Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: Home server

  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να στήσω ένα home server για να διαμοιράζω στις συσκευές μου κυρίως μουσική φωτογραφίες ίσως και λίγες ταινίες μόνο τοπικά .

    Στο παρελθόν είχα δημιουργήσει έναν με true nas αλλά δυστυχώς χτύπησε ο σκληρός και έχασα μεγάλο κομμάτι ( το τελευταίο back up το είχα κάνει ένα μήνα πριν παραδώσει πνεύμα ο σκληρός ) .

    Στο σήμερα , έχω ένα beelink mini pc που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω με δύο ssd σκληρούς ( ο δεύτερος για backup ) και οι δυο σκληροί ίδιας χωρητικότητας και ταχύτητας .

    Διαβάζω ότι έχω αρκετές επιλογές .

    1. Σε windows με raid 1 , απλά δεν ξέρω αν τα windows μπορούν να παίξουν καλά το ρόλο του Home server
    2. Unraid , δεν έχω θέμα τα πληρώσω 59 ευρώ για το basic αλλά το έχει δοκιμάσει κανείς ? Δηλάδη να δουλέψει σαν home server κάνοντας παράλληλα και το back up .
    3. Να ξαναπάω σε true nas με raid 1

    Θα ήθελα την γνώμη σας και αν υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα , ευπρόσδεκτη .

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Και οι τρεις επιλογές που αναφέρεις θα σε εξυπηρετήσουν, αυτά που ζητάς είναι βατά και εύκολα. Προχώρα με την επιλογή που πιστεύεις ότι μπορείς να χειριστείς εύκολα και έχεις άνεση προς όφελός σου.
    Οι επιλογές TrueNAS/Unraid ασφαλώς σε πάνε και κάποια βήματα παρακάτω αν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς.
    Ρίξε μια ματιά και στην πιθανότητα να αποκτήσεις ένα NAS. Προσωπικό, πριν κάμποσα χρόνια απέκτησα το πρώτο μου Synology μετά από περίπου ίδια σκέψη με τη δική σου και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχομαι στο θέμα κάνοντας ένα update .

    Επέλεξα να χρησιμοποιήσω ένα beelink με δύο ssd με unraid basic . Το λάθος μου ήταν ότι επέλεξα μικρούς ssd 500GB με αποτέλεσμα να γεμίσουν .

    Θα ήθελα να αλλάξω και τον parity αλλά και τον εφεδρικό δίσκο σε 2TB ( max για το συγκεκριμένο mini pc ).

    Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που έχει δουλέψει το unraid πως μπορώ να αλλάξω και τους δύο ssd , χωρίς να χάσω τα ήδη υπάρχοντα αποθηκευμένα αρχεία από τους δύο ssd που υπάρχουν τώρα στο beelink ?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας