Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ανοίγω αυτό το thread για να ακούσω απόψεις γνώμες και εμπειρίες γύρω από το θέμα των λαμπτήρων φωτισμού και πιο συγκεκριμενα της διάρκειας ζωής των λαμπτήρων LED.

    Είχα αγοράσει διάφορες μάρκες από λαμπτήρες LED αλλά παρόλο που αναφέρουν για διάρκεια ζωής κάποιες δεκάδες χιλιάδες ώρες, όλοι καιγοντουσαν γύρω στο εξαμηνο με καλύτερη επίδοση τους 9 μήνες.
    Είχα ρωτήσει για το θέμα σε άλλο forum και αυτό που κατέληξε τότε η κουβέντα ήταν πως μάλλον είχα αγοράσει μούφα μάρκες κινεζιες που δεν άντεξαν πολύ ενώ την ίδια ώρα άλλοι είχανε λάμπες για χρόνια από μάρκες philips, osram κτλ.

    Ο κόμπος έφτασε στο χτένι σήμερα καθώς είχα στην αποθήκη κάποιους λαμπτήρες της Geyer που είναι καλή μάρκα, είπα αντί να κάτσω να τους βάλω πρώτα στην απλικα της εισόδου που θέλει και ηλεκτρολόγο να ανέβει σε σκάλα για να φτάσει, ας δοκιμάσω μια σε ένα εσωτερικό φωτιστικό που το ανάβουμε την νύχτα για να φέγγει σε ένα δωμάτιο κι αν αντέξει για χρόνια θα βάλω τις υπόλοιπες στην απλικα.

    Δυστυχως η λάμπα κάηκε σήμερα χονδρικά 8 με 9 μήνες μετα την τοποθέτηση. Λέει ότι αντέχει 25000 ώρες, όμως δούλεψε κάπου 10 φορές λιγότερο.

    Σκέφτομαι πλέον να ψάξω να αγοράσω τις παλιές λάμπες οικονομίας με τα σωληνάκια καθώς δεν έχω εμπιστοσύνη στις LED και την διάρκεια ζωής τους. Τις παλιές λαμπες οικονομιας πριν τον ερχομό των LED τις είχαμε για πολλά χρόνια μην πω δεκαετίες μέχρι να καούν. Δεν με συμφέρει από την μία να πληρώνω λιγότερη κατανάλωση και από την άλλη να πληρώνω άνθρωπο να μου τις αλλάξει καθώς αρκετά ντουι του σπιτιού βρίσκονται σε ύψος 4 μ, ψηλοτάβανο.

    Γνωρίζετε κάποιο είδος λαμπτήρα εκτός LED με υψηλή διάρκεια ζωής; Πόσα χρόνια σας αντέχουν συνήθως οι λάμπες και τι μάρκες προτιμάτε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 27-01-24 στις 00:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εμένα οι Philips καίγονται μετά από μερικά ΧΡΟΝΙΑ (δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω γύρω στα 2). Χωρίς να έχουν φτάσει τις ώρες τους.
    Εννοείται δεν αξίζει να πας σε παλιές λάμπες γιατι έχουν πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση απο τις LED.
    Με 2 ευρώ περίπου που τις παίρνω στον Καυκά, δεν ασχολούμαι παραπάνω.
    Bλέπω ότι έχει και OSRAM στην ίδια ή ελαφρως χαμηλότερη τιμή, ίσως δοκιμάσω αυτές την επόμενη φορά.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κάτι Belkin WeMo τις αγόρασα το 2017 και τις απέσυρα το 21 όχι γιατί κάηκαν αλλά γιατί μου έσπασε τα νεύρα το zigbee bridge τους. Τις αντικατέστησα με Philips Hue που δουλεύουν μια χαρά έως σήμερα.

    Επίσης κάτι απλές του MarketIn μπήκαν το 18-19 και αυτές δουλεύουν μέχρι σήμερα.

    Κινέζικη ταινία LED στην κουζίνα έχασε μερικά LED και κάποια στιγμή κόπηκε μόνη της σε κάποιο σημείο αλλά το έφτιαξα…

    Τα LED είναι ευαίσθητα στις υπερτάσεις, μήπως παίζει τίποτα; Άλλο που μειώνει τον χρόνο ζωής τους είναι η θερμοκρασία.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είσαι μόνος..
    Επώνυμες led μετά από 1 χρόνο, μου έκαναν ρωγμή στη βάση τους. Μου έτυχε σε δύο σε διαφορετικό χρόνο. Τις άφηνα ανοιχτές τη νύχτα για να βλέπουμε στο διάδρομο, δηλαδή κάθε νύχτα 7 ώρες περίπου.

    Άλλες πάλι ίδιας εταιρείας λειτουργούν άψογα πάνω από 3 χρόνια κι έχω πολλές.

    Αυτό με τη ρωγμή μου είχε ξανατυχει πριν μια πενταετία σε κάποιες no name.

    Tο αστείο είναι ότι αν δεις τα κουτιά και τις προδιαγραφές, πριν ένα χρόνο νομίζω έγινε κάποια αλλαγή κι αυτές που κάποτε ενεργειακής κλάσης Α, έγιναν.. D και F.

    Χαχαχα τζίρος να γίνεται...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kst56 : 27-01-24 στις 01:56.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επώνυμες led μετά από 1 χρόνο, μου έκαναν ρωγμή στη βάση τους. Μου έτυχε σε δύο σε διαφορετικό χρόνο. Τις άφηνα ανοιχτές τη νύχτα για να βλέπουμε στο διάδρομο, δηλαδή κάθε νύχτα 7 ώρες περίπου.
    Κι εμένα την ίδια βλάβη εμφάνισαν όλες οι Philips που τις άφηνα αναμμένες τη νύχτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ρωγμή έχει τύχει σε led που αγόρασε η μ μητέρα μου, φαινόταν από μέσα δηλαδή, αλλά την θεώρησε κακώς ως χαλασμένη και την πέταξε ενώ της είπα να ζητήσει άλλη.

    Θέματα με υπερτάσεις δεν έχουμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το δυνατό σημείο των LED είναι το άναψε-σβήσε. Αν η απλή λάμπα καίγειται σε 300-500 on-off, η LED αντέχει 6000.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Philips Hue αγορασμένες το 2013 ή 2014, παίζουν ανελλιπώς μέχρι σήμερα, με αρκετές ώρες λειτουργίας στο 24ωρο σε καθημερινή βάση. Για παράδειγμα, χειμερινή περίοδο (πολλές ώρες σκοταδιού εδώ στο βορρά) 15 ώρες λειτουργίας στο 24ωρο, με εναλλαγές στην ένταση.
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Tο αστείο είναι ότι αν δεις τα κουτιά και τις προδιαγραφές, πριν ένα χρόνο νομίζω έγινε κάποια αλλαγή κι αυτές που κάποτε ενεργειακής κλάσης Α, έγιναν.. D και F.

    Χαχαχα τζίρος να γίνεται...
    Λογικό να αναθεωρηθούν τα ratings με την απόσυρση των ποιο ενεργοβόρων λαμπτήρων. Το παλιό σχήμα δεν έχει πλέον νόημα αφού έχουν πέσει οι καταναλώσεις.

    https://www.sparksdirect.co.uk/blog/...u-need-to-know

    Π.χ. εδώ δυο λαμπτήρες με πολύ κοντινά χαρακτηριστικά:

    Αυτός καίει 7,5W https://www.lighting.philips.co.uk/p...499_EU/product

    Ενώ αυτός μόλις 4W https://www.lighting.philips.co.uk/p...002_EU/product

    Αυτό δεν θα μπορούσε να αποτυπωθεί στην παλιά κλίμακα… Ο πρώτος είναι κλάσης F και ο δεύτερος A.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου έχει τύχει να καούν στον μήνα και έχω άλλες για χρόνια. Συνήθως 2-3 χρόνια αντέχουν άνετα. Στην δουλειά έχω panel led, αυτά βγάζουν άνετα 4-5 χρόνια με πολλές ώρες. Απλά σταδιακά πέφτει η φωτεινότητα τους και πρακτικά σητν 3ετία θέλουν αλλαγή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δυνατό σημείο των LED είναι το άναψε-σβήσε. Αν η απλή λάμπα καίγειται σε 300-500 on-off, η LED αντέχει 6000.
    Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δεν το βλέπω προς το παρόν, ακριβώς το αντίθετο.

    Θα κοιτάξω να αγοράσω και μερικες από τις philips hue που αναφέρατε.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οι Philips-Hue είναι για smart home και κατά πολύ ακριβότερες ανάλογα το φωτισμό που δίνουν (απλές dimmed, ψυχρό-θερμό, χρώμα)

  13. #13
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Philips-Hue είναι για smart home και κατά πολύ ακριβότερες ανάλογα το φωτισμό που δίνουν (απλές dimmed, ψυχρό-θερμό, χρώμα)
    Ναι το είδα τώρα που το κοιτούσα. Απλές λάμπες philips όχι smart...

  14. #14
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θέματα με υπερτάσεις δεν έχουμε.
    Πως είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό ?
    Θα είχαμε βλαβες και προβλήματα σε άλλες συσκευές. Κέντρο Αθήνας μένω, θα είχανε ολοι πρόβλημα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας