Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 80
  1. #61
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.176
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος από άλλο ΑΕΙ, έχει αντιμετωπίσει θέμα ?
    Ναι . Μου το ειπε αυτος στη πορτα πως ηρθαν αρκετοι με το wallet αλλα φαινετε πως το QR απο το Gov wallet δεν δουλευει . "μονο οτι εχει το πασο " μου ειπε και αφου το QR της καρτας == του Pkpass , εχω μια 2η εφαρμογη για το πασο μονο ..


    Ακυρο , νομιζα ρωτας αν καποιος αλλος περα απο εμενα, μέσα στη σχολή έχει αντιμετωπίσει θέμα

    Από άλλες σχολές δε ξέρω,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος finos : 08-03-24 στις 20:01.

  2. #62
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2.005
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Τα συστήματα μας έχουν μάθει να σκανάρουν τον κωδικό ώστε να βγάζει τον αριθμό του πασου μας.
    Το qr στο gov είναι για άλλη χρήση. Θα πρέπει να προσαρμοστούν τα μηχανήματα στο API, ενώ ταυτόχρονα μπορούν να σκανάρουν το φυσικό πάσο (του οποίου ο κωδικός θα βγάλει τον αριθμό του πασου).

  3. #63
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.422
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Ελληνική Αστυνομία θέλοντας να ξεδιαλύνει το τοπίο εξέδωσε σχετική ανακοίνωση.

    «Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η επίδειξη εγγράφων μέσω της εφαρμογής gov.gr Wallet είναι απολύτως ισοδύναμη με την επίδειξη των φυσικών εγγράφων, όπως είναι το δίπλωμα οδήγησης, η άδεια κυκλοφορίας και η αστυνομική ταυτότητα, εντός της ελληνικής επικράτειας.
    Ωστόσο, η ψηφιακή επίδειξη των εγγράφων πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής, ώστε να διασφαλίζεται η εγκυρότητα και η άμεση επαλήθευση των στοιχείων. Άλλες μέθοδοι, όπως για παράδειγμα η επίδειξη εγγράφων μέσω αποτυπώσεων οθόνης ή από άλλες εφαρμογές, δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές από τους αστυνομικούς, καθώς δεν επιτρέπουν την αναγκαία ταυτοποίηση του κατόχου. Σε περίπτωση που δεν ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες ή εάν τα έγγραφα δεν προσκομίζονται με τον ενδεδειγμένο τρόπο, επιβάλλονται οι ανάλογες κυρώσεις, όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία».

    Επομένως, εάν σας σταματήσει η Τροχαία για έλεγχο μπορείτε να επιδείξετε τα έγγραφα που θα σας ζητηθούν μονάχα μέσω του gov.gr wallet και όχι σε φωτογραφία.


    https://www.in.gr/2024/09/14/greece/gov-gr-wallet-psifiaki-adeia-odigisis-einai-egkyri-se-periptosi-elegxou-tis-troxaias/

  4. #64
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.407
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30MBPS
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο λόγος ήταν πως ο εν λόγω αστυνομικός δεν γνώριζε πως η εγκυρότητα των δύο είναι ίση.

    Σαΐνια αστυνομικοί!

    Όπως είχα αναφέρει. Δικαστικός αντιπρόσωπος δεν μου επέτρεψε να ψηφίσω και με απείλησε με σύλληψη κιόλας για παρακώληση ψηφοφορίας. Κάλεσε τον αστυνομικό ο οποίος αναγνώριζε την επίδειξη της ταυτότητας μέσω εφαρμογής και μου λέει.
    Φύγε μην βρούμε και οι δύο μπελά εδώ πέρα. Έκανα καταγγελία στο υπουργείο εσωτερικών αλλά περιμένω ακόμα απάντηση. Στην διπλανή αίθουσα ο αντιπρόσωπος δεχόταν κανονικά τις ψηφιακές ταυτότητες από το gr.

  5. #65
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.738
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Μερικοί αντιπρόσωποι πραγματικά είναι για τροφή για λευκούς καρχαρίες...Εμένα δεν με άφηνε να πάρω τα υπόλοιπα ψηφοδέλτια που θα πετούσα. Μόλις ήρθε το όργανο (που είπε ότι και ο ίδιος τα πήρε δίχως πρόβλημα) έστρωσε χαρακτήρα..

  6. #66
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ελληνική Αστυνομία θέλοντας να ξεδιαλύνει το τοπίο εξέδωσε σχετική ανακοίνωση.

    «Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η επίδειξη εγγράφων μέσω της εφαρμογής gov.gr Wallet είναι απολύτως ισοδύναμη με την επίδειξη των φυσικών εγγράφων, όπως είναι το δίπλωμα οδήγησης, η άδεια κυκλοφορίας και η αστυνομική ταυτότητα, εντός της ελληνικής επικράτειας.
    Ωστόσο, η ψηφιακή επίδειξη των εγγράφων πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής, ώστε να διασφαλίζεται η εγκυρότητα και η άμεση επαλήθευση των στοιχείων. Άλλες μέθοδοι, όπως για παράδειγμα η επίδειξη εγγράφων μέσω αποτυπώσεων οθόνης ή από άλλες εφαρμογές, δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές από τους αστυνομικούς, καθώς δεν επιτρέπουν την αναγκαία ταυτοποίηση του κατόχου. Σε περίπτωση που δεν ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες ή εάν τα έγγραφα δεν προσκομίζονται με τον ενδεδειγμένο τρόπο, επιβάλλονται οι ανάλογες κυρώσεις, όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία».

    Επομένως, εάν σας σταματήσει η Τροχαία για έλεγχο μπορείτε να επιδείξετε τα έγγραφα που θα σας ζητηθούν μονάχα μέσω του gov.gr wallet και όχι σε φωτογραφία.


    https://www.in.gr/2024/09/14/greece/gov-gr-wallet-psifiaki-adeia-odigisis-einai-egkyri-se-periptosi-elegxou-tis-troxaias/
    δυστηχος στη πραξη δεν ισχυει κια μαλιστα μπορει να σου κοψει και προστιμο οποτε καλο ειναι εχουμε και το πλαστικο διπλωμα ( μεχρι να ξυπνησουν καποιοι αν και προσωπικα δεν πιστευω οτι το κανουν επειδη δεν ξερουν αλλα επειδη θελουν να σε τρεξουν γιατι ειναι ....)

    υγ οπως εγινε και στης εκλογες οπου οταν πηγε ο προθυπουργος και ψηφισε με το app και φυσικα το δεχτηκαν τοτε ξυπνησαν καποιοι Στην Ελλαδα υπαρχει το φενομενο οι νομοι να ισχυουν οχι οταν βγει το ΦΕΚ αλλα οταν το δειξουν στης ειδησεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 14-09-24 στις 11:15.

  7. #67
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    15.469
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μήπως ο τύπος είχε καμία φωτογραφία στο κινητό? Είμαστε σίγουροι πως χρησιμοποιούσε το app?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #68
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ο τύπος είχε καμία φωτογραφία στο κινητό? Είμαστε σίγουροι πως χρησιμοποιούσε το app?
    γιατι σου κανει εντυπωση ?
    και στης εκλογες ειχε βουηξει ο τοπος οτι μπορεις και με το app να ψηφισεις και ΦΕΚ ειχε βγει αλλα καποιοι δε το δεχονταν και μαλιστα απο 2 διαφορετικες υπηρεσιες Δικαστικοι και αστυνομια ... ειναι το γνωστο που θα πεσεις.....

    Εμενα ετυχε και με σταματησαν για ελεγχο μικτο κλιμακαι με ΕΚΑΜ μαζι κτλ πριν 10 μερες αλλα δε σκεφτηκα να δοκιμασω το app να δω τι πουν... επεσα σε καλους βεβαια αφου μετα το ελεγχο μου ειπε και ευχαριστω και με προσφονουσε στο συναδερφο τους ως ο κυριος αλλα οπως ειπα ειναι που θα πεσεις ... πριν 20 μερες ειχα πεσει σε ..... "μαγκα" σιγουρα βυσμα αφου ηταν 1.60 υψος που ηταν για ....


    υγ
    α το βρηκα

    Πρόστιμο γιατί έδειξε το... ψηφιακό δίπλωμα οδηγήσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 14-09-24 στις 12:35.

  9. #69
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.772
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παραπολιτικά.
    Εντάξει πολύ αξιόπιστο site!
    Εγώ ξέρω ενα με τον Τοτό...
    Γενικά και αοριστα. Ένα ατυχημα, μια οδηγός, ένας τροχονόμος...

    Επίσης σχετικά με το app που πολύ δεν ξέρουν. Πρέπει να έχεις σύνδεση με ίντερνετ αλλιώς δεν μπορείς να δεχτείς το notification ώστε να δώσεις άδεια στον αστυνομικό να έχει πρόσβαση στα στοιχεία σου!
    Σκαναρετε με ένα κινητό το δίπλωμα σας και θα δείτε την διαδικασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pankostas : 15-09-24 στις 00:41.

  10. #70
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    σηφωωνα με τα λεγομενα του προηγούμενου
    αν σε σταμτησπυν σε σημειο ππυ δεν εχεις συνδεση ιντερνετ το κινητο η δεν εχεις data τοτε δε μπορεις να δείξεις το διπλωμα οποτε ακομα ενας λογος που θα πρεπει να εχουμε το πλαστικο μαζι

  11. #71
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.422
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σηφωωνα με τα λεγομενα του προηγούμενου
    αν σε σταμτησπυν σε σημειο ππυ δεν εχεις συνδεση ιντερνετ το κινητο η δεν εχεις data τοτε δε μπορεις να δείξεις το διπλωμα οποτε ακομα ενας λογος που θα πρεπει να εχουμε το πλαστικο μαζι
    Εννοείται! Παρομοίως αν έχεις ξεμείνει από μπαταρία!

  12. #72
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.407
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30MBPS
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται! Παρομοίως αν έχεις ξεμείνει από μπαταρία!
    Με την λογική αυτή η εφαρμογές αυτές είναι άχρηστες γιατί κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι υπάρχει internet σε ένα συμβάν όταν χρειάζεται.

    Επίσης και μία φαινομενικά μη αυλή αστυνομική ταυτότητα μπορεί να είναι πλαστή ειδικά μέσα στα σκοτάδια που γίνονται πολλές φορές οι έλεγχοι.

    Αν έχουν αμφιβολίες σε μεταφέρουν στο τμήμα για εξακρίβωση όχι να κόβουν πρόστιμα

  13. #73
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.772
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις όλων αν δεν έχεις σημα ή αν μείνεις από μπαταρία. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!
    Επίσης προσωπική μου γνώμη μέσα στο αυτοκίνητο ας υπάρχουν μόνιμα άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια και δίπλωμα.
    Τώρα εφόσον οδηγείς 2ο όχημα, δικό σου ή της δουλειάς, ας έχεις το δίπλωμα μέσα στο πορτοφόλι.

    Αυτό σχετικά με την επικύρωση που ανέφερα προηγουμενως, είναι διότι μπορεί να σου έχει αφαιρεθεί το δίπλωμα αλλά εσύ να το έχεις περασμένο σε κινητό.
    Μόνο στη διαδικασία που ανέφερα θα φανεί ότι στο έχουν αφαιρέσει.

    Προσωπική μου γνώμη. Ο καθένας κάνει ελεύθερα ότι θέλει!

  14. #74
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την λογική αυτή η εφαρμογές αυτές είναι άχρηστες γιατί κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι υπάρχει internet σε ένα συμβάν όταν χρειάζεται.

    Επίσης και μία φαινομενικά μη αυλή αστυνομική ταυτότητα μπορεί να είναι πλαστή ειδικά μέσα στα σκοτάδια που γίνονται πολλές φορές οι έλεγχοι.

    Αν έχουν αμφιβολίες σε μεταφέρουν στο τμήμα για εξακρίβωση όχι να κόβουν πρόστιμα
    μα αυτο γινεται στη πραξη .... ειναι που θα πεσεις....
    και για την εξακριβψση μην το ευχεσαι γιατι αν ειναι Σαββατο βραδι θα κατσεις κρατητηριο μεχρι Δευτερα
    οπως και στη ςεκλογες δεν δεχθηκαν την ταυτοτηα καποοι (μετα λιγοτεροι), οπως και καποιες εταιριες τηλεφωνιας ετσι και με το διπλωμα.... το θεμα ειναι οτι μπορουν προς το παρων να εφαρμοζουν το νομο οταν θελουν οποτε για λιγο καιρο καλο να εχουμε και τα έγγραφα μαζι
    Αχρηστα δεν ειναι καθολου τo app απλα στο Ελλαντα ολα θελουν αλλο χρονο Συζηταμε οτι μπορει αν πεσεις σε μ .... , αυτο δε σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι

    Εγω προτινο να τα εχουμε αλλα και πρωτα να δειχνουμε τα ηλεκτρονικα Ετσι θα εχουμε και προσωπικοη αποψη
    Εμενα που μου ετυχε δυστηχως δεν το σκεφτηκα και έδειξα την πλαστικη αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα τα δεχοντα ολα γιατι ηταν καλοι οι συγκεκριμενοι, αλλα δεν εινα ολοι δυστηχως

  15. #75
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.407
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30MBPS
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα αυτο γινεται στη πραξη .... ειναι που θα πεσεις....
    και για την εξακριβψση μην το ευχεσαι γιατι αν ειναι Σαββατο βραδι θα κατσεις κρατητηριο μεχρι Δευτερα
    οπως και στη ςεκλογες δεν δεχθηκαν την ταυτοτηα καποοι (μετα λιγοτεροι), οπως και καποιες εταιριες τηλεφωνιας ετσι και με το διπλωμα.... το θεμα ειναι οτι μπορουν προς το παρων να εφαρμοζουν το νομο οταν θελουν οποτε για λιγο καιρο καλο να εχουμε και τα έγγραφα μαζι
    Αχρηστα δεν ειναι καθολου τo app απλα στο Ελλαντα ολα θελουν αλλο χρονο Συζηταμε οτι μπορει αν πεσεις σε μ .... , αυτο δε σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι

    Εγω προτινο να τα εχουμε αλλα και πρωτα να δειχνουμε τα ηλεκτρονικα Ετσι θα εχουμε και προσωπικοη αποψη
    Εμενα που μου ετυχε δυστηχως δεν το σκεφτηκα και έδειξα την πλαστικη αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα τα δεχοντα ολα γιατι ηταν καλοι οι συγκεκριμενοι, αλλα δεν εινα ολοι δυστηχως
    Έχω πάει στο τμήμα για εξακρίβωση.παλαιότερα πιτσιρικάς. Περιφερόμουν άσκοπα είπαν με έναν άλλον στο ροντέο στον Άλιμο. Εγώ δεν είχα ταυτότητα. Με κράτησαν μερικές ώρες μέχρι να επικοινωνήσουν με τα τηλέτυπα telex Τώρα όλα τα τμήματα έχουν υπολογιστές. Για να βγεις Δευτέρα σε προορίζουν για αυτόφωρο.
    Δεν θέλω να έχω έγγραφα μέσα στο αυτοκίνητο γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κλοπής. Ειδικά σε ορισμένες περιοχές όπως παλιά που δούλευα Αρχαιολογικό Μουσείο. Για να βγάλεις αντίγραφα θες λεφτά και τρέξιμο. Ίσως και να σου κάψουν το αυτοκίνητο και να ψάχνεις για original έγγραφα. Ούτε είναι εφικτό να κουβαλάς τσαντάκια συνέχεια.
    Οπότε θα πρέπει πλέον το 2024 τα ηλεκτρονικά έγγραφα να είναι παντού αποδεκτά. Τώρα αν πέσω στην περίπτωση ας πάω και στο τμήμα. Πρόστιμο όμως γιατί να μου επιβληθεί;

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας