Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν αφήνετε τα παραμύθια, που κοροϊδεύετε τον κόσμο.

    Έχω σταθερό VDSL 100 από Nova και επί 2 χρόνια ποτέ δεν μου παρείχε την υπηρεσία που υπόσχεται. 50 mbps με το ζόρι και συνεχείς διακοπές, σε βαθμό που δεν μπορώ να δω EON TV.
    Και αναγκάστηκα να αγοράσω ένα router 4g με sim cosmote, απεριορίστων δεδομένων, για να έχω internet.
    Οπότε πληρώνω 32 ευρώ το μήνα cosmote, με υπηρεσία άριστη-βράχο και 27 ευρώ το μήνα την άχρηστη Wind-Nova, με άθλιες έως ανύπαρκτες υπηρεσίες.

    Η δε τηλεφωνική βοήθεια που παρέχεται από τη Nova είναι ο,τι πιο άχρηστο υπάρχει. Ο τηλεφωνητής δεν ακούει ποτέ αυτά που του λες και απλά εφαρμόζει μια σελίδα με οδηγίες που του έχουν δώσει. Δεν σε αφήνει να μιλήσεις με ανώτερο κλιμάκιο. Σε κάποια στιγμή εκνευρισμού, ζήτησα στοιχεία υπευθύνου για να κάνω μήνυση και η απάντηση της κοπέλας ήταν "να σας δώσω τα δικά μου".

    Η δε κλασική δικαιολογία είναι ότι πάντα φταίει κάτι από την πλευρά του πελάτη, π.χ. καλωδίωση, κτίριο κλπ. Η Wind-Nova δεν φταίει ΠΟΤΕ.

    Οι στελεχάρες της Wind Nova με τους υψηλούς μισθούς θα έπρεπε να ντρέπονται που κρύβονται πίσω από τους απλούς υπαλλήλους του χαμηλού μισθού, για να αποφύγουν τις ευθύνες τους.

    Ντροπή σας ρε ξεφτίλες!!!

    Αλλά δεν πειράζει. Με το που θα λήξει το συμβόλαιο, έφυγα, μαζί με τα κινητά μου για αλλού. Μέχρι τότε, καθημερινά, θα γράφω σε όλα τα fora του διαδικτύου το πόσο άθλια εταιρία είστε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος begar : 16-01-24 στις 00:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα, βασικά και που τα γράφεις εδώ, χλωμό το κόβω να το δει κάποιος από τη Νόβα..
    Αυτό που μπορείς να κάνεις εδώ όμως, είναι να περιγράψεις με λεπτομέρεια τη συνδεσμολογία σου και να προσπαθήσουν κάποιοι να σε βοηθήσουν (αν έχεις από πλευράς σου θέμα) να το λύσεις.
    Γιατί όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο, η πιθανότητα να είναι δική σου η υπαιτιότητα - για χαμηλότερη ταχύτητα από την υποσχόμενη - είναι υπαρκτή.
    Οπότε αν θέλεις μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες.
    Αν όχι και απλά ήθελες να τους κράξεις, νο πρόμπλεμ
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #3
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το κείμενο αυτό το έστειλα και στην ίδια τη Wind-Nova. Κράξιμο ρίχνω, για να μην την πατήσουν και άλλοι, επειδή δελεάζονται με τα 2-3 ευρώ χαμηλότερη τιμή.

    Έτσι για την ιστορία, έχει έρθει τρεις φορές τεχνικός από τη Wind-Nova. Μετράει στο δικό του μηχάνημα 105 Mbps ταχύτητα, αλλά στο modem router δείχνει handshake στα 80, με διαρκείς διακοπές, ακόμα και 8 φορές στο λεπτό.

    Μόλις πάρεις τηλέφωνο τεχνική βοήθεια, μετά από κάποιο διάστημα σου λένε ότι το έφτιαξαν, ενώ στην ουσία έχουν ρίξει την ταχύτητα στα 50.

    Γενικά, όποιος έχει εμπειρία με Wind-Nova και έχει κάποιες βασικές γνώσεις, καταλαβαίνει ότι οι τύποι απευθύνονται σε πανάσχετους. Τους ζητάς να σε ακούσουν προσεκτικά και αυτοί σε γράφουν τα @@ τους. Ακολουθούν τον τυφλοσούρτη που τους έδωσαν. Είτε είσαι ο 90χρονος ψηφιακά αναλφάβητος, είτε ο Linus Torvalds, σε αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο.

    Πέρσι είχα πρόβλημα με το modem. Πήρα άπειρα τηλεφωνήματα, ζητώντας αντικατάσταση, ακόμα και με δικά μου έξοδα. Τίποτα. Βόδια. Μετά από 100 τηλεφωνήματα, πέτυχα τεχνικό που όντως με άκουσε προσεκτικά και μου έστειλε αντικατάσταση.

    Τέλος πάντων, τους σιχάθηκα και θα την κάνω για αλλού.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από begar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κείμενο αυτό το έστειλα και στην ίδια τη Wind-Nova. Κράξιμο ρίχνω, για να μην την πατήσουν και άλλοι, επειδή δελεάζονται με τα 2-3 ευρώ χαμηλότερη τιμή.

    Έτσι για την ιστορία, έχει έρθει τρεις φορές τεχνικός από τη Wind-Nova. Μετράει στο δικό του μηχάνημα 105 Mbps ταχύτητα, αλλά στο modem router δείχνει handshake στα 80, με διαρκείς διακοπές, ακόμα και 8 φορές στο λεπτό.

    Μόλις πάρεις τηλέφωνο τεχνική βοήθεια, μετά από κάποιο διάστημα σου λένε ότι το έφτιαξαν, ενώ στην ουσία έχουν ρίξει την ταχύτητα στα 50.

    Γενικά, όποιος έχει εμπειρία με Wind-Nova και έχει κάποιες βασικές γνώσεις, καταλαβαίνει ότι οι τύποι απευθύνονται σε πανάσχετους. Τους ζητάς να σε ακούσουν προσεκτικά και αυτοί σε γράφουν τα @@ τους. Ακολουθούν τον τυφλοσούρτη που τους έδωσαν. Είτε είσαι ο 90χρονος ψηφιακά αναλφάβητος, είτε ο Linus Torvalds, σε αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο.

    Πέρσι είχα πρόβλημα με το modem. Πήρα άπειρα τηλεφωνήματα, ζητώντας αντικατάσταση, ακόμα και με δικά μου έξοδα. Τίποτα. Βόδια. Μετά από 100 τηλεφωνήματα, πέτυχα τεχνικό που όντως με άκουσε προσεκτικά και μου έστειλε αντικατάσταση.

    Τέλος πάντων, τους σιχάθηκα και θα την κάνω για αλλού.
    Παρόμοια μου κανουν και εμενα σε FTTH! τα ιδια ακριβως αντιμετωπιζω με την εξυπηρετηση και τις βλαβες

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από begar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφήνετε τα παραμύθια, που κοροϊδεύετε τον κόσμο.

    Έχω σταθερό VDSL 100 από Nova και επί 2 χρόνια ποτέ δεν μου παρείχε την υπηρεσία που υπόσχεται. 50 mbps με το ζόρι και συνεχείς διακοπές, σε βαθμό που δεν μπορώ να δω EON TV.
    Και αναγκάστηκα να αγοράσω ένα router 4g με sim cosmote, απεριορίστων δεδομένων, για να έχω internet.
    Οπότε πληρώνω 32 ευρώ το μήνα cosmote, με υπηρεσία άριστη-βράχο και 27 ευρώ το μήνα την άχρηστη Wind-Nova, με άθλιες έως ανύπαρκτες υπηρεσίες.

    Η δε τηλεφωνική βοήθεια που παρέχεται από τη Nova είναι ο,τι πιο άχρηστο υπάρχει. Ο τηλεφωνητής δεν ακούει ποτέ αυτά που του λες και απλά εφαρμόζει μια σελίδα με οδηγίες που του έχουν δώσει. Δεν σε αφήνει να μιλήσεις με ανώτερο κλιμάκιο. Σε κάποια στιγμή εκνευρισμού, ζήτησα στοιχεία υπευθύνου για να κάνω μήνυση και η απάντηση της κοπέλας ήταν "να σας δώσω τα δικά μου".

    Η δε κλασική δικαιολογία είναι ότι πάντα φταίει κάτι από την πλευρά του πελάτη, π.χ. καλωδίωση, κτίριο κλπ. Η Wind-Nova δεν φταίει ΠΟΤΕ.

    Οι στελεχάρες της Wind Nova με τους υψηλούς μισθούς θα έπρεπε να ντρέπονται που κρύβονται πίσω από τους απλούς υπαλλήλους του χαμηλού μισθού, για να αποφύγουν τις ευθύνες τους.

    Ντροπή σας ρε ξεφτίλες!!!

    Αλλά δεν πειράζει. Με το που θα λήξει το συμβόλαιο, έφυγα, μαζί με τα κινητά μου για αλλού. Μέχρι τότε, καθημερινά, θα γράφω σε όλα τα fora του διαδικτύου το πόσο άθλια εταιρία είστε.
    οπως βλεπεις αν σου τυχη προβλημα εκει .....
    δεν υπαρχει τεχνικη υποστιριξη
    Μονο πωλησεις κανουν
    οι τηλεφωνητες copy paste απαντησεις
    με ιδιο καπετανιο μην περιμενετε να παει αλλου το καραβι .... (τα τελευταια 2 χρονια που αναφερεις ειναι ο ιδιος σε πρωην και τωρινη Νοβα)

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από begar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι για την ιστορία, έχει έρθει τρεις φορές τεχνικός από τη Wind-Nova. Μετράει στο δικό του μηχάνημα 105 Mbps ταχύτητα, αλλά στο modem router δείχνει handshake στα 80, με διαρκείς διακοπές, ακόμα και 8 φορές στο λεπτό.

    Μόλις πάρεις τηλέφωνο τεχνική βοήθεια, μετά από κάποιο διάστημα σου λένε ότι το έφτιαξαν, ενώ στην ουσία έχουν ρίξει την ταχύτητα στα 50.
    Κοίτα να δεις... καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν τους υποστηρίζω γιατί με έχουν αφήσει με ADSL 7 Mbit που υποτίθεται έπρεπε εδώ και ένα χρόνο να γίνει FTTH, αλλά ακόμα ξύνονται..

    Από την άλλη.. Λες ότι μετράει 105 με το δικό του μηχάνημα. Που την κάνει αυτή τη μέτρηση; Στον κατανεμητή της πολυκατοικιας;

    Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμά σου, κομμάτι που ΔΕΝ είναι ευθύνη του εκάστοτε παρόχου, αλλά του πελάτη. Και πάροχο να αλλάξεις το πρόβλημα το ίδιο θα παραμείνει.
    Αν τυχόν στο έχουν αναφέρει και εσύ συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι φταίνε αυτοί, τότε το ότι σου λενε ότι το έφτιαξαν απλά σημαίνει ότι ρίχνουν την ταχύτητα της γραμμής μέχρι να σταθεροποιηθεί, που προφανώς συμβαίνει στα 50 MBps..
    Γιατί κάτι άλλο δεν μπορούν να κάνουν, ούτε ευθύνη τους είναι, ούτε νομιμοποιούνται (νομίζω) να επέμβουν στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Το αν θα πέσεις σε καλοθελητή τεχνικό να σε βοηθήσει βάζοντας χέρι στην καλωδίωσή σου είναι μια άλλη ιστορία. Η πραγματικότητα είναι όμως ότι δεν είναι ευθύνη τους και αν γίνει κάτι θα βρουν και τον μπελά τους..

    Γιατί δεν ξεκινάς λοιπόν με κάτι εύκολο αντί απλά να τους κράζεις και να έχεις τελικά χαμηλότερη ταχύτητα από τα αναμενόμενα;
    Το εύκολο που εννοώ είναι αρχικά να ανοίξεις την πρίζα σου και να δεις αν είναι μαζί με τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή συνδεμένα στο ίδιο σημείο και καλώδια που δίνουν τηλέφωνο σε παραμέσα πρίζες του σπιτιού.
    Δεν λέω να κάνεις κάτι, απλά κάνε ένα τσεκ και πες μας και σου λεμε μετά.. Με ένα κατσαβιδάκι ανοίγεις την πρίζα και βλέπεις.. 2 λεπτά υπόθεση.. Γνωστός με κατοστάρα έπιανε 68 και όταν διόρθωσε την πρίζα του συγχρόνισε 95. Ποτέ δεν ξέρεις λοιπόν.. δεν έχεις κάτι να χάσεις..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    1. Οι μετρήσεις γίνονται στην πρίζα του διαμερίσματος.
    2. Από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας ξεκινάνε 4 καλώδια UTP για καθε διαμέρισμα. ΔΕΝ υπάρχει κεντρική πρίζα τηλεφ στα διαμερίσματα. Κάθε δωμάτιο έχει αποκλειστικό καλώδιο UTP προς τον κατανεμητή.
    3. Για το κλείσουμε: Μέχρι και αλλαγή router με δικά μου έξοδα ζήτησα και αρνήθηκαν επιμόνως. Βγάλε συμπεράσματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα λοιπόν το μηχάνημα του τεχνικού μετράει 105 και το ρούτερ πάει μέχρι 80.. και ο τεχνικός αγρόν ηγόραζε ε;


    ΟΚ, λοιπόν αφού το έχεις ψάξει, πάσο...

    Εγώ όφειλα να ρωτήσω γιατί μπορεί τελικά η λύση να ήταν απλή και γρήγορη
    Όπως είπα φίλος έκραζε παρόμοια με σένα στην παρέα μια φορά και τελικά η λύση του για να πάει απο 68 σε 90φεύγα ήταν 5ευρώ και 5 λεπτά της ώρας
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας