Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε χρησιμοποιήσει φριτεζα αερος και ποια η γνώμη σας.
    Διαβάζω διάφορες κριτικές αλλά δεν έτυχε να γνωρίζω κάποιον που να έχει, για να μου πει αν όντως αξίζουν σα συσκευές.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Έχω πάρει πρόσφατα μια της Ronson. Μέχρι στιγμής δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολύ και οι εντυπώσεις είναι έτσι κι έτσι. Πχ οι τηγανητές πατάτες μου βγαίνουν μαλακές και όχι τραγανές. Αν η ποσόστητα είναι μεγάλη, τότε κάποιες είναι άψητες. Έψησα μπιφτέκια και λουκάνικα και ήταν οκ. το μπέικον το φτιάχνει εξαιρετικά τραγανό. Από την άλλη τα πεϊνιρλί δεν τα ψήνει καλά από κάτω, γιατί η θερμότητα έρχεται από την πάνω πλευρά. Μπορεί βέβαια να φταίω εγώ, αλλά αν είναι να κάτσω στο θρανίο για να χρησιμοποιήσω μια συσκευή, απλά δεν έχω την υπομονή...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αφού έχουμε εξαντλήσει το θέμα φούρνοι μικροκυμάτων στο παρελθόν, ας πάμε και στα air fryers

    Επιγραμματικά:
    Πλεονεκτήματα:
    - Είναι πιο οικονομική σε κατανάλωση από τον παραδοσιακό φούρνο αν δεν θες να ψήσεις μια ταψάρα παστίτσιο ή μισό αρνί.
    - Είναι πιο υγιεινή σε σύγκριση με το τηγάνισμα, ο λόγος το πολύ μα πολύ λιγότερο λάδι που χρησιμοποιείς
    - Είναι πιο γρήγορη σε σύγκριση με τον φούρνο. Χονδρικά, ψήνει στο 60-70% του χρόνου σε σύγκριση με τον φούρνο, για κάποια πράγματα σε αρκετά λιγότερο.
    - Η προθέρμανση είναι πολύ μα πολύ γρήγορη, ή αφιερώνεις 2-3 λεπτά πριν βάλεις το φαγητό ή προσθέτεις απλά 2 λεπτά στο χρόνο ψησίματος.
    - Είναι πανεύκολη στο καθάρισμα σε σύγκριση με φούρνο/ταψιά, ειδικά αν πάρεις και τα ειδικά σιλικονένια σκεύη ή/και βάζεις λίγη λαδόκολλα
    - Είναι πολύ εύχρηστη και ευέλικτη, εμένα ο τεμπέλης 19χρονος γιος που δεν ξέρει να βράσει ούτε ένα αβγό έμαθε να καθαρίζει πατάτες, ψήνει μόνος μέχρι και μπριζόλες, και μετά αφήνει λιγότερο χαμό πίσω του

    Μειονεκτήματα:
    - Θέλει αρκετό χώρο στον πάγκο και λόγω όγκου δεν είναι πρακτικό να την κρύβεις και να την ξαναβγάζεις
    - Κάνει τη σχετική φασαρία, σαν να δουλεύει ένα πιστολάκι ένα πράγμα, αλλά αρκετά πιο χαμηλό

    Πράγματα που πρέπει να γνωρίζει κανείς:
    - Το όνομα air fryer είναι παραπλανητικό, δεν είναι για να τηγανίζεις, είναι για να ψήνεις αποκλειστικά με αέρα
    - Ο περισσότερος κόσμος παίρνει air fryer για να τηγανίζει πατάτες. Δεν είναι αυτή η κύρια χρήση της, ούτε θα βγουν ιδανικές πατάτες με έναν μαγικό και εύκολο τρόπο. Γίνονται πολύ μα πολύ καλές, αλλά θέλουν τον τρόπο τους.
    - Θέλει λίγο να κάνεις συνειδητή χρήση, π.χ. να σκέφτεσαι πώς θα βάλεις τα φαγητά μέσα ώστε να κυκλοφορεί σωστά ο αέρας, να αποφασίζεις σε τι θερμοκρασία θα τη βάλεις να ψήσει, να αποφασίσεις τι σκεύος θα χρησιμοποιήσεις για να ψηθε

    Χρήσεις που έχω δοκιμάσει προσωπικά και έχω μείνει ευχαριστημένος:
    - Ζέσταμα φαγητού, π.χ. πίτσας
    - Πατάτες σαν τηγανητές, σαν τα wedges που έχουν στα φαγάδικα
    - Εύκολα γενικά φαγητά, π.χ. λουκάνικα, μανιτάρια, λαχανικά
    - Κρεατικά με ελαφρύ μαρινάρισμα (δεν έχει νόημα στο fryer να είναι πολύ λαδερά, γίνονται έτσι κι αλλιώς ζουμερά), π.χ. μπριζόλες, 'τηγανιές'
    - Έτοιμες κατεψυγμένες πίτες και πιτάκια, τυλιγμένες τορτίγιες

    Γενικά στο internet υπάρχουν εκατοντάδες συνταγές, εύκολες και δύσκολες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη τα πεϊνιρλί δεν τα ψήνει καλά από κάτω, γιατί η θερμότητα έρχεται από την πάνω πλευρά.
    Γενικά τα ψήνεις στο μισό χρόνο ανάποδα και μετά τα τουμπάρεις και περιμένεις να ροδίσουν από πάνω. Στα πεϊνιρλί βέβαια δεν γίνεται, θα χυθεί η γέμιση. Σε αυτή την περίπτωση θες ένα σχαράκι να τα κρατά πιο ψηλά, από Ελλάδα κάτω από 10 ευρώ ανάλογα και τη διάσταση του air fryer.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχουμε εξαντλήσει το θέμα φούρνοι μικροκυμάτων στο παρελθόν, ας πάμε και στα air fryers

    Επιγραμματικά:
    Πλεονεκτήματα:
    - Είναι πιο οικονομική σε κατανάλωση από τον παραδοσιακό φούρνο αν δεν θες να ψήσεις μια ταψάρα παστίτσιο ή μισό αρνί.
    - Είναι πιο υγιεινή σε σύγκριση με το τηγάνισμα, ο λόγος το πολύ μα πολύ λιγότερο λάδι που χρησιμοποιείς
    - Είναι πιο γρήγορη σε σύγκριση με τον φούρνο. Χονδρικά, ψήνει στο 60-70% του χρόνου σε σύγκριση με τον φούρνο, για κάποια πράγματα σε αρκετά λιγότερο.
    - Η προθέρμανση είναι πολύ μα πολύ γρήγορη, ή αφιερώνεις 2-3 λεπτά πριν βάλεις το φαγητό ή προσθέτεις απλά 2 λεπτά στο χρόνο ψησίματος.
    - Είναι πανεύκολη στο καθάρισμα σε σύγκριση με φούρνο/ταψιά, ειδικά αν πάρεις και τα ειδικά σιλικονένια σκεύη ή/και βάζεις λίγη λαδόκολλα
    - Είναι πολύ εύχρηστη και ευέλικτη, εμένα ο τεμπέλης 19χρονος γιος που δεν ξέρει να βράσει ούτε ένα αβγό έμαθε να καθαρίζει πατάτες, ψήνει μόνος μέχρι και μπριζόλες, και μετά αφήνει λιγότερο χαμό πίσω του

    Μειονεκτήματα:
    - Θέλει αρκετό χώρο στον πάγκο και λόγω όγκου δεν είναι πρακτικό να την κρύβεις και να την ξαναβγάζεις
    - Κάνει τη σχετική φασαρία, σαν να δουλεύει ένα πιστολάκι ένα πράγμα, αλλά αρκετά πιο χαμηλό

    Πράγματα που πρέπει να γνωρίζει κανείς:
    - Το όνομα air fryer είναι παραπλανητικό, δεν είναι για να τηγανίζεις, είναι για να ψήνεις αποκλειστικά με αέρα
    - Ο περισσότερος κόσμος παίρνει air fryer για να τηγανίζει πατάτες. Δεν είναι αυτή η κύρια χρήση της, ούτε θα βγουν ιδανικές πατάτες με έναν μαγικό και εύκολο τρόπο. Γίνονται πολύ μα πολύ καλές, αλλά θέλουν τον τρόπο τους.
    - Θέλει λίγο να κάνεις συνειδητή χρήση, π.χ. να σκέφτεσαι πώς θα βάλεις τα φαγητά μέσα ώστε να κυκλοφορεί σωστά ο αέρας, να αποφασίζεις σε τι θερμοκρασία θα τη βάλεις να ψήσει, να αποφασίσεις τι σκεύος θα χρησιμοποιήσεις για να ψηθε

    Χρήσεις που έχω δοκιμάσει προσωπικά και έχω μείνει ευχαριστημένος:
    - Ζέσταμα φαγητού, π.χ. πίτσας
    - Πατάτες σαν τηγανητές, σαν τα wedges που έχουν στα φαγάδικα
    - Εύκολα γενικά φαγητά, π.χ. λουκάνικα, μανιτάρια, λαχανικά
    - Κρεατικά με ελαφρύ μαρινάρισμα (δεν έχει νόημα στο fryer να είναι πολύ λαδερά, γίνονται έτσι κι αλλιώς ζουμερά), π.χ. μπριζόλες, 'τηγανιές'
    - Έτοιμες κατεψυγμένες πίτες και πιτάκια, τυλιγμένες τορτίγιες

    Γενικά στο internet υπάρχουν εκατοντάδες συνταγές, εύκολες και δύσκολες.
    Ναι σχεδόν σε όλα. Μου έχει μείνει η ατάκα. Σόρρυ.
    Ο jap τα γράφει πολύ σωστά και πιο αναλυτικά από ότι σκόπευα.
    Κατά βάση ειναι ένας μικρότερης χωρητικότητας φούρνος με πολύ πιο μεγάλη ροή αέρα που ουσιαστικά κάνει το ψησιμο δια της μεταγωγής θερμότητας (έτσι ειναι στα ελληνικά το convection πιο έντονο και γρήγορό. Κάποια προτηγανισμένα, ειδικά αυτά για air fryer, βγαίνουν οκέι αλλά τώρα χωρίς το λάδι όλα γευστικά είναι μέτρια. Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ για roasted potatoes αλλά τι να λέμε, αν και ξεροψημένο, στο φούρνο βγαίνει σαφώς καλύτερο και θέλει και την ίδια ώρα. Για μένα οι χρήσεις που αναφέρει ο jap είναι πιο σωστές.
    Ζέσταμα χωρίς υγρασία όπως κάνει ο μικροκυμάτων
    Οτιδήποτε που ψηνεται καλά σε αέρα, δηλαδή κρέας κτλ
    Ξηρούς καρπούς
    Μια κάπως περίεργη συνταγή με ρεβύθια

    Πιάνει πολύ χώρο όμως. Εγώ έχω βάλει κάτι έτοιμα χαρτιά μεταξύ της βάσης και του καλαθιού ώστε να μην χρειάζεται πλύσιμο όλη την ώρα, ειδικά όταν δεν μαγειρεύεις φαγητό. Αν ψήσω με λάδια και γενικά πράγματα που στραγγίζουν, τότε πλυντήριο πιάτων. Και τώρα που το έγραψα αυτό, τα φαγητά βασικά στραγγίζουν γιατί αιωρούνται. Επίσης, έχω την Phillips XL και ψηνει σαφώς χειρότερα από την Phillips XXXL νομίζω που έχει ένας φίλος γιατί το φαγητό είναι πιο ομοιόμοργα απλωμένο αλλά θέλει και πολύ περισσότερο χώρο.

    Γνώμη μου, δεν αξίζει τον χώρο που πιάνει αλλά μερικά πράγματα ειναι σαφώς πιο εύκολα και ίσως γρήγορα.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες γιατί αφενός υπάρχουν δεκάδες site, εκατοντάδες συνταγές και χιλιάδες παραλλαγές τους. Όπως και διάφορα πράγματα που όσο περισσότερο χρησιμοποιείς το air fryer βοηθάνε, τα έτοιμα χαρτιά που λες (πήρα μόνο και μόνο γιατί είναι εντέλει φτηνότερα από το να κόβεις χαρτί bake αλλά τελικά είναι πολύ βολικά), δοχεία σιλικόνης, πατάκια σιλικόνης. Πολύ χρήσιμη η σχαρούλα για να ψήνεται καλύτερα ο πάτος χωρίς να γυρνάς τα πάντα. Για το δικό μου μέγεθος fryer πήρα αυτήν, απευθείας από τον κατασκευαστή.

    Ξέχασα να αναφέρω πως είναι η χαρά της μαμάς, όσοι έχουν μικρά παιδιά δεν προλαβαίνουν να ψήνουν κοτομπουκιές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια κάπως περίεργη συνταγή με ρεβύθια
    Κανένα link? We love ρεβύθια.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κανένα link? We love ρεβύθια.
    Ήταν μέσα στο βιβλιαράκι της Phillips ή την εφαρμογή τους. Δεν θυμάμαι.

    Αλλά αν ψάξεις στο YouTube "chickpeas philips air fryer" βγαίνουν διαφορά παρόμοια. Κατά βάση το ξεραίνει. Εγώ έβαζα αυτό από το γυάλινο βάζο που είναι βρασμένα.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Θα δοκιμάσω σίγουρα. Βρήκα της Philips, η τύπισσα εδώ με έπεισε με τις φωτό
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμάσω σίγουρα. Βρήκα της Philips, η τύπισσα εδώ με έπεισε με τις φωτό
    Κάτι τέτοιο. Ελπίζω να σου αρέσει.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Jap (+Chat1978) ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την αναλυτική απάντηση σου! Μου έλυσε αρκετές απορίες! Ποια μάρκα μοντέλο έχεις?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jap (+Chat1978) ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την αναλυτική απάντηση σου! Μου έλυσε αρκετές απορίες! Ποια μάρκα μοντέλο έχεις?
    Philips

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ μια πολύ φτηνή χωρίς αυτοματισμούς, first austria των 6,5 λίτρων. Ρυθμίζεις μόνο χρόνο και θερμοκρασία.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γνώμη μου, το καλάθι να ειναι όσο πιο ορθογώνιο γίνεται και πραγματικά οι αναλογικοί διακόπτες είναι μακράν οι καλύτεροι σε συσευές κουζίνας.
    Εγώ τις έτοιμες ρυθμίσεις ούτε καν τις χρησιμοποιώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Προσπαθει η μανα μου να με πεισει να της παρω ενα air fryer, ομως απο αυτα που διαβαζω μαλλον ειναι αρκετα τα αρνητικα,για φριτεζες αερος,αρκετες αναφορες για τις Rohnson,Tefal,Izzy για κακη ποιοτητα υλικων,πλαστικουρα,μυρωδια πλαστικου που δεν φευγει ευκολα,αντικολλητικη επιστρωση του καδου που ξεκολλαει ευκολα,χερουλια που σπανε,πατατες που δεν γινονται τραγανες τελικα,μικροι καδοι που με το ζορι χωρανε 2 μεριδες φαγητου,χωρος στον παγκο της κουζινας,δλδ αν ειναι να σκασω ενα 100ευρω και το γυρναω πισω σε ενα 6μηνο τι να το κανω,μονο αν εισαι φοιτητακος και θελεις ενα γρηγορο φαγητο στο 30λεπτο η καποιος που δεν εχει χρονο να ασχολειται με μαγειρεμα στο φουρνο η στην κατσαρολα.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εξαρτάται γιατί το θες. Πάντως αν προτιμάς στεγνά φαγητά στο φούρνο, τότε είναι σίγουρα πιο στεγνά.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας