Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 203
  1. #166
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Για να χρησιμοποιούμε μόνο straight-through καλώδια, πρέπει και οι δύο συσκευές στα άκρα του καλωδίου να υποστηρίζουν auto mdi/mdix; Επίσης, η σύνδεση switch με hub τι καλώδια θέλει χωρίς auto mdi/mdix;

  2. #167
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Να πετάξεις τα hub.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #168
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγχαρητήρια για τον οδηγό. Πραγματικά πολύ καλός. Αλλά - ως πλήρως άσχετη από δίκτυα - έχω κάποιες ερωτήσεις.

    Θέλω να συνδέσω ένα desktop Win XP Pro με ένα laptop Win XP Home. Να πω εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγοράζω τα Win και να εγκαθιστώ όλα μου τα προγράμματα - είναι πολλά, πιστέψτε με, οπότε και ότι συμβουλές μπορείτε να μου δώσετε να αναφέρονται σ' αυτό το λογισμικό. Το modem - router που έχω είναι το WAG200G της Linksys για ISDN DSL.
    Επίσης θέλω να συνδέσω το στα8ερό ενσύρματα και το φορητό ασυρμάτα ώστε να έχουν internet και file sharing, και να μπορούν και οι δύο να εκτυπώνουν από τον εκτυπωτή που είναι συνδεδεμένος στον σταθερό - κάτι που παρέλειψες να αναφέρεις στον οδηγό και εννοείται ότι μιλάμε για απλό εκτυπωτή, όχι δικτυακό.

    Οι ερωτήσεις και τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής:
    α) ο οδηγός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην περιπτωσή μου ή χρειάζεται τροποποιήσεις? Κι επίσης, αφού μιλάμε γι' ασύρματη σύνδεση σε ποια από τις συνδέσεις να δώσω τα ip? ασύρματη ή τοπική?

    β) όταν βάζω στον σταθερό τα σταθερά ip και dns από την εταιρία με πετάει εκτός internet ενώ όμως η σύνδεση φαίνεται να τρέχει (Βέβαια στο taskbar οι οθονίτσες φαίνονται μαύρες κι όχι μπλε αλλά παρόλ' αυτά μου λέει ότι έχει συνδεθεί). Και ταυτόχρονα, συμβαίνει το ίδιο και στο φορητό. Από την άλλη όταν τα είχα αυτόματα έτρεχαν μια χαρά (και δυό τρομάρες), αν και παρότι ο φορητός υποτίθεται ότι ήταν στο internet, ουσιαστικά δεν κατέβαζε τίποτα!Τι ακριβώς συμβαίνει? Μήπως φταίει που ο οδηγός αναφέρεται σε PSTN ενώ εγώ έχω ISDN????

    γ)Έτρεξα και τα ping και στους δύο υπολογιστές και αναγνωρίζουν και οι δύο μόνο τον σταθερό. Τον φορητό δεν τον βλέπουν καθόλου. Και όταν πηγαίνω να τους βρω από τον πίνακα ελέγχου, ο μεν φορητός δεν βλέπει καθόλου το δίκτυο, ο δε σταθερός το βλέπει αλλά δν έχει πρόσβαση στον φορητό. Υπάρχει καμιά περίπτωση (εστώ και μία πολύ πολύ μικρούλα στο τρισεκατομμύριο) να είναι φυσιολογικό αυτό? Όχι ε?

    δ) Μήπως μπορείς να πεις και πως θα κάνω κοινόχρηστο τον εκτυπωτή???

    Αυτά. Για τώρα. Είμαι απολύτως άσχετη από δίκτυα παιδιά γι' αυτό καθέ βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Και συγγνώμη για το μακροσκελές σημείωμα.

  4. #169
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    113
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΡΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟ
    Router
    netfaster-iad2
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πινακας ελέγχου,Εκτυπωτης,δεξι κλικ,κοινη χρηση,κοινόχρηστο! για τα υπόλοιπα τρεξε τον οδηγο εγκαταστασης οικδικτυου,....τραβα κιαπό μια επανεκκινηση στα πισια σου.......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimostz : 13-12-07 στις 16:15.

  5. #170
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστώ!
    Well, the worst thing that could happen is we all die.

  6. #171
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    χαιρετω!!! παρα πολυ καλος οδηγος αλλα εχω μια απορια αν μπορει καποιος να με help!

    η ethernet που εχω στο desktop εχει παψει να φαινεται στη καρτελα διαχειριση συσκευων πιθανον να την απενεργοποιησα καπος και δε ξερω αν υπαρχει τροπος να την επαναφερω η' αν ψοφησε....και υποχρεωτικα μεχρι σημερα ειμαι συνδεμενος στο router μεσο usb....θελω ομως να φτιαξω δικτυο μεταξυ desktop&laptop(xp & vista) μπορω να αφησω το usb καλωδιο στο desk και να συνεχισω τη διαδικασια στο laptop με ethernet??? οπως δλδ τα εχω τωρα για το net απλα να γινει και η εγκατασταση δικτυου ετσι??γιατι ενω τα xp βλεπουν τα vista το αναποδο δε συμβαινει και κατα συνεπεια δε με αφηνει να ανοιξω το φακελο που θελω απο τα vista μεσω των xp και σκεφτομουν μηπως φταιει το καλωδιο

    ευχαριστω προκατοβοληκα!!!!

    φιλικα

  7. #172
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Άμα σου χάλασε η κάρτα δικτύου πήγαινε και πάρε άλλη με €15.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #173
    Eχω 2 υπολογιστες σε δικτυο πχ PC1 και PC2 .To PC1 συνδεεται με modem-router (ασυρματο Philips για Connx)
    μεσω ενσυρματης καρτας δικτυου (ADMtec).Επισης το PC1 εχει και ασυρματη καρτα δικτυου NetGear.Το PC2 εχει μονον ασυρματη καρτα δικτυου NetGear.Το λειτουργικο και στα δυο PC ειναι XP Pro.Διαφοροποιειται σε κατι ο οδηγος που δινετε, γιατι ενω καταφερνω να εχω Internet και στα 2 PC ,τους κοινοχρηστους φακελους μπορω να τους δω μονον απο το PC2 .Επισης το ασυρματο δικτυο το δημιουργω ο ιδιος με τον οδηγο των Windows και στα δυο PC η απλα διαμορφωνω το υπαρχον δικτυο (με ονομα CONNX) που φτιαχνουν κατευθειαν οι 2 ασυρματες NetGear; Ευχαριστω θερμα για οποιαδηποτε απαντηση.

  9. #174
    ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ CONΝX STA 4 MBPS ΜΕ ΡΟΥΤΕΡ PHILIPS ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΚΑΙ 4 ΘΥΡΕΣ ΓΙΑ ΙΣΑΡΙΘΜΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΘΥΡΑ ETHERNET ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ.
    ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΕΧΩ USB LYNKSIS ΓΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΔΙΚΤΥΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΡΟΥΤΕΡ ΤΗΣ PHILIPS
    ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ CONNX ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ACSES POINT ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ INTERNET . <ΣΥΓΝΩΜΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑΚΙΑ ΜΟΥ> ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ???

  10. #175
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    -
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Smile
    Καλησπερα και ενα ακομη μπραβο για τον οδηγο σου!

    Αν μπορει καποιος να μ λυσει τις παρακατω αποριες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις password σε όλους τους χρήστες (κάθε χρήστης πρέπει να έχει το ίδιο password σε όλους υπολογιστές)
    Σε επίπεδο workgroup δεν μπορείς να δεις τους χρήστες άλλου υπολογιστή στην καρτέλα με τα permissions. Για αυτό το λόγο δημιουργείται ο ίδιος χρήστης σε ΟΛΑ τα μηχανάκια με τα ΙΔΙΑ στοιχεία (username & password)
    Αυτο ειναι απαραιτητο..ναι θα μ πειτε..αλλα δν ειναι λιγο παραλογο?ή απλως ειναι ο μοναδικος τροπος να γινει η δουλεια σε μηχανηματα π δν εχουν server OS...?
    Απο οτι καταλαβα ειναι απαραιτητο μονο αν θελουμε διαφορετικα user rights σε καθε PC..σωστα?αλλιως δουλευουμε με την επιλογη του "everyone" κ ειμαστε οκ..



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcmanpcman Εμφάνιση μηνυμάτων

    - στη μέση ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ το Enable LMHOSTS lookup
    - Στο frame NetBIOS setting επιλέγουμε Enable NetBIOS over TCP/IP


    για ποιό λόγο χρησιμοποιούμε το NETBIOS?
    γιατι να απενεργοποιήσουμε το LMHOSTS?
    Αυτη την απορια ειχα κ εγω!

    Τι ακριβως ειναι αυτα?


    ΤΗΧ!

  11. #176
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    ???
    Καταραμένα δίκτυα... Θα ήθελα τα φώτα σας.

    Έχω στήσει ένα δίκτυο που αποτελείται από το router (4 port), ένα access point και τα pc1 και pc2.

    To pc1 συνδέεται ενσύρματα με το router, το access point ενσύρματα με το router και το pc2 ασύρματα με το access point με μια pci ασύρματη κάρτα δικτύου.

    Το πρόβλημα: Κανένα pc δεν μπορεί να δει τα shared folders του άλλου. Τα pc1 και pc2 είναι pingable μεταξύ τους και το pc2 βλέπει internet (gateway του έχω δώσει τις ip του router και του access point). Με \\computername τίποτα πάλι. Επίσης, δεν μπορεί να δει το workgroup.

    Έχω ακολουθήσει (και) τις οδηγίες του οδηγού κατά γράμμα (αφού πρώτα προσπάθησα μόνος), καθώς και καθαρή εγκατάσταση και δεύτερη φορά τον οδηγό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά.

    Οποιαδήποτε ιδέα/βοήθεια/πρόταση δεκτή.


    Φιλικά,
    Αντρέας
    Keep foruming...

  12. #177
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    -
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βεβαιωσου οτι εχεις δωσει ιδιο workgroup για ολα τα PC και checkαρε χωρις firewall να δεις μηπως αυτα δημιουργουν το προβλημα..

  13. #178
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    ???
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LiKbeAsT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιωσου οτι εχεις δωσει ιδιο workgroup για ολα τα PC και checkαρε χωρις firewall να δεις μηπως αυτα δημιουργουν το προβλημα..
    Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα είχα τσεκάρει αυτά που λες και δεν είχαν βοηθήσει.

    Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Θέλουν ΟΛΟΙ οι χρήστες passwords. Εννοείται βέβαια ότι θα είναι κοινά ανά χρήστη σε όλα τα pc. Είχα αφήσει όλους τους λογαριασμούς χωρίς password. Όταν τους έβαλα και έκανα restart είδα τα πάντα.

    Οδηγήθηκα εκεί αφού, όταν έδωσα στο cmd \\192.168.1.x για να δω τα shares, μου έβγαλε μύνημα λέγοντας κάτι για τα passwords (δεν θυμάμαι τι ακριβώς).

    Τελικά, μάλλον δεν ακολούθησα τον οδηγό και τόσο πιστά. Shoot me...


    Φιλικά,
    Αντρέας
    Keep foruming...

  14. #179
    Εγγραφή
    12-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εγω στις ρυθμισεις TCP/Ip εχω αφησει και στα δυο pc ->obtain ip adress automatically..τα πισι ομως μπαινουν και τα δυο κανονικα στο ιντερτνετ..οποτε λογικα δε χρειαζεται να πειραξω κατι με τις ip οπως λεει ο οδηγος ετσι δεν ειναι??
    συνδεονται ενσυρματα τα δυο πισι και εχω ακολουθησει ακριβως τις οδηγιες του οδηγου,ειναι ιδιο workgroup ktl,εκτος απο το να βαλω πασγορντ σε καθε πισι και αυτο που λεω παραπανω..

  15. #180
    Εγγραφή
    15-05-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5./1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Siemens sl2-141
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 49.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον ολα δουλευουν σωστα στο δικτυο μεταξυ desktop και laptop(η συνδεση ειναι ασυρματη)..το προβλημα ειναι οτι στον shared folder που βρισκεται στον desktop θελω να ορισω δικαιωματα ετσι ωστε να εχω προσβαση σε αυτον μονο απο το laptop...(να μου ζηταει κωδικο προσβασης)..δοκιμασα να βαλω στα διακιωματα authenticated users αλλα μετα δεν με αφηνε να μπω καθολου στον shared..

Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 00:29
  2. Ένα απλό ασύρματο οικιακό δίκτυο. Πώς??
    Από jadal74 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-07, 04:15
  3. απλό (?) οικιακό δίκτυο reloaded!
    Από sofia στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 13:06
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας