Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14661/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SpeedTouch 780
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Καλησπέρα,

    Επικοινώνησα με την COSMOTE για FTTH στο σπίτι. Και μου είπανε ότι πρώτα βάζουνε 24 η 50 vdsl πρώτα και μετα προχωράνε στην μελέτη και εγκατάσταση οπτική ίνα.
    Υπάρχει ήδη κουτί cosmote έξω από το σπίτι.
    Αυτή η διαδικασία ;;;;

    Απευθείας οπτική δεν μου δίνουνε…και αν δεν παίξει η ινα είμαι με 24 η 50 vdsl.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.757
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα.

    Δεν υπάρχει κάποια γραμμή τώρα στο σπίτι ?

    Εάν μιλάμε για πολυκατοικία έχει γίνει εγκατάσταση FTTH στο κτήριο ?
    Έχει βάλει κάποιος άλλος FTTH ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14661/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SpeedTouch 780
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Ναι υπάρχει γραμμη απο Βονταφον αλλά δεν θέλω να την καταργήσω ακομα λόγο οτι με πίστωσαν 2 μηνες συνδρομη, και θα φαω ρητρα για 12 μηνες

    Δεν υπάρχει εγκατασταση FTTH στην πολυκατοικια.

    Ευχαριστω,απλα θελω να ξερω οτι οντος ετσι ειναι η διαδικασια που περιγραφω πανω;;;;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.757
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν θυμάμαι καλά το ζήτημα αυτό έχει σχέση κυρίως με αιτήσεις σύνδεσης FTTH σε οικία που δεν υπάρχει κάποια ενεργή σύνδεση..
    Και μάλλον είχε σχέση με τον αριθμό βρόχου που έχουν οι συνδέσεις ADSL/VDSL..

    Νομίζω είναι ένα "πρόβλημα" που μάλλον υπάρχει σε κάποια συστήματα του OTE,
    που πιθανόν θέλει ειδική διαδικασία για να ξεπεραστεί.

    Ένα σχετικό παράδειγμα που θυμάμαι ήταν το παρακάτω..

    Συνδρομητής με σύνδεση FTTH ήθελε να κάνει μετακόμηση σε νέα οικία η οποία δεν διέθετε κάποια σύνδεση εκ των προτέρων.
    Ο ΟΤΕ του ζητούσε να βάλει πρώτα σύνδεση ADSL/VDSL και στην συνέχεια να ζητήσει σύνδεση FTTH.

    Θα σου έλεγα να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα για σύνδεση FTTΗ.
    Αλλά καλό θα ήταν νομίζω να μπορείς πρώτα να φύγεις από την Vodafone εάν είναι να κινήσουν κάποιες διαδικασίες.

    - - - Updated - - -

    Πιθανόν εάν τους είπες ότι δεν θέλεις να καταργήσεις τώρα την σύνδεση της Vodafone,
    αυτοί να σε βάλανε σε διαδιακασία απόκτησης νέου βρόχου και γραμμής.. (?)
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14661/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SpeedTouch 780
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Ευχαριστώ για την απαντηση. Ναι ειναι λιγο περιεργο. Μου ειπε υπαρχει δυνατοτητα FTTH αλλα πρωτα θα βαλεις 24 η 50αρα.
    Μου ειπε η πωλιτρια οτι αυτη ειναι η διαδικασια. Εχω της λεω διοτι αν παει κατα στραβα θα μεινω με την 24 η 50 απο κοσμοτε, θα εχω πληρωσει την ρητρα στην βοντα.

    Ναι τους ειχα πει οτι θελω να μηνω για λιγο ακομα με βοντα εφοσος εχω την πιστωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από condor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απαντηση. Ναι ειναι λιγο περιεργο. Μου ειπε υπαρχει δυνατοτητα FTTH αλλα πρωτα θα βαλεις 24 η 50αρα.
    Μου ειπε η πωλιτρια οτι αυτη ειναι η διαδικασια. Εχω της λεω διοτι αν παει κατα στραβα θα μεινω με την 24 η 50 απο κοσμοτε, θα εχω πληρωσει την ρητρα στην βοντα.

    Ναι τους ειχα πει οτι θελω να μηνω για λιγο ακομα με βοντα εφοσος εχω την πιστωση.
    Αν βγάζει διαθεσιμότητα στο site του ΟΤΕ για την οικία σου, ΔΕΝ υπάρχει "κάτι πάει στραβά".
    Παραγγέλνεις ίνα, θα μπει ίνα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν 2 ζητήματα:
    Το κυριότερο ειναι εμπορικό. Θέλουν να πάρουν τη γραμμή άμεσα με φορητότητα, που γίνεται πολύ πιο γρήγορα σε ADSL ή VDSL. Μετά ας γίνει η αίτηση και να τρέχει η παραγγελία για FTTH, θα είσαι και θα πληρώνεις Cosmote όσο θα περιμένεις την εγκατάσταση.

    Το δεύτερο έχει να κάνει με διαχείρηση παραπόνων σχετικά με καθυστερήσεις στο FTTH. Aν πχ κάτσει στραβή με το διαχειριστή, ή έχει καθυστερήσεις στους εργολάβους (πχ να έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση, αλλά να βρουν την ίνα τσακισμένη στο δρόμο και να χρειάζεται να ξανασκάψουν) έχουν έναν πελάτη που περιμένει, καλεί και κάνει παράπονα λέγοντας πως είναι στον προηγούμενο πάροχο και πληρώνει άδικα κτλ κτλ.
    Επίσης υπάρχει πιθανότητα να έχει οριστεί ημερομηνία φορητότητας, να κοπεί η γραμμή από Vodafone, αλλά από πρόβλημα στην εγκατάσταση να μην είναι έτοιμο το FTTH και να μείνεις χωρίς υπηρεσίες μέχρι να φτιαξει. Προσπαθούν να το αποφύγουν.

    Πάντως όλα μπορούν να γίνουν, φίλος στον Άλιμο έκανε φορητότητα από Vodafone VDSL σε 1000ρα Cosmote FTTH (δεν ειχε γινει πριν εγκατάσταση) κατευθείαν και χωρίς προβλήματα πριν κανά δίμηνο.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παιζει το κατευθειαν ftth, τα υπολοιπα ειναι κολπακια των πωλητων. Για αλλαγη παροχου απο χαλκο, δοκιμασμενο. Για νεα συνδεση, δεν ετυχε, αλλα δεν υπαρχει λογος (περα απο τον πωλητη που θελει να κατοχυρωσει την πωληση εδω και τωρα) να μην γινεται.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Την Τρίτη 12/12 έκανα τηλεφωνικά αίτηση στην cosmote για μεταφορά σε ftth από vodafone. Μου είπαν πως εάν πάω κατευθείαν σε fiber ενδέχεται να μείνω πολλές μέρες άνευ υπηρεσίες.

    Τελικά συμφώνησα να περάσω πρώτα από vdsl cosmote. Πέμπτη βραδάκι ενημερώνομαι ότι καταχωρήθηκε η αίτηση φορητοτητας.

    Δυστυχώς όμως Παρασκευή πρωί κόπηκαν οι υπηρεσίες από την vodafone χωρίς να είναι έτοιμη η cosmote....ρουτερ θα έχω από εβδομάδα και βλέπουμε...

    Οπότε δεν ξέρεις πότε τι μπορεί να συμβεί

  10. #10
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, είδα και εγώ διαθεσιμότητα στη ιστιοσελίδα της cosmote εφικτή ftth έως 1GBs.Πριν ένα χρόνο και για αρκετά χρόνια είχα 30-50-100και 200mbs από καμπίνα χωρίς προβλήματα (πάλι σε cosmote).Μένω σε πολυκατοικία 1ο όροφο
    Να καλέσω το τμήμα εξυπηρέτησης πρώτα? Ποια είναι τα βήματα? Η δεν είναι παντού στάνταρ? Να πω πως στο κτήριο δεν έχει βάλει κανείς οπτική
    Ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εννοείται 13888 να κάνεις αίτηση για FTTH και ποια ταχύτητα θέλεις.
    Ώστε να μπεις σε αναμονή για επίσκεψη μηχανικού.
    Μετά τον μηχανικό θα έρθει συνεργείο να σκάψει έξω και να περάσει την κάθετη. Και τέλος 2ο ραντεβού με άλλο συνεργείο που θα κάνουν την οριζοντια και θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση.

    Εγώ ενεργοποιήθηκα αρχες Ιανουαρίου με επίσκεψη μηχανικού μέσα Δεκεμβρίου.
    Τα συνεργεία που ήρθαν μου είπαν πως έχουν πολλές αιτήσεις στην πόλη μας.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Τα ίδια έλεγαν και σε μένα. Τους αγνόησα, πήγα στο επόμενο κατάστημα οπου μου έλεγαν τα ίδια, επέμεινα και τελικά καταχώρησαν αίτηση απευθείας σε FTTH.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η κάθετη είναι ΜΟΝΟ το σκάψιμο από έξω έως το κουτί πολυκατοικίας?Η θα βάλουν και οπτική? Καί η οριζόντια είναι εξωτερικά να φανταστώ έως το εσωτερικά σπιτιού? Να ενημερώσω ιδιοκτήτη πολυκατοικίας?

  14. #14
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Σε εμένα και φαντάζομαι και αλλού. Ήρθε μια μέρα ενα συνεργείο έσκαψε από πεζοδρόμιο μέχρι το εσωτερικό της οικοδομης οπου τοποθέτησαν το κεντρικό κουτί και τοποθέτησαν σε κάθε όροφο τα floor box και τα ένωσαν μεταξύ τους με οπτική ίνα. Επίσης φυσηξαν και την οπτική ινα από το την καμπίνα μέχρι το κεντρικό κουτί. Αυτή είναι η κάθετη.

    Μετά από 2 μέρες ήρθε άλλο συνεργείο το οποίο έκανε τις ενώσεις της οπτικής ίνας σε κάθε κουτί, πέρασε την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα (οριζόντια) και έκανε και την ενεργοποίηση.
    Αναλόγως και τις αιτήσεις που έχει η Κατερίνη δεν πιστεύω να αργήσεις πολύ. Υπομονή.

    Στην ουσία η κάθετη είναι εγκατάσταση οπτικής ίνας από την καμπίνα έως και καιρό όροφο.
    Και ορίζοντα είναι από το floor box μέσα στο διαμέρισμα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας