Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    17-12-2023
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πρεπει να διαβασω τις εικοσι σελιδες καταρχας
    δεν υποστηριζω την logo , αλλα δεν υποστηριζω και την παραγωγη ως στοχο . να μαθουν τον προγραμματισμο σαν εργαλειο χωρις να τους γινεται αντιπαθητικος ο προγραμματισμος λογο των απαιτησεων.

    πρεπει να διαβασω το κειμενο που εχεις γραψει για να συντονιστω στο τι εχεις υποψη σου , απλως ειδα καποιες αναφορες σε γλωσσες οι οποιες ειναι μεν πολυδυναμες αλλα ειναι και φορτιο η γνωση τους .


    απο μικρο παιδι μου αρεσουν οι υπολογιστες , και παρολο οτι δεν ειχα υπολογιστη , ειχα ενδιαφερθει απο 10-11 χρονων να μαθω προγραμματισμο καπου στο 1987 .
    αν ομως εβλεπα οτι με ξεπερναγε η προοδος , ας πουμε ενος φιλου που στον υπολογιστη του μαθαινα , ή η ροη του μαθηματος , ευκολα θα μπορουσα να χασω το ενδιαφερον μου μεχρι να βρω την ευκαιρια να το πιασω με τον ρυθμο μου .

    (οφειλω να διαβασω το κειμενο που εχεις γραψει ,πρεπει να ειμαι και σε αναλογη διαθεση ομως )

    *εντιτ*
    τα αρχαια δεν εξελισονται ουτε αλλαζουν και αποτελουν βασεις μιας γλωσσας που εξελισεται κοντα στα 3000 χρονια και που ολοι οι αλλοι εχουν παρει δανεια απο αυτην .
    Εγώ δεν είπα ποτέ τα παιδιά πρέπει να μάθουν C ή JAVA. Μάλιστα ανέφερα ότι πρέπει να είσαι χαζός στο να βάλεις κάποιον αρχάριο να μάθει αυτές τις γλώσσες. Εγώ γενικά προτείνω την HTML μαζί με php (τα βασικά εννοείται). Δεν είπα ότι οι 15χρονοι πρέπει να δημιουργούν δυναμικές ιστοσελίδες από τόσο νωρίς. Είπα όμως ότι λόγω της δημοφιλίας της php, την εύκολη σύνταξη της, την πληθώρα διαθεματικών εργασιών που έχει αλλά και η ζήτηση της, την κάνουν ειδανικη για αρχάριους. Σκόπιμα δεν είπα να μπει ας πούμε και η SQL γιατί κατανοώ ότι μετά το πράγμα ξεφεύγει .

    Για τα αρχαία πάντως ας μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα

  2. #17
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εριξα μια αναγνωση , ειναι πολλα που δεν ξερω ,πχ δεν ξερω το περιβαλον του scratch , δεν ξερω τι επιπεδο εχουν οι μαθητες στην γ γυμνασιου στην παρουσα εποχη . ειπες κανουν απο το δημοτικο πληροφορικη , δεν ξερω ποσες ωρες την εβδομαδα εχουν διαθεσιμες στην πληροφορικη ,βγαινουν 74 ωρες οι ωρες που παραθετεις στο word, αν ειναι 32 οι σχολικες εβδομαδες ειναι περιπου 2.3 ωρες την εβδομαδα ,δεν ξερω σε τι επιπεδο ειναι ο εξοπλισμος των σχολειων , η μορφωση των καθηγητων , τα αλλα μαθηματα , τι θα συναντησουν στο λυκειο .

    επι το πλειστον συμφωνω με την κατευθυνση που παρουσιαζεται οτι χρειαζεται , για γλωσσες πιο ενημερωμενες , με δυνατοτητες συνχρονες .
    διαφωνω λιγο προς το επιπεδο που σκοπευει το κειμενο , θα εβαζα πιο χαμηλα τον πηχη , με λιγοτερο εμβαθυνση σε μερικα πεδια . κυβερνοασαφαλεια δηλαδη θα την ειχα σαν ενα θεωρητικο μαθημα ,της μιας ωρας . και βασεις δεδομενων , δεν θα σκοπευα σε διαχειρηση πολλων δεδομενων ουτε συνδεσεις βασεων με προγραμματα , ουτε φυσικα εφαρμογες καταστηματων καλαθιου και κρατησεων , αυτα ειναι κατοπιν επαγγελματικης κατευθυνσης .


    να κανω ενα copy paste να παρουσιασω πιο απλα την γνωμη μου

    1 Προσωπική Ιστοσελίδα: Κατασκευάστε μια προσωπική ιστοσελίδα που περιλαμβάνει τις βασικές πληροφορίες σας, φωτογραφίες και ένα blog.

    Ηλεκτρονικό Κατάστημα: Δημιουργήστε ένα απλό ηλεκτρονικό κατάστημα με σελίδες προϊόντων, καλάθι αγορών και φόρμα παραγγελίας.

    2 Εφαρμογή Επικοινωνίας: Φτιάξτε μια εφαρμογή επικοινωνίας που να επιτρέπει στους χρήστες να αφήνουν σχόλια ή να στέλνουν μηνύματα. (Αποθκευση δεδομενων ναι )

    3 Διαχείριση Εργασιών (To-Do List): Κατασκευάστε μια εφαρμογή διαχείρισης εργασιών όπου οι χρήστες μπορούν να προσθέτουν, να επεξεργάζονται και να διαγράφουν εργασίες. (απλη διαχειριση δεδομενων )

    Κατάλογος Βιβλίων: Δημιουργήστε έναν online κατάλογο βιβλίων με πληροφορίες για τους συγγραφείς, τα είδη και κριτικές.

    Πρόγραμμα Κρατήσεων: Κατασκευάστε ένα πρόγραμμα κρατήσεων για ξενοδοχείο ή εστιατόριο, όπου οι χρήστες μπορούν να κάνουν κρατήσεις online.

    Σύστημα Αυθεντικοποίησης (Login System): Δημιουργήστε ένα απλό σύστημα αυθεντικοποίησης χρησιμοποιώντας HTML φόρμα και PHP για την επεξεργασία των δεδομένων.

    Σύστημα Κριτικών Προϊόντων: Κατασκευάστε ένα σύστημα όπου οι χρήστες μπορούν να αφήνουν κριτικές για προϊόντα.

    Εφαρμογή Σημειωμάτων: Δημιουργήστε μια απλή εφαρμογή σημειωμάτων όπου οι χρήστες μπορούν να δημιουργούν, να επεξεργάζονται και να διαγράφουν σημειώσεις. goto 3

    Προσωπική Βιογραφική Ιστοσελίδα: Κατασκευάστε μια ιστοσελίδα που λειτουργεί ως προσωπική βιογραφική σημείωση, περιλαμβάνοντας πληροφορίες για τις δεξιότητές και τις εμπειρίες σας. goto 1
    αυτα με την προχειροτητα της μιας αναγνωσης , και φυσικα με την αγνοια για πολλα αλλα σχολικα θεματα που ισχυουν στο τωρα .

    αν και τις βασεις δεδομενων τις θεωρω , τουλαχιστον οταν τις γνωρισα μεσω της sql , υψιστης σημασιας και ενδιαφεροντος , δεν θα εριχνα το φορτιο της εξοικιωσης με αυτα σε ανθρωπους που δεν σκοπευουν σε επαγγελμα σχετικο με τον προγραμματισμο , μια θεωρητικη αναφορα ομως των δυνατοτητων ,θα την προτεινα .

    μια εξοικειωση με συναρτησεις ,

    το scratch το ειδα λιγο (πολυ λιγο ) , για απο πεμπτη δημοτικου εως πρωτη γυμνασιου , δεν φαινεται ασχημο .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 20-12-23 στις 02:08.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    17-12-2023
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω τι λες, αλλά η γνώμη μου είναι ότι για να μάθεις προγραμματισμό πρώτα μαθαίνεις τι είναι οι διαφόρου τύπου μεταβλητές (integer, float, string, etc.), μετά μαθαίνεις τι είναι οι συναρτήσεις, μετά μαθαίνεις pointers και πιο προχωρημένα πράγματα (e.g. object oriented programming), και ιδανικά μαθαίνεις και βάσεις δεδομένων. Μόνο μετά από αυτά (κατά τη γνώμη μου) έρχεται η σύνταξη και το optimization (e.g. index ordering in loops, ή αποφυγή loops) και ότι σχετίζεται με μία συγκεκριμένη γλώσσα.
    Ωραία συμφωνώ, αλλά με ποια γλώσσα προγραμματισμού μπορεί να γίνει αυτό, η οποία πρέπει να είναι και ενδιαφέρον και εύκολη και σε σύγχρονο IDE;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εριξα μια αναγνωση , ειναι πολλα που δεν ξερω ,πχ δεν ξερω το περιβαλον του scratch , δεν ξερω τι επιπεδο εχουν οι μαθητες στην γ γυμνασιου στην παρουσα εποχη . ειπες κανουν απο το δημοτικο πληροφορικη , δεν ξερω ποσες ωρες την εβδομαδα εχουν διαθεσιμες στην πληροφορικη ,βγαινουν 74 ωρες οι ωρες που παραθετεις στο word, αν ειναι 32 οι σχολικες εβδομαδες ειναι περιπου 2.3 ωρες την εβδομαδα ,δεν ξερω σε τι επιπεδο ειναι ο εξοπλισμος των σχολειων , η μορφωση των καθηγητων , τα αλλα μαθηματα , τι θα συναντησουν στο λυκειο .

    επι το πλειστον συμφωνω με την κατευθυνση που παρουσιαζεται οτι χρειαζεται , για γλωσσες πιο ενημερωμενες , με δυνατοτητες συνχρονες .
    διαφωνω λιγο προς το επιπεδο που σκοπευει το κειμενο , θα εβαζα πιο χαμηλα τον πηχη , με λιγοτερο εμβαθυνση σε μερικα πεδια . κυβερνοασαφαλεια δηλαδη θα την ειχα σαν ενα θεωρητικο μαθημα ,της μιας ωρας . και βασεις δεδομενων , δεν θα σκοπευα σε διαχειρηση πολλων δεδομενων ουτε συνδεσεις βασεων με προγραμματα , ουτε φυσικα εφαρμογες καταστηματων καλαθιου και κρατησεων , αυτα ειναι κατοπιν επαγγελματικης κατευθυνσης .


    να κανω ενα copy paste να παρουσιασω πιο απλα την γνωμη μου



    αυτα με την προχειροτητα της μιας αναγνωσης , και φυσικα με την αγνοια για πολλα αλλα σχολικα θεματα που ισχυουν στο τωρα .

    αν και τις βασεις δεδομενων τις θεωρω , τουλαχιστον οταν τις γνωρισα μεσω της sql , υψιστης σημασιας και ενδιαφεροντος , δεν θα εριχνα το φορτιο της εξοικιωσης με αυτα σε ανθρωπους που δεν σκοπευουν σε επαγγελμα σχετικο με τον προγραμματισμο , μια θεωρητικη αναφορα ομως των δυνατοτητων ,θα την προτεινα .

    μια εξοικειωση με συναρτησεις ,

    το scratch το ειδα λιγο (πολυ λιγο ) , για απο πεμπτη δημοτικου εως πρωτη γυμνασιου , δεν φαινεται ασχημο .
    Κοίτα. Αρχικά το scratch είναι όπως το λες για παιδία δημοτικού έστω και Α' Γυμνασίου. Όσων αφορά το επίπεδο των μαθητών, δεν πιστεύω ότι θα δυσκολευτούν με την σύνταξη της html ούτε την σύνταξη που προτείνω στην php. Ισχύει ότι οι βάσεις δεδομένων είναι πιο εξειδικευμένο ζήτημα παρόλα αυτά χωρίς έστω μια πρακτική σε αυτές χάνονται πολλές δυνατότητες της γλώσσας. Για τα project που μου έσβησες: Προφανώς αυτά θα έχουν την μορφή άσκησης και σε καμία περίπτωση δεν θα ζητηθεί να κάνουν πράγματα όπως το στήσιμο server, API ή και συντήρηση. Ούτε φυσικά θα έχουμε επαγγελματικές απαιτήσεις. Για παράδειγμα στο ηλεκτρονικό κατάστημα δεν θα ζητηθεί από τους μαθητές να δημιουργήσουν αλγόριθμους για το trafficing ή για οτιδήποτε άλλο δύσκολο. Επίσης ο κατάλογος βιβλίων είναι ένα απλό project αν γνωρίζει κάποιος καλά τις γλώσσες που απαιτούνται. Το πρόγραμμα κρατήσεων ίσως να το αφαιρέσω έχεις δίκιο. Το σύστημα αυθεντικοποίησης όμως είναι πολύ σημαντικό και πολύ δημιουργικό επίσης θα έλεγα μάλιστα ότι είναι από τα sos πρότζεκτ. Τα άλλα που έσβησε ήταν λίγο διαφορετικές εργασίες. Τέλος πάντων, γενικά πιστεύω ότι πολλά μαθήματα όπως η ιστορία ας πούμε έχουν στη γ γυμνασίου πολύ ψηλά τον πήχη. Γιατί λοιπόν να μην ανέβει ο πήχης και στην πληροφορική;

  4. #19
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με συγχωρεις για τον τροπο εκφρασης που διεγραψα καποια πεδια , δεν το εκανα αψηφοντας το εργο σου , απλως θεωρησα οτι ειναι ευκολοτερο να εκθεσω την αποψη μου .

    προσπαθησα να κρατησω μια ουδετερη σταση απεναντι σε κατι που και εγω εξυψωνω σαν εργαλειο , δεν ειναι ομως το μονο εργαλειο (εκει οφειλεται και η υπαρξη του εκσκαφεα σε καποιο προηγουμενο σχολιο )

    ο βαθμος δυσκολιας μπορει να κανει αποθαρυντικο το να μαθουν τα παιδια κατι , και εχουν το φορτιο μπολικης γνωσης φανταζομαι ηδη στο σχολειο . γνωσεις δεν θα τους μεινουν αν δεν τις φρεσκαρουν για καποια χρηση , οποτε τουλαχιστον ας τους μεινει η εμπειρια της εφαρμογης και η λογικης της λειτουργιας .

    το κυριοτερο μαθημα της πληροφορικης , παλι κατα την γνωμη μου , ειναι η αναλυση , το να σπας ενα προβλημα σε μικροτερα τεμαχια , σαν μπουκιες απο κατι που δεν χωραει στο στομα ολοκληρο .
    η λογικη αυτη της αναλυσης μπορει να εχει εφαρμογη σε παμπολα επιπεδα , ακομη και στον τροπο μαθησης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #20
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.770
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία συμφωνώ, αλλά με ποια γλώσσα προγραμματισμού μπορεί να γίνει αυτό, η οποία πρέπει να είναι και ενδιαφέρον και εύκολη και σε σύγχρονο IDE;
    Δεν ξέρω όλες τις γλώσσες για να μπορώ να προτείνω κάποια. Το σημαντικό είναι να επιλεγεί κάποια που είναι σχετικά αυστηρή, πχ να μην επιτρέπει να αλλάζεις data type με ένα απλό assignment, το οποίο σημαίνει ότι η python αποκλείεται αυτόματα.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-12-2023
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με συγχωρεις για τον τροπο εκφρασης που διεγραψα καποια πεδια , δεν το εκανα αψηφοντας το εργο σου , απλως θεωρησα οτι ειναι ευκολοτερο να εκθεσω την αποψη μου .

    προσπαθησα να κρατησω μια ουδετερη σταση απεναντι σε κατι που και εγω εξυψωνω σαν εργαλειο , δεν ειναι ομως το μονο εργαλειο (εκει οφειλεται και η υπαρξη του εκσκαφεα σε καποιο προηγουμενο σχολιο )

    ο βαθμος δυσκολιας μπορει να κανει αποθαρυντικο το να μαθουν τα παιδια κατι , και εχουν το φορτιο μπολικης γνωσης φανταζομαι ηδη στο σχολειο . γνωσεις δεν θα τους μεινουν αν δεν τις φρεσκαρουν για καποια χρηση , οποτε τουλαχιστον ας τους μεινει η εμπειρια της εφαρμογης και η λογικης της λειτουργιας .

    το κυριοτερο μαθημα της πληροφορικης , παλι κατα την γνωμη μου , ειναι η αναλυση , το να σπας ενα προβλημα σε μικροτερα τεμαχια , σαν μπουκιες απο κατι που δεν χωραει στο στομα ολοκληρο .
    η λογικη αυτη της αναλυσης μπορει να εχει εφαρμογη σε παμπολα επιπεδα , ακομη και στον τροπο μαθησης .
    Μην στεναχωριέσαι, δεν θεώρησα σε καμία περίπτωση προσβολή αυτά που μου είπες. Γενικά η ιδέα ότι τα παιδιά πρέπει απλά να βλέπουν τον προγραμματισμό σαν να σπας ένα πρόβλημα σε μικρότερα κομμάτια δεν πιστεύω ότι ισχύει για παιδιά γ' γυμνασίου. Στο δημοτικό ναι αλλά στο γυμνάσιο πέραν από τις γενικές γνώσεις πολλά παιδιά θα κληθούν αργότερα να δώσουν στις πανελλήνιες πληροφορική. Άρα χρειάζονται γερές βάσεις και σε αυτό το μάθημα. Δεν είναι όπως η γεωγραφία η πληροφορική. Αν δεν ανέβει λίγο η δυσκολία στην κομβική τρίτη τάξη ώστε τα παιδιά να δουν αν πραγματικά η πληροφορική τους ταιριάζει ή όχι τότε δεν έχει νόημα. Προφανώς πολλά παιδιά θα αποθαρρυνθούν αλλά επίσης πολλά παιδιά θα γοητευτούν αν γίνεται σωστό μάθημα με τη ιδέα ότι θα μπορούν να φτιάχνουν ιστοσελίδες μόνοι τους και να γίνει λοιπόν μια καλή εισαγωγή σε αυτό που λέμε προγραμματισμό. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω άλλα μαθήματα, η πληροφορική είναι στα 7 μαθήματα που πρέπει το επίπεδο να είναι υψηλότερο. Και για το ότι παράγει πρακτική σκέψη κ.λ.π κ.λ.π αλλά και ότι εξετάζεται στις παννελήνιες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω όλες τις γλώσσες για να μπορώ να προτείνω κάποια. Το σημαντικό είναι να επιλεγεί κάποια που είναι σχετικά αυστηρή, πχ να μην επιτρέπει να αλλάζεις data type με ένα απλό assignment, το οποίο σημαίνει ότι η python αποκλείεται αυτόματα.
    Δεν θα μιλήσω για την Python παρόλο που διαφωνώ μαζί σου γιατί θεωρώ ότι στα επαλ γίνεται καλή δουλειά με αυτό. Τώρα αν φύγει η python δεν έχουμε πολλές επιλογές. Λόγω της δυσκολίας τους αποκλείουμε C και C++. JAVA επίσης δεν προτείνεται για αρχάριους γιατί έχει πολύ αυστηρό συντακτικό. Καλά εννοείται PASCAL BASIC LOGO τις απορρίπτουμε γιατί είναι αρχαίες. Rust είναι πού σύγχρονη γλώσσα και οι καθηγητές θα δυσκολευτούν να την διδάξουν. Άρα μένουν Perl (δεν προτείνεται γενικά άρα πάλι όχι) JS και PHP μαζί με html και CSS. Πιστεύω ότι η php είναι αρκετά πιο εύκολη από την js αρά προχωράμε με αυτήν και html. Αφήνουμε CSS έξω γιατί μετά η ύλη θα μεγάλωνε απότομα.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.377
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Η γεμάτη προκαταλήψεις δική μου γνώμη: Τι να τις κάνεις τις γλώσσες προγραμματισμού αν δεν ξέρεις να κλίνεις το επίθετο ενδιαφέρων; Άλλα πράγματα χρειάζονται στα ελληνικά σχολεία. Η μεγάλη πλειοψηφία των σημερινών εργαζομένων δεν έχουν χρειαστεί ούτε θα χρειαστούν ποτέ στη ζωή τους να καταλάβουν, πόσο μάλλον να γράψουν μια γραμμή κώδικα. Θα χρειαστούν όμως να γράψουν ένα στοιχειώδες email, να στείλουν μια αναφορά, να γράψουν μια καταγγελία, μια αίτηση, να γράψουν ένα κειμενάκι στο word και να αλλάξουν πέντε νούμερα σε ένα έτοιμο excel. Πρώτο έλλειμμα σήμερα στα σχολεία είναι ο λειτουργικός αναλφηβητισμός και δεύτερο ο ψηφιακός αναλφηβητισμός. Μάθετε κύριοι στα παιδιά να γράφουν, μάθετέ τους να διαβάζουν, μάθετέ τους να χειρίζονται υπολογιστή, μάθετέ τους πρόσθεση και πολλαπλασιασμό, μάθετέ τους τα βασικά για τις τέχνες και τον πολιτισμό, βασικά πράγματα για την παγκόσμια ιστορία και γεωγραφία, και δύο ξένες γλώσσες, και μετά ας συζητήσουμε οι λίγοι που θα θελήσουν, γιατί δεν είναι για όλους το σπορ, αν και τι γλώσσες προγραμματισμού θα μάθουν και σε ποιες ηλικίες.
    hnesne

  8. #23
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.242
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    πολλή εξειδίκευση σε άχρηστα πράγματα και εντελώς υποκειμενική θεώρηση προγράμματος σπουδών και πολύ μονόπλευρο, άκυρο από εμένα...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.770
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γεμάτη προκαταλήψεις δική μου γνώμη: Τι να τις κάνεις τις γλώσσες προγραμματισμού αν δεν ξέρεις να κλίνεις το επίθετο ενδιαφέρων; Άλλα πράγματα χρειάζονται στα ελληνικά σχολεία. Η μεγάλη πλειοψηφία των σημερινών εργαζομένων δεν έχουν χρειαστεί ούτε θα χρειαστούν ποτέ στη ζωή τους να καταλάβουν, πόσο μάλλον να γράψουν μια γραμμή κώδικα. Θα χρειαστούν όμως να γράψουν ένα στοιχειώδες email, να στείλουν μια αναφορά, να γράψουν μια καταγγελία, μια αίτηση, να γράψουν ένα κειμενάκι στο word και να αλλάξουν πέντε νούμερα σε ένα έτοιμο excel. Πρώτο έλλειμμα σήμερα στα σχολεία είναι ο λειτουργικός αναλφηβητισμός και δεύτερο ο ψηφιακός αναλφηβητισμός. Μάθετε κύριοι στα παιδιά να γράφουν, μάθετέ τους να διαβάζουν, μάθετέ τους να χειρίζονται υπολογιστή, μάθετέ τους πρόσθεση και πολλαπλασιασμό, μάθετέ τους τα βασικά για τις τέχνες και τον πολιτισμό, βασικά πράγματα για την παγκόσμια ιστορία και γεωγραφία, και δύο ξένες γλώσσες, και μετά ας συζητήσουμε οι λίγοι που θα θελήσουν, γιατί δεν είναι για όλους το σπορ, αν και τι γλώσσες προγραμματισμού θα μάθουν και σε ποιες ηλικίες.
    Υπερβάλλεις, σφαιρική γνώση χρειάζεται, αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο να μάθεις προγραμματισμό με την έννοια του γράφω κώδικα, γι' αυτό λέω στα άλλα μηνύματά μου το ότι η επιλογή γλώσσας είναι δευτερεύουσα. Το να μάθεις τη λογική όμως, είναι πολύ σημαντικό εφόδιο για τη ζωή τον 21ο αιώνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μιλήσω για την Python παρόλο που διαφωνώ μαζί σου γιατί θεωρώ ότι στα επαλ γίνεται καλή δουλειά με αυτό. Τώρα αν φύγει η python δεν έχουμε πολλές επιλογές. Λόγω της δυσκολίας τους αποκλείουμε C και C++. JAVA επίσης δεν προτείνεται για αρχάριους γιατί έχει πολύ αυστηρό συντακτικό. Καλά εννοείται PASCAL BASIC LOGO τις απορρίπτουμε γιατί είναι αρχαίες. Rust είναι πού σύγχρονη γλώσσα και οι καθηγητές θα δυσκολευτούν να την διδάξουν. Άρα μένουν Perl (δεν προτείνεται γενικά άρα πάλι όχι) JS και PHP μαζί με html και CSS. Πιστεύω ότι η php είναι αρκετά πιο εύκολη από την js αρά προχωράμε με αυτήν και html. Αφήνουμε CSS έξω γιατί μετά η ύλη θα μεγάλωνε απότομα.
    HTML/CSS δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού. Η PHP έχει πολύ περιορισμένες χρήσεις, αλλά γενικά δεν είναι κακή, ούτε η CGI. Νομίζω ότι το να μάθεις τα βασικά σε C ή Java δεν είναι κακό, και δε χρειάζεται να εμβαθύνεις πολύ. Κάποιος ρομαντικός σαν εμένα θα έλεγε ότι υποψήφια γλώσσα είναι και η FORTRAN, αλλά πολύς κόσμος θα πέσει να με φάει για αυτή τη δήλωση, πιθανότατα για τους λάθος λόγους.

  10. #25
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    την γλωσσα θα την διαλεγα , με γνωμονα την ευκολια της διατυπωσης , της ευκολιας αποσφαλματωσης και οχι την δημοτικοτητα της ή την απηχησης της σε επαγγελματικο περιβαλον .
    και καποιες συνχρονες δυνατοτητες να εχει στην απεικονιση ωστε να ελκυει τους μαθητες .
    το ιντερνετικο περιβαλον , σιγουρα ειναι κατι που μπορει να προκαλεσει το ενδιαφερον η δημιουργηκοτητα, σε παιδια και σε μεγαλους , ομως εχει και απαιτησεις στις δομες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 21-12-23 στις 00:16.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #26
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.377
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβάλλεις, σφαιρική γνώση χρειάζεται, αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο να μάθεις προγραμματισμό με την έννοια του γράφω κώδικα, γι' αυτό λέω στα άλλα μηνύματά μου το ότι η επιλογή γλώσσας είναι δευτερεύουσα. Το να μάθεις τη λογική όμως, είναι πολύ σημαντικό εφόδιο για τη ζωή τον 21ο αιώνα.
    Σημαντικό εφόδιο είναι και να ξέρεις π.χ. να οδηγάς, να μαγειρεύεις, να κουρεύεις. Δεν τα ξέρουν όλοι όλα αυτά, πληρώνουν άλλους και τα κάνουν και δεν υστερούν σε κάτι. Μην κοιτάς τον μικρόκοσμο του forum μας ή ίσως του δικού σου κύκλου, ο πιο πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα τι εστί προγραμματισμός και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το να μην ξέρεις όμως να γράφεις και να διαβάζεις έχοντας βγάλει και πανεπιστήμιο ακόμα, ή ακόμα και να κάνεις βασικές εργασίες σε υπολογιστή, ναι αυτό είναι πρόβλημα.
    hnesne

  12. #27
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ηταν μια περιοδος απο 1995 μεχρι καπου στο 2005 , που ειχα ξεχασει να γραφω , ηταν τοτε πολυ διαδεδομενα τα greeklish (λογο codepage συμβατοτητων κλπ ) και ηταν περιοδος που πηγα φανταρος και επειτα σπουδαζα πληροφορικη , και οτι εγραφα ηταν σε πληκτρολογιο , οταν επιασα να γραψω καποια στιγμη , ανακαλυψα οτι εχω ξεχασει να κραταω και το μολυβι τοσο που μου φαινοταν αδεξια η χρηση του , και ολα τα ι-η-ει-οι-υ ειχανε γινει γιωτα στην μνημη μου
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #28
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.770
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικό εφόδιο είναι και να ξέρεις π.χ. να οδηγάς, να μαγειρεύεις, να κουρεύεις. Δεν τα ξέρουν όλοι όλα αυτά, πληρώνουν άλλους και τα κάνουν και δεν υστερούν σε κάτι. Μην κοιτάς τον μικρόκοσμο του forum μας ή ίσως του δικού σου κύκλου, ο πιο πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα τι εστί προγραμματισμός και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το να μην ξέρεις όμως να γράφεις και να διαβάζεις έχοντας βγάλει και πανεπιστήμιο ακόμα, ή ακόμα και να κάνεις βασικές εργασίες σε υπολογιστή, ναι αυτό είναι πρόβλημα.
    Υπάρχει κόσμος που έχει βγάλει πανεπιστήμιο και δεν ξέρει να γράφει και να διαβάζει;

  14. #29
    Εγγραφή
    17-12-2023
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλή εξειδίκευση σε άχρηστα πράγματα και εντελώς υποκειμενική θεώρηση προγράμματος σπουδών και πολύ μονόπλευρο, άκυρο από εμένα...
    Λοιπόν. Αρχικά τίποτα δεν είναι αχριστο στον προγραμματισμό. Τα πάντα βοηθάνε ακόμα και αν μάθει κάποιος μια νεκρή γλώσσα. Δεύτερον, όταν λες υποκειμενική θεώρηση τι εννοείς; Δεν έχω διδάξει σε σχολείο ακόμα αλλά έχω περάσει μαθητής από αυτήν την ύλη. Τρίτων μονόπλευρο δεν θα το χαρακτήριζα γιατί δίνω βαρύτητα σε πολλά θέματα και έχω πάντα 10-11 λόγους για να στηρίζω τα επιχειρήματα μου.

    Είναι δικαίωμα σου να μην συμφωνείς με αυτά που γράφω. Όταν όμως μου κουνάς το δάχτυλο χωρίς να προτείνεις κάτι παραθέτοντας αόριστος και γενικούς χαρακτηρισμούς χωρίς καν να τους εξηγήσεις τότε δεν μπορώ να λάβω σοβαρά την γνώμη σου. Όπως είπα είμαι ανοικτός για συζήτηση όχι όμως για αβάσιμη κριτική.

    Οπότε καλό είναι πριν κουνήσεις το δάκτυλο όπως το υπουργείο τόσα χρόνια (για αυτό μας φάγανε LOGO και γλώσσες) την επόμενη φορά, τουλάχιστον να αιτιολογήσεις λίγο τι λες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικό εφόδιο είναι και να ξέρεις π.χ. να οδηγάς, να μαγειρεύεις, να κουρεύεις. Δεν τα ξέρουν όλοι όλα αυτά, πληρώνουν άλλους και τα κάνουν και δεν υστερούν σε κάτι. Μην κοιτάς τον μικρόκοσμο του forum μας ή ίσως του δικού σου κύκλου, ο πιο πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα τι εστί προγραμματισμός και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το να μην ξέρεις όμως να γράφεις και να διαβάζεις έχοντας βγάλει και πανεπιστήμιο ακόμα, ή ακόμα και να κάνεις βασικές εργασίες σε υπολογιστή, ναι αυτό είναι πρόβλημα.
    Θα το ξαναπώ. Η πληροφορική είναι μάθημα που εξετάζεται στις παννεληνιες, αν στην κομβική τρίτη γυμνασίου δεν γίνει μια περαιτέρω εξειδίκευση τα παιδιά που ακολουθούν αυτήν την κατεύθυνση ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.377
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κόσμος που έχει βγάλει πανεπιστήμιο και δεν ξέρει να γράφει και να διαβάζει;
    Ασφαλώς. Μιλάω για λειτουργικά αναλφάβητους, δηλαδή διαβάζουν και δεν καταλαβαίνουν (βλέπεις κι εδώ ακόμα στο forum που τόσο ψηλό είναι το επίπεδο απλές έννοιες πρέπει να τις επαναλάβουμε τόσες φορές και κάθε 4 post έρχονται φίλοι και ξαναρωτάνε τα ίδια με τον προηγούμενο) ή δεν μπορούν να γράψουν κάτι με σαφήνεια, θεωρούν πως ο άλλος μαντεύει ό,τι έχουν στο νου τους, γράφουν σαν να μην υπάρχουν κανόνες γραμματικής και ορθογραφίας. Θεωρώ ότι αυτά είναι τα πιο σημαντικά κενά που θα έπρεπε να καλύπτει το σχολείο σήμερα. Αν έχει κάποιος σαθρές βάσεις, το πέρασμα από το πανεπιστήμιο δεν του δώσει τόσο στοιχειώδεις γνώσεις που του λείπουν.
    hnesne

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας