Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα!

    Αυτή τη στιγμή έχω 2 WAN (WISP και aDSL) πάνω στο router (ER605) απευθείας σε αυτό. Εκείνο με τη σειρά του έχει τα VLANs του σπιτιού και είναι συνδεδεμένο με ένα managed switch (TL-SG3428) για το σπίτι. Κάποιο port από εκείνα φτάνει στον πάνω όροφο σε ένα unmanaged switch (TL-SG105) το οποίο με τη σειρά του συνδέεται σε ένα managed POE switch (TL-SG105PE).. Το 5G Router που αγόρασα (Zyxel NR7103), είναι τοποθετημένο στην ταράτσα και δεν μπορεί να πάει απευθείας στο ER605 οπότε (από ότι διάβασα) μπορώ να κάνω ένα VLAN στο managed POE switch και να το κουμπώσω αυτό πάνω στο δίκτυο.

    Δεν έχω όμως βρει πως ακριβώς κάνω το VLAN να δουλέψει σωστά στο υπόλοιπο δίκτυο (μάλλον βλακεία setup έκανα)..
    Να σημειωθεί πως χρησιμοποιώ το Omada το οποίο όμως δεν συμπεριλαμβάνει το παραπάνω POE switch άρα οι ρυθμίσεις γίνονται μέσα από το ίδιο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ok.. κοίτα, το 1ο πρόβλημα που βλέπω είναι πως ενδιάμεσα υπάρχει το unmanaged οπότε η κίνηση σε vLan μπορεί να περάσει μπορεί και όχι.... πες ότι περνάει λοιπόν...

    Πρέπει να πας στο switch που είναι συνδεδεμένο το Zyxel και εκεί να φτιάξεις ένα vlan.. ας πούμε το 60. Στη δημιουργία του vLan εκεί θα πεις πως η πόρτα Νο τάδε που συνδέεται το Zyxel έχει UNTAGGED traffic το 60 και tagged την πόρτα του switch που πάει στο επόμενο switch μας (αγνοούμε το unmanaged στη μέση αυτή τη στιγμή).

    Τώρα που διαβάζω πάλι τι έγραψες καταλαβαίνω πως ξέρεις από vlan οπότε αν δεν βλέπεις το vlan κάτω τότε σημαίνει πως το unmanaged στη μέση δεν αφήνει την tagged κίνηση να περάσει.

    - - - Updated - - -

    Μπορείς να σχεδιάσεις πρόχειρα το δίκτυό σου? με ότι vlan έχεις τώρα κλπ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το σχεδίασα στο περίπου πως είναι τώρα. Έχω 4 βασικά VLAN, το κεντρικό LAN που είναι για wired PC/NAS, το Backup που έχω κάποια δευτερεύοντα στην ADSL, το Security που είναι οι κάμερες κτλ, και το IoT που είναι τα υπόλοιπα χαζά..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  networkish.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 254235

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχεδίασα στο περίπου πως είναι τώρα. Έχω 4 βασικά VLAN, το κεντρικό LAN που είναι για wired PC/NAS, το Backup που έχω κάποια δευτερεύοντα στην ADSL, το Security που είναι οι κάμερες κτλ, και το IoT που είναι τα υπόλοιπα χαζά..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  networkish.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 254235
    Οκ μια χαρά... αν υποθέσουμε πως το Unmanaged στη μέση δεν μας τρώει την tagged κίνηση (υπάρχει τρόπος να το τσεκάρουμε) θεωρητικά αν κάνεις ένα vLan στο TL-SG105PE και πεις πως η πόρτα πχ 5 που συνδέεται το Zyxel ανήκει στo vlan αυτό σαν Untanged .. πχ πες το vlan No 69... και η 1η του πόρτα είναι αυτή που συνδέεται με τα άλλα και εκεί θα προσθέσεις το vlan 69 σαν tagged κίνηση τότε απλά δηλώνεις το vlan 69 στο tl-sg3428 στην πόρτα που συνδέεται με το 105PE σαν tagged και μετά επίσης στην πόρτα που συνδέεται το SG3428 με το ER605 και τέλος. Μετά το μόνο που θα μένει είναι να κάνεις ένα 3ο wan connection στο ER605 λέγοντάς του πως θα πάρει το Wan αυτό μέσο του vLan 69 από την πόρτα που συνδέεται με το SG3428...

    Έχουμε λοιπόν τα εξής που μπορεί να μας δώσουν προβλήματα.
    1. Αν η tagged κίνηση θα περάσει από το SG105
    2. Αν το ER605 μπορεί να έχει wan από τη Lan πόρτα με vLan...

    Δεν πιάνω καν αυτό που είπες για OPNSense γιατί είναι τελείως άλλη φάση.. κοιτάω όπως είσαι να μπει σαν 3ο wan στο ER605 το Zyxel.... δεν ξέρω, έτσι το καταλαβαίνω εγώ μέχρι στιγμής.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το router μπορεί να πάρει την 5g ip (είτε αυτή είναι nat είτε κανονική αν έχεις cosmote με vpn-internet APN) με dhcp από το Zyxel. Από κει και πέρα το χειρίζεσαι σαν άλλο ένα wan interface.
    ---
    mp

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ μια χαρά... αν υποθέσουμε πως το Unmanaged στη μέση δεν μας τρώει την tagged κίνηση (υπάρχει τρόπος να το τσεκάρουμε) θεωρητικά αν κάνεις ένα vLan στο TL-SG105PE και πεις πως η πόρτα πχ 5 που συνδέεται το Zyxel ανήκει στo vlan αυτό σαν Untanged .. πχ πες το vlan No 69... και η 1η του πόρτα είναι αυτή που συνδέεται με τα άλλα και εκεί θα προσθέσεις το vlan 69 σαν tagged κίνηση τότε απλά δηλώνεις το vlan 69 στο tl-sg3428 στην πόρτα που συνδέεται με το 105PE σαν tagged και μετά επίσης στην πόρτα που συνδέεται το SG3428 με το ER605 και τέλος. Μετά το μόνο που θα μένει είναι να κάνεις ένα 3ο wan connection στο ER605 λέγοντάς του πως θα πάρει το Wan αυτό μέσο του vLan 69 από την πόρτα που συνδέεται με το SG3428...

    Έχουμε λοιπόν τα εξής που μπορεί να μας δώσουν προβλήματα.
    1. Αν η tagged κίνηση θα περάσει από το SG105
    2. Αν το ER605 μπορεί να έχει wan από τη Lan πόρτα με vLan...

    Δεν πιάνω καν αυτό που είπες για OPNSense γιατί είναι τελείως άλλη φάση.. κοιτάω όπως είσαι να μπει σαν 3ο wan στο ER605 το Zyxel.... δεν ξέρω, έτσι το καταλαβαίνω εγώ μέχρι στιγμής.
    Έτσι το έχω setάρει στο POE (ουσιαστικά το Zyxel συνδέεται στην port 1 και η port 5 συνδέεται με το unmanaged):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unmanaged switch.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 254245

    Το unmanaged τώρα (που έχει 1 AP και 1 PC πάνω σε αυτά) συνδέεται στην port 16 του SG3428.
    Δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να δηλώσω την port που συνδέεται ουσιαστικά το unmanaged me to SG3428;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router μπορεί να πάρει την 5g ip (είτε αυτή είναι nat είτε κανονική αν έχεις cosmote με vpn-internet APN) με dhcp από το Zyxel. Από κει και πέρα το χειρίζεσαι σαν άλλο ένα wan interface.
    Χμμ θα το ψάξω μία και αυτό. Δεν το πολυέχω με τα δίκτυα ακόμα..

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι το έχω setάρει στο POE (ουσιαστικά το Zyxel συνδέεται στην port 1 και η port 5 συνδέεται με το unmanaged):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unmanaged switch.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 254245

    Το unmanaged τώρα (που έχει 1 AP και 1 PC πάνω σε αυτά) συνδέεται στην port 16 του SG3428.
    Δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να δηλώσω την port που συνδέεται ουσιαστικά το unmanaged me to SG3428;

    - - - Updated - - -



    Χμμ θα το ψάξω μία και αυτό. Δεν το πολυέχω με τα δίκτυα ακόμα..
    Δες μήπως έχει ρύθμιση το POE για pvid, αν έχει στην πόρτα 1 πρέπει να βάλεις pvid 3
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες μήπως έχει ρύθμιση το POE για pvid, αν έχει στην πόρτα 1 πρέπει να βάλεις pvid 3
    Αυτό βοήθησε! Το Wireless network δουλεύει ρολόι τώρα. Το Lan δεν μπορώ να ρυθμίσω με τίποτα αλλά που θα πάει θα το βρω..

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο port από εκείνα φτάνει στον πάνω όροφο σε ένα unmanaged switch (TL-SG105) το οποίο με τη σειρά του συνδέεται σε ένα managed POE switch (TL-SG105PE)
    Το TL-SG105PE δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο πάνω του, γιατί δεν παίρνει τη θέση του TL-SG105;

  10. #10
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το TL-SG105PE δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο πάνω του, γιατί δεν παίρνει τη θέση του TL-SG105;
    Να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα εχθές το βράδυ. Τζάμπα παιδεύομαι :/

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router μπορεί να πάρει την 5g ip (είτε αυτή είναι nat είτε κανονική αν έχεις cosmote με vpn-internet APN) με dhcp από το Zyxel. Από κει και πέρα το χειρίζεσαι σαν άλλο ένα wan interface.
    Μήπως μπορείς να μου δείξεις ένα παράδειγμα; Γιατί μετά από ένα restart μόνο με passthrough δουλεύει αλλά ψιλοχάλια..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας