Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    μου έτυχε να ζήσω κάτι τρελό και δεν ξέρω εαν υπάρχει λύση. Έχω κάρτα sim unlimited από vodafone σε ένα chateau lte 18 ax, η κάρτα παίζει κανονικά σε κινητό αλλά όταν τη βάζω στο mikrotik, δεν κλειδώνει με τίποτα σε καμία κεραία κινητής.

    Στα logs βλέπω denied registration by operator και κάνει συνέχει retries για να συνδεθεί σε κυψέλη.

    Μεταφέρω το mikrotik με την ίδια κάρτα σε άλλη γεωγραφική περιοχή μερικά χιλόμετρα πιο μακρυά και με το που το βάζω στο ρεύμα χωρίς να αλλάξω ρυθμίσεις, κλειδώνει ακαριαία η κεραία και παίζει μπάλα.

    Στην περιοχή όπου δεν συνδέεται η sim με το mikrotik, δοκιμάζω το sim σε άλλα lte router και κινητά και παίζει μια χαρά, δίνει data κανονικότα.

    Υπάρχει περίπτωσει να έχει φάει ban το imei του mikrotik στις κεραίες εκείνης της περιοχής;

    Ρωτάω γιατί η μονη μλκία που έκανα ήταν να βάλω την sim στο συγκεκριμένο mikrotik πρωτού να προλάβει να ενεργοποιηθεί η sim από τον πάροχο (μου είχαν πεί θέλει 2-3 ώρες) και το mikrotik προσπαθούσε να συνδεθεί σε κυψέλη χωρίς η sim να είναι ενεργή ακόμα. Μήπως με μπλόκαραν οι κεραίες της περιοχής γιαυτό το λόγο;

    Υπάρχει τρόπος να βρώ λύση πέρα από το να αγοράσω άλλο mikrotik chateau;

    Ξανα λέω οτι το ίδιο mikrotik παίζει κανονικά σε άλλες κεραίες διαφορετικής γεωγραφικής περιοχής με την ίδια sim.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ilioupolis
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9(dB) / 42(dB)
    Για δοκίμασε να αλλάξεις imei μπας και.

    https://gist.github.com/Anime4000/e9...75d736c564fb5c

    Με τον πάροχο μίλησες;

  3. #3
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από worthapp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δοκίμασε να αλλάξεις imei μπας και.

    https://gist.github.com/Anime4000/e9...75d736c564fb5c

    Με τον πάροχο μίλησες;
    Τα συγκεκριμένα commands παίζουν μόνο σε ένα συγκεκριμένο lte6 modem της mikrotik.

    Έχει κλειδώσει το fw ώστε να μην μπορείς να αλλάξεις imei βάση νομοθεσίας δυστυχώς.

    Με τον παροχο δεν μπορώ μα βγάλω άκρη, το σηκώνουν κάτι παιδάκια από το 1st level support και δεν έχουν ιδέα καν τι τους λέω. Με το που ακούν ότι η κάρτα δεν είναι σε κινητό απλά τελειώνει η επικοινωνία από μεριά τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Προφανως επςιδη η αλλαγη ρουτερ ειναι το πιο πολυπλοκο , πρεπει να δοκιμασεις καποια βασικα πράγματα.
    Αρχικα να δοκιμασεις την σιμ και με κινητο να δεις πως συμπεριφέρεται.
    Μετα να δοκιμασεις το μικροτικ πως συμπεριφέρεται με αλλη σιμ. Αν και τα δυο δουλεύουν οπως πρέπει τοτε ο συνδιασμος τους καπως εχει παθει κοκομπλοκο. Κανεις ενα reset μηπως το λειτουργικο επανελθει , και ατην αναγκη αλλαζεις sim. Μικροτερο κοστος και ταλαιπωρία θα εχει απο το να παρεις νεο ρούτερ.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Ότι είπαν πιο πάνω. Πετάς τη sim που έχεις δηλώνεις απώλεια και βάζεις μέσα την καινούρια. Λογικά θα παίξει αμέσως.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι είπαν πιο πάνω. Πετάς τη sim που έχεις δηλώνεις απώλεια και βάζεις μέσα την καινούρια. Λογικά θα παίξει αμέσως.
    Παιδιά το δοκίμασα, το mikrotik δεν παίζει με καμία sim, έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές sim που παίζουν κανονικά σε κινητά και όταν τις βάζω στο mikrotik γράφουν denied registration by operator.

    Η sim με τα data παίζει σε οποιοδήποτε άλλη συσκευή ( κινητό ή άλλο lte router) καθώς παίζει και στο mikrotik σε άλλη κεραία/περιοχή

    Είναι τρελό, δεν το έχω ξανασυναντησει, έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς.

    Έκανα netinstall το mikrotik, πάλι την ίδια συμπεριφορά, ότι sim και να βάλω στην συγκεκριμένη περιοχή δεν κάνει register. Αν το μεταφέρω αλλού, παίζει ότι sim και να βάλω

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας