Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    καλησπερα σας,
    εχω Nova ADSL 24, το προγρμμα nova2play+ , ερχομενος απο WIND apo 06/2015 , μενω στην περιοχη Ιλιον Αττικης,
    παντα ημουνα ευχαριστιμενος με την ταχυτητα . κατεβαζα με 1,5 MB/s και καποιες ωρες συνηθως 2 ωρα το βραδυ με 1,8 MB/s .
    στις 27/01/24 ηρθαν και κανανε εργασιες στην γειτονια μου για εγκατασταση οπτικης ινας , και στο δρομο αλλα και στην πολυκατοικια μεχρι εξω απο την πορτα μου.
    απο τοτε , ενιωσα οτι ζω στην εποχη του 2000 , που πηγαινα στο περιπτερο και αγοραζα καρτες με χρονοχρεωση για την PSTN γραμμη μου . η ταχυτητα μου επεσε ραγδαια σε 20 kb/s , με αποτελεσμα να μην φωρτωνει ουτε μια φωτογραφια στο Fb. Για να δω netflix , ουτε στα ονειρα μου πια .... δεν φορωνει με τιποτα , καποιες ωρες της ημερας φθανω στην απιστευτη ταχυτητα των 250 kbps ενω αργα το βραδυ εαν ειμαι τυχερος εχω φθασει και 340 Kbps (που εκεινες τις ωρες εφθανα τα 1,8 MBps ) . εχω κανει πολλες επανεκκινήσεις στο modem-Router αλλα τιποτε , εχω αλλαγη σε καινουριο καλωδια ethernet , εχω αλλαξει και το καλωδιο τηλεφωνου που παει απο την πριζα στο Router-modem . εχω κανει factory reset το moden . το ελεξα το ρουτερ σε αλλη γραμμη τηλεφωνου του γειτονα (cosmote συνδεση ) και δουλευε αψογα . δεν ξερω τι να κανω πια .... εχω μιλησει 2 φορες με την τεχνικη υποστηριξη και εχω στειλει και φορμα με το προβλημα μου.
    λες και μιλαω σε παιδακια δημοτικου , μου λενε ειναι λογικο να πεσει στα 250kbps οταν ειναι 2 συσκευες συνδεδεμένες . στην τηλεφωνικη επικοιωνια μαζι του μου ειπε να κλεισω το WIFI του router και να εχω μονο 1 συσκευη με ethernet συνδεδεμενη , για να κανω speed τεστ . το εκανα και τις λεω οτι εκανε να φορτωσει 3 λεπτα η σελιδα , εχω upload δεν κανει καν . μου λεμε ειναι φυσιολογικά γιατι ειστε με γραμμη χαλκου και οχι με οπτικη ινα . και κρατηρα και screenshoots απο το speedtest την ωρα που μιλουσα με την τεχνικη τους υποστηριξη . μεσα στα screenshots υπαρχει το μοντελο του router μου και που συγχρωτίζω.
    εχετε να προτεινετε κατι ;
    Ευχαριστω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova_14_2_24.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  236,4 KB 
ID: 253992Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240212-105914.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  82,2 KB 
ID: 253993Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240212-224437.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  81,4 KB 
ID: 253994Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  modem.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  113,1 KB 
ID: 253996

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gofy32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λες και μιλαω σε παιδακια δημοτικου , μου λενε ειναι λογικο να πεσει στα 250kbps οταν ειναι 2 συσκευες συνδεδεμένες .
    Προφανώς είναι μάπας αυτός που σου το είπε.

    Τεχνικός έχει έρθει να σου κάνει έλεγχο της γραμμής στον κατανεμητή;
    Ζήτησέ το και να σου δώσει πόσο κλείδωμα βρίσκει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gofy32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηρθαν και κανανε εργασιες στην γειτονια μου για εγκατασταση οπτικης ινας , και στο δρομο αλλα και στην πολυκατοικια μεχρι εξω απο την πορτα μου.
    Λογικά κάποια ζημιά έκαναν.
    Οπτική δεν σκέφτεσαι να βάλεις για να ησυχάσεις απ όλα αυτά;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καμμια σχεση με την οπτικη
    Η γραμμη συγχρονιζει σωστα και δεν βαζει λαθη

    Σιγουρα κατι δεν σου κλεβει bandwith?

    Υγ Ινα να βαλεις, αλλα ασχετο με τη βλαβη.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    οχι δεν μου κλέβει κάποιος άλλος bandwith , εχω αλλάξει και wifi password, και βλέπω ποιες συσκευές μπαίνουν στον ρουτερ μου , απο το inderfance του ρουερ στο DHCP server clients list , αλλα και απο εφαρμογή (who is using my wifi ? app store )
    δεν εχω σκεφθεί να βγάλω μέχρι στιγμής οπτική ινα καθώς είναι σπάνια η χρήση σε κατεβασμα , κυρίως για πολυ απλο browsing και live steam movies (netflix ) το χρησιμοποιώ .
    οχι δεν εχει ερθει τεχνικος να κανει έλεγχο στον κατανεμητή . τι είναι ο κατανεμητή και πως ζητάω τεχνικο για ελεγχο του κατανεμητή ;
    όσο για την τεχνική υποστήριξη της nova, μάλλον νοικιάζουν εξωτερικούς συνεργάτες απο calling center , που δεν ξερουν τίποτα απο τεχνική μεριά , γιατί τους είπα εκτός απο UTP εχω δοκιμάζει και με καλώδιο STP , και δεν καταλάβαινε τίποτα η κυρια που μιλαγα .
    ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ε τι σημασια εχει το καλωδιο... μην τους μπερδευεις. Πες ειμαι απλα με καλωδιο και με κλειστο το wifi.
    Οτι λεει το speedtest αρκει. Ολο το 24 ωρο συμβαινει αυτο?
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να ερθει τεχνικος, αφου ο συγχρονισμος ειναι σωστος.

    Αν υπαρχει οπτικη, βαλε η δiαφορα ειναι μικρη, η αξιοπιστια κατι αλλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και εγω ειχα adsl 24 με συνχρονισμο 16 κατεβαζα στο 1.6 ολη μερα αλλα πηρα την αποφαση μετα απο 2 χρονια να βαλω ινα.γνωμη μου αν εχεις ινα βαλτη χθες..και ασ μην τη μαξαρεις με κατεβασματα.απλα γλυτωνεις ολη αυτη τη ταλαιπωρια με το χαλκο..

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι λεει το speedtest αρκει. Ολο το 24 ωρο συμβαινει αυτο?
    οχι δεν συμβαινει ολο το 24 ωρο, αλλα αρκετες ωρες της ημερας, πανω απο 10 ωρες. χθες απο τις 18:00 το απογευμα , βελτιωθηκε αρκετα, οχι ομως σε τετοιο βαθμο οπως ηταν πριν 1 μηνα.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κανε ενα speedtest στις 4 το πρωι. Αν ειναι φυσιολογικες οι ταχυτητες, τοτε το προβλημα σου ειναι πηγμενο dslam.
    Αυτο πρεπει να τους πεις. Οτι τα χαραματα τρεχει κανονικα, τα βραδια οχι αλλα οτι ουτε αποσυνδεσεις εχεις, ουτε λαθη στη γραμμη,

    Βαλε ινα. Μην ασχολεισαι με τελειωμενες προβληματικες τεχνολογιες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας