Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 88
  1. #61
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Κάποια αυτονόητα και κάποια λιγότερα αυτονόητα:

    - κανένας δεν οδηγεί μηχανή στην Αθήνα για να πηγαίνει οπως ένα ΙΧ, να σέβεται τον ΚΟΚ κτλ (δεν αναφέρομαι μόνο στην διήθηση, αλλά γενικά, φλας, λελογισμένο ρίσκο)
    Από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο να προσπαθούν να περάσουν κι από ΠΑΝΩ σου αν μπορούσαν, απέχει πάρα πολύ. Καθημερινά βλέπω περιστατικά που μια στραβοτιμονιά να κάνει ο ΙΧης, ο μηχανόβιος πάει σε τόπο χλοερό (κι αρκετοί "φέυγουν" δυστυχώς). Δλδ βγάζει φορτηγό ΦΛΑΣ να στρίψει αριστερά, ε, από αριστερά θα τον προσπεράσει το σκουτερ, παρά το φλας. Έχει γίνει τραγική η κατάσταση με την κίνηση, κι καθείς με τεντωμένα νεύρα δεν έχει υπομονή, παίρνωντας παράλογα ρίσκα !

    - είναι δεδομένο ότι ένα 70-80% των οδηγών ΙΧ ΔΕΝ γουστάρουν την οδήγηση κι θα έχουν το μυαλό τους αλλού όταν αναγκάζονται να οδηγούν. Ειδικά τα κινητά είναι ΜΑΣΤΙΓΑ κι δεν βλέπω κανέναν να ελέγχει (σε αντίθεση με την ΛΕΑ που γίνονται προσπάθειες τελευταία κι μπράβο).
    Υπό αυτό το πρίσμα, ο μέσος μηχανόβιος πρεπει να εχει τον νού του στην απρόβλεπτη κινηση του ΙΧη, κι όχι μόνο να περιμένει να βγάλει φλας, πολλοί Ελληνες οδηγοί ειναι μαλωμένοι με το φλας.

    -γνωστός μου με πολλά χρήματα, ενώ είναι τρελά πωρωμένος μηχανόβιος κι έχει συλλογή από μηχανές, ΔΕΝ οδηγεί εντός πόλεως, εκεί μόνο με ένα SUV αλά τανκ. Προφανώς κάτι ξέρει...

    - αν είχα μηχανή εντός πόλεως, μπορει κι να έβαζα εξάτμιση, κι οφείλω να ομολογήσω ότι κάποιοι ακούγονται από μακριά, αλλά εδώ μιλάμε ότι στην Ελλάδα ο καθένας με το χρέπι του κι ειδικά κάτι παπιά, ειλικρινα δεν παλεύονται, περιμενεις να περασει για να τελειωσει το μαρτύριο.

    Σας έχω νέα, στην Ευρώπη αυτό πρεπει να γίνεται ΜΟΝΟ στην Ελλάδα, μόνο Ελλάδα κυκλοφορούν άλλωστε παπιά. Δεν ξέρω τι γινεται στην ΝΑ Ασία, αλλά στην Ιταλία που οδηγούν πολλοί σκούτερ, αυτό ΔΕΝ το είδα (ούτε άκουσα).

    Παρότι έχω δίπλωμα για μηχανή κι την θεωρώ ΥΨΙΣΤΗ απόλαυση στο ταξίδι, στην Αθήνα ΔΕΙΛΙΑΖΩ να κινηθώ με πχ ένα σκούτερ, ενώ στο αμάξι έχω dashcam, ελπίζοντας να ξεμπλέξω στο δικαστήριο όταν θα πέσει κάποιος πάνω μου, γιατί είναι θέμα χρόνου να συμβεί.

    Αυτά.

  2. #62
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια αυτονόητα και κάποια λιγότερα αυτονόητα:

    - κανένας δεν οδηγεί μηχανή στην Αθήνα για να πηγαίνει οπως ένα ΙΧ, να σέβεται τον ΚΟΚ κτλ (δεν αναφέρομαι μόνο στην διήθηση, αλλά γενικά, φλας, λελογισμένο ρίσκο)
    Από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο να προσπαθούν να περάσουν κι από ΠΑΝΩ σου αν μπορούσαν, απέχει πάρα πολύ. Καθημερινά βλέπω περιστατικά που μια στραβοτιμονιά να κάνει ο ΙΧης, ο μηχανόβιος πάει σε τόπο χλοερό (κι αρκετοί "φέυγουν" δυστυχώς). Δλδ βγάζει φορτηγό ΦΛΑΣ να στρίψει αριστερά, ε, από αριστερά θα τον προσπεράσει το σκουτερ, παρά το φλας. Έχει γίνει τραγική η κατάσταση με την κίνηση, κι καθείς με τεντωμένα νεύρα δεν έχει υπομονή, παίρνωντας παράλογα ρίσκα !

    - είναι δεδομένο ότι ένα 70-80% των οδηγών ΙΧ ΔΕΝ γουστάρουν την οδήγηση κι θα έχουν το μυαλό τους αλλού όταν αναγκάζονται να οδηγούν. Ειδικά τα κινητά είναι ΜΑΣΤΙΓΑ κι δεν βλέπω κανέναν να ελέγχει (σε αντίθεση με την ΛΕΑ που γίνονται προσπάθειες τελευταία κι μπράβο).
    Υπό αυτό το πρίσμα, ο μέσος μηχανόβιος πρεπει να εχει τον νού του στην απρόβλεπτη κινηση του ΙΧη, κι όχι μόνο να περιμένει να βγάλει φλας, πολλοί Ελληνες οδηγοί ειναι μαλωμένοι με το φλας.

    -γνωστός μου με πολλά χρήματα, ενώ είναι τρελά πωρωμένος μηχανόβιος κι έχει συλλογή από μηχανές, ΔΕΝ οδηγεί εντός πόλεως, εκεί μόνο με ένα SUV αλά τανκ. Προφανώς κάτι ξέρει...

    - αν είχα μηχανή εντός πόλεως, μπορει κι να έβαζα εξάτμιση, κι οφείλω να ομολογήσω ότι κάποιοι ακούγονται από μακριά, αλλά εδώ μιλάμε ότι στην Ελλάδα ο καθένας με το χρέπι του κι ειδικά κάτι παπιά, ειλικρινα δεν παλεύονται, περιμενεις να περασει για να τελειωσει το μαρτύριο.

    Σας έχω νέα, στην Ευρώπη αυτό πρεπει να γίνεται ΜΟΝΟ στην Ελλάδα, μόνο Ελλάδα κυκλοφορούν άλλωστε παπιά. Δεν ξέρω τι γινεται στην ΝΑ Ασία, αλλά στην Ιταλία που οδηγούν πολλοί σκούτερ, αυτό ΔΕΝ το είδα (ούτε άκουσα).

    Παρότι έχω δίπλωμα για μηχανή κι την θεωρώ ΥΨΙΣΤΗ απόλαυση στο ταξίδι, στην Αθήνα ΔΕΙΛΙΑΖΩ να κινηθώ με πχ ένα σκούτερ, ενώ στο αμάξι έχω dashcam, ελπίζοντας να ξεμπλέξω στο δικαστήριο όταν θα πέσει κάποιος πάνω μου, γιατί είναι θέμα χρόνου να συμβεί.

    Αυτά.
    Στην Ασία κυκλοφορούν οικογένειες με σκούτερ και χωρίς κράνος. Άστο δε θες να συγκρίνεις με Ευρώπη.
    Και ναι, στην Ελλάδα και Κύπρο έχουμε από τους χειρότερους οδηγούς στην Ευρώπη σε αμάξια και μηχανές γενικά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #63
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο συζηταμε ομως φιλε μου. Δεν ειναι το θεμα η χρηση δικυκλου, αλλα η ηχορυπανση...
    το παρατράβηξα.

  4. #64
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το παρατράβηξα.
    Ομολογουμενως σε τσιγκλησα και εγω γιατι αρχικα νομιζα πως το πηγαινες αλλου.

  5. #65
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Δηλαδή ένα πλήρως ηλεκτρικό αυτοκίνητο, που είναι πρακτικά αθόρυβο, θα πρέπει τεχνιέντως να κάνει θόρυβο, για λόγους ασφάλειας; (καταλαβαίνω τί λέτε περί θορύβου ως προειδποίηση, δεν ειρωνεύομαι κανένα).
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #66
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ένα πλήρως ηλεκτρικό αυτοκίνητο, που είναι πρακτικά αθόρυβο, θα πρέπει τεχνιέντως να κάνει θόρυβο, για λόγους ασφάλειας; (καταλαβαίνω τί λέτε περί θορύβου ως προειδποίηση, δεν ειρωνεύομαι κανένα).
    Εγώ θα το έθετα, πώς πρέπει να κάνει "αισθητή την παρουσία του στους πεζούς". Πώς θα γίνει η υλοποίηση, δεν με απασχολεί. Αλλά είναι επιβεβλημένο βάσει κοινής λογικής και μόνο.

    Εκτός αν θέλουμε να γίνονται διαρκώς ατυχήματα επειδή ένας πεζός πετάχτηκε στο δρόμο χωρίς να ελέγξει (τυπικό) και εκείνη τη στιγμή περνάει ένα ηλεκτρικό όχημα με ταχύτητα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #67
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα το έθετα, πώς πρέπει να κάνει "αισθητή την παρουσία του στους πεζούς". Πώς θα γίνει η υλοποίηση, δεν με απασχολεί. Αλλά είναι επιβεβλημένο βάσει κοινής λογικής και μόνο.

    Εκτός αν θέλουμε να γίνονται διαρκώς ατυχήματα επειδή ένας πεζός πετάχτηκε στο δρόμο χωρίς να ελέγξει (τυπικό) και εκείνη τη στιγμή περνάει ένα ηλεκτρικό όχημα με ταχύτητα.
    Η σωστη υλοποιηση ειναι η επιβολη του ΚΟΚ.

  8. #68
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    @Gentoo
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Βάσει κοινής λογικής και ΚΟΚ, εντελώς αθόρυβο και αν είναι ένα μέσο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που πεζοί και οδηγοί γράφουν τον ΚΟΚ στα παλαιότερα.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #69
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Βάσει κοινής λογικής και ΚΟΚ, εντελώς αθόρυβο και αν είναι ένα μέσο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που πεζοί και οδηγοί γράφουν τον ΚΟΚ στα παλαιότερα.
    Ετσι ακριβως.

  10. #70
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ένα πλήρως ηλεκτρικό αυτοκίνητο, που είναι πρακτικά αθόρυβο, θα πρέπει τεχνιέντως να κάνει θόρυβο, για λόγους ασφάλειας; (καταλαβαίνω τί λέτε περί θορύβου ως προειδποίηση, δεν ειρωνεύομαι κανένα).
    Ναι, και ήδη γίνεται εδώ και χρόνια με τα τραμ παγκοσμίως, για τον ίδιο λόγο. Σημειωτέον ότι ο τεχνητός θόρυβος στα οχήματα όλων των τύπων επιβάλλεται μόνο στις χαμηλές ταχύτητες, καθώς σε μέσες και υψηλές ταχύτητες ο θόρυβος των τροχών είναι αρκετός για να ακουστούν τα οχήματα.

  11. #71
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Βάσει κοινής λογικής και ΚΟΚ, εντελώς αθόρυβο και αν είναι ένα μέσο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που πεζοί και οδηγοί γράφουν τον ΚΟΚ στα παλαιότερα.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα που διαφωνείς. Κουβέντα κάνουμε.

    Αν μιλάμε για οχήματα που κινούνται σχετικά αργά, πχ ποδήλατο/πατίνι, ίσως δεν παίζει ρόλο.

    Σε οχήματα που αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες όμως, θεωρώ πως κάποιου είδους θόρυβος χρειάζεται.

    Αλλά αυτό θα το αποφασίσουν άλλοι, έτσι κι αλλιώς. Οπότε...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #72
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και ήδη γίνεται εδώ και χρόνια με τα τραμ παγκοσμίως, για τον ίδιο λόγο. Σημειωτέον ότι ο τεχνητός θόρυβος στα οχήματα όλων των τύπων επιβάλλεται μόνο στις χαμηλές ταχύτητες, καθώς σε μέσες και υψηλές ταχύτητες ο θόρυβος των τροχών είναι αρκετός για να ακουστούν τα οχήματα.

  13. #73
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πώς και το είδα τώρα αυτό το θέμα.

    Η μανίσιες εξατμίσεις μερικές φορές έχουν "σιγαστήρα" από τη μαμά.

    Ένα από τα πρώτα πράγματα που έβγαλα από τη μαμά BMW Akrapovic της F800R ήταν αυτό ακριβώς. Όποιος οδηγεί μηχανή μεγάλου κυβισμού, ξέρει ΠΟΣΟ σωτήριο είναι το να μπορεί να σε ακούσει ο κάθε χαζοβιόλης που είναι απασχολημένος να μιλάει στο κινητό του ενώ οδηγεί. Ή όποιος αλλάζει λωρίδες χωρίς να κοιτάζει γύρω του αλλά μόνο να ρίχνει μια γρήγορη ματιά στον καθρέφτη χωρίς να γυρίζει το κεφάλι του.

    Η εξάτμιση μου με έχει σώσει τουλάχιστον 2 φορές τους τελευταίους μήνες από αφηρημένους οδηγούς που μιλάνε στο τηλέφωνο.

    Ας έχουμε καλύτερους οδηγούς τετράτροχων και δίτροχων, και μετά θα πάμε και στα υπόλοιπα. Για όσους κάνουν το αυτοκίνητο ή τη μηχανή τους προέκταση του μαντζαφλαριού τους, κακώς έχουν δίπλωμα. Αν έχει βγάλει κάποιος τον καταλύτη και ακούγεται το 125 έτοιμο να προκαλέσει ακουστική βλάβη, τότε κακώς δεν τον έχουν μαζέψει.

    Μη γελάτε με κάτι αν δεν έχετε εμπειρία από δίτροχα. Άλλο το loud pipes save lives, και άλλο οι καγκουριές. Αν κάποιος ξυπνάει με 90db, σορι αλλά αυτό είναι το επιτρεπτό όριο. Αν αυτό ενοχλεί, you're a Karen. Αν το 90db ενοχλεί επειδή θα φτάσω σπίτι μου σώος και ασφαλής, you're a Karen.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάνω def με τον καταλύτη να είναι στη θέση του. Δε μιλάμε για ελεύθερες εξατμίσεις επειδή είσαι sociopath, και άλλες καγκουριές, αλλά από τα 78db να σε πάει στα 85-90db επειδή βγάζεις το db killer -και περνάς MOT ή ΚΤΕΟ κανονικότατα.

    - - - Updated - - -

    Και δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για τον κίνδυνο που υπάρχει όταν ένα δίτροχο είναι silent, από όταν έκανα test drive ένα Zero περυσι.

    Μέχρι να το γυρίσω πίσω κόντεψα να γίνω "το αρκουδάκι με το βρώμικο βρακάκι."
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 09-02-24 στις 18:35.

  14. #74
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και το εργοστασιο γιατι χρεωνεται κοστος και βαζει το σιγαστηρα; Επειδη στοχευει στην εξαφανιση των πελατων του; Και το ελληνικο ΚΤΕΟ εχει διαφορα πχ με το Γαλλικο; Αλλαορια στα ντεσιμπελ το ενα και αλλα το αλλο;

  15. #75
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Στην Ελλάδα, βάσει ΚΟΚ, κανένας πρακτικά οδηγός μηχανής δεν πηγαίνει νόμιμα (παράγραφος 3 του άρθρου 16: «σε οδοστρώματα που είναι χωρισμένα σε δύο ή περισσότερες λωρίδες κυκλοφορίας, κατά κατεύθυνση με κατά μήκος διαγραμμίσεις, οι οδηγοί οχημάτων υποχρεούνται να οδηγούν μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά το δυνατόν στο μέσο αυτής»).

    Το επιχείρημα ποιό είναι; ότι πηγαίνει (η μηχανή) ανάμεσα σε λωρίδες και ο θόρυβος της εξάτμισης γλυτώνει τον αναβάτη;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας