Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Καλισπερα,

    Σημερα πηγα κοιταξα μια μεζονετα,παρα πολυ ομορφο,σε πολυ ωραια περιοχη (Ν. Ρυσιο Θεσσαλονικης) . Ειναι οικοπεδο 300 τμ. με μεζονετα 105τμ. Εχει ρευμα(κανονικα κολονες ΔΕΗ), νερο εχουν τα σπιτια σε 300μ απο αυτο,που σημαινει θα πρεπει να πληρωσω τον δημο να το φερουν σωληνες σε μενα.

    Το προβλημα ειναι οτι μαλλον ειναι αυθαιρετο,επιδι ο ιδιοκτητης με ειπε μην μπλεκεσαι με την πολυδομία(στην ερευνα που θα κανω). αλλα κατα τα αλλα ολα ειναι "νομιμα".

    Δεν εχω περρισοτερες πληροφοριες,αυριο ο ιδιοκτητης θα μου δωσει τα απαραιτητα χαρτια για να τα δωσω στο δικηγορο μου για να κανει την ερευνα για την αγορα.


    Παρακαλω δωστε τα φωτα σας σχετικα με αυθαιρετα σπιτι,πολυ φοβαμαι.πολυ το αγαπησα το σπιτι απο την προτη στιγμη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mookie : 04-09-07 στις 00:02.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Αν δεν είναι οκ, με την πολεοδομία, απλά μακριά.

    Και αυτό το χωρίς νερό, μάλλον χοντρό πρόβλημα μου κάνει. Συνήθως το νερό είναι το πρώτο που συνδέεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 04-09-07 στις 00:44.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Όταν αγοράζεις κάτι, κάνεις πάντα αυτό που λέει ο ιδιοκτήτης να μην κάνεις.
    Τι είπε; να μην πας στη πολεοδομία; Από εκεί θα αρχίσεις.

    Δηλαδή τι θες; ένα πρόβλημα που έχει αυτός, να πληρώσεις για να το αποκτήσεις εσύ;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #4
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Υπαρχουν αλλα 4 σπιτια εκει,πηγα και τους μιλησα,και μου ειπε οτι αυτος και τα αλλα σπιτια πληρωσαν 12000 ευρω για να τους φερει νερο απο το Ν. Ρυσιο στα σπιτια εκεινα, εχει και ασφαλτο εκει. Μαλλον θα πρεπει να κανω και εγω το ιδιο.

    Το αλλο που με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι, το σπιτι αυτο ειναι χτισμενο,σουβαδισμενο,με κεραμιδη στη πλακα,τα καλοδια ρευματος μεσα στους τοιχους,κουφωματα,σωληνα για τζακι,πισινα(55τμ).

    Αλλα δεν ειναι βαμενο το σπιτι μεσα,δεν εχει πλακακι(τσιμεντο εχει στο πατωμα),δεν εχει καγκελα στο μπακλονι.Δεν εχει τουαλετα(εχει ομως της εγκαταστασεις) Δηλαδη σαν να το εχτισε ο ανθρωπος και μετα τα αφησε ολα στη μεση λες και κατι εγινε. Και αν καταλαβα καλα,αυτος το αγορασε απο τον αρχικο ιδιοκτητη.Δηλαδη ειναι ο 2ος ιδιοκτητης,και εγω θα ειμαι ο 3ος.

    Αυτο ομως που με ανησηχει ειναι οτι,να μην μας το γκρεμιζουν στο τελος το σπιτι!

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Κοίτα, και εντελώς φιλικά όταν πας να δώσεις 100-200κ ευρώ (με μεζονέτα 105τμ και πισίνα άλλα 55τμ ίσως να λέω και λίγα..) πρέπει να κοιτάς και την παραμικρή λεπτομέρεια.
    Με "Μαλλον θα πρεπει να κανω και εγω το ιδιο. " απλά σκάβεις τον λάκκο σου...Για να είσαι και ο 3ος δυνητικά ιδιοκτήτης, μάλλον κάτι παίζει με αυτό το σπίτι...
    Θα πας στην πολεοδομία και στην καλύτερη θα ρωτήσεις για τα χαρακτηριστικά του σπιτιού αν μπορεί να πάρει άδεια. Από την αντίδραση θα ψυχολογήσεις ποιες είναι οι πιθανότητες...
    Μην φοβάσαι μην στο γκρεμίσουν, πόσα αυθαίρετα έχουν γκρεμίσει τα τελευταία 20 χρόνια; Να φοβάσαι μην τρέχεις με πολεοδομία για τα επόμενα 20 χρόνια..
    Γενικά όμως είμαι και risk averse οπότε μην παίρνεις τα λεγόμενά μου τοις μετρητοίς...Απλά δεν θέλω μπλεξίματα με το Ελληνικό Κράτος και δει την πολεοδομία...

  6. #6
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Συμφωνώ απόλυτα. Κατάρχήν τι ρεύμα έχει: Εργοταξιακό (που κόβεται αυτόματα με τη λήξη άδειας) ή κανονικό; Γιατί δεν έχει βάλει νερό; Γιατί το πουλάει; Η όλη υπόθεση μα΄λλον παραπέμπει σε κτίριο που έχει άδεια για π.χ. 45τ.μ. και έχει χτίσει 150τ.μ. και δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει την αυτοψία της πολεοδομίας για να κλέισει η οικοδομή. Τούτο μάλλον βάζει σκέψεις ότι κάτι άλλαξε στην πολεοδομία από την έκδοση άδειας μέχρι σήμερα. Ίσως κάποιος υπάλληλος, διευθυντής, οδηγία, κλπ... Ο δικηγόρος σου θα σου τα πει όλα αναλυτικότατα και εμπιστέψου τον αν γνωρίζεις ότι είναι έντιμος. Ψάχνε και για κάτι άλλο παράλληλα......

  7. #7
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Σημερα το απογευμα θα παω στον ιδιοκτητη να παρω τα σχετικα χαρτια να τα δωσω στο δικηγορο μου. Ο ανθρωπος το δινει το σπιτι 50.000. Αρχικα το εδινε 55.0000, αλλα τον ειπαμε οτι δεν εχει νερο και πρεπει να κανουμε εσκαφη για να το φερουμε,οποτε ας κανει καλυτερη τιμη, χωρις πολλα,μας ειπε οτι το αφηνει 50.000. Οταν εγω τον ρωτησα ομως αν ειναι "εντελως νομιμο το σπιτι" μου απαντησε οτι "ειναι εντελως νομιμο",απλα μου ειπε μην πολυμπλεκεσε με την πολυδομια.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-12-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Πήγαινε πολεοδομία.
    Μπορεί να του έχουν ρίξει κανένα πρόστιμο.

    Και πίστεψε με το πρόστιμο θα είναι βαρβάτο. Σαν να χτίζεις από την αρχή.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Αν είναι εκτός σχεδίου είναι στάνταρ αυθαίρετο διότι δεν φτάνουν τα 300 μέτρα οικοπέδου για να χτίσει κανείς...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν θελω να γινω κακια, αλλά τι ν αγαπησεις απο ενα σπιτι
    που 99% ειναι αυθαιρετο;
    Πρωτ απ ολα εισαι σιγουρος οτι ειναι σωστα χτισμενο;
    Το εκτος σχεδιου ή τα 300τμ οικοπεδο ειναι ενδειξη, οχι αποδειξη
    οι συνδεσεις με τα τοπικα δικτυα σιγουρα προβληματιζουν και κοστιζουν!
    Ασε που επειδη κι εμεις κληρονομησαμε σπιτι τιγκα στις αυθαιρεσιες αλλων
    που ουτε τις υποψιαζομαστε, πιστεψτε με και ψαχτε το οσο πιο βαθια γινεται
    γιατι δεν θελετε να μπλεξετε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 04-09-07 στις 13:33.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    ο μ@λ@κας ο ιδιοκτητης,οταν το πρωτο ρωτησα,τον ειπα "ειναι εντελως νομιμο το σπιτι" και μου λεει πως ναι,και μπωρο να ψαξω οτι θελω,για να το διαπιστωσω.ετρεξα ειδα και το σπιτι,μου αρεσε. Αλλα με ειπε ο δικηγορος να ρωτησω αν εχει οικοδομικη αδεια,τον ρωτισα λοιπον και μου λεει "Ειναι δυνατον να εχει αδεια και να ειναι μονο 50.000?". Καταλαβα παντως οτι μαλλον δεν αξιζει να το αγορασω. Ο μονος τροπος να το παρω ειναι αν,το αγορασω στην τιμη της αντικειμενικης αξιας του,που αυτο δεν νομιζω να ειναι στα 50.000Ε.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν καταλαβα καλα,αυτος το αγορασε απο τον αρχικο ιδιοκτητη.Δηλαδη ειναι ο 2ος ιδιοκτητης,και εγω θα ειμαι ο 3ος.
    Για ψάξε μήπως παίζει κάνα poltergeist

  13. #13
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Γέρακας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Μακρία... Θα σε τρελάνουνε στα πρόστιμα...
    ANAΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ! http://anadasosi.blogspot.com

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    δώσε τα έγγραφα στον δικηγόρο σου για να κάνει έρευνα στο υποθηκοφυλάκειο ώστε να δεις τι γίνεται με το ιδιοκτησιακό - αν είναι εκτός σχεδίου το οικοπέδο τότε για να κτίσει κανείς απαιτούνται 4 στρέμματα (στα οποία κάποιος μπορεί να χτίσει μέχρι 200μέτρα "νόμμα" ), καταλαβαίνεις οτι τα 300 μέτρα δεν φτάνουν. Αν είναι εντος σχεδίου μάθε πόσο ειναι ο συντελεστής δόμησης στην περιοχή εκεί. Απο την πολεοδομία καλό θα ήταν να ζητήσεις την άδεια!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αν είναι εκτός σχεδίου το οικοπέδο τότε για να κτίσει κανείς απαιτούνται 4 στρέμματα (στα οποία κάποιος μπορεί να χτίσει μέχρι 200μέτρα "νόμμα" ), ...
    Ή, αν είναι μπροστά σε κεντρικό δρόμο (πρώτο στο δρόμο όμως), απαιτούνται 700-750 μέτρα (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά και κατασκευή Hi-Tech Media Center Σπιτιού
    Από vangelistm στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 09:46
  2. IBM Lenovo ThinkPad T61 - γνώμες για αγορά
    Από Tem στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 15:51
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 19:48
  4. Γνώμες για αγορά PC
    Από arpis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-07, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας