Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.381
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά (πείτε με παλιάς σχολής/ γέρο κλπ, δε με νοιάζει), όταν ένα κείμενο είναι ανορθόγραφο δυσκολεύομαι μέχρι και να το διαβάσω...
    Και ναι ισχύει δυστυχώς ότι άνθρωποι που είναι / έχουν βγάλει ανώτερη σχολή τα κάνουν όλα ίσωμα στο θέμα τις ορθογραφίας (και μου σηκώνουν την πίεση.. )
    Στο θέμα, τώρα, το κομμάτι του ψευτοκώδικα έχει εκλείψει και πάμε κατευθείαν σε "κανονική" γλώσσα προγραμματισμού; (Ρωτάω, δεν ξέρω..)
    Από γλώσσες άλλες εμένα μου αρέσει σαν ιδέα ο συνδυασμός php/html (και σε επόμενο επίπεδο βάσεις δεδομένων), γιατί ο μαθητής μπορεί οπτικά να δει το κατόρθωμά του πολύ εύκολα (νταξ, δεν είμαστε 1990 να περιμένεις καμιά ώρα για να κάνει compile αλλά λέμε τώρα) με ένα απλό refresh
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  2. #32
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.733
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και οταν αποφασισουμε ,θα εχει ξεπεραστει ο προγραμματισμος , τουλαχιστον οπως τον ξερουμε , γιατι το ai , θα του προφερεις το τι θες input και θα σου βγαζει ολα τα πιθανα output ,να διαλεξεις ,με διαβαθμισεις ανα τα επικρατεστερα ή οτι αλλο

    αν δεν το κανει ηδη

    αντε μετα στο παιδι που ειναι να μαθει , να του πεις θα γραψεις if , και read και write σε κωδικα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.242
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    ok δεκτό ότι τα τρέχοντα προγράμματα σπουδών είναι αλλού για αλλού
    και ότι η πρόταση αυτή βασίζεται στην τρέχουσα κατάσταση των γνώσεων σου
    προφανώς θέλει αρκετή δουλειά για να βγει ένα πρόγραμμα σπουδών και ένα πλάνο υλοποίησής του.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν. Αρχικά τίποτα δεν είναι αχριστο στον προγραμματισμό. Τα πάντα βοηθάνε ακόμα και αν μάθει κάποιος μια νεκρή γλώσσα. Δεύτερον, όταν λες υποκειμενική θεώρηση τι εννοείς; Δεν έχω διδάξει σε σχολείο ακόμα αλλά έχω περάσει μαθητής από αυτήν την ύλη. Τρίτων μονόπλευρο δεν θα το χαρακτήριζα γιατί δίνω βαρύτητα σε πολλά θέματα και έχω πάντα 10-11 λόγους για να στηρίζω τα επιχειρήματα μου.

    Είναι δικαίωμα σου να μην συμφωνείς με αυτά που γράφω. Όταν όμως μου κουνάς το δάχτυλο χωρίς να προτείνεις κάτι παραθέτοντας αόριστος και γενικούς χαρακτηρισμούς χωρίς καν να τους εξηγήσεις τότε δεν μπορώ να λάβω σοβαρά την γνώμη σου. Όπως είπα είμαι ανοικτός για συζήτηση όχι όμως για αβάσιμη κριτική.

    Οπότε καλό είναι πριν κουνήσεις το δάκτυλο όπως το υπουργείο τόσα χρόνια (για αυτό μας φάγανε LOGO και γλώσσες) την επόμενη φορά, τουλάχιστον να αιτιολογήσεις λίγο τι λες

    - - - Updated - - -



    Θα το ξαναπώ. Η πληροφορική είναι μάθημα που εξετάζεται στις παννεληνιες, αν στην κομβική τρίτη γυμνασίου δεν γίνει μια περαιτέρω εξειδίκευση τα παιδιά που ακολουθούν αυτήν την κατεύθυνση ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ.
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  4. #34
    Εγγραφή
    17-12-2023
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok δεκτό ότι τα τρέχοντα προγράμματα σπουδών είναι αλλού για αλλού
    και ότι η πρόταση αυτή βασίζεται στην τρέχουσα κατάσταση των γνώσεων σου
    προφανώς θέλει αρκετή δουλειά για να βγει ένα πρόγραμμα σπουδών και ένα πλάνο υλοποίησής του.
    Ναι για αυτό είπα να δείξω τις ιδέες μου και σε forum για να συζητήσουμε και να καταλήξουμε κάπου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οταν αποφασισουμε ,θα εχει ξεπεραστει ο προγραμματισμος , τουλαχιστον οπως τον ξερουμε , γιατι το ai , θα του προφερεις το τι θες input και θα σου βγαζει ολα τα πιθανα output ,να διαλεξεις ,με διαβαθμισεις ανα τα επικρατεστερα ή οτι αλλο

    αν δεν το κανει ηδη

    αντε μετα στο παιδι που ειναι να μαθει , να του πεις θα γραψεις if , και read και write σε κωδικα .
    Τα ai δεν είναι ακόμα έτοιμα να το κάνουν αυτό. Ούτε στο πολύ άμεσο.

  5. #35
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Βασικα με το AI εχουν αλλαξει ολα. Οι γλωσσες πρεπει να θεωρουνται πλεον ενδιαμεσος-obsolete τροπος επιτευξης προγραμματισμου. Στο μελλον απλα θα ζητας το ζητουμενο και το AI θα σου δινει το εκτελεσιμο. Και οταν λεμε μελλον, εννοουμε πιο γρηγορα απ'οσο χρειαζεται το υπουργειο για να ανανεωσει την υλη των βιβλιων του

    Σε πρακτικους ορους, κλειστο AI που εχουν οι google κτλ, ηδη κανει αυτη τη δουλεια. Ανοικτα θα το δουμε σε 1-3 χρονια max.

    Το AI αλλαζει το interface σε ολη τη πληροφορικη. Οι γλωσσες προγραμματισμου ηταν ο ενδιαμεσος για να μπορει ο χρηστης να γραψει κατι κατανοητο γι'αυτον που θα γινει γλωσσα μηχανης. Αυτος ο ενδιαμεσος θα γινει το ΑΙ.

    Ακομα και το user interface στα λειτουργικα θα αλλαξει. Στην αρχη ειχαμε command line input σε μαυρες ή πρασινες οθονες... μετα ειχαμε GUI, εικονακια, κλικς... το επομενο ειναι voice commands στο AI...

    Και οι εφαρμογες πλεον δε θα χρειαζονται εκμαθηση... αντι πχ να πρεπει να μαθω ολο το photoshop για να πετυχω ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα, θα λεω στο AI μπες στο photoshop και αλλαζε μου αυτη την εικονα να τη κανεις λιγο πιο ετσι, λιγο πιο αλλιως, κοψε λιγο τα ορια της εικονας μεχρι το δεντρο και μεχρι τον ηλιο, ωραια, φερτο λιγο δεξια, τελος... Τα ιδια και σε excel κτλ... δε θα χρειαζεται να ξερεις πως να το δουλευεις... θα του λες παρε ολα τα data απο κει, βαλτα σε ενα φυλλο, φτιαξε τα chart να ναι ετσι και γιουβετσι και τελος. Εκει παει το θεμα. Ολη η διαδικασια εκμαθησης των ενδιαμεσων, ειτε ηταν το interface μιας εφαρμογης, ειτε ηταν ολες οι εντολες ενος λειτουργικου, ειτε ηταν μια γλωσσα προγραμματισμου, δε θα πρεπει πλεον να απομνημονευονται γιατι θα εχουν αντικατασταθει.


    Εχουμε την επανασταση απο:

    Ο χρηστης ηθελε αποτελεσμα => επρεπε να μαθει το OS/την εφαρμογη/τη γλωσσα => να κανει χρηση τη γνωση για να παρει αποτελεσμα.

    σε:

    Ο χρηστης θελει αποτελεσμα => ζηταει απ'το AI => παιρνει αποτελεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 24-12-23 στις 22:43.

  6. #36
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.046
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το θεμα ειναι να εισαχθει καποιος στην προγραμματιστικη λογικη. Για αυτον τον σκοπο μια χαρα ειναι οι επιλογες, ιδιως η scratch. Τωρα αν επρεπε να εισαχθουν νωριτερα η αν το υπαρχει θεμα με το περιεχομενο που διδασκεται τωρα, το συζηταμε.

    Ενας αλλος λογος για να επικεντρωθει κανεις στην λογικη του προγραμματισμου ειναι πως το χαμαλικι το αναλαμβανει σιγα σιγα το AI.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας