Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο οποιος ομως κινδυνευει να κολλησει πχ αν φαει κανα spike, αν κανει reset και χασει το "προγραμμα" κλπ.

  2. #32
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οποιος ομως κινδυνευει να κολλησει πχ αν φαει κανα spike, αν κανει reset και χασει το "προγραμμα" κλπ.
    Μπορεί, δεν μου έχει τύχει. Επειδή ο ψηφιακός δουλεύει με μπαταρία, είναι σχετικά safe σε spikes από ρεύμα, ο μηχανικός (τεχνικά) είναι πιο ευαίσθητος, έχει ένα πολύ μικρό πηνίο για το μηχανισμό του.
    Πάντως σε δεκάδες απομακρυσμενα σημεία, ρουτεράκια κλπ έχω αλλάξει, χρονοδιακοπτη (αναλογικο/ψηφιακό) ποτέ.
    Life saver εργαλείο!

  3. #33
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Otenet
    Router
    USR 9113 over ISDN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν από όσα γράψαμε όλοι παραπάνω για να σε βοηθήσουμε (και εσύ δοκίμασες 1-2) σου έμεινε ότι κάνουμε "αλχημείες" με τα script για να λειτουργούν τα mikrotik, κακώς δεν έχεις ήδη πάρει TP-Link που δουλεύει χωρίς προβλήματα, όπως σε διαβεβαίωσαν οι φίλοι σου και κακώς δεν άκουσες. Το ότι με εμπειρία 2 εβδομάδων κατέληξες στο συμπέρασμα ότι τα mikrotik έχουν μηδέν αξιοπιστία, ενδιαφέρον.
    Προφανώς δεν είναι για εσένα τα mikrotik.
    Τρόποι για να λύσεις το πρόβλημα σου, υπάρχουν αρκετοί, αν όμως δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς, κανένας.
    Καμιά παρεξήγηση. Αλλοίμονο. Εγώ δεν είμαι κολλημένος με καμιά μάρκα, μόνο με την λειτουργικότητα είμαι κολλημένος. Επειδή Κι εγώ είμαι λίγο πειραχτήρι γι αυτό αποφάσισα να πάω σε mikrotik (ούτε καν την ήξερα σαν μάρκα) για να κάνω το κατιτίς παραπάνω. Το να προσπαθούμε να δουλέψει μια συσκευή (όπως θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς να το ακουμπάς) , με scriptάκια φυσικά και το θεωρώ αλχημείες και μηδέν αξιοπιστία.
    Είναι παράλογο αυτό που λέω;
    Παρακάλεσα χτες το απόγευμα έναν γείτονα πήγε και ανοιγοκλεισε την ασφάλεια από το ρολόι έξω, δούλεψε κανονικά. Αυτή την στιγμή πάλι δεν έχω internet. Ξανακόλλησε !! Θεωρώ ότι πέτυχα σε ελλατωματικό προϊόν και φυσικά δεν έχω καμιά όρεξη να ξαναγοράσω το ίδιο. Παρήγγειλα ήδη το TP Link. Αν κολλήσει κι αυτό, θα πάω να αλλάξω sim.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Δεν εχεις σκεφτει την περίπτωση των εργασιων του παρόχου...

    Σε πολλες περιοχες αυτες τις ημέρες γινονται εργασιες και συμβαινει συχνα αυτο που περιγράφεις.

    Αν εβαζες και δοκιμαζες αυτα που σου ειπαμε θα το ειχες λυσει το προβλημα σου.

    Εισαι 100% σιγουρος οτι κολλαει το 4G?

    Μηπως δεν επανασυνδεεται το VPN?

    Τελος οι αλχημιες που λες ειναι που μας εκαναν να αγαπησουμε τα Μικροτικ...ειναι ενας ελβετικος σουγιας τα προιοντα αυτα.

  5. #35
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπορει ειναι ο παροχος.
    Πριν μηνες κολλαγαν ταυτοχρονα, αργα τη νυχτα τοσο η συνδεση του mu5001 οσο και ενα on the spot σε συναγερμο με data στην ιδια κεραια.
    Το μεν mu5001 ηθελε connect disconnect απο το webif, ο δε συναγερμος , restart.

    Αν δεν ηταν και τα δυο μαζι, θα ειχα αλλαξει συναγερμο.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Otenet
    Router
    USR 9113 over ISDN
    Ναι μαζί σας. Ας πούμε ότι φταίει ο πάροχος και πέφτει το σήμα. Δεν έπρεπε ο ελβετικός σουγιάς να προσπαθεί συνέχεια να ξανασυνδεθει από default; Μιλάμε για το βασικότερο πράγμα που πρέπει να έχει ένα LTE modem.!! Ζηταω κάτι παράλογο;
    Τέλος πάντων δεν έχει άλλο νόημα για μένα πλέον. Ήλθον, είδον και απήλθον.

  7. #37
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ειναι σαν να λες μου εσβησε ο κινητηρας του αυτοκινητου γιατι εμεινε απο καυσιμο και με το που βαζω βενζινη δεν αναβει μονος του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από friend Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήλθον, είδον και απήλθον.
    Πολυ σωστα το ειπες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από friend Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για το βασικότερο πράγμα που πρέπει να έχει ένα LTE modem.
    Σε αυτο επανω προσπαθησαμε να βοηθησουμε.

    Και σε μας εχει συμβει και με τους τροπους που σου ειπαμε το ξεπερναμε.

    *) lte - added redial timer when the MBIM modem fails to register or does not receive APN activation notification;

    Στην 7.14.rc2 προσθεσαν το παραπανω που υπαρχει ενα ενδεχομενο να μη χρειαζεται το σκριπτ για την επανασυνδεση.

    Ισως ηταν και καποιο bug στην 7.13 δεν το γνωριζω.

    Συμπληρωνω επειδη το ειδα να το γραφουν οτι το συγκεκριμενο Ax Lite LTE6 εχει bug στο μοντεμ του

    Γιατι κι αλλος το ρωτησε.

    *) lte - added redial timer when the MBIM modem fails to register or does not receive APN activation notification;

    Does this solve the current issues with Fibocom FG621-EA FW version 05 (Ax Lite LTE) ?

    Οποτε ο φιλος εχει ενα δικιο γιατι φαινεται οτι επεσε σε προβληματικη σειρα προιοντος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 21-02-24 στις 13:00. Αιτία: Ενημερωση

  8. #38
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Και επισημα η αναγνωριση του προβλήματος

    *) lte - added redial timer when the MBIM modem fails to register or does not receive APN activation notification;
    Does this solve the current issues with Fibocom FG621-EA FW version 05 (Ax Lite LTE) ?

    Unfortunately no, we have found a regression in the 05 FW that would lead to the lte interface to not show up in some cases, for now the version is removed from the upgrade server and a downgrade to 04 is recommended.

    Προσοχη γιατι και τα νεα SXT lte6 εχουν το ιδιο μοντεμ

  9. #39
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Στο δικό μου LTE6 δεν έχει πέσει ακόμα κάτι, last link down feb 20 λέει, και είναι προσβάσιμο χωρίς να έχω κάνει κάτι.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας