Καλημέρα, και Χρόνια πολλά!
Εδώ και 2 μέρες προσπαθώ να μετατρέψω ένα παλιό ρούτερ σε access point αλλά πάντα μετά από επανεκκίνηση δεν μπορώ να συνδεθώ πάνω του.

Μια μικρή περιγραφή
Από το ρούτερ από το ένα δωμάτιο υπάρχει καλώδιο ethernet που πάει 3 δωμάτια πιο πέρα, σε αυτό το σημείο θέλω να βάλω ένα access point. Να συνδεθεί δηλαδή με το καλώδιο και να δώσει wi-fi
Εχω ένα Huawei HG530u και ενώ το βάζω σε bridge mode και αρχικά λειτουργει αλλά μόλις κάνω restart τέλος, δεν ξανασυνδέεται.

Αρχικά, έχω αλλάξει την ip σε 192.168.1.222 (το εύρος του dhcp του modem router είναι 192.168.1.20 - 192.168.1.199)
Εχω απενεργοποιήσει οτιδήποτε γράφει dchp

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2023-12-24 at 07.45.13.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  174,3 KB 
ID: 252838

Εχω σβήσει ένα wan προφίλ της cosmote για να συνδέεται στο internet
Και έχω αφήσει μόνο ένα προφίλ που είχαν κάνει την lan4 bridge, (είναι η θύρα πάνω στο router που γράφει stb)
εδώ έχει και αρκετές ρυθμίσεις που δεν γνωρίζω.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2023-12-24 at 07.55.41.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  154,5 KB 
ID: 252837

Πως συμπεριφέρεται λοιπόν μετά από όλα αυτά,
Ενώ είμαι συνδεμένος (για να κάνω τις ρυθμίσεις) στο Access Point με wi-fi, μόλις τελειώσω με τις ρυθμίσεις και συνδέσω το καλώδιο έχω κανονικά και internet,
Τώρα, αν αποσυνδεθώ από το wi-fi ή κάνω restart το Access Point το internet χάνεται, όπως και κάθε άλλη επικοινωνία μαζί του, δηλ. στο 192.168.1.222 δεν βγάζει τίποτα.
Όμως ενώ βρίσκομαι σε αυτή την κατάσταση, μη επικοινωνίας, αν συνδεθώ στο wi-fi του modem-router (διαφορετικό SSID) και βάλω την ip του Access Point (192.168.1.222) μετά από λίγη ώρα (αλλά όχι άμεσα), πχ. 10 λεπτά έχω πρόσβαση, αν δεν περιμένω και αποσυνδέσω-συνδέσω το καλώδιο έχω αμέσως πρόσβαση στο interface του Access Point.
Τώρα αν αποσυνδεθώ από το SSID του modem-router και συνδεθώ στο Access Point πάλι δεν έχω internet αλλά ούτε και πρόσβαση στο interface του.

Με λίγα λόγια internet μέσω του Access Point έχω μόνο όταν συνδεθώ πάνω του εφόσον του έχω κάνει reset και έχω κάνει τις ρυθμίσει που περιγράφω και έχω συνδέσει το καλώδιο. Απο κει και πέρα όταν συνδέομαι στο SSID του είναι σαν να μην υπάρχει.

Κάνω κάτι λάθος ή μπορεί να υπάρχει καμια άλλη ρυθμιση που δεν γνωρίζω?

Όποιος μπορει να βοηθήσει θα είμουν ευγνώμων, κοντέυω να τρελαθώ, έχω κάνει 15 reset