Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα!

    Στις 12 Ιανουαρίου περιμένω το PlayStation Portal, το οποίο (για όσους δεν ξέρουν) συνδέεται με το PS5 και κάνει stream το παιχνίδι στην οθόνη του μέσω Remote Play. Έχοντας χρησιμοποιήσει χρόνια το Remote Play feature, ξέρω οτι για να δουλέψει όπως διαφημίζεται, χρειάζεται τουλάχιστον 300Mbit FTTH, με άψογο σήμα WiFi. Στο σπίτι έχω 1G COSMOTE, με το FritzBox 5530 και ένα Fritz AX1200 repeater, το οποίο όμως στην παρούσα φάση είναι paired μέσω WiFi στο Fritz και κάνουν Mesh. Το σπίτι είναι μεζονέτα και επειδή πρέπει να καλύψω τρείς μικρούς ορόφους. Το router είναι στο υπόγειο και το repeater στο ισόγειο, όπου φτάνουν μόνο 150Mbits με 200+ms latency. Συνεπώς, θέλω να τραβήξω εξωτερικό καλώδιο απο το Fritz στο repeater και να αγοράσω άλλο ένα AX1200 για τον πιο πάνω όροφο, το οποίο θέλω να συνδεθεί με τον ίδιο τρόπο. Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει, να ξέρει τι καλώδια να πάρω, αν είναι απαραίτητο να πάρω μπριζάκια για να περάσω το καλώδιο απο έξω μέσα, εξοπλισμό που μπορεί να χρειαστώ κλπ; Το σενάριο που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα 20μετρο και ένα 10μετρο Cat6 STP (futureproofing) και να τα περάσω πάνω χωρίς μπριζάκια , γιατί νομίζω οτι τα μπριζάκια θα αυξήσουν το κόστος κατακόρυφα, αφού σίγουρα πρέπει να φέρω άνθρωπο για να το κάνει. Ουσιαστικά τα καλώδια θα συνδεθούν στα δύο Fritz repeaters και (φαντάζομαι) όλα θα είναι πένα.

    Επίσης, όσον αφορά το WiFi mesh, είναι κάτι που υποστηρίζεται απο το router και τα repeaters και όλα καλά, ή πρέπει ΚΑΙ οι συσκευές να είναι WiFi mesh compatible; Το PlayStation Portal έχει Snapdragon 680, το οποίο στα specs του γράφει οτι υποστηρίζει WiFi 5 και είναι WiFi 6 "ready" (κοντολογείς μπούρδες, υποστηρίζει απλά WiFi 5) αλλά δεν υπάρχει ούτε λόγος για WiFi mesh compatibility.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.592
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από την στιγμή που θέλεις καλό wifi η λύση είναι μόνο μία:
    τράβηγμα καλωδίου και σύνδεση σε ΑΡ (όχι repeater, όχι powerlines).
    Δες για ένα απλό ΑΡ με 5Ghz και είσαι οκ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.158
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ένα Fritz AX1200 repeater, το οποίο όμως στην παρούσα φάση είναι paired μέσω WiFi στο Fritz και κάνουν Mesh
    Το ax1200 αν το συνδέσεις με eth. λειτουργεί πλέον ως meshed wired AP.
    Και αυτός είναι και ο βέλτιστος τρόπος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να τραβήξω εξωτερικό καλώδιο απο το Fritz στο repeater και να αγοράσω άλλο ένα AX1200 για τον πιο πάνω όροφο, το οποίο θέλω να συνδεθεί με τον ίδιο τρόπο
    Sounds good...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σενάριο που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα 20μετρο και ένα 10μετρο Cat6 STP (futureproofing) και να τα περάσω πάνω χωρίς μπριζάκια , γιατί νομίζω οτι τα μπριζάκια θα αυξήσουν το κόστος κατακόρυφα, αφού σίγουρα πρέπει να φέρω άνθρωπο για να το κάνει.
    Το ζητούμενο είναι να συνδεθούν με ethernet cat 5e ή cat 6.
    Πως ακριβώς θα το κάνεις είναι στο χέρι σου.
    Αν θες να κάνεις πιο επιμελημένη δουλειά θα ήθελες να απλώσεις καλώδιο/κανάλια
    και να το πας σε πρίζες, ή/και να βάλεις και patch panels.
    Και σκέτο καλώδιο ok θάναι.

    Αν θες μια σύσταση, πάρε και 2 Gbit switches και βάλε ένα σε κάθε όροφο,
    γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα χρειαστεί να συνδέσεις με ethernet.

    Και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αν κάτσεις να διαβάσεις πως τερματίζουν πρίζες/φίς/καλώδια,
    και πάρεις μία πένσα και ένα tester (15-30€ και τα δύο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσον αφορά το WiFi mesh, είναι κάτι που υποστηρίζεται απο το router και τα repeaters και όλα καλά, ή πρέπει ΚΑΙ οι συσκευές να είναι WiFi mesh compatible;
    Το mesh είναι κάτι που αφορά τα 1/2/3/n APs και τον contoller τους
    (τον ρόλο του controller έχει το fritzbox στην περίπτωση σου)
    δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον υποστήριξη από τους clients.

    Αυτά χονδροειδώς (καθότι "mesh" αναλόγως context μπορεί να σημαίνει και άλλα πράγματα),
    αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι δεδομένου του υπάρχοντος fritzbox (που έχει τον ρόλο controller) mesh θα γίνει μόνο με APs της Avm,
    οπότε θες και το 3ό AP να είναι της avm και όχι κάτι απο 3rd-party vendor.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας