Σελ. 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 168
  1. #121
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να το κάνω το κατοστάρι upload, δεν έχω κανενα Data Center των 500 petabytes...

    Η ανάγκη για μικρά πακέτα σε μικρές τιμές δεν θα εξαφανιστεί λόγω εμπορικής πολιτικής της εκάστοτε εταιρείας.

    Μεχρι τότε (την μεγάλη υιοθέτησή του) μπορεί να υπάρξουν και άλλες υπομισθώτριες εταιρείες που να δίνουν μικρότερα πακέτα...
    Λογικά κάποτε ίσως να πέσει στα 20 πχ το 100αρι, όχι συμμετρικό βέβαια (από τους μεγάλους).

    Ούτε οι μικροί (Inalan/HCN) δεν δίνουν 50αρια. Πχ η HCN έχει φτηνά 10/1 και 30/3 και μετά κατευθείαν στα 120/120.

  2. #122
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου διναν 50αρα συμμετρική χωρίς τηλέφωνο και χωρίς TV σε ενα εύρος τιμής 13-15 ευρώ θα υπέγραφα αύριο. Δεν γίνεται να αυξάνει η ταχύτητα και η τιμή και να μην υπάρχουν μικρά πακέτα...
    Αυτο ειναι παρομοιο με το δεν μου χρειαζεται σκληρος δισκος πανω απο 1 gigabyte, γιατι να μην τους πουλανε 1 ευρω αφου υπαρχει η αναγκη για αυτον που γραφει κειμενα σε text editor.
    Και η σουλαρα απο κει που μας κοιταει ακομα θα λεει οτι 384 και πολυ σας ειναι.

  3. #123
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου διναν 50αρα συμμετρική χωρίς τηλέφωνο και χωρίς TV σε ενα εύρος τιμής 13-15 ευρώ θα υπέγραφα αύριο. Δεν γίνεται να αυξάνει η ταχύτητα και η τιμή και να μην υπάρχουν μικρά πακέτα...
    Προσωπικά θα μου άρεσε και εμένα να μπορείς να προσαρμόσεις ταχύτητα και πάγιο...
    Πχ εγώ θα ήθελα μια 300/100 ας πούμε... Τώρα τι πάγιο θα είχε αυτό.... Δεν ξέρω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #124
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποσο τη θελεις και αναλογα η τιμη .... σε μενα 100 ευροπουλα προγραμμα ειχαν πει γιατι ετσι

  5. #125
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θα μου άρεσε και εμένα να μπορείς να προσαρμόσεις ταχύτητα και πάγιο...
    Πχ εγώ θα ήθελα μια 300/100 ας πούμε... Τώρα τι πάγιο θα είχε αυτό.... Δεν ξέρω...
    Γιατί χρειάζεται υψηλότερο πάγιο για 3πλασιο upload?

    Καίει παραπάνω ρεύμα? Χρειάζονται νέες οπτικές/OLT/routers/switches/ONT/γενικότερα νέος εξοπλισμός ή αύξηση στα διεθνή κι εγχώρια κυκλώματα των παρόχων?

  6. #126
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί χρειάζεται υψηλότερο πάγιο για 3πλασιο upload?

    Καίει παραπάνω ρεύμα? Χρειάζονται νέες οπτικές/OLT/routers/switches/ONT/γενικότερα νέος εξοπλισμός ή αύξηση στα διεθνή κι εγχώρια κυκλώματα των παρόχων?
    Γιατι ο παροχος θελει να βγαλει εξτρα κερδη/αποσβεσει νωριτερα τις επενδυσεις του/γδυσει εσενα που εχεις αναγκη το παραπανω upload γιατι για να ζητας παραπανω upload που δεν ειναι στα φιξ πακετα σημαινει πως το εχεις αναγκη αρα πληρωνε

  7. #127
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ο παροχος θελει να βγαλει εξτρα κερδη/αποσβεσει νωριτερα τις επενδυσεις του/γδυσει εσενα που εχεις αναγκη το παραπανω upload γιατι για να ζητας παραπανω upload που δεν ειναι στα φιξ πακετα σημαινει πως το εχεις αναγκη αρα πληρωνε
    Τότε θα δει αντίστοιχες "πωλήσεις" με αυτές των "επαγγελματικών" symmetric FTTH που έχει εδώ και κάμποσους μήνες...άπατες.

    Μην ξεχνάς ότι το 100αρι upload το παίρνει κάποιος και με 1000αρα, άσε που η διαφορά ανάμεσα στην 1000αρα και την 300αρα δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να έχουν νόημα οι "addon" χρεώσεις.

  8. #128
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι παρομοιο με το δεν μου χρειαζεται σκληρος δισκος πανω απο 1 gigabyte, γιατι να μην τους πουλανε 1 ευρω αφου υπαρχει η αναγκη για αυτον που γραφει κειμενα σε text editor.
    Επειδή είπες για ένα ευρώ και ένα GB, το ότι μπορώ να έχω αποθηκευτικό χώρο 1GB με ένα cent του ευρώ δεν σημαίνει οτι πρέπει να πιώ τον Πηνειό. Όπως πχ υπάρχει ένα μέγιστο όριο τροφής που μπορεί να χωρέσει το στομάχι (όσο λαίμαργος και να είσαι) μέχρι να χάσεις τον αυτοσεβασμό σου!

    To οτι μπορεί να μου χρειάζεται παραπάνω απο 1GB χώρου δεν σημαίνει οτι θα μου χρειάζεται και ενας δίσκος του ενός petabyte αμα κοστίζει οσο να στείλεις δορυφόρο στο διάστημα.

    To οτι το 384 είναι μικρό δεν σημαίνει οτι και το μεγάλο δεν καλύπτει παραπάνω απο όσο χρειάζεται κάποιος. Γιατί να πληρώνεις παραπάνω άμα δε χρειάζεσαι/χρησιμοποιείς παραπάνω;

    Και οσον αφορά τα 2K,4Κ και τα λοιπά συναφή (και τις ανάγκες σε δίκτυο που αυτές οι αναλύσεις απαιτούν) υπάρχει ένας μέγιστος αριθμό pixel ανα ιντσα που μπορεί να χωρέσουν πχ σε ενα κινητό των 6 ιντσών η σε μια 19αρα οθόνη - παραπάνω δεν δείχνει πιο καλά στο μάτι. Οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι λαιμαργία της βιομηχανίας και του μάρκετινγκ των κατασκευαστών με την κακή έννοια. Τα δε Mega pixel δεν είναι τα μόνο που παίζουν ρόλο. Έχει γυριστεί ταινία με 12MP αισθητήρα. Δεν γίνονται όλες οι τοποθετήσεις χρημάτων στην ανάλυση. Γίνονται σε πράγματα τα οποία οι κατασκευαστές κινητών δεν θα μπορούσαν ποτέ να κάνουν λόγω χώρου, όγκου και βάρους. Ήτοι τα κινητά δεν θα ήταν πλέον φορητά.

    Για δε τον επεξεργαστή κειμένου, δεν ξέρω που αλλού θα μπορούσες να γράψεις κείμενο. Είτε λέγεται notepad.exe, vi, word ή VSCode. To τελικό αποτέλσμα είναι το ίδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 12-03-24 στις 19:06.

  9. #129
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η σουλαρα απο κει που μας κοιταει ακομα θα λεει οτι 384 και πολυ σας ειναι.
    Ποιά είναι πάλι αυτή;;;

  10. #130
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά είναι πάλι αυτή;;;
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...-telecoms.html
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #131
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Kυρα -σουλα το aftersales πελατων ειναι για το π@τσο και γινατε και deutsche telecoms οαναθεμα μας

  12. #132
    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου διναν 50αρα συμμετρική χωρίς τηλέφωνο και χωρίς TV σε ενα εύρος τιμής 13-15 ευρώ θα υπέγραφα αύριο. Δεν γίνεται να αυξάνει η ταχύτητα και η τιμή και να μην υπάρχουν μικρά πακέτα...
    Εδώ εμένα, για να ανανεώσω συμβόλαιο 50άρας VDSL που λήγει, μου ζητούν 30,90 ευρώ - όσα δίνω και τώρα! Δεν μου δίνουν ούτε καν την τιμή που προσφέρουν στο site (28,90 ευρώ) για το ίδιο πακέτο και με παραπέμπουν ο ένας στον άλλο πωλητή να διαφωνώ μαζί τους...

  13. #133
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.770
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις ειδικό λόγο που θες να είσαι στην Cosmote.. ?

    Αν όχι δοκίμασε να πας πχ στην Vodafone με προσφορά..
    Πολύ πιθναόν να σου δώσει μετά προσφορά και ο OTE.

    Πάντως εάν είσαι στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου να πάρεις πακέτο από το site..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  14. #134
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε θα δει αντίστοιχες "πωλήσεις" με αυτές των "επαγγελματικών" symmetric FTTH που έχει εδώ και κάμποσους μήνες...άπατες.

    Μην ξεχνάς ότι το 100αρι upload το παίρνει κάποιος και με 1000αρα, άσε που η διαφορά ανάμεσα στην 1000αρα και την 300αρα δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να έχουν νόημα οι "addon" χρεώσεις.
    Εγω ξερω οτι μεταξυ 100αρας, 200αρας και 300αρας συνδεσης πρακτικα οι διαφορες δεν ειναι φοβερες ωστε να δικαιολογουν τοσα πακετα και τοσες διαφορες. Αλλα ειναι για να μπερδευουν και να κοροιδευουν.
    Για εμενα λογω υπαρξης σε ασυμμετρο εχει μονο το 200αρι ως entry point με 20up, μετα 500/50 και 1.000/100.
    Απο κει και περα δωσε συμμετρικο ή δωσε πανω απο 1.000 αν υφισταται.
    Αρα για το βασικο κορμο πελατων αυτα επρεπε να ειναι τα 3 βασικα πακετα κατ'εμε.

    Και δωστα με καθαρες τιμες 25, 30 και 35 ευρω να φευγουν σαν βουτυρο σε ζεστο ψωμι. Οχι μουφα τιμες τυπου αρχικη 50 αλλα επειδη σας αγαπαμε 38.

  15. #135
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κει και περα δωσε συμμετρικο
    Δεν χρειάζεται τόσο και 50% είναι μια χαρά για την συντριπτική πλειοψηφία των συνδρομητών

Σελ. 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας