Καλησπέρα σας, έχω το εξής περίεργο πρόβλημα:

Σε ενα Android tv box με καλά χαρακτηριστικά, σε τυχαίες στιγμές η download ταχύτητα πέφτει στα 4-5 Μbps από τα 200 (στα 5Ghz σε ελεύθερο κανάλι). Καμία άλλη συσκευή δεν το παθαίνει. Router Nokia G-2425G-A.

Η ταχύτητα ζεύξης εκείνη τη στιγμή γίνεται reported από το Android στα 6Mbps (από 550-750). Το πρόβλημα λύνεται σχεδόν πάντα μόλις ανοιγοκλείσω το wifi, αλλά συνήθως μετα από λίγο επανεμφανίζεται. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα 2.4Ghz.

Γενικά είναι πολύ εκνευριστικό θέμα καθώς διακόπτεται η αναπαραγωγή όποτε της καπνίσει. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω όλες τις πιθανές ρυθμίσεις του router: διαφορετικά κανάλια και εύρη με στόχευση στα ελεύθερα, on/off του MU MIMO και του WMM, αλλαγή κρυπτογράφησης κ.ά., χωρίς αποτέλεσμα.

Μέσα στις δοκιμές έκανα κάποια φλασαρίσματα διαφορετικών εκδόσεων λειτουργικού στο box, και σε κάποια φάση το link speed είχε κολλήσει στα 54mbps/54mbps. Δε διορθωνόταν με Wifi off/on. Τότε το συνέδεσα στο 5Ghz hotspot του κινητού μου και έπαιξε μια χαρά, με το κινητό να παίρνει internet από το router. Έπειτα ξανασύνδεσα το box στο router και ήταν πάλι κολλημένο στα 54mbps/54mbps. Από το γεγονός αυτό συμπεραίνω ότι ούτε το box έχει κάποιο hardware πρόβλημα, και ότι ίσως πρόκειται για κάποια περίεργη ασυμβατότητα μεταξύ τους.

Έχει κανείς κάποια ιδέα ή παρόμοια εμπειρία;