Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αγοραζεις και μας λες
    Ρώτησα σε διπλανό φόρουμ και μου απάντησαν ότι δεν έχει αυτούς τους περιορισμούς....
    Ελπίζω να είναι αλήθεια...
    Σαν συσκευή όμως αξίζει η είναι πατάτα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.089
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι στη ταχύτητα που κάνει link μια συσκευή με το ρούτερ....
    να προσθέσω απλά στη συζήτηση κάτι που ίσως δεν γίνεται άμεσα κατανοητό: δεν υπάρχει κάποιο standard link speed που "κλειδώνει" η ταχύτητα. Οι δύο συσκευές, ανάλογα και τον εξοπλισμό που έχουν και τι modulation & coding υποστηρίζουν απο το chipset τους, θα προσπαθήσουν να συνδεθούν στην καλύτερη δυνατή ταχύτητα (datarate) που επιτρέπουν οι συνθήκες την συγκεκριμένη στιγμή.

    Πχ για τα 2.4 στο Wi-Fi 4 (802.11n), οι συνδυασμοί είναι: https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_8...009#Data_rates

    Αυτό ονομάζεται Link Adaptation. Τώρα πχ είναι συνδεδεμένες με 2x2, 16-QAM, 3/4 coding που δίνει ας πούμε 72mbit και το επόμενο λεπτό επειδή o γείτονας αποφάσισε να κάνει download και να πιτάρει το κανάλι, οι συσκευές βλέπουν τον θόρυβο στο κανάλι και "προσαρμόζονται" για να μην χάσουν το link τους (disassociate) αλλάζοντας το coding με αποτέλεσμα η ταχύτητα να πέφτει στα 35Mbit πχ. Μόλις ο θόρυβος καθαρίσει και οι συνθήκες είναι κατάλληλες, "ανεβάζουν" πάλι ταχύτητα. Αυτό συμβαίνει συνέχεια και ο τελικός χρήστης δεν καταλαβαίνει τίποτα παρά έχει μόνο την αίσθηση είναι αργό/είναι γρήγορο. Κάποια CPE/AP (fritz included) δείχνουν ζωντανά το link speed (datarate) των wifi συσκευών που είναι συνδεδεμένες πάνω τους.

    Και την τέλεια συσκευή να πάρουμε, αν το wifi περιβάλλον έχει θέματα, πάλι χαμηλή/μεταβαλλόμενη ταχύτητα θα βλέπουμε, εκεί θέλω να καταλήξω

    τώρα όσον αφορά το core ερώτημα σου: που θα βρούμε τα specs του <τάδε> κινητού σε τόση λεπτομέρεια (mimo, modulation, coding) όντως υπάρχει πρόβλημα. κρατάμε το midrange+προσευχή όπως ειπώθηκε

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.138
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τα 72Μ δεν είναι στη κλίμακα του 2χ2 Η 40ΜΗΖ... Το σωστό είναι 144 νομίζω η 135 χωρίς sgi... Από μνήμης τα βγάζω, δεν ξέρω αν τα θυμάμαι σωστά..
    Και εκτός αυτού, σωστά τα όσα λες, αλλά η συζήτηση σκοπό έχει το max των δυνατοτήτων του client, ήτοι κινητό....
    Γιατί συνήθως το κινητό είναι ο πιο συχνά αδύναμος κρίκος...
    Τώρα αν πας να συνδεθείς σε κάνα παλιό a.p είναι άλλη περίπτωση.... Εδώ μιλάμε ότι ξέρεις τι δυνατότητες έχει το a.p σου...
    Για το κύριο ερώτημα μου.... Μόνο ψάξιμο σε έκθεση που βλέπεις τα κινητά ανοιχτά Η ερώτηση σε χρήστη που το έχει ήδη.... Το πάω σε midrange και είμαι οκ θα δουλέψει σίγουρα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας