Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην αγχωνεσαι. Το καταφερα εγω. Λιγο χρονο να τελειοποιησω τα παντα και θα φτιαξω εναν οδηγο.
    Αν ολα πανε κατευχην μεχρι Κυριακη θα τον ανεβασω.

    Τα αρχεια παντως που ανεβασα με τις οδηγιες κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ειναι σωστα. Τον ηπιανε και τα onenet πλεον.

    Προσωρινο υστερογραφο μεχρι τον τελικο οδηγο: ο ims.vodafone.gr δεν κανει resolve απο οποιονδηποτε public dns ουτε μπορεις να κανεις ping προς αυτον ετσι απλα γιατι δεν εκτεθειμενος οπως οτιδηποτε αλλο στο νετ.
    Αναμονη λιγο και θα τα εξηγησω λεπτομερως ολα.
    Εχεις βρει καποιον τροπο να βρισκεις τους κωδικους voip onenet?

  2. #17
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι με το h268q. Αυτο που μου ειπες εσυ βρε....

  3. #18
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι με το h268q. Αυτο που μου ειπες εσυ βρε....
    εννοω εκτος απο αυτον...

  4. #19
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Οχι αλλον δεν βρηκα.

    Αναμενω να δω τι θα γινει με την καταγγελια. Γιατι υποτιθεται οτι εχω το oxygen.

    Να πω το εξης: επειδη παρηγγειλα extra στατικες ip (δεν δινουν 2η αλλα 4αδα, 8αδα, δεκαεξαδα, κτλ... για 5 ευρω το μηνα η τετραδα) μου εδωσαν νεα credentials για το internet (ισχυουν ακομα τα κλασσικα guest@onenetdata.gr/guest, αλλα ισχυουν και τα νεα που εδωσαν). Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανω καμια απο τις νεες ip ακομα και αν κανω 2η, 3η, κτλ κληση pppoe). Ο λογος που το αναφερω ειναι γιατι αυτη τη φορα εδωσαν credentials, τουλαχιστον για το internet (data) traffic.

  5. #20
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι αλλον δεν βρηκα.

    Αναμενω να δω τι θα γινει με την καταγγελια. Γιατι υποτιθεται οτι εχω το oxygen.

    Να πω το εξης: επειδη παρηγγειλα extra στατικες ip (δεν δινουν 2η αλλα 4αδα, 8αδα, δεκαεξαδα, κτλ... για 5 ευρω το μηνα η τετραδα) μου εδωσαν νεα credentials για το internet (ισχυουν ακομα τα κλασσικα guest@onenetdata.gr/guest, αλλα ισχυουν και τα νεα που εδωσαν). Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανω καμια απο τις νεες ip ακομα και αν κανω 2η, 3η, κτλ κληση pppoe). Ο λογος που το αναφερω ειναι γιατι αυτη τη φορα εδωσαν credentials, τουλαχιστον για το internet (data) traffic.
    Κακώς στο χρέωσαν εμένα δωρεάν μου το έδωσαν αφού γκρίνιαξα επειδή δεν δίνουν κωδικούς VoIP

  6. #21
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Α οκ! Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Να πιεσω και εγω λιγο.

    Ερωτηση: αν πχ κανεις 2η, 3η, κτλ... pppoe κληση λαμβανεις τις νεες ip? Αν ναι πως? Με τι ρυθμισεις? Π.χ εχουν διαφορετικα vlans, κτλ.. ή πχ για να τις λαβεις πρεπει να κανεις κατι? Ρωταω γιατι ενας τεχνικος μου ειπε οτι αν πχ λαβεις τετραδα, την 1 απο τις 4 της νεας τετραδας, στατικη την λαμβανει το router και απο το δικτυο που σου δημιουργει κανεις ξανα pppoe connection και λαμβανεις την επομενη της. Δλδ, αν εχεις ας πουμε την τετραδα 100.0.0.1-2-3-4, τοτε σου στηνουν αυτοι την 100.0.0.1 και μετα κανεις pppoe απο το δικτυο που σου δημιουργει (μαλλον φτιαχνεται και καποιο local network πισω απο αυτην) και απο εκει κανεις ξανα pppoe κληση και λαμβανεις ας πουμε την 100.0.0.2. Το ιδιο και για το ζευγος 100.0.0.3-4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 25-02-24 στις 23:01.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    δυστυχως δεν τα ρυθμισα εγω μπηκε ενας φιλος μου τεχνικος και τα ρυθμισε

  8. #23
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Λοιπον επανερχομαι λιγο στο θεμα....

    Τα αρχεια που ανεβασα ειναι ακριβως αυτα που δινουν μετα απο καταγγελια στην ΕΕΤΤ + το αρχειο με τους κωδικους της τηλεφωνιας που αυτο ειναι για τον καθενα προσωπικο.
    Σημερα ελαβα ενα .7z συμπιεσμενο που περιειχε τα αρχεια αυτα, προστατευμενο με κωδικο το οποιον ελαβα με sms.

    Ζητω συγγνωμη για την καθυστερηση του οδηγου. Απλα εχει μαζευτει αρκετη δουλεια εκει που εργαζομαι και δεν προλαβα.

    Λογικα σήμερα (συντομως) θα τον ανεβασω.

    Υ.Γ.: Οι κωδικοι φυσικα που μου εστειλαν ψιλο-αχρηστοι μιας και τους βρηκα μεσα απο το h268q με την βοηθεια του AlexT544, τον οποιο ευχαριστω θερμα. Αν εχετε oxygen ή καποιο αλλο router και δεν μπορειτε να τους ανακτησετε, μπορειτε απλα να αγορασετε ενα h268q της vodafone, οπως εκανα εγω απο το ebay με περιπου 18-19 Ευρω. Μαλιστα ο πωλητης με ρωτησε και ποιο firmware θελω: αν ειναι για τα οικιακα ή για τα onenet (επαγγελματικα) και το φλασαρε ο ανθρωπο πριν το αποστειλει. Επισης τον/την ευχαριστω θερμα!

    Δεν ξερω αν αγορασετε ενα οποιοδηποτε h268q αν θα μπορειτε να φλασαρετε με οποιο firmware θελετε ή οχι. Θα ηταν ενδιαφερον αν γνωριζει καποιος να μας πει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 26-02-24 στις 16:10.

  9. #24
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον επανερχομαι λιγο στο θεμα....

    Τα αρχεια που ανεβασα ειναι ακριβως αυτα που δινουν μετα απο καταγγελια στην ΕΕΤΤ + το αρχειο με τους κωδικους της τηλεφωνιας που αυτο ειναι για τον καθενα προσωπικο.
    Σημερα ελαβα ενα .7z συμπιεσμενο που περιειχε τα αρχεια αυτα, προστατευμενο με κωδικο το οποιον ελαβα με sms.

    Ζητω συγγνωμη για την καθυστερηση του οδηγου. Απλα εχει μαζευτει αρκετη δουλεια εκει που εργαζομαι και δεν προλαβα.

    Λογικα σήμερα (συντομως) θα τον ανεβασω.

    Υ.Γ.: Οι κωδικοι φυσικα που μου εστειλαν ψιλο-αχρηστοι μιας και τους βρηκα μεσα απο το h268q με την βοηθεια του AlexT544, τον οποιο ευχαριστω θερμα. Αν εχετε oxygen ή καποιο αλλο router και δεν μπορειτε να τους ανακτησετε, μπορειτε απλα να αγορασετε ενα h268q της vodafone, οπως εκανα εγω απο το ebay με περιπου 18-19 Ευρω. Μαλιστα ο πωλητης με ρωτησε και ποιο firmware θελω: αν ειναι για τα οικιακα ή για τα onenet (επαγγελματικα) και το φλασαρε ο ανθρωπο πριν το αποστειλει. Επισης τον/την ευχαριστω θερμα!

    Δεν ξερω αν αγορασετε ενα οποιοδηποτε h268q αν θα μπορειτε να φλασαρετε με οποιο firmware θελετε ή οχι. Θα ηταν ενδιαφερον αν γνωριζει καποιος να μας πει.
    Αρα σου εστειλαν κωδικους??

  10. #25
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι μολις πριν απο λιγο. Ομως σημειωσε οτι υπηρξε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Οχι απλο παραπονο προς αυτους.

    Φαινεται οτι εχουν φαει πολλες για το ιδιο θεμα οποτε σου λεει δεν μας παιρνει αλλο.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μολις πριν απο λιγο. Ομως σημειωσε οτι υπηρξε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Οχι απλο παραπονο προς αυτους.

    Φαινεται οτι εχουν φαει πολλες για το ιδιο θεμα οποτε σου λεει δεν μας παιρνει αλλο.
    Με καιει γιατι στο αλλο σπιτι μου εχουν φερει το Aethra το οποιο ειναι καρακλειδωμενο....

  12. #27
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Δεν σε νοιαζει. Βαλε ενα h268q και θα παρει αυτοματα τις ρυθμισεις και μετα κανε decrypt το αρχειο με τον τροπο που μου ειπες.
    Αμα θες σου στελνω το δικο μου το h268q (εχει το firmware των onenet, δεν ξερω αν σε βολευει. Αλλιως αμα ειναι το φλασαρω με των οικιακων).

  13. #28
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε νοιαζει. Βαλε ενα h268q και θα παρει αυτοματα τις ρυθμισεις και μετα κανε decrypt το αρχειο με τον τροπο που μου ειπες.
    Αμα θες σου στελνω το δικο μου το h268q (εχει το firmware των onenet, δεν ξερω αν σε βολευει. Αλλιως αμα ειναι το φλασαρω με των οικιακων).
    εχω και εγω h268q onenet, το προβλμα ειναι οτι επειδη ειναι γραμμη με BRI (ISDN) πρεπει να μου δωσουν και αλλες ρυθμισεις που δεν θα τις παρει το h268q.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Το κεντρο σου μπορει να μιλησει με sip server και να χρησιμοποιησει voip ή μονο δουλευει με isdn?
    Βασικα ποιο κεντρο εχεις;

  15. #30
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.614
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    UDM SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κεντρο σου μπορει να μιλησει με sip server και να χρησιμοποιησει voip ή μονο δουλευει με isdn?
    Βασικα ποιο κεντρο εχεις;
    Δεν εχω κεντρο, αυτοι το περασαν λαθος, και τωρα προσπαθω να δω αν γινεται να αλλαξω σε cloud

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας