Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, έχω το TP-LINK TL-WPA4226KIT v4 Powerline, το οποίο δούλευε αδιάλειπτα και απροβλημάτιστα (αν εξαιρέσουμε κάποιες αποσυνδέσεις πότε πότε) εδώ και 3.5 χρόνια. Πριν λίγες ημέρες, ήρθε ένας ηλεκτρολόγος να ελέγξει κάτι στο σπίτι, και δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε γιατί έλλειπα, παρά μόνο ότι πάτησε πολλές φορές το κουμπί για τον έλεγχο λειτουργίας του ρελέ. Αυτό απλά το αναφέρω, δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο, απλά από την επόμενη μέρα που γύρισα στο σπίτι βλέπω σε όλες τις συσκευές που ήταν συνδεδμένες σε αυτό το wifi του powerline ότι είναι συνδεδεμένες χωρίς πρόσβαση στο internet. Ούτε με ethernet συνδεέται στο internet επίσης. Δοκιμάσα αποσυνδέσεις, restarts, resets, να ξανακάνω pair κτλπ από τις συσκευές και ότι μπορούσα από την εφαρμογή tpPLC και το web interface, ακόμα και factory default restore, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Εννοείται δοκίμασα και άλλες πρίζες, αν και ήταν στην ίδια 2 χρόνια τώρα και δεν είχα θέμα. Επίσης, δεν είχα πειράξει ποτέ ρυθμίσεις από την εφαρμογή ή το interface του router και δεν θυμάμαι πως ήταν. Ωστόσο νομίζω πως κάτι έχει άλλαξει βλέποντας τις ρυθμίσεις αυτού του δικτύου, το οποίο δεν ξέρω πως να το διορθώσω. Το powerline ήταν συνδεδεμένο στο wan port, και είχα 2 διαθέσιμα wifi, ένα από το powerline κι ένα από το modem router. Αν συνδέσω το powerline σε lan port, το wifi του powerline δουλεύει και δίνει πρόσβαση στο internet, όμως δεν έχω το πρώτο wifi από το modem router. Αν και μου κάνει εντύπωση γιατί η σύσκευή έπαιζε από την πρώτη στιγμή όπως περιέγραψα χωρίς να ρυθμίσω κάτι, τί χρειάζεται να αλλάξω ώστε να δουλεύει όπως πριν;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρόνια πολλά φίλε μου Καλά Χριστούγεννα,
    Το ρεύμα στο σπίτι είναι μονοφασικό ή τριφασικό;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χρόνια πολλά φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση.
    Τριφασικό είναι, και παρότι γενικά είχα κάποια θέματα που σχετίζονται κυρίως με το μπάνιο τελευταία, όπως ένα καμμένο πιστολάκι ή όταν κλείνω το φως στο μπάνιο το monitor στο δωμάτιο κάνει restart, φαίνεται να είναι άσχετα με το θέμα διότι όπως είπα δεν είχα ποτέ θέμα με το powerline.
    Τέλος πάντων, το θέμα λύθηκε απλά με ένα reset του router που δεν πρέπει να το είχα δοκιμάσει όταν έγραψα εδώ. Δεν ξέρω τι σκάλωμα είχε φάει, αλλά το powrline δουλεύει όπως πριν πλέον.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας