Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τιποτε απο ολα αυτα. Σιγουρα η αποχετευση ξηλωνει ολο το δρομο και καλο ειναι να μην εχει ινες απο πανω, αλλα μεχρι εκει. Μαζι δεν σκαβουν, ουτε γινεται να τα περνανε μαζι.

    Οσο για διαμοιρασμο εξοδων, αστειο πραγμα, ουτε καν.

    Αν κανεις μια βολτα στα μεσογεια και δεις που εχουν βαλει ftth θα καταλαβεις οτι ουτε αυτο που λες ισχυει. Αν η περιοχη ειναι στοιχειωδως κατοικημενη, τοτε θα ερθει.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιποτε απο ολα αυτα. Σιγουρα η αποχετευση ξηλωνει ολο το δρομο και καλο ειναι να μην εχει ινες απο πανω, αλλα μεχρι εκει. Μαζι δεν σκαβουν, ουτε γινεται να τα περνανε μαζι.

    Οσο για διαμοιρασμο εξοδων, αστειο πραγμα, ουτε καν.

    Αν κανεις μια βολτα στα μεσογεια και δεις που εχουν βαλει ftth θα καταλαβεις οτι ουτε αυτο που λες ισχυει. Αν η περιοχη ειναι στοιχειωδως κατοικημενη, τοτε θα ερθει.
    Εντάξει, δεν εννοώ να περνάνε τις οπτικές πάνω από την αποχέτευση, όπως νάνε. Πως σε άλλα κράτη, ο δήμος/νομαρχία κάνει ένα έργο να περάσει αγωγούς στους δρόμους, αρκετά μεγάλους για να μπορούν οι αντίστοιχες εταιρείες/υποδομές να περνάνε ότι Θέλουν και να μπορεί επίσης να μπει ένας άνθρωπος μέσα για να κάνει δουλεία/έλεγχο με λίγη δυσκολία.

    Γιατί να μην μπορούν να συντονίσουν τα έργα μαζί; Τόσο δύσκολο είναι για την Ελλάδα να μάθει πως να πραγματοποιεί έργα με σωστές διαδικασίες; Αλλά θα μου πεις, Ελλάδα είμαστε, αυτό είναι το μοντέλο. Εδώ έξω από το σπίτι μου ακριβώς που πέρασαν οπτικές η OTE χρόνια πριν, όταν βρήκαν ένα δένδρο στο πεζοδρόμιο, έκαναν μια τρύπα να περάσουν την οπτική χωρίς κανένα σωλήνα μήπως το δένδρο δημιουργήσει πρόβλημα όταν γεμίσει την τρύπα. Και το άφησαν πάλι έτσι, όταν γύρισαν μια εβδομάδα μετά να ξανα-σκαψουν τα πεζοδρομία 2η φορά, γιατί κάτι λάθος έκαναν. Και 2 φορές έξοδα για να χαλάσουν τα πεζοδρόμια, και 2 φορές άφησαν οπτικές να είναι απλά σε ένα απλό χαντάκι.

    Ως τις περιοχές που διαλέγουν, δηλαδή ο Γέρακας δεν είναι κατοικημένη περιοχή για να αρχίσουν τα έργα;; Τι περιμένουν, να χτιστούν και τα λίγα ακόμα οικόπεδα για να αρχίσουν;; Όπως διαβάσεις και εσύ ο άλλος πιθανόν να περιμένει χρόνια για μια γραμμή, και δεν είναι ο μόνος. Καταλαμβάνω ότι είναι μεγάλο έργο, και θέλουμε υπομονή για τη σειρά μας, αλλά όταν υπάρχει ήδη μεγάλο έργο στον Δήμο, κρίμα να μην εκμεταλλευτούν την ευκαιρία έστω να περάσουν ένα αγωγό, μετά να μπορούν να τραβήξουν οπτικές χωρίς σκάψιμο ξανά.

    27 χρόνια κάτοικος Γέρακας, έχουν δει πολλά τα μάτια μου, και δυστυχώς δε βλέπω να αλλάζουν γρήγορα για το καλύτερο. Ούτε από τον Δήμο, ούτε από τις εταιρείας που δίνουν υπηρεσίες.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-06-2007
    Περιοχή
    Νέα Πεντέλη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    WAG354GS Linksys
    Ναι Γέρακα! Μου είπαν μόνο αν κάποιος από την γειτονιά μετακομίσει… Και μετά ααααν περάσουν οπτική ίνα… Χαλκό πλέον δεν προσθέτουν… πήγα και στους τρεις παρόχους και εκανα αίτηση, την απέρριψαν εννοείται, και τώρα περιμένω το δορυφορικό του Elon (starlight)!

  4. #19
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paros99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Γέρακα! Μου είπαν μόνο αν κάποιος από την γειτονιά μετακομίσει… Και μετά ααααν περάσουν οπτική ίνα… Χαλκό πλέον δεν προσθέτουν… πήγα και στους τρεις παρόχους και εκανα αίτηση, την απέρριψαν εννοείται, και τώρα περιμένω το δορυφορικό του Elon (starlight)!
    Υπομονή τότε, ελπίζω γρήγορα να γίνουν τα έργα για οπτικές. Κάτι είδα σε άλλο θέμα, νέα έργα για την περιοχή μέσα στο 2024, τουλάχιστον για Ανθουσα ειδα, δεν είδα όλη την λίστα αν ήμαστε και εμείς μέσα στο πλάνο.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.061
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το 5G στην περιοχή έχει καλές ταχύτητες; Γιατί δε βάζεται ένα 5G router αντί να περιμένετε την οπτική ίνα;

  6. #21
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 5G στην περιοχή έχει καλές ταχύτητες; Γιατί δε βάζεται ένα 5G router αντί να περιμένετε την οπτική ίνα;
    Είναι μια καλή προσωρινή λύση για αυτούς που δεν έχουν σύνδεση ADSL η FFTH, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω δει πολλές διάφορές σε σήμα και ταχύτητες (από Cosmote και Vodafone) ανάλογα που στο Γέρακα είσαι. Για παράδειγμα, στην πλατεία Γέρακα, έχω θέμα με Vodafone σε θέση όταν πάω να παραλάβω κανένα δέμα από Skroutz, πρέπει να κινούμε στο πεζοδρόμιο για να έχω καλό σήμα για να συνδεθεί η εφαρμογή τους να δώσει σήμα να ανοίξει το κουτί με το δέμα. Και στο σπίτι μου, έπρεπε να βάλω κεραία για να δυναμώσει το σήμα στο κινητό μου, όταν δουλεύω στο γραφείο μου. Οπότε δεν μπορώ να εμπιστευτώ μια τέτοια σύνδεση λόγο ανάγκης εργασίας.

    Για να καταλάβεις το θέμα μου με Vodafone σήμα, στο ίδιο κινητό με 2 SIM κάρτες (μια Vodafone, και μια με roaming από άλλη χώρα για τη δουλειά μου), και οι 2 συνδέονται στη Vodafone με 5G, πιάνω καλύτερο σήμα με τη roaming κάρτα, πάρα αυτή από τη Vodafone. Και έχω δοκιμάσει τις ίδιες κάρτες σε 3 διαφορετικά κινητά.

    Υ.Γ. Πάντως, αυτή η εταιρεία που συνεργάζεται με τη Vodafone να πουλήσουν δήθεν αναβάθμιση σε 200αρα, συνεχίζουν να με παίρνουν τηλέφωνο, αν και κάθε φορά τους ρωτάω να μου αποδείξουν ότι όντως θα πιάσω τα 180 που μου λένε εγγυημένα. Μόλις τους λέω αυτό, και ότι έχω πάρει τη Vodafone να μου πουν αν όντως είναι αλήθεια, μου λένε δικαιολογίες και το κλείνουν.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας