Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα σε όλους.

    Παρακαλώ, ήθελα μία ερώτηση να κάνω σχετικά με το κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο.
    Γνωρίζω ότι μπορώ να πάρω την πληροφορία από το λογιστή, αλλά αυτήν την περίοδο δεν μπορώ να έρθω σε επικοινωνία. Ούτε από τον ΔΕΔΔΗΕ ή ιδικα μπόρεσα να πάρω την απάντηση. Ούτε και σε FAQ βρίσκω απάντηση.

    Η ερώτηση είναι η εξής.

    Κάνω δήλωση ως μονοπροσωπο νοικοκυριό. Ούτε παιδιά, ούτε φιλοξενώ κάποιον, τίποτα. Μένω εντελώς μόνος. Η μητέρα μου, που βρίσκεται εν ζωή, έχει την πλήρη κυριότητα του διαμερίσματος που μου παραχώρησε για να μείνω το 2023. Άρα, στη δήλωση που θα κάνω για το 2023, θα δηλώσω ότι έμεινα κατόπιν παραχωρησεως. Σχετικά με την αίτηση ΚΟΤ:

    -εισοδηματικά είμαι ok

    -ακινητη περιουσία είμαι ok

    -λογαριασμός ΔΕΗ είμαι ok

    Καί πιστεύω η αίτηση θα εγκριθεί, αλλά κάπου άκουσα κάτι που με μπέρδεψε, με έβαλε σε σκέψεις, και ανέβασα το θέμα. Άκουσα ότι προκειμένου να εγκριθεί η αίτηση, θα πρέπει ή να φανεί ότι η κύρια κατοικία μου είναι με μίσθωση (το νοικιάζω) ή ότι πρέπει να έχω την πλήρη κυριότητα. Που δεν ισχύουν αυτά.

    Μήπως εκεί που τα άκουσα δεν μου τα είπαν καλά, και απλά και μόνο με την παραχώρηση, θα εγκριθεί η αίτηση;

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.040
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Φαντάζομαι ότι άμα έχει δηλωθεί ότι στο έχει παραχωρήσει και φιλοξενείσαι και δηλώσεις το ΑΦΜ της, είναι ok.
    Disclaimer: δεν είμαι λογιστής όμως...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Σκέφτομαι μήπως αυτοί που μου είπαν για το θέμα τής μίσθωσης, το μπέρδεψαν με το επίδομα στέγασης, τα €70,00. Που, για να πάρει κάποιος το επίδομα στέγασης €70/μήνα, μεταξύ άλλων προϋποθέσεων είναι η κύρια κατοικία του να μισθώνεται. Πρέπει να μένει με ενοίκιο υποχρεωτικά.

    Επίσης, έκανα και το άλλο. Google-αρα το θέμα ως υποτιθέμενος λογιστής για να πάρω την απάντηση. Δεν βρήκα κάτι. Ας πούμε ότι πράγματι είμαι ένας λογιστής που θέλω να το μάθω. Που θα το έβρισκα εάν δεν είχα σχετικό βιβλίο ΚΒΣ και δεν ήμουν γραμμένος σε forum λογιστών; Ακόμη και ΚΒΣ βιβλία να είχα, ας πούμε ότι το ερώτημα ξεχύθηκε στην αγορά μόλις χθες. Που θα μάθαινε ένας λογιστής;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2022
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    huawei
    Καλησπερα κάνεις την αίτηση και θα σε δείξει αν δεν εγκριθεί και για ποιο λόγο. Οπότε την προχωράς και βλέπεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας