Σελ. 20 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 493
  1. #286
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.412
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα πλάκα αυτά είναι που δεν μου αρέσουν να πω την αλήθεια...
    Μπορεις παντα να βαζεις shelly pro. Λεφτα υπαρχουν (και χωρος φυσικα)

  2. #287
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνει corrupt το image αν το ανοίγεις μέσω network share.
    Τι εννοείς? Από το 2016 όλη η εταιρεία λειτουργεί με VM όπου τον χώρο τον έχω σε share, πρώτα ήταν σε HPE MSA και από το 2019 και μετά σε Truenas.
    Κιχ δεν έχει κάνει τίποτα.
    Πως αλλιώς θα κάνεις cluster? Με vSan? Καλή τύχη σε όσους το χρησιμοποιούν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #288
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Λοιπόν παίζει με το disk image σε network share πάνω απο WiFi αλλά αργά πάντως παίζει

  4. #289
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.084
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς? Από το 2016 όλη η εταιρεία λειτουργεί με VM όπου τον χώρο τον έχω σε share, πρώτα ήταν σε HPE MSA και από το 2019 και μετά σε Truenas.
    Κιχ δεν έχει κάνει τίποτα.
    Πως αλλιώς θα κάνεις cluster? Με vSan? Καλή τύχη σε όσους το χρησιμοποιούν.
    Φορτώνεις το image από share ή έχεις το image τοπικά και τα αρχεία σε share; Το image σε share το βρίσκω επικίνδυνο. Μια διακοπή στο δίκτυο μπορεί να σου χαλάσει το αρχείο. Έχει τύχει να πέσει το ρεύμα σε κάποιο switch ή να χάσεις το δίκτυο για κάποιο λόγο;

  5. #290
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φορτώνεις το image από share ή έχεις το image τοπικά και τα αρχεία σε share; Το image σε share το βρίσκω επικίνδυνο. Μια διακοπή στο δίκτυο μπορεί να σου χαλάσει το αρχείο. Έχει τύχει να πέσει το ρεύμα σε κάποιο switch ή να χάσεις το δίκτυο για κάποιο λόγο;
    1 Truenas έχει τους δίσκους των VM και ένα 2ο Truenas έχει τα backup... 7 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ... είναι 7 σέρβερ με 2 x 10gbit connections και τα Truenas το καθένα είναι με 4x10gbit connections. Όλα με NFS και iScsi .

    Στο Επόμενο update στα server θα μπουν κάρτες 2χ100gbit χωρίς φυσικά να χρειάζεται .. απλά για ποιο γρήγορο backup. Το 1ο Truenas είναι με 8 vdevs (2x2tb Sas3 SSD)... δεν μπορείς να διανοηθείς τι κάνει από ταχύτητα και κάνει saturate τα 20gbit άνετα...

    Και ποιο παλιά έτσι ήμουν .. τα πάντα σε SAN και όλα τα σέρβερ είχαν κάρτες FC 8gbit για σύνδεση με το SAN. Έτσι και μόνο έτσι έχεις true cluster με HA κλπ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #291
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    Μετά από καθαρισμό της μονάδας του PC με κοφλερ, ο υπολογιστής ξεκινάει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κλείνει και ξανά ανοίγει μόνο του.

    Διαβάζοντας κάποια άρθρα στο διαδίκτυο, δοκίμασα να αποσυνδεσω ο,τι πάνω από την μονάδα, ωστόσο, δεν συγκράτησα την σειρά τοποθέτησης των παρακάτω καλωδίων-λυχνιων του υπολογιστή, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το ανοίξω καθόλου πλέον.

    Επισυνάπτω εικόνες, ώστε αν γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να τα τοποθετήσω και πάλι στις ακίδες της μητρικής μου, να μου απαντήσει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3180.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  484,7 KB 
ID: 255413 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3182.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  663,0 KB 
ID: 255415 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3185.jpeg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  674,8 KB 
ID: 255416 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3190.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  551,1 KB 
ID: 255417
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3195.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  526,6 KB 
ID: 255414 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3196.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  581,1 KB 
ID: 255418

  7. #292
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.854
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Μετά από καθαρισμό της μονάδας του PC με κοφλερ, ο υπολογιστής ξεκινάει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κλείνει και ξανά ανοίγει μόνο του.

    Διαβάζοντας κάποια άρθρα στο διαδίκτυο, δοκίμασα να αποσυνδεσω ο,τι πάνω από την μονάδα, ωστόσο, δεν συγκράτησα την σειρά τοποθέτησης των παρακάτω καλωδίων-λυχνιων του υπολογιστή, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το ανοίξω καθόλου πλέον.

    Επισυνάπτω εικόνες, ώστε αν γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να τα τοποθετήσω και πάλι στις ακίδες της μητρικής μου, να μου απαντήσει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3180.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  484,7 KB 
ID: 255413 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3182.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  663,0 KB 
ID: 255415 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3185.jpeg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  674,8 KB 
ID: 255416 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3190.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  551,1 KB 
ID: 255417
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3195.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  526,6 KB 
ID: 255414 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3196.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  581,1 KB 
ID: 255418
    Καταρχήν... έχει φυσήξει και τον ανεμιστήρα?

    Ψάξε στην asus το board . Και βρες το manual. Τα καλώδια γράφουν σε ποιες ακίδες πάνε στο board. Σε οδηγεί και το board .

  8. #293
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    o front panel connector είναι συνήθως στανταρντ στα περισσότερα asus/msi/gigabyte motherboards.



    το power button που σε ενδιαφέρει είναι τα παρακάτω pins που έχω σημειώσει με κόκκινο πλαίσιο:



    μάλλον κάνεις το rookie mistake και βάζεις τους connectors "κάθετα" στα pins αντί για οριζόντια

    το οτι κλείνει ξανα μονος του σε 2-3 secs μυρίζει για κολλημένο power button στην πρόσοψη/στην οροφή του κουτιού.

    πριν βάλες οποιοδήποτε καλώδιο δοκίμασε με ένα λεπτο κατσαβίδι να κανεις επαφη τα pwr button pins και θα πρέπει να ανάψει και να μείνει αναμμένο μόλις σηκώσεις το κατσαβίδι.

    αν δεν σηκώσεις το κατσαβίδι, αυτο το εκλαμβάνει οτι πατάς το κουμπί συνεχώς και άρα το σβήνει.

  9. #294
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    @Oav051 Δυστυχώς λίγο (χωρίς πολύ δύναμη), για να φύγει η σκόνη. Ίσως έπρεπε να αφαιρέσω όλα τα καλώδια από την μητρική, πριν το φύσημα..

    Έψαξα στο manual, ωστόσο δεν βρήκα σχεδιάγραμμα, παρά μόνο λόγια, όπως και πάνω στην μητρική, όπου έβαλα τα καλώδια τόσο κάθετα, όσο και οριζόντια, με την σειρά που έχει (Power LED+ & -, POWER SW, H.D.D LED, RESET SW) και δεν ξεκινάει καθόλου ο υπολογιστής πλέον.

    Σε μερικούς πειραματισμούς θέσεων που έκανα, κατά την τροφοδοσία της μονάδας, είχα σταθερό μπλε το Power Button της μονάδας η το πορτοκαλί του δίσκου, χωρίς να εκκινεί και πάλι η μονάδα.

    @dpap76, Άρα ο συνδυασμός είναι κάθετα (2 Power LED +, 4 Power LED -, 1-3 H.D.D LED, 6-8 POWER SW & 5-7 RESET SW);:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  208,0 KB 
ID: 255450

    Όσο για το σύνηθες λάθος, μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Πιο πιθανό είναι να βάζω λάθος συνδυασμούς, καθώς έχω δοκιμάσει και κάθετα και οριζόντια με το ίδιο αποτέλεσμα (Μη ενεργοποίηση PC).

    Το Power Button, όπως και τα υπόλοιπα button από το κουτί (μονάδα), είναι σε πολύ καλή κατάσταση, άρα 100%, δεν υπάρχει θέμα κολλήματος button.

    Τώρα, όσον αφορά αυτό με το κατσαβίδι, πρέπει να είναι δοκιμαστικό κατσαβίδι ή ακόμα και ένα απλό μικρό ίσιο κατσαβίδι;

    Ευχαριστώ.

  10. #295
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Oav051 Δυστυχώς λίγο (χωρίς πολύ δύναμη), για να φύγει η σκόνη. Ίσως έπρεπε να αφαιρέσω όλα τα καλώδια από την μητρική, πριν το φύσημα..

    Έψαξα στο manual, ωστόσο δεν βρήκα σχεδιάγραμμα, παρά μόνο λόγια, όπως και πάνω στην μητρική, όπου έβαλα τα καλώδια τόσο κάθετα, όσο και οριζόντια, με την σειρά που έχει (Power LED+ & -, POWER SW, H.D.D LED, RESET SW) και δεν ξεκινάει καθόλου ο υπολογιστής πλέον.

    Σε μερικούς πειραματισμούς θέσεων που έκανα, κατά την τροφοδοσία της μονάδας, είχα σταθερό μπλε το Power Button της μονάδας η το πορτοκαλί του δίσκου, χωρίς να εκκινεί και πάλι η μονάδα.

    @dpap76, Άρα ο συνδυασμός είναι κάθετα (2 Power LED +, 4 Power LED -, 1-3 H.D.D LED, 6-8 POWER SW & 5-7 RESET SW);:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  208,0 KB 
ID: 255450

    Όσο για το σύνηθες λάθος, μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Πιο πιθανό είναι να βάζω λάθος συνδυασμούς, καθώς έχω δοκιμάσει και κάθετα και οριζόντια με το ίδιο αποτέλεσμα (Μη ενεργοποίηση PC).

    Το Power Button, όπως και τα υπόλοιπα button από το κουτί (μονάδα), είναι σε πολύ καλή κατάσταση, άρα 100%, δεν υπάρχει θέμα κολλήματος button.

    Τώρα, όσον αφορά αυτό με το κατσαβίδι, πρέπει να είναι δοκιμαστικό κατσαβίδι ή ακόμα και ένα απλό μικρό ίσιο κατσαβίδι;

    Ευχαριστώ.
    Οτιδήποτε είναι καλός αγωγός τους ρεύματος... Ακόμα και τσιμπηδακι για τα φρύδια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #296
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.531
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα οποιοδήποτε κατσαβίδι κάνει.
    Το μόνο που θες είναι να γεφυρώσεις τα 2 pin.
    Και με ένα συνδετήρα αν έχεις, την κανεις τη δουλειά .

    - - - Updated - - -

    Συνδετήρα μεταλλικό, ετσι; Μη βάλεις κανα πλαστικό..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...
    update3: Ευελπιστούμε να συνδεθούμε ως τέλος Ιουλίου 2024

  12. #297
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάποια φάση μου είχες πει τα παραπάνω... ε κάθισα χτες και ξήλωσα το USB passthrough του usb3 controller και μετά από reboot μου εμφάνισε κανονικά στο Add Usb devices όλες τις USB συσκευές που είναι συνδεδεμένες παντού.
    Ε πήγα και έδωσα στο Windows 10 VM μου μόνο το Logitech Unifi receiver για το ασύρματο πληκτρολόγιο K800 της Logitech που έχω και το καλωδιακό Logitech ποντίκι μου.
    Ξεκινάω το VM μου.. ΜΠΑΜ.. μπλε οθόνη με ένα αγνώστου πατρός λάθος σε WDM driver.... βρε καλό μου βρε χρυσό μου.. δοκίμασα και μόνο το ποντίκι ή μόνο το πληκτρολόγιο.. πάντα καταλήγω σε μπαμ χοντρό.

    Την έψαξα μήπως και φταίνε όλα αυτά που έχω βάλει στο grub στην προσπάθειά μου να πάρω καλά iommu groups... αλλά δεν έφταιγε ούτε αυτό...
    Δοκίμασα με όλους τους τρόπους USB Passthrough
    Use mapped Device
    Use USB Vendor/Device ID
    Use USB Port
    και με τσεκαρισμένο/ξετσεκαρισμένο το USB3...

    τι μπορεί να πταίει?? δεν βγάζω άκρη
    Κατέβασε τους VirtIO Drivers και κάνε ένα full setup για να δεις αν παίζει μετά. Δεν είχα τέτοιο θέμα ξανά.
    Μπορείς να κάνεις και μία δοκιμή να προσθέσεις τις συσκευές σε ένα linux vm και να δεις συμπεριφορά.

  13. #298
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε τους VirtIO Drivers και κάνε ένα full setup για να δεις αν παίζει μετά. Δεν είχα τέτοιο θέμα ξανά.
    Μπορείς να κάνεις και μία δοκιμή να προσθέσεις τις συσκευές σε ένα linux vm και να δεις συμπεριφορά.
    Εννοείται σε όλα τα vm απεγκατεστησα τους vmware και έβαλα τους virtio from day 1 όταν τα μετέφερα.
    Βρήκα κοσμο και ντουνιά με το ίδιο πρόβλημα να μην μπορούν να κάνουν passthrough τον Logitech unifi receiver και να σκανε τα windows.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #299
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μετά από πολλές ώρες και πολλά trials κατάφερα επιτέλους και έχω replication μεταξύ του MS-01 και του Nuc που του έβαλα proxmox σε όσα VM θέλω.
    Τώρα τα κύρια VM (firewall, ADG, Unifi, Freepbx) γίνονται replicate και στο NUC οπότε αν κλάσει το MS-01 θα τα τρέξω εκεί.

    Για να το πετύχω αυτό έκανα Cluster μεταξύ των 2 και 3ο node έβαλα μόνο το corosync σαν quorum σε ένα debian που τρέχει στον esxi του μπαμπά....
    Ακολούθησα της οδηγίες αυτές εδώ και έπαιξε

    Τώρα .. το replication για να παίξει πρέπει να φτιαχτεί ένα ZFS με το ίδιο όνομα σε όσους nodes έχεις. Οκ αν υπάρχει shared storage δεν χρειάζεται αλλά εγώ δεν είχα. Εδώ με ταλαιπώρησε το NUC που έχει έναν 1TB μέσα και στην εγκατάσταση του είπα μεν ZFS το δίσκο αλλά το όνομα που έδωσε στο ZFS pool ήταν rpool και με καμία παναγία δεν μπορούσα να το πειράξω εύκολα γιατί έχει πράγματα του συστήματος μέσα. Με τα πολλά μου έκοψε και έσβησα το ZFS στον 2TB του MS-01 και έφτιαξα νέο ZFS σε αυτό με το όνομα rpool και έπαιξαν μετά όλα......

    Αν θέλει κάποιος να παίξει με το θέμα και είναι σε ESXi περιβάλλον αυτή τη στιγμή, καλό είναι να προπονηθεί με VM proxmox σε VM εκεί για να μην ταλαιπωρηθεί όπως εγώ.

    Επόμενο στάδιο είναι να δω ΗΑ αν μπορώ να κάνω με 2 nodes και το quorum
    και
    Μεθεπόμενο στάδιο τα Container σιγά σιγά....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #300
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές ώρες και πολλά trials κατάφερα επιτέλους και έχω replication μεταξύ του MS-01 και του Nuc που του έβαλα proxmox σε όσα VM θέλω.
    Τώρα τα κύρια VM (firewall, ADG, Unifi, Freepbx) γίνονται replicate και στο NUC οπότε αν κλάσει το MS-01 θα τα τρέξω εκεί.

    Για να το πετύχω αυτό έκανα Cluster μεταξύ των 2 και 3ο node έβαλα μόνο το corosync σαν quorum σε ένα debian που τρέχει στον esxi του μπαμπά....
    Ακολούθησα της οδηγίες αυτές εδώ και έπαιξε

    Τώρα .. το replication για να παίξει πρέπει να φτιαχτεί ένα ZFS με το ίδιο όνομα σε όσους nodes έχεις. Οκ αν υπάρχει shared storage δεν χρειάζεται αλλά εγώ δεν είχα. Εδώ με ταλαιπώρησε το NUC που έχει έναν 1TB μέσα και στην εγκατάσταση του είπα μεν ZFS το δίσκο αλλά το όνομα που έδωσε στο ZFS pool ήταν rpool και με καμία παναγία δεν μπορούσα να το πειράξω εύκολα γιατί έχει πράγματα του συστήματος μέσα. Με τα πολλά μου έκοψε και έσβησα το ZFS στον 2TB του MS-01 και έφτιαξα νέο ZFS σε αυτό με το όνομα rpool και έπαιξαν μετά όλα......

    Αν θέλει κάποιος να παίξει με το θέμα και είναι σε ESXi περιβάλλον αυτή τη στιγμή, καλό είναι να προπονηθεί με VM proxmox σε VM εκεί για να μην ταλαιπωρηθεί όπως εγώ.

    Επόμενο στάδιο είναι να δω ΗΑ αν μπορώ να κάνω με 2 nodes και το quorum
    και
    Μεθεπόμενο στάδιο τα Container σιγά σιγά....
    ρε συ το unifi και το DNS βάλτα σε Container. Κρίμα είναι ολόκληρο VM

Σελ. 20 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας