Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: 1GB Fiber OTE

  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Question
    Καλησπέρα καλή χρονιά,

    ήρθε σήμερα ο τεχνικός και σύνδεσε ένα ΝΟΚΙΑ ΟΝΤ G-010G-R και ένα μαύρο κουτάκι δίπλα δε ξέρω πώς λέγεται. Εν το μεταξύ στη προσφορά έλεγε ότι θα μου ρθει το fritzbox & extender. Μικρό το κακό λέω, ίσως και καλύτερα γτ θα μπορώ να χρησιμοποιήσω ό,τι router θέλω.

    Έχω ένα Asus DSL AC68U με περασμένο το merlin 386.9_0-gnuton1. Έκανα WAN την lan1 πόρτα μέσα από τις ρυθμίσεις έβαλα ρυθμίσεις κτλ και συνδέθηκε κανονικά.

    Βάζω και τις ρυθμίσεις μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_19.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  159,5 KB 
ID: 253000

    Το θέμα είναι ότι μέσα στον cosmote βλέπω να κλειδώνω 1000 DL και 100 UP

    ενώ στο speedtest δείχνει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  15705294967.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 252999

    σε download στο steam είδα μέχρι 91.9mb/sec

    Τι φταίει και τι μπορώ να κάνω? Επίσης πώς μπορώ να δω τα stats στο router? Πριν με την vdsl μπορούσα γτ είχα το τηλεφωνικό συνδεδεμένο στο DSL. Τώρα πώς?
    Έστω ότι μένει αυτή η ταχύτητα που μου είναι υπεραρκετή μπορώ να πάρω καμιά έκπτωση από τα 50.9ε?

    Φίλος μου με 1gb ote κατεβάζει με 120mb/sec αλλά με το fritz και HUAWEI.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το fritz γιατί δεν το έφεραν; Το δίνουν στις 100άρες γιατί έχει 2.5GbE (2.5Gbps Ethernet). Με το 1GbE που έχεις τώρα, σίγουρα χάνεις ένα μέρος της ταχύτητας λόγω overhead (συνήθως παίζει στα 930-940Mbps). Αν το router που διαθέτεις δεν έχει αρκετή επεξεργαστική ισχύ ή/και μνήμη, θα υπάρξει περαιτέρω μείωση στην ταχύτητα. Το ίδιο ισχύει και για τον υπολογιστή που χρησιμοποιείς. Όσο ανεβαίνουμε σε ταχύτητα, τόσο αυξάνονται οι απαιτήσεις για επεξεργαστική ισχύ.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fritz γιατί δεν το έφεραν; Το δίνουν στις 100άρες γιατί έχει 2.5GbE (2.5Gbps Ethernet). Με το 1GbE που έχεις τώρα, σίγουρα χάνεις ένα μέρος της ταχύτητας λόγω overhead (συνήθως παίζει στα 930-940Mbps). Αν το router που διαθέτεις δεν έχει αρκετή επεξεργαστική ισχύ ή/και μνήμη, θα υπάρξει περαιτέρω μείωση στην ταχύτητα. Το ίδιο ισχύει και για τον υπολογιστή που χρησιμοποιείς. Όσο ανεβαίνουμε σε ταχύτητα, τόσο αυξάνονται οι απαιτήσεις για επεξεργαστική ισχύ.
    Γιατί είναι στόκοι. Πήρα τηλέφωνο και θα μου το φέρουν. Στην ουσία μου έβαλε τζάμπα το μαύρο το κουτάκι δίπλα από το ΟΝΤ. Παίζει να χεις δίκιο και να φταίει το router. Δε παίζει να φταίει το pc. Πρέπει να θέλει 2.5g port η βλακεία για να παίξει στα σωστά νούμερα πφφ. Φαίνεται αρκετά αδύναμο είναι η αλήθεια, αναρωτιέμαι αν το rt-ax55 που επίσης έχω θα ταν καλύτερο δεδομένου ότι είναι 4πυρηνο με μεγαλύτερη ram αλλά δε θέλω να χαλάσω το Mesh χωρίς λόγο...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  48,8 KB 
ID: 253003

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.065
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Acegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης πώς μπορώ να δω τα stats στο router? Πριν με την vdsl μπορούσα γτ είχα το τηλεφωνικό συνδεδεμένο στο DSL. Τώρα πώς?
    Δεν υπάρχουν stats και συγχρονισμός στο FTTH.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας