Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Πολλές κατηγορίες κακόβουλου λογισμικού που κλέβουν πληροφορίες κάνουν κατάχρηση ενός μη καταγεγραμμένου endpoint του Google OAuth με την ονομασία "MultiLogin" για να επαναφέρουν ληγμένα cookies ελέγχου ταυτότητας και να συνδεθούν σε λογαριασμούς χρηστών, ακόμη και αν ο κωδικός πρόσβασης ενός λογαριασμού έχει επαναφερθεί.

    Τα cookies συνεδρίας είναι ένας ειδικός τύπος cookie του προγράμματος περιήγησης που περιέχει πληροφορίες ελέγχου ταυτότητας, επιτρέποντας σε ένα άτομο να συνδεθεί αυτόματα σε ιστότοπους και υπηρεσίες χωρίς να εισάγει τα διαπιστευτήριά του.

    Αυτοί οι τύποι cookies προορίζονται να έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής, έτσι ώστε να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν επ' αόριστον από απειλητικούς παράγοντες για να συνδεθούν σε λογαριασμούς εάν κλαπούν.

    Στα τέλη Νοεμβρίου του 2023, το BleepingComputer ανέφερε για δύο υποκλοπείς πληροφοριών, συγκεκριμένα τους Lumma και Rhadamanthys, οι οποίοι ισχυρίζονταν ότι μπορούσαν να επαναφέρουν ληγμένα cookies ελέγχου ταυτότητας της Google που είχαν κλαπεί σε επιθέσεις.

    Αυτά τα cookies θα επέτρεπαν στους εγκληματίες του κυβερνοχώρου να αποκτήσουν μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση σε λογαριασμούς Google ακόμη και αφού οι νόμιμοι ιδιοκτήτες έχουν αποσυνδεθεί, έχουν επαναφέρει τους κωδικούς πρόσβασης ή έχει λήξει η συνεδρία τους.

    Το BleepingComputer επικοινώνησε με την Google πολλές φορές κατά τη διάρκεια ενός μήνα με ερωτήσεις σχετικά με αυτούς τους ισχυρισμούς και με το πώς σκοπεύουν να περιορίσουν το πρόβλημα, αλλά δεν λάβαμε ποτέ απάντηση.

    Αναλυτικά : Bleeping Computer

  2. #2
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Έξυπνο!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω τον FF να διαγράφει Cookies, Data, History (εκτός Browsing) κάθε φορά που κλείνει..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.827
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ωστε να μην γινεσαι track ως avm fan?

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τον FF να διαγράφει Cookies, Data, History (εκτός Browsing) κάθε φορά που κλείνει..
    Εγώ κάνω το εξής. Έχω blocked ολα τα cookies by default και βάζω επιλεκτικά exceptions σε sites που θέλω να κάνω login.

    Χρησιμοποιώ επίσης το cookie autodelete addon όπου διαγράφει επί τόπου τα cookies με το που κλείσω το tab.

    Με το cookie quick manager κάνω export σε sites που μπαίνω καθημερινά σε αρχείο και όταν ανοίγω νέο session, απλώς φορτώνω τα exported cookies και είμαι logged in κανονικά.

    Επίσης έχω διαφορετικά ff profiles για συγκεκριμένα sites. Πχ όλα τα social τα ανοίγω από ένα συγκεκριμένο ff profile, για τη γενική περιήγηση έχω ένα profile το οποίο τα έχω όλα blocked, έχω κι ένα profile για sites που θέλω να μπω περιστασιακά και τα θέλω όλα unblocked (για να μη χάνω χρόνο στο να ξεμπλοκάρω το κάθε element του site).

    Κι έχω ένα ακόμα addon με το οποίο μπορώ να κάνω open ένα link απευθείας σε όποιο profile θέλω (για να μη χάνω χρόνο με το copy/paste και να ψάχνω το εκάστοτε profile).

    Τα παραπάνω είναι για μερακλήδες, που έχουν χρόνο να ασχοληθούν και να κάνουν τη φάση πιο ελεγχόμενη και στα μέτρα τους.
    Τα αναφέρω για να δώσω ιδέες σε κάποιον που ενδεχομένως ψάχνει τη φάση

    ΥΓ. Ο ff έχει δυνατότητα να ανοίγει containarized tabs, στο ίδιο profile, οπότε αυτό που κάνω με τα ξεχωριστά ff profiles είναι κάπως overkill, αλλά εμένα προσωπικά με βολεύει γιατί έχω isolated όλο το περιβάλλον.
    Γιατί για τα social πχ θα χρησιμοποιήσω διαφορετικά plugins, θα έχω άλλα settings στο about:config, θέλω να έχω bookmarks/history μόνο για εκείνα ξεχωριστά, έχω φτιάξει τα search engines να ψάχνουν εντός των social, κλπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ff έχει δυνατότητα να ανοίγει containarized tabs
    Αυτό ακριβώς.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Και cookie autodelete για άμεση εκκαθάριση και delete on exit για σιγουριά.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εσείς που σβήνετε όλα τα cookies με την έξοδο, κάνετε ξανά login σε ένα σωρό sites; Και απαντάτε την ερώτηση για τα cookies σε κάθε επίσκεψη; Ελαφρά μαζοχιστικό το βρίσκω.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που σβήνετε όλα τα cookies με την έξοδο, κάνετε ξανά login σε ένα σωρό sites; Και απαντάτε την ερώτηση για τα cookies σε κάθε επίσκεψη; Ελαφρά μαζοχιστικό το βρίσκω.
    Εγώ περιέγραψα παραπάνω πώς το κάνω. Επίσης, υπάρχουν addons για να κάνουν auto reject το cookie consent banner.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που σβήνετε όλα τα cookies με την έξοδο, κάνετε ξανά login σε ένα σωρό sites; Και απαντάτε την ερώτηση για τα cookies σε κάθε επίσκεψη; Ελαφρά μαζοχιστικό το βρίσκω.
    Προσωπικά, με παρόμοια λογική με του Gentoo, έχω FF Containers για τα διάφορα site και το Cookie AutoDelete που τα διαγράφει αυτόματα μετά από λίγη ώρα, αλλά επιτρέπει white-list σε διάφορα site.

    Οπότε σε site που επισκέπτομαι και θέλω να είμαι συνδεδεμένος (πχ adslgr) το έχω σε whitelist οπότε δεν το διαγράφει. Σε άλλα που μπαίνω πιο σπάνια, κάνω login κάθε φορά που θέλω κάτι.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400Μ/40Μ
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Mikrotik Chateau 5G ax
    Ύπάρχει μια παρανόηση βλέπω για ποιο πράγμα μιλάει το άρθρο. Το εν λόγω malware εκμεταλλεύται το feature του Chrome που σου επιτρέπει να κάνεις login στον browser. O chrome στη συγκεκριμένη περίπτωση ακολουθεί ένα συγκεκριμένο flow για να πάρει ένα oauth token. Αυτό το token το αποθηκεύει στον δίσκο και το χρησιμοποιεί για να κάνει generate cookies όποτε χρειάζεται να κάνει maintain το session, να κάνει sync τα bookmarks, passwords κλπ κλπ. Άρα αν έχετε κάνει login στον chrome, είτε διαγράφετε cookies είτε ανοίγετε τα πάντα σε incognito, το token είναι εκεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flyboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύπάρχει μια παρανόηση βλέπω για ποιο πράγμα μιλάει το άρθρο. Το εν λόγω malware εκμεταλλεύται το feature του Chrome που σου επιτρέπει να κάνεις login στον browser. O chrome στη συγκεκριμένη περίπτωση ακολουθεί ένα συγκεκριμένο flow για να πάρει ένα oauth token. Αυτό το token το αποθηκεύει στον δίσκο και το χρησιμοποιεί για να κάνει generate cookies όποτε χρειάζεται να κάνει maintain το session, να κάνει sync τα bookmarks, passwords κλπ κλπ. Άρα αν έχετε κάνει login στον chrome, είτε διαγράφετε cookies είτε ανοίγετε τα πάντα σε incognito, το token είναι εκεί.
    Ισχύει ότι το να διαγράψεις το token, αν στο έχουν ήδη κλέψει, δεν σε προστατεύει από τη συγκεκριμένη ευπάθεια, η οποία δεν αφορά browser αλλά το Google OAuth API. Αλλά το να διαγράφεις τα token, βοηθάει στο να μην στα κλέψουν!

  13. #13
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400Μ/40Μ
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Mikrotik Chateau 5G ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ότι το να διαγράψεις το token, αν στο έχουν ήδη κλέψει, δεν σε προστατεύει από τη συγκεκριμένη ευπάθεια, η οποία δεν αφορά browser αλλά το Google OAuth API. Αλλά το να διαγράφεις τα token, βοηθάει στο να μην στα κλέψουν!
    Δε νομίζω ότι πηγαίνει ο καθένας χειροκίνητα στη sqlite βάση να σβήσει το token του chrome. Δεν είναι cookie. Είναι bearer token. Και δεν "καθαρίζει" αν σβήσεις τα cookies ή όλα τα browsing data. Ξαναδιευκρινίζω ότι πρέπει να έχεις κάνει sign in στον browser.

    Edit: Αν έχεις κάνει login στον browser, κάνεις clear τα browsing data, πατήσεις στο εικονίδιο του λογαριασμού σου και μετά "Manage your Google account", μάντεψε τι θα γίνει. Θα σε κάνει αυτόματα login γιατί θα χρησιμοποιήσει το token σε συνδυασμό με το multilogin API για να ξανακάνει generate τα cookies που διέγραψες πριν λίγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flyboy : 03-01-24 στις 13:48.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας