Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας θελω την βοήθεια σας για να καλυψω με wifi 2 οροφους 100 τμ το καθένα, 2 δωμάτια στο ισόγειο και 3 δωμάτια στον 1ο όροφο. Μέχρι τώρα στο ισόγειο εχω 2 Tenda wifi routers με 4 κεραίες το καθένα τα οποία (ένα στο καθε δωμάτιο) και ιδανικά θα ηθελα άλλο ενα router για να καλυψω με wifi τα 3 δωμάτια του 1ου ορόφου τοποθετημενο στο μεσαίο δωμάτιο. Τα δωματια χωρίζονται με διπλή γυψοσανιδα. Και τα 5 δωμάτια είναι ανεξάρτητα και το καθένα έχει δομημενη καλωδιωση utp που καταλήγει σε πριζα utp πισω απο την τηλεόραση. Ολα τα καλώδια utp απο τα 5 δωμάτια καταλήγουν στο υπόγειο σε ενα απλό switch το οποίο παίρνει ίντερνετ παροχου.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω πως να καλυψω τα 3 δωμάτια του 1ου ορόφου :

    1: Να βαλω wifi mesh 3πλο κιτ (καταργωντας τα 2 routers), 2 στα δύο δωμάτια του ισογείου και ενα επάνω στο μεσαίο δωμάτιο του 1ου ορόφου σαν αυτό: TP-LINK Deco M5 v3 WiFi Mesh Network Access Point Wi‑Fi 5 Dual Band (2.4 & 5GHz) σε Τριπλό Kit και να μπαίνεις παντου με ενα ονομα και κωδικό.

    2: Να βαλω wifi powerline connection εξωτερικά στο κτήριο ωστε να πιανουν wifi όλα τα δωμάτια απο ενα σημείο με μεγάλη εμβέλεια σαν αυτό : TP-LINK TL-WPA8631P KIT v3 Powerline Διπλό για Ασύρματη Σύνδεση Wi‑Fi 5 με Passthrough Πρίζα και 3 Θύρες Gigabit Ethernet

    3: 3o wifi router και αν θα γινοταν να τα κανω και τα 3 router σε mesh και να ρυθμιζω την ταχύτητα που θα δινει το καθε ρουτερ?? Όπως αυτό ενδεικτικά : Tenda AC23 Ασύρματο Router Wi‑Fi 5 με 3 Θύρες Gigabit Ethernet

    Ή κάποια άλλη λυση που θεωρείτε ως η βέλτιστη??
    Επίσης τι να παρω wifi 5 ή 6??

    Υ.Γ.: Είμαι άσχετος και δεν θα καταλαβω ξένες ορολογιες απλώς ψαχνω την βέλτιστη λύση στο πρόβλημα μου χωρίς απώλειες σε ταχύτητα και εμβέλεια και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, προσπαθώ να γίνει κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.513
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας θελω την βοήθεια σας για να καλυψω με wifi 2 οροφους 100 τμ το καθένα, 2 δωμάτια στο ισόγειο και 3 δωμάτια στον 1ο όροφο. Μέχρι τώρα στο ισόγειο εχω 2 Tenda wifi routers με 4 κεραίες το καθένα τα οποία (ένα στο καθε δωμάτιο) και ιδανικά θα ηθελα άλλο ενα router για να καλυψω με wifi τα 3 δωμάτια του 1ου ορόφου τοποθετημενο στο μεσαίο δωμάτιο. Τα δωματια χωρίζονται με διπλή γυψοσανιδα. Και τα 5 δωμάτια είναι ανεξάρτητα και το καθένα έχει δομημενη καλωδιωση utp που καταλήγει σε πριζα utp πισω απο την τηλεόραση. Ολα τα καλώδια utp απο τα 5 δωμάτια καταλήγουν στο υπόγειο σε ενα απλό switch το οποίο παίρνει ίντερνετ παροχου.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω πως να καλυψω τα 3 δωμάτια του 1ου ορόφου :

    1: Να βαλω wifi mesh 3πλο κιτ (καταργωντας τα 2 routers), 2 στα δύο δωμάτια του ισογείου και ενα επάνω στο μεσαίο δωμάτιο του 1ου ορόφου σαν αυτό: TP-LINK Deco M5 v3 WiFi Mesh Network Access Point Wi‑Fi 5 Dual Band (2.4 & 5GHz) σε Τριπλό Kit και να μπαίνεις παντου με ενα ονομα και κωδικό.
    Nαι
    Και θα τους δίνεις ethernet backhaul με τα utp που έχεις ώστε να μην πρέπει να μεταφέρεται ασύρματα το σήμα από το ένα πιατάκι στο άλλο από όροφο σε όροφο και εξασθενεί.

    Το M5 ειναι ενδεικτικό, δες όλα τα Deco.

    Επίσης τι να παρω wifi 5 ή 6??
    Ανάλογα τι ταχύτητες χρειάζεσαι και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τωρα εχω 50 mbps και θελω να μην έχω απώλεια στα 100 τμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.513
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα εχω 50 mbps και θελω να μην έχω απώλεια στα 100 τμ.
    Για 50Mbps VDSL υπερκαλυπτει το wifi 5.
    Αν ειχες 500Mbps και πανω θα συζηταγαμε για το 6.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι
    Και θα τους δίνεις ethernet backhaul με τα utp που έχεις ώστε να μην πρέπει να μεταφέρεται ασύρματα το σήμα από το ένα πιατάκι στο άλλο από όροφο σε όροφο και εξασθενεί.

    Το M5 ειναι ενδεικτικό, δες όλα τα Deco.
    Τι θα εβαζες και ποιο Deco ή εταιρεία στην θεση μου??

    Αν κατάλαβα καλά δεν θα εβαζες 3ο ρουτερ και θα εβαζες wifi mesh??

    Με 3 ρουτερ ίδιας εταιρείας δεν θα μπορέσω να τα κανω mesh??

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.513
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα εβαζες και ποιο Deco ή εταιρεία στην θεση μου??
    Εγω στο σπιτι μου Deco έχω wifi 6 (με ethernet backhaul όπως είπα και παραπάνω)
    Εσύ είπαμε βάλε όποιο Deco θες ανάλογα τι ταχύτητες χρειάζεσαι και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις

  7. #7
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στο σπιτι μου Deco έχω wifi 6 (με ethernet backhaul όπως είπα και παραπάνω)
    Εσύ είπαμε βάλε όποιο Deco θες ανάλογα τι ταχύτητες χρειάζεσαι και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις
    Απο εμβέλεια το ενα πιατακι απο τα deco καλύπτει 100 τμ??

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.513
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εμβέλεια το ενα πιατακι απο τα deco καλύπτει 100 τμ??
    Εξαρτάται ποιό deco (κάθε μοντέλο έχει άλλη εμβέλεια ανάλογα τις κεραίες του) και από την κατασκευή του σπιτιού, πόσοι τοίχοι μεσολαβούν, τις παρεμβολές, διάφορα.
    Αλλιως επηρεαζεται απο γυψοσανιδα, αλλιως απο τουβλο, αλλιως από πέτρα.
    Στο site εχουν καποιες ενδεικτικές εμβέλειες
    πχ στο Χ60:
    https://www.tp-link.com/gr/home-netw...deco/deco-x60/
    "3-PACK Κάλυψη έως 660 τ.μ.
    2-PACK Κάλυψη έως 490 τ.μ"

    Και το διπλό κιτ να πάρεις, μετά μπορείς να προσθέσεις ένα μονό αν δεν καλύπτει. Θέμα κόστους είναι.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται ποιό deco (κάθε μοντέλο έχει άλλη εμβέλεια ανάλογα τις κεραίες του) και από την κατασκευή του σπιτιού, πόσοι τοίχοι μεσολαβούν, τις παρεμβολές, διάφορα.
    Αλλιως επηρεαζεται απο γυψοσανιδα, αλλιως απο τουβλο, αλλιως από πέτρα.
    Στο site εχουν καποιες ενδεικτικές εμβέλειες
    πχ στο Χ60:
    https://www.tp-link.com/gr/home-netw...deco/deco-x60/
    "3-PACK Κάλυψη έως 660 τ.μ.
    2-PACK Κάλυψη έως 490 τ.μ"

    Και το διπλό κιτ να πάρεις, μετά μπορείς να προσθέσεις ένα μονό αν δεν καλύπτει. Θέμα κόστους είναι.
    Άλλη μια ερώτηση : Στην περίπτωση μου δεν θα εβαζες 3ο wifi router και γιατί??

    Με 3 ρουτερ ίδιας εταιρείας δεν θα μπορούσα να τα κανω mesh??

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.513
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια ερώτηση : Στην περίπτωση μου δεν θα εβαζες 3ο wifi router και γιατί??

    Με 3 ρουτερ ίδιας εταιρείας δεν θα μπορούσα να τα κανω mesh??
    Mesh αλλαζεις οροφο και δεν το καταλαβαινεις
    Συνδεεται αυτοματα & άμεσα όπου πιάνει καλύτερα
    Αν μιλας πχ στο viber/στο wifi calling κλπ δεν χανεις τη γραμμή
    Δεν αρκει να ειναι της ιδιας εταιριας, πρεπει να ειναι φτιαγμενα για mesh

    Mesh ειναι η τρεχουσα τεχνολογια, τα αλλα ειναι last year

  11. #11
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι, ξαναγραφω εδώ για να μην ανοιγω παλι νεο θέμα για την ερώτηση μου:

    Πως από μια θύρα PoE σε ενα switcher μπορώ να δώσω ρευμα σε ενα wifi repeater μόνο με το utp καλώδιο?? Τι πρέπει να προσέξω για να αγοράσω το κατάλληλο switcher για τα ταδε repeaters??

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntigo110 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι, ξαναγραφω εδώ για να μην ανοιγω παλι νεο θέμα για την ερώτηση μου:

    Πως από μια θύρα PoE σε ενα switcher μπορώ να δώσω ρευμα σε ενα wifi repeater μόνο με το utp καλώδιο?? Τι πρέπει να προσέξω για να αγοράσω το κατάλληλο switcher για τα ταδε repeaters??
    1. αν το repeater υποστηρίζει PoE, τότε πρέπει να δεις ποιο PoE χρειάζεται (πχ PoE+ ή PoE++ κλπ) και να πάρεις ανάλογο switch ή PoE injector που είναι φθηνότερο αν έχεις ένα μονο repeater
    2. αν το repeater ΔΕΝ υποστηρίζει PoE, τότε μπορείς να πάρεις ένα PoE splitter που να βγάζει τα volt που χρειάζεται το repeater για να λειτουργήσει.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.724
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη δεν ειναι switcher αλλα switch.
    To "προβλημα" ειναι οτι τα poe access points ειναι σχετικα ακριβα. Αν πας σε poe spliiter τοτε υπαρχουν επιλογες με non standard poe injectors, και με poe 802.3 at/af splitters.

    Επειδη το πραγμα δεν ειναι plug and play, ελοχευουν καπνοι. Στη θεση σου θα επελεγα το φτηνοτερο ετοιμο poe ap wifi 5 που να υποστηριζει καλωδιακο mesh και ενα φτηνο 802.3 af/poe switch, ακομα και 100Μbit. Εχει τετοια φτηνα. (αν και δεν θα το κουτσουρευα τοσο, βαλε 1000ρι.)
    Απο κει και περα TP-LINK EAP225 v5 Access Point Wi‑Fi 5 Dual Band (2.4 & 5GHz). 3 τετοια. Δεν χρειαζεσαι ασυρματο mesh, εχεις καλωδιο. Και μπορεις να τα παιξεις και με cloud controller.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας και πάλι. Σας ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια που μου δωσατε!!
    Τώρα ομως μου δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα.

    Ειχα ηδη 2 routers τα οποία συνδέονται με utp καλώδιο για να διαμοιραζιυν το ίντερνετ απο μια κεραία. Τώρα ομως εβαλα και ενα 3ο για να καλυψω νεκρους χώρους και να εχω καλύτερη κάλυψη wifi αλλα μάλλον απο οτι καταλαβα μπερδευονται τα repeaters μεταξυ τους οι ip τους, με αποτέλεσμα να δουλεύει μόνο το ενα και να δινει ίντερνετ ενω τα αλλα δύο δεν έχουν. Οοως θα δειτε στην φωτο εχω φτασει σε αυτό το σημείο. Ευχαριστώ
    Τι πρέπει να κάνω να διαχωρισω την ip τους??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ntigo110 : 03-02-24 στις 22:12.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας