Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ το φόρουμ!
    Μετα τα πρόσφατα γεγονότα με το πρόβλημα που προέκυψε στον ΟΤΕ, είχαμε συζητήσεις με συνάδελφους για το πως λειτουργεί το Δυκτιο . Κυρίως το Last mile & access network..
    Κατά τη διάρκεια της πρόσφατης διακοπής, οι πελάτες του ΟΤΕ αντιμετώπισαν προβλήματα με τις υπηρεσίες τους, ενώ εκείνοι που ήταν συνδεδεμένοι μέσω (KV) του ΟΤΕ αλλα ηταν πελάτες αλλου παρόχου είχαν κανονικά υπηρεσίες
    Από πηγές στο διαδίκτυο και βιβλιογραφία που έχω μελετήσει κατά καιρους σχετικά με τα δίκτυα, γνωρίζω ότι η ροή της πληροφορίας σε μια ευρυζωνική σύνδεση (για απλότητα, θα αναφέρομαι στο FTTC με τα DSLAM του) είναι, σε γενικές γραμμές, η εξής: CPE<->DSLAM<->DistributionSwitches<->ISP_BBRAS<->core-network<->edge routers<->GR-IX. προσπάθησα ,στο περιπου, να σχεδιασω αυτή τη δομη στο παρακάτω διάγραμμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ISPnet-Page-1.drawio.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  173,4 KB 
ID: 254147

    Ωστόσο, όταν ένας πελάτης βρίσκεται στο δίκτυο ενός άλλου παρόχου (για παράδειγμα, πελάτης του ΟΤΕ σε DSLAM της VDF), πώς η κίνηση φτάνει στο BBRAS του παρόχου για να μεταβεί στο core network του παροχου του;
    Το μοναδικό κοινό σημείο σε αυτά τα τρία δίκτυα είναι - σύμφωνα με τη βιβλιογραφία - ο GR-IX. Θεωρώ απίθανο να δρομολογηθεί μέσω του BBRAS της VDF για να φτάσει στον άλλο πάροχο μέσω του GR-IX, καθώς αυτό θα επιβάρυνε περισσότερο τα συστήματα της εταιρείας με κίνηση που δεν αφορά αυτήν. Ας μην Μην αναφερθούμε για το Latency που θα προσθετέ το round trip `VDF_BBRAS<->IX<->OTE_BRAS`.

    (στα συνημμένα παρακατω εχω ανεβασει και το αρχειο του διαγράμματος από το draw.io για να το επεξεργασει οποιος θελει και να διορθώσει τα λαθη που σιγουρα εκανα στο σχεδιο)

    ps. Περιμένω με ανυπομονησία το post-σεντόνι του dpap76
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πόσο βαθειά θες να μπεις, οπότε θα το κρατήσω ρηχό για αρχή και με κάποιες απλουστεύσεις. Η απλή απάντηση είναι ότι υπάρχουν συγκεκριμένες διασυνδέσεις για αυτό.

    Το μοντέλο που βλέπουμε πιο συχνά είναι ο κάθε πάροχος να έχει κάποιο σημείο στο οποίο έχει aggregation switches για τα MSAN της περιοχής - ο ΟΤΕ π.χ. το κάνει ανά Α/Κ. Για το πρακτικό κομμάτι, επειδή οι περισσότεροι πάροχοι είχαν ήδη δικά τους switches στα Α/Κ για να εξυπηρετήσουν τα δικά τους MSAN, συνήθως τα διασυνδέουν και με τα αντίστοιχα του ΟΤΕ. Σε περίπτωση που το VLU παρέχεται από άλλο πάροχο, έχουν κι αυτοί δικά τους σημεία που δέχονται διασυνδέσεις με τρίτους παρόχους για αυτό το σκοπό.

    Το μοντέλο που πιθανότατα δε χρησιμοποιεί κανένας πλέον, είναι η διασύνδεση BRAS με BRAS σαν LAC/LNS. Αυτό επιτρέπει για λιγότερες διασυνδέσεις καθώς ο πάροχος υποδομής μπορεί να μεταφέρει την κίνηση σε λιγότερα και πιο κεντρικά σημεία, προς τον πάροχο υπηρεσίας. Έτσι έπαιζε αρχικά η DSL από τρίτους για όσους θυμούνται, πριν δούμε συνεγκατάσταση MSAN. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα usernames συνήθως είναι της μορφής user@domain.tld . Πρακτικά, σε μοντέλο LAC/LNS, ότι είναι μετά το @ αναγνωρίζει τον LNS. Οπότε για κάποιον που ήταν στο δίκτυο του ΟΤΕ , ήταν συνδρομητής της forthnet και είχε το mitsos@ath.forthnet.gr , ο BRAS του ΟΤΕ έβλεπε το ath.forthnet.gr και άνοιγε ένα tunnel με τον BRAS της forthnet και έστελνε την κίνηση εκεί. Πρακτικά αυτό το μοντέλο ήταν πανάκριβο, και θα μου έκανε εντύπωση να το χρησιμοποιεί κάποιος πλέον.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Χωρίς να ξέρω όλες τις λεπτομέρειες του VLU (sorry, no σεντόνι-πόστ αυτή την φορά ), συμφωνώ με αυτά που γράφει ο sfh και θα πώ και εγώ πώς νομίζω οτι δουλεύει καθώς ναι μεν εχω ψιλοδιαβάσει τα τεχνικά έγγραφα του VLU αλλά στην πράξη δεν έχω εμπειρία.

    Να ξεκαθαρίσουμε καταρχήν οτι το "κοινό" σημείο των παρόχων είναι αόρατο σε εμάς και σίγουρα δεν περνάει απο GRIX. Το GRIX είναι για διακίνηση IPv4/IPv6 Internet κίνησης όπου συγκεκριμένα/αναγνωρισμένα autonomous systems (AS) ανταλλάσσουν συγκεκριμένα/αναγνωρισμένα IPv4/IPv6 prefixes [η "αναγνώριση" πηγάζει από την IANA που μοιράζει ASNs & IPv4/v6 στα RIRs που τα μοιράζουν στα LIRs που τα μοιράζουν στους ISP]. Όλη η άλλου είδους κίνηση (πχ pppoe) κόβεται απο τα switches των IXP.

    Οταν ένας πελάτης VF είναι σε DSLAM OTE, o OTE δρομολογεί σε χαμηλό layer-2 επίπεδο (ethernet frames) την PPPoE κίνηση σε ειδικά VLAN που εχει και χρησιμοποιεί για τον σκοπό αυτό. Τα switches κάνουν την δουλεία δηλαδή όπως γράφει και o sfh και αυτό είναι αόρατο σε εμάς. Η φυσική πορεία της κίνησης είναι DSLAM -> κέντρο MSAN (συνήθως ένα σε κάθε πρωτεύουσα νομού και για μεγάλες περιοχές (πχ Αθήνα) φαντάζομαι έχουν ίσως ακόμα 1-2 MSAN) -> switch παρόχου υπηρεσίας (VF στο παράδειγμα μας) -> εισαγωγή στο distribution network του παρόχου -> BRAS παρόχου -> PPPoE -> και απο εδώ και πέρα βλέπουμε φώς και grix και οτιδήποτε άλλο ονομάζουμε internet.

    Οι πάροχοι φέρνουν/συνδέουν τον εξοπλισμό τους (switches) στα MSAN της περιοχής και έτσι η layer2 κίνηση (vlans) μεταφέρεται απο τον πάροχο δικτύου στον πάροχο υπηρεσίας. To switch της VF στην μια του άκρη είναι συνδεδεμένο στον συνάδελφο-πάροχο δικτύου και στην άλλη του άκρη είναι συνδεδμένο με το δικό του distribution network. Είναι οι "συγκεκριμένες διασυνδέσεις" που αναφέρεται ο sfh. Θα έλεγε κανείς οτι το ιδιαίτερο αυτό δίκτυο που λειτουργεί υπο την ομπρέλα του VLU είναι κάτι σαν exchange point αλλά όχι για internet κίνηση αλλά για layer2 κίνηση στην οποία πάνω απο αυτή μετά αξιοποιούνται υπηρεσίες IPv4/IPv6, VOIP, οτιδήποτε άλλο θέλουν οι πάροχοι να ανταλλάξουν πχ ιδιωτικά IP δίκτυα, υπηρεσίες τύπου MPLS, VPN, tunnels, vxlan κλπ..

    Το ποιος μπαίνει/συνδέεται σε αυτό το δίκτυο, με ποια κριτήρια, με τι εξοπλισμό και σε ποιο/ποια σημεία, το ορίζει ο κανονισμός του VLU απο την EETT.

    ... και ένα σχέδιο βασισμένο στο δικό σου όπως νομίζω εγώ οτι έχουν τα πράγματα




    - - - Updated - - -

    Διαβάζοντας μετά από χρόνια ξανά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της υπηρεσίας VLU το οποίο βρήκα πρόχειρα εδώ: https://www.eett.gr/opencms/export/s...lecoms/VLU.pdf νομίζω απαντά πλήρως στην ερώτηση του θέματος του παρόντος νήματος. Το "πλήρως" με πολλά εισαγωγικά φυσικά

    Το κείμενο 200+ σελίδων δεν το λες και εύπεπτο ανάγνωσμα και αν αφήσουμε τις λεπτομέρειες για τους μηχανικούς που ασχολούνται πραγματικά με το θέμα και είναι η δουλειά τους, θα ήθελα να προσθέσω/διορθώσω οτι στο παραπάνω σχήμα μου δεν υπάρχουν "VLU switches" αλλά οι οπτικές ίνες ενός παρόχου που θέλει να μπεί μέσω της υπηρεσίας VLU που προσφέρει ένας άλλος πάροχος, συνδέονται κατευθείαν στο distribution switch του παρόχου δικτύου (πάροχος πρόσβασης το ονομάζει το κείμενο) μέσω του Φρεάτιου Υποδοχής Παρόχων (ΦΥΠ) έξω από το κτίριο (PoP) του παρόχου πρόσβασης.

    Το όλο αυτό setup και το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω είναι ο πυρήνας/το ζουμί του VLU ονομάζεται ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΣΥΝ∆ΕΣΗΣ (Ο.Κ.ΣΥ.)

    Δεν έχω καταλάβει αν αυτό σημαίνει οτι κάθε πάροχος υπηρεσίας που θέλει να πάρει πελάτες μέσω VLU πρέπει να τραβήξει ίνα προς κάθε αστικό κέντρο που τον ενδιαφέρει ή αν αρκεί να συνδεθεί σε ένα "κεντρικό" αστικό κέντρο μιας περιοχής που συγκεντρώνει (aggregate?) τις γραμμές πολλών περιοχών μαζί...

    Το κείμενο είναι από δημόσια διαβούλευση του 2017. Πολύ πιθανόν να μην είναι το τελικό κείμενο ή/και να έχει τροποποιηθεί μέχρι σήμερα. Κάπου στο site της eett θα πρέπει να το έχει αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα περισσότερο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη διάρκεια της πρόσφατης διακοπής, οι πελάτες του ΟΤΕ αντιμετώπισαν προβλήματα με τις υπηρεσίες τους, ενώ εκείνοι που ήταν συνδεδεμένοι μέσω (KV) του ΟΤΕ αλλα ηταν πελάτες αλλου παρόχου είχαν κανονικά υπηρεσίες
    Στο περιστατικό της πρόσφατης διακοπής κόπηκαν καλώδια που διακινούσαν κίνηση εντός του backbone δικτύου του ISP/VOIP παρόχου υπηρεσίας που που ονομάζεται cosmote.

    Οταν ο πάροχος πρόσβασης (dslam/OLT) είναι ίδιος με τον πάροχο υπηρεσίας δεν υπάρχει VLU. Η κίνηση "μένει" μέσα στο δίκτυο του ίδιου και ενός παρόχου που είναι ταυτόχονα και πάροχος πρόσβασης και πάροχος υπηρεσίας. Ο πάροχος πρόσβασης (OTE) τερμάτιζε μέν στον πάροχο υπηρεσίας (πάλι ΟΤΕ) στις περιοχές αυτές αλλά στη συνέχεια ο πάροχος υπηρεσίας έχασε primary & secondary με το core δίκτυο -> οι IMS εξαφανίστηκαν, οι BRAS εξαφανίστηκαν ή αν υπήρχαν και τερμάτιζαν τα ppp των CPE, δεν είχαν που να στείλουν την κίνηση ή τρόπο να μιλήσουν με τα aaa συστήματα ώστε να γίνει έλεγχος username/password και να λάβουν οι πελάτες τις υπηρεσίες που πρέπει να λάβουν.

    Η κίνηση των άλλων παρόχων όμως διακινείται μέσω VLU απο τα αστικά κέντρα του ΟΤΕ μέν, αλλά απο άλλες/δικές τους ανεξάρτητες οπτικες ίνες που είναι άλλα καλώδια και τα οποία τερματίζουν στο δικό τους backbone, οχι του ΟΤΕ. Ξεγλιστρούσαν του προβλήματος δηλαδή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 21-02-24 στις 16:56.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω καταλάβει αν αυτό σημαίνει οτι κάθε πάροχος υπηρεσίας που θέλει να πάρει πελάτες μέσω VLU πρέπει να τραβήξει ίνα προς κάθε αστικό κέντρο που τον ενδιαφέρει ή αν αρκεί να συνδεθεί σε ένα "κεντρικό" αστικό κέντρο μιας περιοχής που συγκεντρώνει (aggregate?) τις γραμμές πολλών περιοχών μαζί...
    Υπάρχουν προιόντα και για τις 2 περιπτώσεις εδώ. Η Ο.Κ.ΣΥ.Α. BRAS είναι πιο κεντρική λύση - μπορεί να καλύψει από πολλαπλά A/K έως και όλα τα A/K. Το κόστος όμως είναι τόσο μεγάλο που - όπως ανάφερα πιο πάνω- θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν τη χρησιμοποιεί κάποιος ακόμα. Συνήθως χρησιμοποιείται Ο.Κ.ΣΥ.Α. DSLAM και παραδίδεται στη φυσική συνεγκατάσταση - που ήδη είχαν οι μεγάλοι πάροχοι στα περισσότερα Α/Κ για να δίνουν υπηρεσίες πριν αρχίσουν να φυτρώνουν καμπίνες με ενεργό εξοπλισμό.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας