Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Καλημέρα. Από χθες το απόγευμα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να μπώ στα windows.
    Το σύστημα είναι dual boot με windows 10 και ubuntu 22.04 και όλα λειτουργούσαν άψογα τους τελευταίους μήνες μέχρι εχθές.

    Είτε διαλέξω ubuntu είτε windows δεν φορτώνουν επιφάνεια εργασίας κανένα από τα 2 λειτουργικά.
    Σε ubuntu μπορώ να μπουτάρω αν διαλέξω recovery mode και μετά resume boot.
    Επίσης αν προσθέσω την επιλογή nomodeset μπουτάρει κανονικά.

    Αυτό σημαίνει πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με drivers της κάρτας γραφικών από ότι κατάλαβα.
    Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορώ να μπω σε windows οπότε αν έχει κάποιος καμμιά ιδέα.

    Τα γραφικά μου είναι onboard Intel UHD Graphics 730

    - - - Updated - - -

    Επανέρχομαι με μερικές πρόσθετες πληροφορίες.
    Κατάφερα να μπω στα windows μέσω safe mode και έκανα κατάργηση τα ενσωματωμένα γραφικά και παράλληλα διαγραφή του προγράμματος οδήγησης.
    Έκανα επανεκκίνηση και ως δια μαγείας μπαίνω στο λειτουργικό.

    Πλέον στους προσαρμογείς οθόνης έχω το βασικο προσαρμογέα οθόνης Microsoft.
    Με εγκατάσταση driver για Intel UHD Graphics 730 το πρόβλημα μου επανέρχεται.

    Καμμιά ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    24.332
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως η onboard καρτα γραφικων εχει αρχισει και πεθαινει (αν δεν πεθανε ηδη)? Γιατι αν ο σωστος driver του δεν το τρεχει καλα και τρεχει μονο με τον "βασικο προσαρμογεα", τοτε κατι εχει συμβει στο hardware.
    Το να βαλεις το modeset στο λινουξ ειναι σαν να κοβεις οτιδηποτε συγχρονο μπορει να κανει ο driver, πχ widescreen αναλυσεις, powersaving, vaapi κλπ. Πρακτικα ειναι σχεδον ιδιο με το να μπεις σε safe mode στα windows, απλα αφορα μονο τον driver της gpu.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Έτσι ακριβώς μόλις περάσω οποιαδήποτε έκδοση driver της κάρτας τότε έχω το πρόβλημα που ανέφερα.
    Μόλις κάνω κατάργηση και επιστρέψω στον βασικό προσαρμογέα όλα λειτουργούν κανονικά.

    Ο επεξεργαστής αγοράστηκε πρόσφατα άμα χάλασαν τα onboard γραφικά υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσει τελείως?
    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να το τεστάρω ή να το στείλω πίσω εφόσον είναι εντός εγγύησης?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    24.332
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν βαλεις ενα προγραμμα να τεσταρεις τα γραφικα, το πιο πιθανο ειναι να μην τρεξει γιατι ο driver δεν θα μπορει να κανει initialize οσες βιβλιοθηκες κλπ χρειαζεται για να τρεξει, μιας και ειναι ελλειπης. Οπως δεν μπορει να τρεξει πχ ενα παιχνιδι.
    Αν ειναι μεσα στην εγγυηση, στειλτον πισω. Desktop cpu εινια?
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βαλεις ενα προγραμμα να τεσταρεις τα γραφικα, το πιο πιθανο ειναι να μην τρεξει γιατι ο driver δεν θα μπορει να κανει initialize οσες βιβλιοθηκες κλπ χρειαζεται για να τρεξει, μιας και ειναι ελλειπης. Οπως δεν μπορει να τρεξει πχ ενα παιχνιδι.
    Αν ειναι μεσα στην εγγυηση, στειλτον πισω. Desktop cpu εινια?
    Σωστά, δοκίμασα 3 προγράμματα μέχρι τώρα για gpu benchmark και δεν τρέχει κανένα.
    Παιχνίδι κάποια πρόσφατα ούτε λόγος εννοείται.
    Ναι desktop cpu είναι και συγκεκριμμένα ένας i5-12400
    Anyway έστειλα στο support της intel μήπως το περάσω με εγγύηση κατευθείαν από αυτούς.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Καλησπέρα, επανέρχομαι με ευχάριστα νέα.
    Ήμουν έτοιμος να στείλω τον cpu πίσω με εγγύηση μέχρι που ένας γνωστός μου πρότεινε να ξεκινήσω το pc μόνο με ένα στικ μνήμης ram (έχω 2Χ16GB).
    Βγάζω που λέτε το ένα και βλέπω να μπαίνει κανονικά με τον driver της 730.
    Κουμπώνω πίσω την ram και ανοίγει πάλι κανονικά. Πιθανώς κάποιο σκάλωμα?
    Τέσπα έχω μερικές μέρες τώρα λειτουργεί κανονικά και για όποιον ενδιαφέρεται παρακάτω είναι και η απάντηση της intel για το θέμα μου.
    Greetings from Intel Customer Support. We hope you have a great day.
    We are elevated to hear from you that the system has passed all the tests on Intel Processor Diagnostic Tool with no errors and happy that you have output with Intel UHD 730 adapter driver installed.

    Regarding the RAM issue you experienced, it's possible that there was a temporary conflict or issue with one of the RAM modules. Sometimes, reseating the RAM or running the system with only one RAM module installed can help resolve such issues by resetting the memory configuration. It's also possible that there was a minor connection issue or a temporary inconsistency in the RAM's operation.
    RAM can indeed cause various issues in a system, including affecting the performance or functionality of the iGPU. Issues such as faulty RAM modules, incompatible RAM configurations, or incorrect RAM settings in the BIOS can all potentially impact the iGPU's operation.In your case, it seems that the problem resolved itself after reseating the RAM or running with a single RAM module. This suggests that there may have been a minor issue with the RAM configuration that was corrected by this action. However, it's always a good idea to keep an eye on the system and monitor for any recurring issues in case further troubleshooting or maintenance is needed.
    If the system continues to work smoothly with both RAM modules installed, it's likely that the problem was indeed related to a temporary conflict or inconsistency with the RAM. If you encounter any similar issues in the future, you may want to try reseating the RAM again or testing the system with each RAM module individually to identify any potential issues with specific modules.


    If you need further assistance or have questions, feel free to call or email us.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας