Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Κατά καιρούς διαβάζω διάφορα στο φόρουμ και ήρθε η σειρά μου να γράψω.

    Χρόνια περίμενα να έρθει στην περιοχή η οπτική ίνα, και μόλις τελείωσαν οι εργασίες έκανα αίτηση για FTTH.
    Θα γράψω λίγο το ιστορικό που ίσως κουράσει, αλλά νομίζω χρειάζεται για να καταλάβει κάποιος πλήρως την κατάσταση.

    CHAPTER 1 – Η επίσκεψη

    Το πρωινό ήταν ευχάριστο και ο ήχος του κουδουνιού κελάηδησε στα αυτιά μου. Ήταν ο εργολάβος που ανάλαβε το έργο. Χαρούμενος έτρεξα να τον υποδεχτώ. Του ζήτησα να μου εξηγήσει ακριβώς τις εργασίες για να τα μεταφέρω και στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Πολύ ευγενικός μου εξήγησε από που θα περάσει η ίνα στους ορόφους (μέσα από το εσωτερικό του κάγκελου του κλιμακοστασίου), και πως θα έρθει η οπτική ίνα από έξω. Και εναλλακτικές για κάθε περίπτωση. Τον ρώτησα αν μπορεί το κουτί να μπει στο υπόγειο αντί στο ισόγειο και μου είπε όχι.
    Μετέφερα τις λεπτομερείς στους υπόλοιπους και ένας με ρώτησε αν μπορεί η ίνα να ανεβεί στους ορόφους από το την κούφια ψευδό-κολώνα που ανεβαίνουν και οι σωλήνες της θέρμανσης. Μετέφερα την ερώτηση στον εργολάβο όπου ήρθε την επόμενη μέρα με ένα τεχνικό του να δουν.
    Μου ανάφεραν ότι δεν μπορεί να περάσει από εκεί γιατί η ίνα θα καταστραφεί λόγω ψηλών θερμοκρασιών, και εγώ ρώτησα τι θερμοκρασίες αντέχει η ίνα αλλά σοβαρή απάντηση δεν πήρα, πάρα μόνο ανέβασαν κάπου τους τόνους της συζήτησης του στυλ «αν δεν θέλετε να βάλουμε οπτική ίνα δεν βάζουμε και τέλος». Εγώ τους εξήγησα ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει πρόβλημα να πάει η ίνα από το κάγκελο αλλά ρωτάει αν υπάρχει δυνατότητα για αυτή την εναλλακτική. Δυσκολεύτηκα αλλά το κατάλαβαν.


    CHAPTER 2 η έναρξη
    Τα συνεργία κατέφθασαν. Σε χρόνο ρεκόρ (κρατήστε αυτό) τοποθέτησαν το μεγάλο κουτί στο ισόγειο και με γοργούς ρυθμούς τοποθετήσαν και τα κουτιά στον κάθε όροφο. Στο τέλος τοποθετήσαν την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα. Και εδώ αρχίζουν τα παρατράγουδα. Η οπτική ίνα είναι αυτή της huawei η οποία έρχεται με ένα ειδικό πιστόλι που πρακτικά λιώνει και κολλάει πάνω στον τοίχο. Όλος χαρά στέλνω φωτογραφίες σε συνάδελφους και ο πρώτος μου λέει τις πιο πάνω πληροφορίες και ότι η ίνα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες έχει μπει κάπως… πρόχειρα.
    Οι μάστορες τοποθέτησαν την οπτική ίνα με το χέρι και ανά 10-20 cm έβαλαν θερμόκολλα για να κρατηθεί στον τοίχο. Ψάχνοντας πληροφορίες (και σε αυτό το φόρουμ) είδα ότι υπήρχαν πολλά προβλήματα όταν η οπτική ίνα δεν γινόταν με τον σωστό τρόπο. Πήρα τον εργολάβο, του είπα τι έγινε. Στην αρχή αρνήθηκε την ύπαρξή του πιστολιού, μετά όταν του εξήγησα ότι το έχω δει είπε ότι ναι, κάποτε το χρησιμοποιούσαν αλλά δεν δούλευε σωστά και την βάζουν έτσι που είναι καλυτέρα.
    Του είπα ότι έτσι θα έχω συχνά πρόβλημα γιατί στο σπίτι υπάρχουν παιδιά και κάποιο θα την δει και θα την τραβήξει. Η απάντηση ήταν ότι αν πάθει τίποτε αυτός θα είναι εδώ να την φτιάξει. Του εξήγησα ότι δουλεύω πλέον από το σπίτι και δεν μπορώ να έχω διακοπές στο internet. Πάω για οπτική ίνα για να έχω κάτι καλύτερο και όχι κάτι χειρότερο. Με καθησύχασε ότι αυτός θα είναι διπλά μου και κλίσαμε. Καπάκι, πήρα την cosmote. Ανάφερα για την ίνα και έκλεισα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240213_135333.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  191,2 KB 
ID: 254003
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240213_135336.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  186,7 KB 
ID: 254004


    CHAPTER 3 η πτώση.
    Το επόμενο βήμα ήταν περαστούν τα καλώδια μέσα στο κεντρικό κουτί. Το κουδούνι ήχησε αλλά πλέον δεν κελαηδούσε. Το ΣΚ που πέρασε κάτι με έτρωγε και αγχωνόμουν ότι με την οπτική ίνα πρέπει να έχω backup γιατί κάτι θα πάει στραβά. Κατέβηκα κάτω να υποδεχτώ το συνεργείο. Καθώς μιλούσαμε, άνοιξαν το κουτί και το κουτί έπεσε κάτω. Μπροστά στα ματιά μου. Το κουτί δεν ήταν βιδωμένο στον τοίχο αλλά καρφωμένο με καραφάκια από πιστόλι ελατηρίου. Υπήρξε μια μήνη συζήτηση εκεί με το συνεργείο γιατί το έβαλαν έτσι και αναμεσά σε αυτά που λέχθηκαν είναι ότι φοβήθηκαν για καλώδια από πίσω, ότι είναι κολώνα από πίσω κτλ. Ένιωσα κάπως τυχερός γιατί το κουτί αυτό μπορεί να επιείτε σε μερικές εβδομάδες όταν θα είχα πάει στο FTTH και η πτώση του θα έσπαγε μάλλον και όλες τις οπτικές ίνες.

    Μου έδωσαν το κουτί στο χέρι και υποσχέθηκαν να έρθει άλλο συνεργείο να το τοποθετήσει σωστά.
    Μόλις έφυγαν πήρα την cosmote και τους είπα όλη την πιο πάνω ιστορία. Η ημερομηνία της πρώτης κλίσης ήταν 19/1/2024.
    Τους ανάφερα ότι δεν νιώθω ασφαλής για τις εργασίες του συγκεκριμένου συνεργείου και ότι πριν προχωρήσει αυτός πρέπει να έρθει κάποιος από την cosmote να δει τις μέχρι τώρα εργασίες. Τους ανάφερα ότι δεν θα επιτρέψω στον εργολάβο να προχωρήσει. Μου είπαν ότι θα προωθήσουν το αίτημα μου και θα επικοινωνήσουν. Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο από το συνεργείο όπου τους ανέφερα ότι δεν θέλω να το τοποθετήσουν μέχρι να απαντήσει η cosmote.
    Μετά από 2 μέρες έρχεται άλλο συνεργείο και κτυπάει το κουδούνι για να τους ανοίξω να βάλουν το κουτί. Δεν τους άνοιξα και καπάκι με πηρέ ο εργολάβος. Δεν βριστήκαμε, αλλά η λογομαχία ήταν έντονη όπου με απειλούσε ότι θα ξηλώσει τις εργασίες (που θα έπρεπε) και ότι δεν τον αφήνω να ολοκληρώσει. Είπαμε πολλά. Πήρα την cosmote και τους είπα ότι τουλάχιστον πρέπει να μιλήσουν μαζί του να μην έρθει ξανά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240129_164324.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  258,0 KB 
ID: 254005
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240129_164320.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  284,4 KB 
ID: 254006

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240129_145959.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  283,0 KB 
ID: 254007


    CHAPTER 4 καταδρομική επιχείρηση.
    Μερικές εβδομάδες μετά, κάποιος από το συνεργοί, κατάφερε να μπει στην πολυκατοικία και με το έτσι θέλω έβαλε το κουτί. Όσους ρώτησα μου είπαν ότι δεν άνοιξαν σε κανένα. Δεν ρώτησε ούτε εμένα, ούτε τον διαχειριστή. Μπήκαν μέσα, έβαλαν το κουτί και ενδεχομένως έφτιαξαν ότι προχειροδουλειές αφήσαν. Εγώ μετά από αυτό δεν θέλω να κάνω χρήση της συγκεκριμένης εγκατάστασης. Είναι τελείως προχειροδουλειές και όλα τα κομμάτια που φαίνονται έχουν θέματα. Πόσο μάλλον αυτά που δεν φαίνονται και είναι στο εσωτερικό της σκάλας. Το κουτί στο ισόγειο έπεσε μερικές μέρες αφότου τοποθετήθηκε και η ίνα στο σπίτι είναι πρόχειρα βαλμένη.
    Αναλογιζόμενος όλα αυτά, θεωρώ ότι όλα έγιναν για να γλιτώσουν χρόνο. Η ίνα στο σπίτι τοποθετήθηκε σε μερικά λεπτά, ενώ με το εργαλείο θα ήθελε σαφέστατα περισσότερο χρόνο, και το κουτί κάτω με καραφάκια σε μερικά δευτερόλεπτα. Επικοινώνησα ξανά με την cosmote αναφέροντας τους ότι έχω πλέον τις αμφιβολίες μου για όλη την εγκατάσταση και ότι η κίνηση του να μπει κρυφά, σε εμένα λέει πολλά. Τους ανέφερα ότι δεν θέλω πλέον να γινώ πελάτης στο FTTH για τους πιο πάνω λογούς. Σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες φορες, η τελευταία εκπρόσωπος ήταν κάπως κόσμο της. Δεν καταλάβαινε ακριβώς. Η πρόταση της ήταν ότι επειδή βλέπει σχεδόν ολοκληρωμένες τις εργασίες να δοκιμάσω και αν έχουμε πρόβλημα βλέπουμε. Τις εξήγησα ότι η cosmote με έχει στην αναμονή 30 λεπτά κάθε φορά και ότι εδώ και σχεδόν ένα μηνά αναφέρω το πρόβλημα αλλά η cosmote δεν κάνει τίποτα. Ποια η εμπιστοσύνη ότι όταν θα έχει πρόβλημα το internet θα το διευθετήσουν? Επέμενε, και της είπα αν δεν μπορεί να έρθει άλλος εργολάβος να κάνει από την αρχή σωστή εγκατάσταση, θα ήθελα να ακυρώσω την αίτηση. Επέμενε αυτή, και της είπα για να μην το κουράζουμε, σε παρακαλώ ακύρωσε μου την αίτηση. Αρκετό άγχος τράβηξα.
    Στο τέλος πριν κλείσουμε με ρώτησε αν ενδιαφέρομε για cosmote TV. Ειλικρινά, ένιωσα απαίσια. Την ρώτησα αν είναι σοβαρή και να μου πει ποτέ λήγει το συμβόλαιο μου. Η απάντηση της ήταν Απρίλιο και δεν βλέπω την ώρα να φύγω. Σκέπτομαι να φύγω και τώρα και ας πληρώσω το πέναλτι.

    Πλέον αμφιβάλω και αν τα 2 άκυρα που εισπράξαμε στην αρχή ότι όντως δεν γίνονται (διαφορετική οδός για οπτική ίνα, κουτί στο υπόγειο). Ενδεχομένως αυτά να έπαιρναν περισσότερο χρόνο και ο χρόνος είναι χρήμα.

    Έχετε κάποια λύση να μου προτείνετε, πως πρέπει να κινηθώ πλέον?
    Η cosmote δεν θέλει να ασχοληθεί? Πρέπει να αποταθώ κάπου αλλού?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicstratis : 14-02-24 στις 16:36.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν έχω δει τέτοια προχειροδουλειά.
    Κουτιά με σιλικόνη; Πρέπει να ήταν πολύ ηλίθιος.
    Σχετικά με την ίνα στον εσωτερικό χώρο δυστυχώς τώρα περνάνε αυτήν με την σιλικόνη.
    Κανονικά θα έπρεπε να έχει κολλήσει όλη η ίνα.
    Αυτό πιστεύω δεν έγινε από θέμα "οικονομίας" αλλά ή από χαλασμένο πιστόλι ή δεν ήξερε να το δουλεύει ο "τεχνίτης".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει εύκολη λύση. Παίρνεις μια ίνα 10-15 μέτρα αναλόγως πόσο χρειάζεσαι και την περνάς με ενα λεπτο καναλακι απο το floorbox μέχρι το διαμέρισμα. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου φωνάζεις εναν ηλεκτρολόγο.
    Με την Cosmote δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποτέ. Αν έχουν καταχωρήσει την κάθετη ως "ολοκληρωμένη" δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει εύκολη λύση. Παίρνεις μια ίνα 10-15 μέτρα αναλόγως πόσο χρειάζεσαι και την περνάς με ενα λεπτο καναλακι απο το floorbox μέχρι το διαμέρισμα. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου φωνάζεις εναν ηλεκτρολόγο.
    Με την Cosmote δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποτέ. Αν έχουν καταχωρήσει την κάθετη ως "ολοκληρωμένη" δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.
    Όλα τα box είναι ευθύνης του παρόχου.
    Κανονικά δεν βάζεις χέρι εκεί μέσα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Όντως πρόχειρο δουλεια! Έμπλεξες. Επρεπε να ήταν κάποιος εκεί ώστε να βλέπει την δουλειά που κάνουν. Από τη στιγμή που τελείωσαν την κάθετη, δεν νομίζω ότι μπορείς να ακυρώσεις τίποτα!!!
    Έχεις υπογράψει και όντως έχουν τελειώσει την κάθετη εγκατάσταση!
    Εφόσον δεν έκαναν σωστή δουλειά δεν θα έπρεπε να τους αφήσεις να συνεχίσουν τις εργασίες.
    Εννοείται τα τηλέφωνα που κανείς στην Cosmote δεν τους ενδιαφέρει!
    Έχουν αναθέσει σε μηχανικούς και εργολάβους την κάθε περιοχή! Ίσως με τον μηχανικό να μπορούσες να βγάλεις άκρη να στείλει άλλο συνεργείο , αλλά πλεον δεν νομίζω!

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει εύκολη λύση. Παίρνεις μια ίνα 10-15 μέτρα αναλόγως πόσο χρειάζεσαι και την περνάς με ενα λεπτο καναλακι απο το floorbox μέχρι το διαμέρισμα. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου φωνάζεις εναν ηλεκτρολόγο.
    Με την Cosmote δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποτέ. Αν έχουν καταχωρήσει την κάθετη ως "ολοκληρωμένη" δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.
    Μα το πρόβλημα είναι όλη η εγκατάσταση. Όχι μόνο μέσα στο σπίτι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως πρόχειρο δουλεια! Έμπλεξες. Επρεπε να ήταν κάποιος εκεί ώστε να βλέπει την δουλειά που κάνουν. Από τη στιγμή που τελείωσαν την κάθετη, δεν νομίζω ότι μπορείς να ακυρώσεις τίποτα!!!
    Έχεις υπογράψει και όντως έχουν τελειώσει την κάθετη εγκατάσταση!
    Εφόσον δεν έκαναν σωστή δουλειά δεν θα έπρεπε να τους αφήσεις να συνεχίσουν τις εργασίες.
    Εννοείται τα τηλέφωνα που κανείς στην Cosmote δεν τους ενδιαφέρει!
    Έχουν αναθέσει σε μηχανικούς και εργολάβους την κάθε περιοχή! Ίσως με τον μηχανικό να μπορούσες να βγάλεις άκρη να στείλει άλλο συνεργείο , αλλά πλεον δεν νομίζω!

    Μα δεν τους άφησα να ολοκληρώσουν. Μπήκαν κρυφά στην πολυκατοικία.
    Από την επικοινωνία μου με τον μηχανικό κατάλαβα ότι το πρόβλημα δεν είναι του συνεργείου. Είναι νοοτροπία του μηχανικού.

    Η έσχατη λύση είναι να αποκτήσω 2η σύνδεση και να κρατήσω την παλιά. Με όλα όσα είδα νιώθω πολύ πιο ασφαλής.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.826
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και 3 νεες να παρεις η καθετη /οριζοντια δεν θα αλλαξει. Ουτε σε αλλο παροχο.

    Εκτις απο ιναλαν και ισως δεη οταν και αν

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 3 νεες να παρεις η καθετη /οριζοντια δεν θα αλλαξει. Ουτε σε αλλο παροχο.

    Εκτις απο ιναλαν και ισως δεη οταν και αν

    Δεν το έθεσα σωστά. Αν δεν μπορώ να υπαναχωρησω, θα κρατήσω την παλιά σύνδεση χαλκού στα 100mbps και θα ακυρώσω με την πρώτη ευκαιρία την σύνδεση της οπτικής.

    Πήγα να βάλω κάτι καλύτερο αλλά με αυτό που είδα νιώθω ότι θα έχω θέματα. Βασικά ξέρω ότι θα έχω. Μόνο το κουτί να έπεφτε λίγες μέρες αργότερα δεν θα είχα σύνδεση για μέρες

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.826
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ατοπο
    Ο χαλκος ειναι υπο καταργηση
    Εκει θα πας αναγκαστικα.
    Σε κανα χρονο το πολυ θα ξεκινησει το ξηλωμα οπου υπαρxει ftth.
    Μονη ελπιδα οταν χαλασει να ερθει σωστο συνεργειο να το συμμαζεψει.
    Δυστυχως.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατοπο
    Ο χαλκος ειναι υπο καταργηση
    Εκει θα πας αναγκαστικα.
    Σε κανα χρονο το πολυ θα ξεκινησει το ξηλωμα οπου υπαρxει ftth.
    Μονη ελπιδα οταν χαλασει να ερθει σωστο συνεργειο να το συμμαζεψει.
    Δυστυχως.
    Προσωπικά πάντως για εμένα εύχομαι να αργήσει όσο γίνεται. Και να χαλάσει κάτι μου λέει τον ίδιο θα στείλουν. Εκείνο που με ενόχλησε περισσότερο είναι η αδιαφορία της Cosmote. Να αναφέρω τα πιο πάνω και να μην φιλοτιμηθούν κοντά ένα μηνά να επικοινωνήσει κάποιος.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.826
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχουν διαδικασια για αυτο που περιγραφεις. Και να σε παρει να σου πει τι?
    ΑΝ χαλασει θα στειλουν συνεργειο.
    Δεν υπαρχει καποιος να σου πει κατι, ουτε να κανει.

    Προσεχε τι ευχεσαι, γιατι το αργησει μπορει να μεινει ασυντηρητο, να κονομησει καμμια βλαβη και μετα να σου λενε ανεφικτο υποβιβασμος σε adsl, η βάλε fiber.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχουν διαδικασια για αυτο που περιγραφεις. Και να σε παρει να σου πει τι?
    ΑΝ χαλασει θα στειλουν συνεργειο.
    Δεν υπαρχει καποιος να σου πει κατι, ουτε να κανει.

    Προσεχε τι ευχεσαι, γιατι το αργησει μπορει να μεινει ασυντηρητο, να κονομησει καμμια βλαβη και μετα να σου λενε ανεφικτο υποβιβασμος σε adsl, η βάλε fiber.
    Καταλαβαίνω τι λες αλλά τι άλλο να ευχηθώ. Είναι μια εγκατάσταση που φαίνεται προβληματική. Εγώ έχω αποφασίσει ότι ΔΕΝ θα κάνω χρήση της συγκεκριμένης υποδομής γιατί δουλεύω από το σπίτι και δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι από μέρα σε μέρα θα έχω πρόβλημα. Όσο μπορώ θέλω να το αποφύγω.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicstratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πάντως για εμένα εύχομαι να αργήσει όσο γίνεται. Και να χαλάσει κάτι μου λέει τον ίδιο θα στείλουν. Εκείνο που με ενόχλησε περισσότερο είναι η αδιαφορία της Cosmote. Να αναφέρω τα πιο πάνω και να μην φιλοτιμηθούν κοντά ένα μηνά να επικοινωνήσει κάποιος.
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνουν. Αν και όταν ενεργοποιηθεί η FTTH και αν υπάρχει πρόβλημα θα στείλουν τεχνικό να το φτιάξει.
    Το συνεργείο όταν ολοκληρώνει μια εγκατάσταση στέλνει μετρήσεις. Αν είναι ΟΚ κλείνει ο φάκελος.
    Ο εργολάβος είναι συνεργάτης της Cosmote, έχει κάνει λογικά εκατοντάδες εγκαταστάσεις και βασίζονται στα δεδομένα που τους δίνει. Ετσι λειτουργεί με όλους τους παρόχους.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνουν. Αν και όταν ενεργοποιηθεί η FTTH και αν υπάρχει πρόβλημα θα στείλουν τεχνικό να το φτιάξει.
    Το συνεργείο όταν ολοκληρώνει μια εγκατάσταση στέλνει μετρήσεις. Αν είναι ΟΚ κλείνει ο φάκελος.
    Ο εργολάβος είναι συνεργάτης της Cosmote, έχει κάνει λογικά εκατοντάδες εγκαταστάσεις και βασίζονται στα δεδομένα που τους δίνει. Ετσι λειτουργεί με όλους τους παρόχους.
    Μετρήσεις μπορεί να έβγαιναν σωστές και σε 2 μέρες μετά να έπεφτε το κουτί παρασύροντας όλα μαζί. Πόσο χρόνο θα ήθελε αυτό να φτιαχτεί όταν το βάρος του κουτιού θα έσπαγε ότι υπήρχε από ίνα? Δουλεύω σε δουλειά που οποιαδήποτε μέρα της ημέρας, ακόμα και τα ΣΚ μπορεί να χρειαστώ υπολογιστή για να διορθώσω πράγματα. Δεν μπορώ να ρισκάρω να έχω θέμα επειδή ο κυρ εργολάβος και τα συνεργία του δεν κάνουν καλές δουλείες. Τώρα για να καταλάβεις το κουτάκι κάτω κρατείτε με μια βίδα. Εύκολα κάποιος κακόβουλα ή μη (μπαίνει αρκετός κόσμος στην πολυκατοικία) μπορεί να το κατεβάσει κάτω. Πριν από καιρό κάποιο παιδί από περιέργεια έσπασε την πορτάκι με τις ασφάλειες. Αύριο θα προσπαθούν να δουν τι είναι το κουτί αυτό.

    Τι θέλω να κάνουν.
    Θα ήθελα για αρχή, να ερχόταν κάποιος να δει την κατάσταση πριν ο εργολάβος ‘κρύψει κάτω από το χαλί’ ότι κρύβετε. Ότι ήταν ορατό στο μάτι, φαινόταν ότι έχει πρόβλημα

    Θα ήθελα ο εργολάβος να μην μπαίνει κρυφά στην πολυκατοικία χωρίς άδεια για να καλύψει βλακείες που έκανε.
    Θα ήθελα να ΜΗΝ χρησιμοποιήσω την συγκεκριμένη εγκατάσταση και να μείνω στο παλιό χαλκό που κακιά να είναι η ώρα που έκανα αίτηση για FTTH.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Φαντάζομαι, πως με την ανάγκη που έχει δημιουργηθεί για πρόσβαση στο διαδίκτυο ανά πάσα ώρα και μέρα θα έχεις φροντίσει και εσύ αλλά και η εταιρεία σου να υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος πρόσβασης. Και στην καλύτερη εγκατάσταση να βρεθείς, πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν είναι σύνηθες πχ κόψιμο ίνας στον δρόμο από άλλες υπηρεσίες. Και το downtime μπορεί να είναι από ώρες ως και ημέρες.


    Προσωπικά θα σου πρότεινα να μεταβεις στην ίνα και να έχεις και εναλλακτικό τρόπο πρόσβασης, όπως έχουμε όλοι πια μέσω κινητών ή extra sim. Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί μηδενικό downtime σε οικιακές συνδέσεις ή επισκευές μέσα σε λίγες ώρες.

    Μήπως να κανονίσεις να είσαι παρών στις εργασίες, δώσε και στο συνεργείο 2 ουπατ να στηρίξουν καλύτερα το κουτί εάν δεν έχουν κι όλα θα πάνε καλά. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος επιλογής συνεργείου, οπότε πιθανόν να έρθει το ίδιο να ολοκληρώσει τις υπόλοιπες εργασίες.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας