Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Καλησπέρα.

    Εδώ και καιρό έχω ένα τρελό πρόβλημα στον firefox και είπα να το γράψω και να ρωτήσω μήπως και το αντιμετώπισε κάποιος άλλος και ξέρει τη λύση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ff-yt-crash.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  8,4 KB 
ID: 254066

    Αυτό που βλέπετε είναι το κύριο παράθυρο του FF σε ένα video του youtube (ή σε ένα κανάλι του youtube, το κάνει και εκεί). Είναι σαν να κρασάρει ο FF την ώρα που πάει να φορτώσει τα διάφορα στοιχεία της σελίδας. Όταν λέω κρασάρει δεν το λέω με την κλασική έννοια. Όλες οι άλλες καρτέλες δουλεύουν τέλεια. Η συγκεκριμένη καρτέλα επίσης δουλεύει τέλεια (πχ να πας στην url μπάρα και να γράψεις ένα url για να το φορτώσει). Απλά δεν φορτώνει το περιεχόμενο.

    Προσπάθησα να το ψάξω στο διαδίκτυο με διάφορες λέξεις και το μόνο που βρήκα ήταν ένα bug που έλεγε ότι φταίει το ffmpeg 6 και ότι λύνεται με το 4 αλλά δεν είναι αυτό σε εμένα. Εμένα μου φαίνεται, πώς είχαμε παλιά τα 56K modems και την ώρα που σιγά-σιγά εμφανιζόταν μια εικόνα, κοβόταν το δίκτυο και σταματούσε εκεί. Αυτήν την εντύπωση μου δείχνει και εδώ. Σαν να κόπηκε η σύνδεση προτού έχει κατεβάσει όλα τα javascript και λοιπά στοιχεία. Άλλο ένα πράγμα που μου ενισχύει αυτή την εντύπωση είναι ότι οι 3 κύκλοι που βλέπετε μετά από λίγο φόρτωμα θα γίνονταν τα "sign in", "τρεις τελείες settings" και "μικρόφωνο voice". Όμως δεν μπορεί να έχει πρόβλημα το δίκτυό μου μόνο στο YT και πουθενά αλλού. Κανένα άλλο site είτε με videos είτε γενικά άλλο site δεν έχει θέμα.

    Αυτό μπορεί να γίνει από πχ το 2ο-3ο video που θα δω στο YT ή μπορεί να μπορέσω να ανοίξω και 10-15 και να γίνει. Όταν γίνει, όσα refresh και να κάνω, δεν διορθώνεται. Πρέπει ή να κλείσω τον FF και να τον ανοίξω ή να περιμένω ένα αδιευκρίνιστο χρονικό διάστημα (συνήθως στο ~1 λεπτό λειτουργεί).

    Στοιχεία: 64bit Tumbleweed με Firefox 122 (το κάνει εδώ και καιρό οπότε ας πούμε στο περίπου από 119).

    Τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα:
    * Δικτυακά θέματα όπως firewall, resolver, κτλ ότι θα μπορούσε να πειράξει το κατέβασμα
    * Απενεργοποίηση όλων των addons (cookie autodelete, decentraleyes, https everywhere, privacy badger, ublock origin) και τρέξιμο μόνο με 1 κάθε φορά. Ακόμη και με όλα κλειστά, μπορώ να το αναπαράξω.
    * Δοκιμή με safe mode και με νέο προφίλ όπου δεν μπόρεσα να το αναπαράξω.

    Άρα πρέπει να φταίει κάτι στο προφίλ μου.
    * Δοκίμασα να σβήσω όλα τα αρχεία που δεν υπάρχουν σαν όνομα στο νέο προφίλ. Πάλι το κάνει.
    * Δοκίμασα να σβήνω ένα - ένα τα αρχεία μου (πχ storage.sqlite, places. sqlite) ώστε να δημιουργεί ξανά κενά από την αρχή ο firefox. Πάλι το κάνει. Έφτασα στο σημείο να μην υπάρχει ουσιαστικά κανένα αρχείο από το προφίλ μου και πάλι να το κάνει.

    Όλες οι δοκιμές γίνονταν τρέχοντας τον ff από τερματικό και με ανοιχτό ό,τι debugging ξέρω να ανοίξω χωρίς να αναφέρεται κάποιο error. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι τέτοιο;

    Αφενός δεν θέλω να δημιουργήσω νέο προφίλ και να πρέπει να περνάω όλα τα δεδομένα μου εκεί αφετέρου όμως πιο πολύ μου τη σπάει που δεν μπορώ να βρω τι σκατά γίνεται.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκιμασε να κλεισεις το hardware acceleration. Προειδοποιω απο τωρα πως ο ff απο την 90κατι και μετα ειναι απλα απαλευτος χωρις ha.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε να κλεισεις το hardware acceleration. Προειδοποιω απο τωρα πως ο ff απο την 90κατι και μετα ειναι απλα απαλευτος χωρις ha.
    Από όσο ξέρω, ο FF ενεργοποίησε το VAAPI μόνο σε wayland και σε X11 _θα_ έμπαινε σε επόμενη έκδοση. Επίσης όταν τρέχω το about:support παίρνω ότι το HA είναι κλειστό επειδή έγινε blacklisted λόγω glxinfo. Παρόλα αυτά όμως έκλεισα και το media.ffmpeg.vaapi.enabled και το media.hardware-video-decoding.enabled και θα δω τι θα κάνει τώρα. Θα ενημερώσω αν λειτούργησε.

    Edit: Σύντομο πείραμα Ίδια κατάσταση. Ήταν αναμενόμενο μια και ήμουν σίγουρος ότι η HA ήταν ήδη κλειστή αλλά σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 17-02-24 στις 19:57.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ειναι για το vaapi αυτο που λεω, ειναι για το webrender και κλεινει μεσα απο τις ρυθμισεις του ff. Αν θες να το κανεις απο το about config ειναι αυτες οι παραμετρος (σε false)

    Κώδικας:
    user_pref("gfx.webrender.all", true);
    Ξαναλεω οτι ff 90+ χωρις webrender = χελωνα, να ξερεις.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι για το vaapi αυτο που λεω, ειναι για το webrender και κλεινει μεσα απο τις ρυθμισεις του ff. Αν θες να το κανεις απο το about config ειναι αυτες οι παραμετρος (σε false)

    Κώδικας:
    user_pref("gfx.webrender.all", true);
    Ξαναλεω οτι ff 90+ χωρις webrender = χελωνα, να ξερεις.
    Α δεν το ήξερα αυτό σε ευχαριστώ. Πάντως σε εμένα είναι ήδη κλειστό (και δεν είναι bold οπότε η μανίσια επιλογή είναι κλειστό).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αλλαξε το... Τι gpu εχεις?

    Στη θεση σου παντως θα τα ειχα παρατησει με τους ανικανους της google και θα εμπαινα απο καποιο invidious instance.
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα DRM?
    Μπορείς να βάλεις το λινκ ή έστω με π.μ. ;

    - - - Updated - - -

    Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις με Firefox ESR ή κάποιον κλώνο (mullvad-browser, Librewolf) αφού δεν θέλεις να κάνεις νέο προφίλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα DRM?
    Μπορείς να βάλεις το λινκ ή έστω με π.μ. ;
    Δεν είναι κάποιο προσωπικό video για να θέλει πμ ή να μην θέλω να βάλω link. Ευχαρίστως να γράψω links αλλά δεν το κάνει σε κάποιο συγκεκριμένο video για να σου δώσω links.

    Έχω καμμιά 40αριά κανάλια που παρακολουθώ και τα έχω ταξινομημένα σε bookmark folders ανάλογα με το περιεχόμενο (πχ 10 κανάλια για linux). Οπότε πηγαίνω στον φάκελο και πατάω "open all in tabs" και μου ανοίγει τα κανάλια. Εκεί βλέπω τι νέα videos ανέβασε ο καθένας και αν με ενδιαφέρει κάποιο, τότε το ανοίγω σε νέα καρτέλα για να το δω. Δηλαδή τώρα μπορεί να τα φτύσει πχ στο δικό σου video και σε 15 λεπτά να τα φτύσει στο video του jim_p. Μπορεί άλλη φορά, μέσα από το google, να κάνω κλικ πχ σε ένα link τραγουδιού που να είναι στο youtube και να μου το κάνει εκεί. Προφανώς θα έχει κάποιο τρόπο που δουλεύει το bug, αλλά όσον αφορά τον χρήστη, είναι εντελώς τυχαίο πού θα κολλήσει.

    Όσον αφορά το DRM, έχει DRM το youtube σε "απλά" videos;

    Θα μεταφέρω μάλλον τα δεδομένα μου σε νέο προφίλ να τελειώνει το θέμα απλά μου τη δίνει που δεν μπορώ να βρω τι φταίει
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 κανάλια για linux
    Sorry για το ot, αν θέλεις πρότεινε μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry για το ot, αν θέλεις πρότεινε μας.
    Μετέφερα το μήνυμα στο άλλο νήμα, αν μπορεί ας διαγραφεί το παρόν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 18-02-24 στις 10:11. Αιτία: Μεταφέρθηκε σε άλλο νήμα
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το DRM, έχει DRM το youtube σε "απλά" videos;
    Προφανώς όχι, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω σε ποιά βίντεο αναφέρεσαι. Γι'αυτό ζήτησα λινκ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    https everywhere, privacy badger,
    Offtopic, αλλά αυτά δεν τα χρειάζεσαι.
    Το πρώτο έχει σταματήσει να αναπτύσεται εδώ και χρόνια, αφού η δυνατότητα για https everywhere είναι ενσωματωμένη στον ff.
    Το δεύτερο είναι πλεονασμός αφού έχεις το ublock.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δοκιμασε να απανεργοποιησεις το ublock origin.


  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς όχι, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω σε ποιά βίντεο αναφέρεσαι. Γι'αυτό ζήτησα λινκ.


    Offtopic, αλλά αυτά δεν τα χρειάζεσαι.
    Το πρώτο έχει σταματήσει να αναπτύσεται εδώ και χρόνια, αφού η δυνατότητα για https everywhere είναι ενσωματωμένη στον ff.
    Το δεύτερο είναι πλεονασμός αφού έχεις το ublock.
    Για το privacy badger το ήξερα αλλά το άφησα με το σκεπτικό του "κακό δεν κάνει". Επίσης μερικές φορές ένα addon έχει μεν μια λειτουργικότητα αλλά όχι στον βαθμό που τον έχει κάποιο άλλο οπότε για σιγουριά βάζεις και τα δύο. Για το HTTPS Everywhere δεν το ήξερα. Είχα μείνει στις αρχές της υλοποίησης του FF που όλοι έλεγαν ότι δεν είναι ολοκληρωμένη και για καλό και για κακό άσε και το HTTPS-E. Θα τα αφαιρέσω και τα δύο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε να απανεργοποιησεις το ublock origin.
    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα. Αρχικά από το μπλε εικονίδιο power του ίδιου του ublock και μετά σκέφτηκα ότι αυτό κλείνει τα rules αλλά αφήνει το addon να τρέχει οπότε ίσως δημιουργεί προβλήματα και το απενεργοποίησα από τον ίδιο τον FF. Δεν έκανε κάτι όμως.

    Έχω κρατήσει τα αρχεία σε tar και θα κάνω νέο προφίλ μετά και θα μεταφέρω τα δεδομένα εκεί. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το privacy badger το ήξερα αλλά το άφησα με το σκεπτικό του "κακό δεν κάνει". Επίσης μερικές φορές ένα addon έχει μεν μια λειτουργικότητα αλλά όχι στον βαθμό που τον έχει κάποιο άλλο οπότε για σιγουριά βάζεις και τα δύο. Για το HTTPS Everywhere δεν το ήξερα. Είχα μείνει στις αρχές της υλοποίησης του FF που όλοι έλεγαν ότι δεν είναι ολοκληρωμένη και για καλό και για κακό άσε και το HTTPS-E. Θα τα αφαιρέσω και τα δύο.
    Είναι easy detected ο ασβός και δεν χρειάζεται αν έχεις το ublock σε medium, hard και γιατί όχι και paranoid mode.
    Θα δεις διαφορά στην απόδοση του firefox μόλις τα διώξεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θέμα εδώ και πάνω από χρόνο σε video σε συγκεκριμένη σελίδα "gns3.teachatable.com", λύση δεν έχω καταφέρει να βρω, εγκατέστησα τον opera τελικά για να γίνει αναπαραγωγή των video, στο youtube δεν μου το κάνει εμενα, αντικατέστησα τον ff με τον ff-bin τίποτε, logs κτλ δεν αναφέρουν τίποτε, οπότε αν τα καταφέρεις να το βρεις θα με βοηθούσε και εμένα.
    Τρέχω gentoo με systemd (αμαρτωλός) kde γραφικο και όλα κυλάνε απροβληματιστα εδώ και πλέον 12 χρόνια, πρώτη φορά δεν βρίσκω καμία απολύτως πληροφορία σχετικά με το θέμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας