είναι σε ένα workgroup με όνομα HOME.

    Δεν βλέπω στο workgroup όχι μόνο το άλλο pc, αλλά ούτε καν το δικό μου.

    Πηγαίνω από τον Windows Explorer στο "My Network Places | Entire Network | Microsoft Windows Network", εκεί βλέπω το workgroup "Home", αλλά είναι άδειο! Δεν έχει όχι μόνο το άλλο pc (το οποίο είναι συνδεδεμένο επίσης στο modem-router), αλλά ούτε το ίδιο το δικό μου pc! Το Home είναι κενό εντελώς.

    Τί μπορεί να μού ξέφυγε;

    (Internet έχω κανονικά.)
    Ὑπῆρξεν ἔτι τὸ ἄριστον ἐκεῖνο, Ἑλληνικὸς -
    ἰδιότητα δὲν ἔχ᾿ ἡ ἀνθρωπότης τιμιοτέραν·
    εἰς τοὺς θεοὺς εὐρίσκονται τὰ πέραν.

    (Κ.Π. Καβάφης, «Ἐπιτύμβιον Ἀντιόχου, βασιλέως Κομμαγηνῆς»)

  13. #28
    Παιδιά καλησπέρα.

    Πολύ καλός ο οδηγός που έφτιαξε ο φίλος, όμως δεν τα καταφέρνω σε κάτι. Στην "διαχείρηση υπολογιστή" δεν μου δείχνει εμένα το "Τοπικοί χρήστες και ομάδες". Σημειωτέον, έχω Windows XP Home. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι φταίει;

    Ευχαριστώ

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theotzimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα.

    Πολύ καλός ο οδηγός που έφτιαξε ο φίλος, όμως δεν τα καταφέρνω σε κάτι. Στην "διαχείρηση υπολογιστή" δεν μου δείχνει εμένα το "Τοπικοί χρήστες και ομάδες". Σημειωτέον, έχω Windows XP Home. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι φταίει;

    Ευχαριστώ
    οπώς αναφέρεται στον οδήγο μιλάει για τα xp profesional

    Δυστήχως δεν υπάρχει αυτή η ρυθμίση στα home

  15. #30
    Εγγραφή
    08-06-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ καλός ο οδηγός!
    Αν ήταν έυκολο, θα ήθελα μιά εξήγηση/δικαιολόγηση σχετικά με το τί είναι το Lmhosts lookup (και γιατί να το απενεργοποιήσουμε) και το netbios. Τέλος άμα έχει DHCP το μοντεμ δεν είναι όλα οκ όσον αφορά τις IP και τα masks?

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 00:29
  2. Ένα απλό ασύρματο οικιακό δίκτυο. Πώς??
    Από jadal74 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-07, 04:15
  3. απλό (?) οικιακό δίκτυο reloaded!
    Από sofia στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 13:06
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας