Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω τον ασύρματο εκτυπωτή Samsung 2525W. Τον έχω εγκαταστήσει δικτυακά ασύρματα. Εκτυπώνει ο υπολογιστής με Windows. Θέλω να φτιάξω και το tablet καί το κινητό να εκτυπώνουν (Android καί τά δύο), αλλά δεν βρίσκουν τον εκτυπωτή.

    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια παράξενη ρύθμιση στον εκτυπωτή σχετικά με το δίκτυο. Με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά όταν τον ρύθμισα πριν καιρό. Τον είχα συνδέσει με τον υπολογιστή με USB για να δώσω τις ρυθμίσεις μέσω ενός wizard που έχει ο εκτυπωτής όταν μπεις στα settings. Σε αυτό το wizard δε θα ήθελα να ξαναμπώ για να μην έχω πάλι τα ίδια. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσω τόσο μακριά.

    Το παράξενο με τη ρύθμιση του εκτυπωτή είναι ότι συνδέεται ασύρματα με το router, και ο υπολογιστής συνδέεται με το δίκτυο καλωδιακά, και η εκτύπωση γίνεται χωρίς ο υπολογιστής να χρειαστεί να συνδεθεί ασύρματα (δηλαδή με ασύρματη κάρτα δικτύου) με τον εκτυπωτή. Νομίζω είναι παράξενο, αλλά δουλεύει. Η διαδικασία-διαδρομή τής εκτύπωσης, δηλαδή, είναι:

    Α. pc -> router (καλωδιακά)

    Β. router -> εκτυπωτής (Wi-Fi)

    Κάνω προσπάθεια να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή σε tablet και κινητό, αλλά καί τά δύο δεν βρίσκουν τον εκτυπωτή. Αρχικά, με το default print service. Στη συνέχεια, με εγκατάσταση Samsung Print Service Plugin. Καί τά δύο, τόσο το αυτόματο searching όσο και η σταθερή IP τού εκτυπωτή, δεν τον βρίσκουν.

    Καί το κινητό και το tablet συνδέονται στο router (ανοίγουν σελίδες web). Αλλά, γιατί ο εκτυπωτής δεν εντοπίζεται, τη στιγμή που ο υπολογιστής εκτυπώνει;

    Στον υπολογιστή, στα properties του εκτυπωτή, σαν θύρα, βρίσκεται σωστά η IP τού εκτυπωτή: 192.168.1.116

    Κάποια ιδέα;

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία-διαδρομή τής εκτύπωσης, δηλαδή, είναι:

    Α. pc -> router (καλωδιακά)

    Β. router -> εκτυπωτής (Wi-Fi)
    Αυτή πρέπει να είναι, δεν υπάρχει κάτι περίεργο,
    ούτε θα ήταν σωστό να πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν pc<-> εκτυπωτής.
    Είναι στο ίδιο subnet, αυτό φτάνει.
    Ο εκτυπωτής θα είναι διαθέσιμος σε ότι είναι συνδεμένο σε αυτό το subnet/lan.
    Αυτού λεχθέντος, την επόμενη φορά πάρε κάτι να έχει και eth. πάνω (=λιγότερα προβλήματα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να φτιάξω και το tablet καί το κινητό να εκτυπώνουν (Android καί τά δύο), αλλά δεν βρίσκουν τον εκτυπωτή.
    Μια γρήγορη ματιά που έριξα στα specs δεν βλέπω να λέει κάτι ότι υποστηρίζει android,
    ή mopria print ή κάτι τέτοιο.
    Είσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει android, γιατί δεν το βλέπω...

    Μην θεωρούμε δεδομένο ότι ο x εκτυπωτής παίζει υποχρεωτικά με όλα τα OS.
    Δεν ισχύει, ειδικά όσο μιλάμε για soho εκτυπωτές.

    Εναλλακτικά, δοκίμασε με το App της samsung (mobile print app ή κάπως έτσι).

    Αν πάλι δεν παίζει, διάβασε τα docs του, τα παραπάνω είναι γενικά, τι/πως κάνει ο συγκεκριμένος δεν το ξέρω.

    ΥΓ
    Και δες και αν το firmware του είναι up-to-date.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Τα specs δεν τα έχω δει. Ίσως έχεις δίκιο (που είναι και το πιο πιθανό) ότι οεκτυπωτής δεν υποστηρίζει android.

    Θα ρίξω μια ματιά σε manual/specs.

    Το Plugin service τής Samsung το έχω ήδη δοκιμάσει, και δε δουλεύει. Το ίδιο καί τής HP. Και λέω HP διότι θυμήθηκα το πρωί, λίγο μετά που ανέβασα το θέμα, ότι η HP κάτι έχει κάνει με αγορά τής SAMSUNG. Για το λόγο αυτό, δοκίμασα καί το HP Plugin, αλλά τα ίδια. Δεν εντοπίζεται.

    Έχουμε όμως και τα εξής σχετικά με τη διαδρομή τής εκτύπωσης από pc.

    Στα settings τού εκτυπωτή, η IP 192.168.1.116 βρίσκεται στην ενότητα TCP/IP.

    Στην ενότητα Wireless, δεν υπάρχει IP.

    Έχει και συνέχεια το παράξενο. . . Πριν δώσω εκτύπωση, και ανάβοντας το ασύρματο λαμπάκι στον εκτυπωτή, στα settings τού router, εκεί που έχει τη λίστα για wifi clients, σαν IP εκτυπωτή έχει 0.0.0.0 Μόλις δώσω μια εκτύπωση, φεύγει το 0.0.0.0 για τον εκτυπωτή, και ο εκτυπωτής παίρνει 192.168.1.116 σαν wifi client IP. Δηλαδή, σαν να γίνεται αντιστροφή: η IP κάρτας δικτύου (Ethernet) τού εκτυπωτή, πηγαίνει σαν IP κάρτας wifi.

    Στην πραγματικότητα, κοιτάζω στα settings του εκτυπωτή, και βλέπω πως έχει ρυθμιστεί ο εκτυπωτής να συνδέεται ασύρματα στο SSID τού router, αλλά δυστυχώς, δεν υπάρχει στα settings κάπου η ασύρματη IP τού εκτυπωτή για να τη μάθω. Γι'αυτό και δεν μπορεί να τον δει ούτε το κινητό ούτε το tablet. Η IP 192.168.1.116 που βάζω είναι λάθος. Είναι "φαινομενικά" η wifi IP τού εκτυπωτή. Την πραγματική, δεν μπορώ πουθενά να τη μάθω. Έδωσα μία εκτύπωση για αυτό το λόγο:μήπως με την εκτύπωση, φανεί στο router η wifi IP του εκτυπωτή. Αλλά, όχι. Βάζει τη στιγμή της εκτύπωσης, για wifi IP, την Ethernet IP. Οπότε, ακόμα και τη στιγμή τής εκτύπωσης, δεν γίνεται επιτυχής ανίχνευση από tablet/phone ο εκτυπωτής με την 192.168.1.116 που βάζω.

    Στην ουσία, η εκτύπωση πετυχαίνει από υπολογιστή, διότι εκεί βγαίνει η εκτύπωση αρχικά από καλώδιο. Αυτό αποδεικνύεται εάν απενεργοποιήσω στον υπολογιστή την Ethernet καρτα, και συνδεθώ από τον υπολογιστή ασύρματα με το router. Με αυτό το σενάριο, εκτύπωση δεν γίνεται ούτε από τον υπολογιστή.

    υγ1 ο εκτυπωτής, όπως γίνεται αντιληπτό και από τα παραπάνω, έχει Ethernet.

    υγ2 το firmware ειναι από την αγορά. Ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί 10+ χρόνια. Το πιο πιθανό για το όλο πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει android.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πραγματική, δεν μπορώ πουθενά να τη μάθω
    Αν ο εκτυπωτής είναι dhcp client, και κάπως συνδέεται με το lan/router (είτε με wifi είτε με eth.)
    και παίρνει ip από τον dhcp server του router θα τον δείς στα dhcp leases του router.
    Αν έχει static ip, θα είναι αυτή που του έχεις ορίσει, θα φαίνεται στο gui/cpanel του printer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο εκτυπωτής, όπως γίνεται αντιληπτό και από τα παραπάνω, έχει Ethernet
    Στην οποία περίπτωση θα ήθελες να κλείσεις το wifi και να χρησιμοποιείς το ethernet.
    Και μπορεί να μην παίζουν και τα δύο μαζί.

    Αλλά, idk, ότι λένε τα docs του.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Εχεις δοκιμασει με καποια εφαρμογη εκτυπωσης της Samsung;

    https://play.google.com/store/apps/d...ngprintservice

    https://play.google.com/store/apps/d...nt.mobileprint

    εγω εχω epson, το κινητο απο μονο του δεν τον βλεπει, αλλα με την εφαρμογη τον βρισκει.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει με καποια εφαρμογη εκτυπωσης της Samsung;

    https://play.google.com/store/apps/d...ngprintservice

    https://play.google.com/store/apps/d...nt.mobileprint

    εγω εχω epson, το κινητο απο μονο του δεν τον βλεπει, αλλα με την εφαρμογη τον βρισκει.
    Ναι, καί αυτές τις δύο εφαρμογές τις έχω δοκιμάσει, αλλά καμία δεν τον εντοπίζει.

    Η εφαρμογή printhand έχει τη λίστα εδώ

    https://printhand.com/list_of_suppor...vendor=samsung

    με τους εκτυπωτές που υποστηρίζει (απ' ό,τι κατάλαβα σε Android). Άρα, ο ML-2525W, υποστηρίζει Android. Δοκίμασα και την εγκατάσταση του printhand, και με αυτή την εφαρμογή τον εντοπισμό τού εκτυπωτή, αλλά ούτε αυτή η εφαρμογή δεν τον βρίσκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 21-12-23 στις 11:18.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας