Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    HOL
    Router
    USR 9108
    Καλησπέρα,

    Ξέρει κανείς για ποιό λόγο με Nova VDSL και ΖΤΕ Η288Α δε μπορώ να έχω μια μοναδική IP σε site οπως whatismyip.com?

    Π.χ. Aπό λάπτοπ το whatsmyip.com δείχνει IP xx, από κινητό στο ίδιο δίκτυο yy και από το DSL Status του router η IP στο VDSL 835 είναι zz!

    Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω smart DNS τύπου unlocator.com το οποίο χρειάζεται την IP που σου δίνει η Nova για να δουλέψει σωστά,
    το πρόβλημα είναι ότι άλλη IP βλέπει το site ότι έχω, άλλη βλέπω εγώ στο whatsmyip.com και άλλη δείχνει το ίδιο το ρουτερ. Σημειοτέων ότι το ρουτερ κανει update to freedns domain που έχω δηλώσει και δίνει πάλι άσχετη από αυτή που έχει στο Web Interface και διαφορετική από αυτή του unlocator και του whatsmyip.com!!?!

    Επειδή είναι η πρώτη φορά που το έχω δει αυτό με ένα μόνο router (ΟΚ να δεχτώ όταν υπάρχει και άλλο και κάνει PPPoE passthrough και παίρνει άλλη IP), μήπως είναι κάτι σχετικό με τη Nova μόνο; Cosmote δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα!

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Κάλεσε το support και ζήτα public ip. Είχα το ίδιο θέμα όταν ήμουν στην Wind και διαπίστωσα ότι με είχε σε CGNAT. Δεν θα σε ρωτήσουν γιατί αλλά αν ρωτήσουν μπορείς να αναφέρεις θέμα με IP κάμερες, NAS, συναγερμό ...
    Μια πιο τεχνική εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό μπορείς να διαβάσεις εδώ : https://www.draytek.co.uk/informatio.../what-is-cgnat
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gacp : 05-02-24 στις 00:47.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    HOL
    Router
    USR 9108
    Καλημέρα,

    Ευχαριστώ πολύ, αυτό ήταν - η IP που έπαιρνε το modem ηταν 100.76.* που όπως είδα από το άρθρο που έκανες λινκ είναι reserved για CGNAT. Φαντάζομαι ότι για λόγους load balancing βγάζουν συνδέσεις έξω από διαφορετικά public IP παρότι έρχονται όλες από το ίδιο router;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.177
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordbyte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι για λόγους load balancing βγάζουν συνδέσεις έξω από διαφορετικά public IP παρότι έρχονται όλες από το ίδιο router;
    Για λόγους οικονομίας σε public IPv4 διευθύνσεις που είναι σπάνιες/ακριβές πλέον.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Για λόγους οικονομίας. (=μεγαλύτερο κέρδος).
    Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει ή να μπορούν να κάνουν load balancing.
    Αν χρειαστεί θα το κάνει η GR-IX από την οποία παίρνουν internet https://www.gr-ix.gr/el/

    edit : με πρόλαβε ο @K1m0n

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας