Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    προσπαθώ να βοηθήσω μία φίλη μου η οποία έχει πολύ αργό ίντερνετ στο σπίτι της. Η διεύθυνση είναι Χριστοφή Χριστοφή 1, Νέο Φάληρο, 18547.

    Είναι ήδη σε συμβόλαιο με Cosmote ADSL, πιάνει γύρω στα 16 mbps. Παρ'όλα αυτά, δε φορτώνουν σελίδες και το ίντερνετ γενικά κολλάει και σέρνεται ειδικά σε ώρες αιχμής.

    Μιλώντας με την Cosmote, μου λένε ότι μπορούμε να αναβαθμίσουμε το πακέτο αλλά τα μόνα διαθέσιμα είναι FTTH, που σημαίνει ότι πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι για να περάσει εγκατάσταση. Κοίταξαν τον αριθμό διαμερίσματος και είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι θα μπορεί να γίνει εγκατάσταση.

    Τους ρώτησα συγκεκριμένα για αναβάθμιση της υπάρχουσας γραμμής σε 50 mbps χωρίς FTTH και μου είπαν ότι δε γίνεται. Το site τους μου βγάζει Double Play Advanced XL 50mbps με 28.90 που ήλπιζα να δουλέψει απλά με αναβάθμιση γραμμής αλλά μου είπαν όχι.

    Λείπω χρόνια από την Ελλάδα αλλά μου φάνηκε περίεργο που δεν υπάρχουν ενδιάμεσα πακέτα πια, πχ VDSL. Ο λόγος που έγραψα στο φόρουμ είναι να δω αν όντως η μόνη επιλογή είναι να έρθει τεχνικός για FTTH ή αν υπάρχει κάποια λύση που δεν έχω σκεφτεί.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Φυσικα και υπαρχει VDSL (γενικά στην Ελλάδα).
    Μπορεί στη συγκεκριμένη δ/νση για κάποιο λόγο να μην παρέχεται.
    Ο ελεγχος διαθεσιμοτητας στο site του ΟΤΕ τι λεει (προτιμησε με τον αριθμο τηλεφωνου);
    Mε τη δ/νση (και περιοχη ΠΕΙΡΑΙΑΣ συμφωνα με το google maps, ΟΧΙ Νεο Φαληρο που γραφεις), βγαζει μονο FTTH, απο 50Mbps.

    Αλλά φυσικά να κάνει αίτηση για FTTH.
    Άλλοι θα παρακαλούσαν να είναι στη θέση της (να έχουν διαθεσιμότητα FTTH).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 20-01-24 στις 14:02.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxfox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    προσπαθώ να βοηθήσω μία φίλη μου η οποία έχει πολύ αργό ίντερνετ στο σπίτι της. Η διεύθυνση είναι Χριστοφή Χριστοφή 1, Νέο Φάληρο, 18547.

    Είναι ήδη σε συμβόλαιο με Cosmote ADSL, πιάνει γύρω στα 16 mbps. Παρ'όλα αυτά, δε φορτώνουν σελίδες και το ίντερνετ γενικά κολλάει και σέρνεται ειδικά σε ώρες αιχμής.

    Μιλώντας με την Cosmote, μου λένε ότι μπορούμε να αναβαθμίσουμε το πακέτο αλλά τα μόνα διαθέσιμα είναι FTTH, που σημαίνει ότι πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι για να περάσει εγκατάσταση. Κοίταξαν τον αριθμό διαμερίσματος και είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι θα μπορεί να γίνει εγκατάσταση.

    Τους ρώτησα συγκεκριμένα για αναβάθμιση της υπάρχουσας γραμμής σε 50 mbps χωρίς FTTH και μου είπαν ότι δε γίνεται. Το site τους μου βγάζει Double Play Advanced XL 50mbps με 28.90 που ήλπιζα να δουλέψει απλά με αναβάθμιση γραμμής αλλά μου είπαν όχι.

    Λείπω χρόνια από την Ελλάδα αλλά μου φάνηκε περίεργο που δεν υπάρχουν ενδιάμεσα πακέτα πια, πχ VDSL. Ο λόγος που έγραψα στο φόρουμ είναι να δω αν όντως η μόνη επιλογή είναι να έρθει τεχνικός για FTTH ή αν υπάρχει κάποια λύση που δεν έχω σκεφτεί.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    υπαρχουνε περιοχες οπως πχ ο κολωνος που απο απλο adsl πας μονο σε ftth και δεν υπαρχει vdsl. παλι καλα που υπαρχει και αυτο. Εγω στην θεση σου αφου θελεις 50ρα γραμμη θα σου προτεινα να βαλει το home speedbooster που συνδυαζει κινητη κοσμοτε και την σταθερη που εχει τωρα. Φτανει τα εως 50 και αξιζει, αρκει να πιανει σημα στην περιοχη σου. Τελος μπορει εκτος αυτου να βρει αλλον παροχο ασυρματου ιντερνετ ή να ρωτησει σε αλλον παροχο .

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα τι λετε? Υπαρχει ftth και συζηταμε για αλλες λυσεις?
    Ο χαλκος ειναι γενικα υπο καταργηση, και οπου υπαρχει ftth δεν γινονται νεες εγκαταστασεις με χαλκό. Και στη πραξη αν το adsl ειναι τοσο χαλια, το vdsl δεν θα ειναι καλυτερο.
    Ασυρματο internet ειναι ανεκδοτο σε κατοικημενες περιοχες επισης. Οσο για τo speedbooster, εξαρταται απο τις ορεξεις της κινητης.
    Η εγκατασταση ftth σε ενα σπιτι εχει σαφως λιγοτερη βαβουρα απο αυτην ενος κλιματιστικου. Ελεος με αυτες τις φοβιες.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxfox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξαν τον αριθμό διαμερίσματος και είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι θα μπορεί να γίνει εγκατάσταση.
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις/εννοούν.

    Παντα υπαρχει τρόπος να περασει ενα καλώδιο (απο την εισοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα)

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις/εννοούν.

    Παντα υπαρχει τρόπος να περασει ενα καλώδιο (απο την εισοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα)
    Ο αρχικός poster είναι εξαφανισμένος από 20/1 και το θέμα δεν αφορά καν τον ίδιο αλλά κάποια φίλη του.
    Οπότε μέχρι να επανέλθει νομίζω το αναλύσαμε αρκετά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας