Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    (Επειδή η νομική αγωγή είναι η επόμενη κίνηση εφόσον δεν σκοπεύω να αρχίσω φαρμακευτική εξαιτίας τους είπα να τους δώσω λίγο χρόνο ρίχνοντας το λίγο στη σάτιρα.)

    Νέα υπηρεσία που λέτε από τις ελληνικές εταιρείες κούριερ (γράφω courier γιατί το ελληνικό ταχυμεταφορές είναι υπερβολικός ευφημισμός) με τίτλο:

    "Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού."


    Οι νικητές κερδίζουν απλά αυτό που περίμεναν να παραλάβουν.

    H ACS έχει δέμα που αγνοείται ακόμη από τις 9/1/24 (βάζω και έτος για ευνόητους λόγους, φώτο 1), τα ΕΛΤΑ είχαν δέμα από τις 29/12/23 που από το Χονγκ-Κονγκ ήρθε σε 3 μέρες!


    (Χαλάνε την πιάτσα οι ξεδιάντροποι σχιστομάτηδες, ακούς εκεί σε τρεις μέρες.)



    Το είχαν λοιπόν αλλά δεν το έβλεπες στο site των ΕΛΤΑ αν έκανες αναζήτηση με τον αριθμό αποστολή (όπως δεν βλέπεις που ακριβώς είναι και το δέμα της ACS στο δικό της site, είναι κάπου στον χωροχρόνο).


    Από το τελωνείο και μετά αγνοούνταν η τύχη του.



    Από όσα ήξερα μπορεί να είχε αράξει για καφεδάκι στο Διακοφτό.

    Θα πει κανείς, το Διακοφτό είναι στην Πελοπόννησο, τι δουλειά έχει να πάει προς τα εκεί το δέμα και πως να πάει μόνο του αλλά και στην αποθήκη των ΕΛΤΑ μόνο του θα πήγε και μάλλον δεν είχε καμιά δουλειά να βρίσκεται εκεί αφού έπεσαν από τα σύννεφα όταν πήγα με screenshot (φώτο 2) από τρίτο site (το 17track.net) που μπόρεσε να μου δείξει που ακριβώς βρίσκεται εδώ και σχεδόν ένα μήνα.



    Τσαμπί μπανάνες να ήταν τόσο καιρό θα είχε ωριμάσει η αποστολή του όμως τα δέματα θέλουν παραπάνω χρόνο για τις ελληνικές εταιρείες.

    Να πάρει το χαρτόκουτο εκείνη την γλυκιά παλιακή μυρωδιά, να αρχίσουν να ξεθωριάζουν λίγο τα γράμματα με τα στοιχεία, να αποκτήσει χαρακτήρα βρε αδελφέ το πακέτο.

    Και αν δεν το βρίσκουν εκείνοι να στο παραδώσουν και το βρεις εσύ γι αυτούς (και για τον εαυτό σου) αξία ανεκτίμητη.



    Υ.Γ.
    Πολλά συγχαρητήρια πάντως στις ελληνικές εταιρείες κούριερ για τον υγιή ανταγωνισμό ανάμεσα τους.

    Αντί να σκοτώνονται μεταξύ τους ποια θα είναι πιο πάνω από την άλλη έχουν αράξει νωχελικά στον πάτο.

    Έτσι από τη μια δεν σου δημιουργούν άγχος μήπως δεν προτιμήσεις την καλύτερη και από την άλλη σε βοηθάνε να αναπτύξεις ικανότητες που θα ζήλευε και ο καλύτερος ντετέκτιβ.



    Υ.Γ. 2
    Η μεγάλη πλάκα πάντως θα είναι να πετύχεις κανέναν CEO τους να κράζει το δημόσιο (π.χ εφορίες, ΕΦΚΑ κλπ) που πάει και ψάχνει ο πολίτης με τις ώρες σε βουνά από χαρτιά να βρει αυτά που θέλει.

    Να του ρίξεις ένα φάσκελο, το λιγότερο.

    Υ.Γ. 3
    Στις 13/1 έκανα γραπτό παράπονο στο site της ACS, στις 19/1 ενημέρωσαν πως θαααα το μεταφέρουν στο "αρμόδιο" τμήμα.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  acs.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  494,7 KB 
ID: 253441Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20240119_105950388.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  1.001,3 KB 
ID: 253442
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  2. #2
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Όταν σου παραδοθεί το δέμα της ACS ζήτα αποζημίωση 6 ευρώ/ημέρα καθυστέρησης σύμφωνα με τη νομοθεσία. Απλά θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα και να αρνηθεί εκείνος την αποζημίωση για να την λάβεις ως παραλήπτης. Είναι νομικά υποχρεωμένοι να σου την δώσουν, απλά το 99% του πληθυσμού δεν τα ξέρει αυτά και δεν ασχολείται.

    Συγχαρητήρια, παίζει και να τσιμπήσεις το 100ρικο που είναι το πλαφόν της εν λόγω αποζημίωσης
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Ακόμα το περιμένω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2024-01-24-11-10-16-17_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν σου παραδοθεί το δέμα της ACS ζήτα αποζημίωση 6 ευρώ/ημέρα καθυστέρησης σύμφωνα με τη νομοθεσία. Απλά θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα και να αρνηθεί εκείνος την αποζημίωση για να την λάβεις ως παραλήπτης. Είναι νομικά υποχρεωμένοι να σου την δώσουν, απλά το 99% του πληθυσμού δεν τα ξέρει αυτά και δεν ασχολείται.

    Συγχαρητήρια, παίζει και να τσιμπήσεις το 100ρικο που είναι το πλαφόν της εν λόγω αποζημίωσης
    Έστω και καθυστερημένα που το λέει αυτό, σχετικά με την αποζημίωση ;
    Και αν ζητήσεις αποζημίωση και ... σε γράψουν κανονικά τι γίνεται ;
    Να το έχω υπόψη μου μελλοντικά για όλους τους κούριερ (της κακιάς ώρας).
    Ναι όντως ΔΕΝ το ξέρω, χώρια που ΔΕΝ έχω και πολλά πάρε δώσε μαζί τους (κούριερ).

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.092
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν σου παραδοθεί το δέμα της ACS ζήτα αποζημίωση 6 ευρώ/ημέρα καθυστέρησης σύμφωνα με τη νομοθεσία. Απλά θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα και να αρνηθεί εκείνος την αποζημίωση για να την λάβεις ως παραλήπτης. Είναι νομικά υποχρεωμένοι να σου την δώσουν, απλά το 99% του πληθυσμού δεν τα ξέρει αυτά και δεν ασχολείται.

    Συγχαρητήρια, παίζει και να τσιμπήσεις το 100ρικο που είναι το πλαφόν της εν λόγω αποζημίωσης
    Που το βρήκες αυτό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #6
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω και καθυστερημένα που το λέει αυτό, σχετικά με την αποζημίωση ;
    Και αν ζητήσεις αποζημίωση και ... σε γράψουν κανονικά τι γίνεται ;
    Να το έχω υπόψη μου μελλοντικά για όλους τους κούριερ (της κακιάς ώρας).
    Ναι όντως ΔΕΝ το ξέρω, χώρια που ΔΕΝ έχω και πολλά πάρε δώσε μαζί τους (κούριερ).
    Υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες στον Χάρτη Υποχρεώσεων προς Καταναλωτές και δε γίνεται να σε γράψουν.

    https://www.acscourier.net/el/plirof...taxymetaforas/

    Παλιότερα έχω ζητήσει αποζημίωση από την ACS και την Speedex και την έχω λάβει. Φέτος θα ζητήσω και από Γενική Ταχυδρομική απ'ότι φαίνεται.

    Όλα τα courier είναι νομικά υποχρεωμένα για κάτι τέτοιο, άσχετα αν δεν το γνωρίζει σχεδόν κανείς και δεν το κυνηγάει σχεδόν κανείς...

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    εγω εχθες παρελαβα απο ελτα δεματακι απο γερμανια που εφυγε απο 28 η 29/12,βεβαια γνωριζοντας οτι ειμαι δημοτης που εχει το χειροτερο ταχυδρομειο της θεσσαλονικης και της χωρας εφτασε και γρηγορα,δεν προλαβε να συμπληρωθει ο μηνας

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    ο τίτλος είναι clickbait.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τίτλος είναι clickbait.
    Οχι βρε, νέα υπηρεσία είναι... υπηρεσία ωρίμανσης πακέτων. σαν τα καλά κρασά ένα πράμα ή τις ωραίες τις γραβιέρες και τα καπνιστά...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τίτλος είναι clickbait.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια, παίζει και να τσιμπήσεις το 100ρικο που είναι το πλαφόν της εν λόγω αποζημίωσης

    Με αυτά τα χρήματα θα στείλω στον CEO της ως δώρο έναν δονητή.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες στον Χάρτη Υποχρεώσεων προς Καταναλωτές και δε γίνεται να σε γράψουν.

    https://www.acscourier.net/el/plirof...taxymetaforas/

    Παλιότερα έχω ζητήσει αποζημίωση από την ACS και την Speedex και την έχω λάβει. Φέτος θα ζητήσω και από Γενική Ταχυδρομική απ'ότι φαίνεται.

    Όλα τα courier είναι νομικά υποχρεωμένα για κάτι τέτοιο, άσχετα αν δεν το γνωρίζει σχεδόν κανείς και δεν το κυνηγάει σχεδόν κανείς...
    Ευχαριστώ.
    Θα το διαβάσω και βλέπουμε αν μας καλύπτει.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Με τη courier centre έχει πλάκα το πράγμα, που από κει που ήταν πολύ καλή, από τη στιγμή που πήρε τη TEMU αποφάσισε να γίνει μπ...
    Συγκεκριμένα σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις (temu και coffees.gr) αποφάσισε να το παίξει ότι και καλά αδυνατούσε να με βρει (επειδή συνεργάζομαι χρόνια με corfees.gr και αυτοί αποκλειστικά με τους συγκεκριμένους, έχουν παραδόσει ουτε γω ξέρω πόσες φορές τα τελευταία 3 χρόνια στη διεύθυνσή μου που είναι στην ακριτική καλλιθέα), και φυσικά, αντί να επικοινωνήσουν, για τη καλύτερη μου εξυπηρέτηση μου είπαν εντός 5 ημερών να παραλάβω από clever point αλλιώς θα πρεπει να στείλουν στον αποστολέα τα πακέτα.

    Τι να πιάσω τι να αφήσω; Οτι δεν συμφώνησα ποτέ για κάτι τέτοιο; Ή ότι στη δεύτερη περίπτωση (coffees.gr) είχα πληρώσει για την μεταφορά ;

    Τεσπα, εννοείται - παρακαλώ ! - ότι δεν σηκώναν ποτέ τηλέφωνο γιατί "όλοι οι εκπρόσωποι είναι απασχολημένοι, δοκιμάστε αργότερα" και φυσικά στο τέλος έπρεπε να πάω εγώ να παραλάβω.
    Οπότε τη τρίτη φορά που είδα αποστολή μέσω συγκεκριμένων έπεσε τηλ. στην επιχείρηση (αυτή τη φορά Germanos) και τους εξήγησα το σκινηκό, και ρε παιδί μου ένα περίεργο πράγμα...
    Και η διεύθυνση μου ήταν γνωστή, και 30 λεπτά μετά την ανακοίνωση του ότι θα έρθουν με πήραν και τηλ. να βεβαιωθούν ότι θα είμαι σπίτι για να παραδώσουν...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη courier centre έχει πλάκα το πράγμα, που από κει που ήταν πολύ καλή, από τη στιγμή που πήρε τη TEMU αποφάσισε να γίνει μπ...
    Συγκεκριμένα σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις (temu και coffees.gr) αποφάσισε να το παίξει ότι και καλά αδυνατούσε να με βρει (επειδή συνεργάζομαι χρόνια με corfees.gr και αυτοί αποκλειστικά με τους συγκεκριμένους, έχουν παραδόσει ουτε γω ξέρω πόσες φορές τα τελευταία 3 χρόνια στη διεύθυνσή μου που είναι στην ακριτική καλλιθέα), και φυσικά, αντί να επικοινωνήσουν, για τη καλύτερη μου εξυπηρέτηση μου είπαν εντός 5 ημερών να παραλάβω από clever point αλλιώς θα πρεπει να στείλουν στον αποστολέα τα πακέτα.

    Τι να πιάσω τι να αφήσω; Οτι δεν συμφώνησα ποτέ για κάτι τέτοιο; Ή ότι στη δεύτερη περίπτωση (coffees.gr) είχα πληρώσει για την μεταφορά ;

    Τεσπα, εννοείται - παρακαλώ ! - ότι δεν σηκώναν ποτέ τηλέφωνο γιατί "όλοι οι εκπρόσωποι είναι απασχολημένοι, δοκιμάστε αργότερα" και φυσικά στο τέλος έπρεπε να πάω εγώ να παραλάβω.

    Οπότε τη τρίτη φορά που είδα αποστολή μέσω συγκεκριμένων έπεσε τηλ. στην επιχείρηση (αυτή τη φορά Germanos) και τους εξήγησα το σκινηκό, και ρε παιδί μου ένα περίεργο πράγμα...
    Και η διεύθυνση μου ήταν γνωστή, και 30 λεπτά μετά την ανακοίνωση του ότι θα έρθουν με πήραν και τηλ. να βεβαιωθούν ότι θα είμαι σπίτι για να παραδώσουν...
    Παρόμοιες περιπτώσεις έχουν γίνει σε πολλούς από εμάς και απ ' ΟΛΟΥΣ τους κούριερ.
    Για αυτό ρώτησα για την αποζημίωση που δικαιούμαστε, που ανέφερε ο @ Sovjohn.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Είπα να δοκιμάσω να αλλάξω παροχο στην καρτοκινητη και ακόμη περιμένω την sim, μάλλον την χάσανε στο δρόμο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-07b.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  93,5 KB 
ID: 253830
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Σε εμένα, πακέτο που παρήγγειλα από Skroutz, και περίμενα να το φέρει η ACS, αφού πέρασαν καμιά 20αριά ημέρες, ειδοποίησαν από ACS την Skroutz ότι το δέμα χάθηκε.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας