Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 203
  1. #76
    Το avatar του μέλους JAs0nX
    JAs0nX Guest
    Ευχαριστω για τις απαντησεις...
    θα τα δοκιμασω και θα σας πω.

    Να σημειωσω οτι σε Pings εννοειται βλεπουν ο ενας τον αλλον αφου οπως σας ειπα ο ενας μπορει να μπει στον αλλο...παω workgroup computers κανω ενα διπλο κλικ και μου ζηταει τον κωδικο του Guest. Το θεμα ειναι γιατι το ιδιο δεν γινεται και με τον αλλο.

    Οσο για τους πολλους users θα ηθελα να το αποφυγω γιατι και οι 2 υπολογιστες ειναι δικοι μου και δεν βλεπω να υπαρχει νοημα να κανω users...ας βλεπουν και οι 2 τα παντα δεν με πειραζει.
    Επισης δεν βαζω users γιατι θελω οταν ανοιγει το pc να μπαινει κατευθειαν στα win και οχι να με ρωταει users και κωδικους κλπ.

    Αυτο που θελω να πω και το ξεχασα ειναι το εξης:

    Οταν παω να δω τα permissions και να τα δωσω ψαχνω οπως λεει ο οδηγος για users και groups αλλα ΔΕΝ μου εμφανιζονται οι users του 2ου pc.
    Ενω μπορω πχ να μπω και να δω τα shares του ενος pc παω να φτιαξω τα permissions και ξαφνικα δεν βλεπει κανεναν μονο τον εαυτο του...οποτε τα εχω γυρισει ολα στο EVERYONE.

    Καμμια ιδεα κ παλι ?
    Ευχαριστω

  2. #77
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21.093
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    Unifi Gateway Max
    Απενεργοποιείς το "Use Simple File Sharing" και στους δύο υπολογιστές
    Βάζεις password σε όλους τους χρήστες (κάθε χρήστης πρέπει να έχει το ίδιο password σε όλους υπολογιστές)

    Σε επίπεδο workgroup δεν μπορείς να δεις τους χρήστες άλλου υπολογιστή στην καρτέλα με τα permissions. Για αυτό το λόγο δημιουργείται ο ίδιος χρήστης σε ΟΛΑ τα μηχανάκια με τα ΙΔΙΑ στοιχεία (username & password)

    Τον οδηγό τελικά τον διάβασες σωστά;
    Ανυπόγραφος

  3. #78
    Το avatar του μέλους JAs0nX
    JAs0nX Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απενεργοποιείς το "Use Simple File Sharing" και στους δύο υπολογιστές
    Βάζεις password σε όλους τους χρήστες (κάθε χρήστης πρέπει να έχει το ίδιο password σε όλους υπολογιστές)

    Σε επίπεδο workgroup δεν μπορείς να δεις τους χρήστες άλλου υπολογιστή στην καρτέλα με τα permissions. Για αυτό το λόγο δημιουργείται ο ίδιος χρήστης σε ΟΛΑ τα μηχανάκια με τα ΙΔΙΑ στοιχεία (username & password)

    Τον οδηγό τελικά τον διάβασες σωστά;
    Σ ευχαριστω...δεν ειχα προσεξει οτι ο χρηστης πρεπει να εχει το ιδιο username για ουσιαστικους λογους...
    νομιζα οτι χρειαζονταν απλα για να μην γινεται μπαχαλο και δεν ξερει ο χρηστης ποιον χρηστη "εχει" στον εκαστοτε υπολογιστη.

    Τον διαβασα λεμε ΝΤΕ!

  4. #79
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Usr 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Εδώ, εάν είμαστε σε XP ή 2003, ψάχνουμε να βρούμε οποιοδήποτε service έχει στο όνομά του τις λέξεις:

    - Internet Connection Firewall (ICF)
    - Windows Firewall
    - Internet Connection Sharing (ICS)


    Για όλα αυτά τα services κάνουμε τα εξής:

    Εάν τρέχουν (στη στήλη Status θα γράφει Started) τα σταματάμε κάνοντας δεξί κλικ πάνω τους και επιλέγοντας Stop.



    Καλησπέρα Φίλε μου να πω κι εγω με την σειρα μου τα συγχαρητηρια μου για το αρθρο και τον κοπο σου.
    Εχω 2 Η/Υ και ενα Router συνδεδεμενους πάνω σε ένα switch netgear.Ειχα φτιαξει το LAN συμφωνα με τον wizard που εχουν τα windows xp pro μεσα -καθοτι ασχετος-.Διαβαζοντας όμως τον οδηγο ειπα να δοκιμασω μπας και μαθουμε και τιποτις σε αυτην την ρημαδα την ζωη.Αυτο που προέκυψε ήταν το εξής:Οντας απενεργοποιημενο το ΙCS δεν εβλεπα δίκτυο με το που το ενεργοποιω ολα ρολοι..οσο για ICF δεν βρηκα κάτι..κοιταξα και ξανακοιταξα τις ρυθμισεις ολα τα υπολοιπα τα εχω κανει κατα γραμμα εκτος απο τον κωδικα που πειραζουν τις registries.Κατι μου ξεφυγε η να μην ανησυχω?Αν δεν το απενεργοποιησω το ICS τι πειραζει?

    Συγνωμη αν κουρασα
    Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rory_Gallagher : 19-11-06 στις 02:35.

  5. #80
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.435
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ίσα-ίσα το ανάποδο θα πρέπει να συμβαίνει απ' όσα περιγράφεις.

    Εάν το Ics-icf είναι απενεργοποιημένο τότε να βλέπεις δίκτυο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #81
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Usr 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Για ειμαι σιγουρος οτι μιλαω για το ιδιο service... "Windows Firewall/Internet Connection Sharing ICS" Ετσι ακριβως αναφερεται η υπηρεσια.Κατι αλλο παρεμφερες δεν βρηκα.Αυτην απενεργοποιησα και δεν εβλεπα το αλλο Pc.Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει καποια αλλη ρυθμιση λαθος και απενεργοποιοντας την υπηρεσια αυτη να μην εχω δικτυο?Αν και τα εχω τσεκαρει 3 φορες τα βηματα...

  7. #82
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Περιοχή
    GR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Υπαρχει καμια διaφορα ουσιας στο αν χρησιμοποιεις ο ρουτερ 10.0.0.138 και για το PC1 10.0.0.1 και Pc2 10.0.0.2 με αυτα που χρησιμοποιει το Howto(192.XXX.....)?

  8. #83
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Αρκεί οι IP's που χρησιμοποιείς να:
    • είναι η κάθε μία μοναδική στο δίκτυο σου
    • ανήκουν όλες στο ίδιο subnet
    • ανήκουν στα reserved IP ranges για χρήση σε τοπικό δίκτυο


    κοινώς... όχι

  9. #84
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Περιοχή
    GR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί οι IP's που χρησιμοποιείς να:
    • είναι η κάθε μία μοναδική στο δίκτυο σου
    • ανήκουν όλες στο ίδιο subnet
    • ανήκουν στα reserved IP ranges για χρήση σε τοπικό δίκτυο

    κοινώς... όχι
    Eυχαριστω,αυτο που φοβαμαι ειναι μην εχει προβλημα το dslphone

  10. #85
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rory_Gallagher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ειμαι σιγουρος οτι μιλαω για το ιδιο service... "Windows Firewall/Internet Connection Sharing ICS" Ετσι ακριβως αναφερεται η υπηρεσια.Κατι αλλο παρεμφερες δεν βρηκα.Αυτην απενεργοποιησα και δεν εβλεπα το αλλο Pc.Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει καποια αλλη ρυθμιση λαθος και απενεργοποιοντας την υπηρεσια αυτη να μην εχω δικτυο?Αν και τα εχω τσεκαρει 3 φορες τα βηματα...
    KAi εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Απλά ο δεύτερος υπολογιαστής τρέχει τα home edition όπου δεν υπάρχει ρύθμιση στα folder option για απενεργοποίηση simple file sharing. Επίσης δεν έχω θέσει passwords sta accounts. Μήπως να τρέξω τον network wizzard των windows δίχως internet sharing?ΣΟΣ
    Τελικά αν και δεν βλέπω κανένα shared folder μπορώ να παίξω δικτυακό παιχνίδι. Επίσης μπορώ να ΔΩ τα shared folders από το RUN, OPEN \\computer name\shared. Me to που ανοίγω το φάκελω και βλέπω μέσα, πατάω πίσω και κάνω map network drive οπότε βλέπω τον φάκελο κανονικά μέσω MY computer. Ωστόσω δεν βλέπω κανένα φάκελο στο my network places. Τη δουλειά μου την κάνω, αλλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου πει αν το δίκτυο είναι ασφαλές και αν όλα είναι καλά, θα το εκτιμούσα. Α , επίσης στο my network places,αν πατήσω view workgroup μου βγάζει σφάλμα. και δεν βλέπει κανένα workgroup.
    Hehe,τελικά όσο ζεις μαθαίνεις. Αν πάμε my network places και πάνω αριστερά πατήσουμε add a network place ,τότε ορίζουμε το shared folder και έχουμε access.Πάω να το δοκιμάσω και στα home edition αν γίνεται. ΠΑρακαλώ και πάλι για βοήθεια για θέματα ασφαλείας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimarass : 21-12-06 στις 23:11.
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  11. #86
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    'Εχω δύο υπολογιστές. Έναν με profssional και έναν με home. Telika μετά από προσπάθεια έχω τα εξείς. Βασικά τι ΔΕΝ έχω κάνει από τον οδηγό:
    1) Δεν έχω θέσει password για τους χρήστες εκτός από τον administrator.
    2) Στα home δεν μπόρεσα να βρω στα settings των folder το use simple file sharing για να το απενεργοποιήσω.
    3) Στα home δεν μπόρεσα να βρω τους χρήστες στo Administrator tools.Mono τα professional έχουν τέτοιο μενού. Έστι τους χρήστες τους δημιούργησα από control panel.
    4) Δεν έκανα τα registry tweaks
    5) Sta home δεν υπάρχει δυνατότητα να θέσεις permissions.Απλά κάνεις "share this folder to network.Ελπίζω να μην είμαι μπατε σκύλοι αλέστε με αυτήν την επιλογή και με το firewall off.
    Αποτέλεσμα:
    1) Το ίντερνετ μοιράζεται κανονικά. (Δεν έχω δοκιμασει μουλάρια ακόμα)
    2) Παίζω δικτυακά παιχνίδια
    3) Μπορώ από το computer με τα windows professional να "δω" τους φακέλους που έκανα shared στον άλλο υπολογιστή με τα home, πηγαίνοντας στο my network places, πατόντας add network places , \\computer name2\shared folder2.
    4) Στον υπολογιστή με τα home, όταν πατάω \\computer name1\shared folder1 μου ζητάει log in για τον χρήστη computer name1,δηλαδή του υπολογιστή του οποίου τα αρχεία θέλω να δω.Δηλαδή από τα Home δεν βλέπω δίκτυακό φάκελο.Ζητάει log in.

    Και ρωτάω:
    1) Πάω καλά ή είμαι γεμάτος τρύπες στην ασφάλεια δικτύου?
    2) Πως θα δω τους φακέλους των Professional από το computer me ta HOME?
    3) Συμβουλές???
    Ευχαριστώ
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  12. #87
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Μαλακάσα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΛΑΚΑΣΑ
    Router
    Speedtouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    31,5(dB) / 21,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimarass Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Εχω δύο υπολογιστές. Έναν με profssional και έναν με home.
    Για να δείς φακέλους σε υπολογιστές που έχουν home πρέπει να ενεργοποιήσεις τον χρήστη Guest στα Home (νομίζω). Όμως αυτό σε κάνει πιο ευάλωτο. Να γιατί και ο Wantilles επιμένει "μακρυά από τα Home". Θέλουν περεταίρω ρυθμίσεις και καταντάνε δύσχρηστα. Αν έγραφε για τα Home το παρόν Tutorial θα ήταν πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος και το δίκτυο που θα δημιουργούνταν δύσχρηστο. Κι εγώ λοιπόν πιστεύω ότι είναι καλύτερο να έχει κάποιος Professional για να μην πονοκεφαλιάζει άδικα.

  13. #88
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Thanks αλλά επειδή δεν παίζει να αγοράσω πάλι τα windows, αν μπορεί κάποιοσ να μου πει τι να κανω!!!!Ευχαριστω
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  14. #89
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στα Home αν δεν κάνω λάθος, αν μπείς σε ασφαλή λειτουργία σου δινεί το μενου με τα δικαιώματα

  15. #90
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    82.115
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα Home αν δεν κάνω λάθος, αν μπείς σε ασφαλή λειτουργία σου δινεί το μενου με τα δικαιώματα
    Σωστά μόνο σε ασφαλή λειτουργία το εμφανίζει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 00:29
  2. Ένα απλό ασύρματο οικιακό δίκτυο. Πώς??
    Από jadal74 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-07, 04:15
  3. απλό (?) οικιακό δίκτυο reloaded!
    Από sofia στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 13:06
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας