Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2024
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα σας.
    Είμαι χρόνια πελάτης Forthnet (πάνω από 10) και πριν από 10 μέρες (13/1/24) συνδέθηκα στο δίκτου μέσω Fiber 200 και μέσω του Nokia router Nokia G-2425G-A.
    Τα τελευταία 2 χρόνια που είχα VDSL συνδεόμουν στο δίκτυο με τον δικό μου router Draytek Vigor 2765.
    Ο συγκεκριμένος router έχει vpn καθώς και άλλες δυνατότητες. Τον χρησιμοποιώ για να έχω VPN στο σπίτι και LAN-to-LAN σύνδεση με την εταιρεία που υποστηρίζω, προκειμένου να πέρνω backup, να εργάζομαι απομακρυσμένα, κτλ.

    Προσπάθησα να βάλω τον δικό μου router μέσω bridge ή Pass thought από του Nokia αλλά δεν τα κατάφερα. Έχω περάσει πάνω από 8 ώρες προσπαθώντας.
    Ήρθε ένας φίλος ο οποίος δουλεύει πάνω σε δίκτυα με περισσότερες γνώσεις απο εμένα και με ένα microtik αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε:
    Στο Lan1 συνδέεται το Microtik αλλά πέφτει η τηλεφωνία, ενώ στα άλλα LAN 2 έως 4 δεν εχω internet. Συγκρεριμένα στο Draytek δεν υπάρχει καν επικονωνία με τα LAN 2 - 4 του Νοκια.
    Επίσης προσπαθώ να κάνω κάτι απλό όπως ένα port forwardσε ένα cloud που τρέχει εσωτερικά (nextcloud) και σε ένα RPI με VNC και δεν γίνεται.

    Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε. Έχω σοβαρό πρόβλημα κυρίως με την εργασία μου.
    Σας ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontoschris : 22-01-24 στις 11:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα kontoschris

    Θα παρακαλούσαμε να μας ενημερώσεις με τα στοιχεία της υπηρεσία σου, καθώς και το ζήτημα που επιθυμείς μέσω της παρακάτω φόρμας επικοινωνίας και ένας εξειδικευμένος συνάδελφος θα επικοινωνήσει μαζί σου.

    https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn...iki-ipostirixi

    -Ομάδα Εξυπηρέτησης Nova

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας