Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvixos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να ρωτησω εν μερη τεχνικής φύσεως.
    Εχω unlimited και εξτρα σιμ. Η εξτρα ειναι σε ενα ρουτερ 535 huawei και το εχω στο πατρικο γιατι η adsl μου δινει 5,5 mbs Η adsl δεν θελω να αναβαθμιστει σε vdsl γιατι σημαινει voip το οποιο δεν θελουμε διοτι θελουμε η υπεργηρος μητηρ να εχει παντα τηλεφωνο ακομα και σε διακοπή και επειδη το σπιτι ειναι τριωροφο και να μοιρασεις τηλεφωνια με voip θα ειναι καπως δυσκολο. Για αυτο και η extra sim. Το Νοεμβριο του 22 που τα πηρα η ταχυτητα ηταν στο σπιτι μου που ειναι διπλα σε Α/Κ περι τα 100mbs και στην μητερα στα 45 mbs χωρις σκαμπανεβασματα. To ρουτερ ειναι 4g+ και θα περιμενα κατι παραπανω αλλα νταξ.
    Απο το καλοκαιρι και μετα στο σπιτι μου βλεπω ταχυτητες μαξ 50mbs και στο σπιτι της μητρος γινεται το ελα να με δεις. Τις μεσημβρινες και βραδυνες ωρες πάει απο 1,1 mbs!!!! αντε μεχρι τα 11mbs με μεγαλη διακυμανση ενω στις 4 το πρωι εχω δει και 90mbs!!!! Τις ιδιες βλεπω και απο το4g+ κινητο μου και στις δυο τοποθεσιες.
    Ερωταται
    1. Παιζει να με εχουν περιορισει για καποιο λογο απο την κοτε?
    2 Φταει το δικτυο ιδιως στο πατρικο?
    3 Μπορω να κανω κατι τεχνικως μπας και παρω κατι λογικο και ανθρωπινο με 4g+ ή να
    4. Μαζεψω λεφτα και να παρω ενα 5g ρουτερ και να ησυχαζω?
    Αυτη την πτωση ταχυτητας και την εχω δει και σε αλλα μερη με το κινητο που περσυ επιανα διπλασιες ταχυτητες απ ο,τι πιανω σημερα
    Καθε βοηθεια και ιδεα δεκτη
    Παρόμοια περίπτωση με την δική σου 90χρονη στο Γκύζη δεν έχει τηλέφωνο από Παρασκευή που έβρεξε πιθανότατα λόγω υγρασίας στο χαλκό. Ο τεχνικός cosmote από Δευτέρα. Αν είχε οπτική ίνα δεν θα είχε πρόβλημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.927
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν ειχε ενα κινητο ακομα καλυτερα, και πιθανοτατα φτηνοτερα και πιο αξιοπιστα

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πιστεύω πάντως ότι σε περίπτωση ατόμων 3ης ηλικίας η πιο αξιόπιστη και τελικά πιο οικονομική λύση είναι να μπει μια δεύτερη γραμμή VDSL, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα και τελειώνει το θέμα εκεί
    Έχεις ταχύτητα ο νέος με τη VDSL και η pots δεν έχει θεμα σε διακοπή ρεύματος (που θεωρητικά αν έχεις ups είσαι και στη VDSL ok, αλλά όντως υπάρχουν καμπίνες χωρίς UPS, όποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα γίνει σε γενική διακοπή )
    Και φυσικά το φτηνότερο όλων είναι ένα καρτοκινητο με μεγάλα κουμπάκια, αλλά υπάρχουν μεγάλοι που ακόμα και τώρα δεν το θέλουν, όποτε εκεί παραμένει αυτό που είπα πιο πάνω σαν καλύτερη λύση

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.983
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε περίπτωση ατόμων 3ης ηλικίας η πιο αξιόπιστη και τελικά πιο οικονομική λύση είναι να μπει μια δεύτερη γραμμή VDSL
    Πιο απλή λύση δεν είναι ένα κινητό με απεριόριστες κλήσεις παντού και μπαταρία μιας εβδομάδας;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο απλή λύση δεν είναι ένα κινητό με απεριόριστες κλήσεις παντού και μπαταρία μιας εβδομάδας;
    Εμ... Με το nokia ο μπαμπάς μου αν γίνει κάνα μπαμ και χωθουμε σε κάνα υπόγειο, αν ποτέ ξαναβγούμε θα είναι με 80% μπαταρία αυτός ενώ οι άλλοι θα τα έχουμε κάνει ζενγκα να παίζουν τα παιδιά.

    - - - Updated - - -

    Μιας που έχουμε deticated thread για το θέμα (thx @ariadgr), εγώ επιμένω πως ένα Nokia είναι η καλύτερη λύση.
    1. Πιάνει πάντα σήμα
    2. Έχει απίστευτη μπαταρία
    3. Έχει πολύ πιο δυνατό ήχο από οποιοδήποτε σταθερό.
    4. Χαλάει πολύ δύσκολα.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.927
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω πάντως ότι σε περίπτωση ατόμων 3ης ηλικίας η πιο αξιόπιστη και τελικά πιο οικονομική λύση είναι να μπει μια δεύτερη γραμμή VDSL, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα και τελειώνει το θέμα εκεί
    Έχεις ταχύτητα ο νέος με τη VDSL και η pots δεν έχει θεμα σε διακοπή ρεύματος (που θεωρητικά αν έχεις ups είσαι και στη VDSL ok, αλλά όντως υπάρχουν καμπίνες χωρίς UPS, όποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα γίνει σε γενική διακοπή )
    Και φυσικά το φτηνότερο όλων είναι ένα καρτοκινητο με μεγάλα κουμπάκια, αλλά υπάρχουν μεγάλοι που ακόμα και τώρα δεν το θέλουν, όποτε εκεί παραμένει αυτό που είπα πιο πάνω σαν καλύτερη λύση
    To πιθανοτερο σεναριο ειναι οτι οτιδηποτε pots επιβιωσε του voip του xdsl θα το φαει λαχανο το ftth. Οπου υπαρχει ftth ΔΕΝ θα αργησει. Τρεχει μελετητικο εργο για το πως θα γινει αυτο.
    https://www.euro2day.gr/news/economy...aroplismo.html

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.983
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Επίσης τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας έχουν συνηθίσει πλέον να κινούνται ελεύθερα και ζητάνε ασύρματο τηλέφωνο. Επομένως θα πρέπει να φροντίσουμε να βάλουμε και αυτό στο ups μαζί με το ρουτερ του σταθερού και γνωρίζουμε οτι οι μπαταρίες στα ups χρειάζονται συντήριση και αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια.
    Άρα επανερχόμαστε στο οτι μήπως τελικά ένα κινητό για απλί χρήση είναι καλύτερη λύση;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας έχουν συνηθίσει πλέον να κινούνται ελεύθερα και ζητάνε ασύρματο τηλέφωνο. Επομένως θα πρέπει να φροντίσουμε να βάλουμε και αυτό στο ups μαζί με το ρουτερ του σταθερού και γνωρίζουμε οτι οι μπαταρίες στα ups χρειάζονται συντήριση και αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια.
    Άρα επανερχόμαστε στο οτι μήπως τελικά ένα κινητό για απλί χρήση είναι καλύτερη λύση;
    Συμφωνώ μαζί σου. Ξέρω περίπτωση που είχε βγάλει off ένα σταθερό και 2 ασύρματα. Με το κινητό είναι μια χαρά. Clumshell ακόμα καλύτερο για να είσαι σίγουρος ότι το έχει κλείσει.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο απλή λύση δεν είναι ένα κινητό με απεριόριστες κλήσεις παντού και μπαταρία μιας εβδομάδας;
    Ναι, το έγραψα άλλωστε.. απλά όπως είπα υπάρχουν γερόντια που δεν θέλουν τα κινητά .
    Και φυσικά υπάρχουν και αλλα που ξεχνάνε να τα φορτίσουν ή ξεχνάνε που τα άφησαν..
    Όποτε το σταθερό που βρίσκεται σε συγκεκριμένο σημείο (άρα όχι ασύρματο..) είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή. Και η απάντηση βέβαια ήταν και σε συνάρτηση της αρχικής ερώτησης του να βάλει κάποιος 5G για να μην αλλάξει σε VDSL και χάσει το pots.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πιθανοτερο σεναριο ειναι οτι οτιδηποτε pots επιβιωσε του voip του xdsl θα το φαει λαχανο το ftth. Οπου υπαρχει ftth ΔΕΝ θα αργησει. Τρεχει μελετητικο εργο για το πως θα γινει αυτο.
    https://www.euro2day.gr/news/economy...aroplismo.html
    Ε καλά ναι αλλά αυτό προϋποθέτει να υπάρχει διαθεσιμότητα … Όταν αξιωθούνε ποτέ στην Ελλάδα να έχει οπτική ίνα με 100% κάλυψη (ποτέ δηλαδή ..), τότε -με ενα ups όμως - θα έχει κάποιος και γρήγορο Ίντερνετ και συνεχώς διαθέσιμο σταθερό για κάποιον γηραιότερο …
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κανονικά θα έπρεπε να μπορούμε να βάζουμε 10€ στο ελληνικό καρτοκινητό και να δουλεύει το κινητό για ένα χρόνο. Όπως παλιά.

    Αυτό μπορούμε να το κάνουμε, και με το νόμο!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας